Sari la conținut

Zalau, Meses, 19.04.2015 - 2 motoare


alx_95
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

, cu toate ca stiu deja !

Si eu cred ca nu se poate intampla mare lucru... Pana una-alta, frica pazeste bostanaria. Exact de chestiile astea imi era cel mai frica: curbe cu diverse surprize. Am gasit si eu ulei (nu atat de mult), balegi, animale, masini oprite, tampiti care traversau. Grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pate rau de ce au patit baietii,anul trecut era o curba pe Cheia unde s-a intamplat acelasi lucru,urmariti schimbarile de culoare pe asfalt si incercati sa mergeti pe unde merg rotile automobilelor,nu pe mijlocul benzii.

 

Cateodata nu e cea mai buna idee sa mergi pe urmele rotilor, in unele curbe asfaltul este lustruit ca oglinda de la atata frecare si nu mai are deloc aderenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti la reprezentantele oficiale sa va faca un deviz pentru pagube (piese noi, originale). Apoi mergeti in instanta sa va despagubeasca..inclusiv echipamentul de protectie, gopro-uri si ce mai e pe acolo. Inclusiv daune morale. Va dura ceva timp, dar intre timp va faceti mobrele pe banii vostri.

In felul asta se creaza un trend si sper ca pe viitor administratia dumurilor va fi mult mai atenta. La fel ar trebui facut si pentru gropi, canalizari, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfoa, ati avut un mega bulan ca nu venea nimeni din contrasens si ca ati avut echipament adecvat. Putea iesi foarte urat treaba.

Consultati-va cu un avocat , depuneti plangeri peste tot la politie, adm strazilor sau cum naiba s-o numi , primarii, etc

Cand e vorba sa recuperezi bani de la stat e mult de munca. Dar nu imposibil.

 

urmariti schimbarile de culoare pe asfalt si incercati sa mergeti pe unde merg rotile automobilelor,nu pe mijlocul benzii.

Tu ai dreptate cu ce zici, dar cand esti intr-o curba stransa , mobra culcata pe viraj si brusc asfaltul devine alunecos cred ca sansele sa scapi se reduc la 0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Pentru a le curata trebuie sa ies pe asfalt, n am cum s o fac pe camp. Fara apa e imposibil. Faza cu moralul stiu cum e, dar vezi cum se întâmplă? Fix atunci isi baga coada ala cu coarne. mie de chestiile astea mi e cel mai frica. Faza cu uleiu pe asfalt se intampla rar..noroi in schimb..cat vrei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, dar tu stii ca in timpul campaniei agricole(si nu numai) am tot dreptul asta ? Adica sa ies direct din camp, indiferent ca e cu sau fara noroi ? Dece atunci cand eu ies direct din camp cu oricare dintre utilaje, semnalizate ca atare, adica faruri, stopuri, girofare, cu toate cele platite nu se gaseste un zmeu sa mi puna intrebari? Pt ca nu are dece! Pt ca circul legal, la fel ca si tine cu trotineta, sau ce o fii ;)

 

Legislatia te contrazice:

 

ART. 102

(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

26. pătrunderea pe drumurile publice modernizate cu un vehicul care are pe roţi sau pe caroserie noroi ce se depune pe partea carosabilă ori din care cad sau se scurg produse, substanţe sau materiale ce pun în pericol siguranţa circulaţiei;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Boss, nu e cazul sa mi spui cum sta treaba, chiar pierzi timpul degeaba, zic !

si eu pierd timpul odata cu tine daca vb pe tema asta..

Prietene....ca esti aproape ...ia fugi pana austria - germania si ai sa vezi ca ABSOLUT TOATE utilajele agricole sunt prevazute cu un butoi de apa destinat EXCLUSIV SPALARII ROTIILOR de noroi.....hai ca nu te fac pe tine 2-3 sute de km .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghinion :((am si eu un prieten care a stricat motoru mult mai rau k8 1000cc pur si siimmplu sa rupt in 2 aceiasi sitoatie locatie pitesti iesire de pe autostrada el a primit si amenda pt neadapttarea vitezei la conditile de trafic locul find deja cu limitare de 30;(( bucurate ca motoru e ok 80%(el nu a avut nimic:) motoru sa oprit intrun stalp

post-70268-0-91685500-1429463930_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca motorina scursa de la o epava..in urma cu cativa ani in apropiere de Brasov in cateva secunde am reusit sa evit o pata mare de motorina ...sclipea ceva ciudat in soare pe asfalt. Am oprit motorul sa vad ce este..am sunat la 112 si intr-o jumatate de ora a venit un echipaj de la circulatie, si au semnalizat locul cu triunghiuri refectorizante, apoi am plecat mai departe. In tara asta ai parte de experiente groaznice! Azi ma intorceam de la Salonul Moto, pe la Baldana un cal a iesit alergand pe sosea dintr-o curte de tigani, am avut timp sa franez....nu aveam mai mult de 70km..incredibil ce vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss, nu e cazul sa mi spui cum sta treaba, chiar pierzi timpul degeaba, zic !

si eu pierd timpul odata cu tine daca vb pe tema asta..

boss, pai poti sa te muti in germania si sa faci la fel. si dupa aia sa ne spui cum le merge wireless-ul din puscarie :) http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_raspunderea_contraventionala_2.php

ti-au zis baietii mai sus ca e contraventie ce faci tu. daca moare unul din cauza ta ce ma intereseaza pe mine ca nu ai tu apa sa-ti speli rotile ?!? Pe betonierele din oras am vazut la toti ca au rezervor de apa cu pompa pentru spalatul masinii. era mare smecherie daca incercai sa dai jos de pe roti bucatile mari de noroi ?

sper ca baietii astia (si poate sa ii gaseasca si pe ceilalti care au mai cazut acolo) sa ii dea in judecata pe nemernicii de la administratia drumurilor si sa le plateasca nu numai reparatiile ci si pentru faptul ca le-au pus viata in pericol. probabil amaratul ala cu bicicleta s-a ranit cel mai nasol ca ala nu avea echipament de protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Bai desteptule, chiar daca spalam toate cele de noroi, vroiai s o fac pe camp? In noroi? e si la mintea gainii ca trebuia sa ies la asfalt, dar nu si la mintea ta ! Vezi ti de treaba in alta parte si cu altcineva !

L.e. scuze de raspuns, eram nervos, dar mi a trecut :)

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In asemenea situatii in care accidentul s-a produs din cauze ce nu tin de voi si au rezultat pagube materiale sau si mai grav vatamari corporale ( incepand cu simple contuzii ) va recomand sunati la 112 si solicitati prezenta unui echipaj de politie , ei sunt cei abilitati sa constate printre alte si starea drumului iar in instanta documentul emis de ei ( proces constatator) constituie proba , iar in caz de vatamare corporala solicitati si SMURD , este in interesul vostru sa va consulte un medic dupa o asemenea tranta iar politistii sunt obligati sa deschida dosar de cercetare penala in cazul in care ati suferit vatamari corporale si e treaba lor sa faca cercetari si sa stabileasca vinovatii ( suspectii ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Sa vad cine, cand si in ce conditii v a fii despagubit aici. Ca sa vezi ca stiu ce vorbesc si nu ma bag in seama ca muulti altii. Respectivul de mai sus(pacalici) are mintea mult prea ingusta sa judece..e planta :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti incerca, dar e in zadar. E drum public unde are dreptul egal de a circula si bicicleta,mobra,masina,camionul s.a.m.d.

intamplare prin 2013. Eram pe camp,in ceputul lui iulie, la treierat. Din senin au aparut norii, o ploaie din aia ..de nu vedeam un metru. Plec de pe camp catre asfalt,intre timp ploaia s a oprit(10 min). Ies pe asfalt, combina cat drumul,asfaltul plin de noroi dupa mine..merg ce merg dupa care apare unu cu o motorişcă, ceva bmw rt,tot nervos, sa ma si bata mai putin,semne sa opresc..ca nu-i fac loc si ca am menorocit drumu. Opresc utilajul,ma dau jos,mai apar vreo 3 cu acelasi gen de moto. M au luat la intrebari,deja mi-a fiert apa. Le am spus sa mearga la politie, sa se planga,eu neavand timp, politia era la 500 m . Politistul le a spus sa adapteze viteza la conditiile de drum.ei tot ca ma dau in judecata,ca erau sa intre sub utilaj,ca erau sa cada. Le am cerut un nr de tel ..i am sunat dupa vreo luna sa vad ce au rezolvat :))) zicea tipul ca s a interesat pe la avocati si ca nu prea au ce face. Si nu e primul caz,dar nici ultimul !

Deci legat la problema voastra,care e f putin diferita, va veti repara mobrele pe banul vostru, despagubiti fiind nu!

E ca si cum as scoate mobra in noiembrie, iar pe un podeţ putin polei si mi as da cu totul,tot eu sa sun la drumuri,politie ca am cazut ..

Voi ar trebui sa fiti fericiti ca n a venit ceva din fata. Bafta ...

Dar daca erai tu in locul celui cu bmw-ul, ce simteai cand trebuia sa franezi si pe asfalt era noroi..si combina in fata ta, iar soferul de pe combina MOTOCICLIST??!! sigur nu ti-ar fi placut. ..Nu fi asa de drastic, oricand ti se poate intampla, nu doresc raul nimanui, dar nu se judeca asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Utilajul era la cca 1 km. Eu de fapt povesteam o fapta reala. Eu sunt atent la astea pt ca stiu cum e , stiu cum se misca un utilaj si stiu ce gabarit are.in rest nu ma interesează . Dar repet, sa vad cum o rezolva baietii . Cu toate ca e aiurea ce au patit...sorry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca erai tu in locul celui cu bmw-ul, ce simteai cand trebuia sa franezi si pe asfalt era noroi..si combina in fata ta, iar soferul de pe combina MOTOCICLIST??!! sigur nu ti-ar fi placut. ..Nu fi asa de drastic, oricand ti se poate intampla, nu doresc raul nimanui, dar nu se judeca asa.

Adevar graiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad cine, cand si in ce conditii v a fii despagubit aici. Ca sa vezi ca stiu ce vorbesc si nu ma bag in seama ca muulti altii. Respectivul de mai sus(pacalici) are mintea mult prea ingusta sa judece..e planta :|

:troll: grobian,agresiv,certaret...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In asemenea situatii in care accidentul s-a produs din cauze ce nu tin de voi si au rezultat pagube materiale sau si mai grav vatamari corporale ( incepand cu simple contuzii ) va recomand sunati la 112 si solicitati prezenta unui echipaj de politie , ei sunt cei abilitati sa constate printre alte si starea drumului iar in instanta documentul emis de ei ( proces constatator) constituie proba , iar in caz de vatamare corporala solicitati si SMURD , este in interesul vostru sa va consulte un medic dupa o asemenea tranta iar politistii sunt obligati sa deschida dosar de cercetare penala in cazul in care ati suferit vatamari corporale si e treaba lor sa faca cercetari si sa stabileasca vinovatii ( suspectii ).

 

Un echipaj al politiei a fost prezent imediat dupa eveniment. Au venit( cam dupa o ora) pt ca au fost chemati de cineva care a sunat la 112 sa anunte pericolul . Nu cred ca ei o sa deschida vreo cercetare, in PV au scris ca nu am adaptat viteza. Le-am zis ca dorim sa depunem o plangere administratorului si cica nu se poate, trebuie sa mergem la ei la sediu si acolo sa o depunem....

Maine ma duc din nou la Politie sa le dau "tema" sa-l gaseasca pe cel care a varsat acel ulei pe carosabil pentru a platii pagubele( asigurare) pana la alte rezolvari. Putin mai jos este un spital de recuperare care, din cate am inteles, are camere plus la vreo 500m, la intrare in zalau, alta camera .

 

Oricum: VIATA ARE PRIORITATE dar cand apare ceva, cand e de platit ceva toti fug, nu se poate face nimic... Dar cand e sa dai....

Editat de alx_95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...