Sari la conținut

Accident cu pieton, fara victime - cateva intrebari


Rimio
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor.

 

Azi dimineata am plecat la drum cu conserva, sa las o ruda la Fundeni. La intoarcere, fix dupa ce am intrat pe Colentina, am prins semaforul rosu, eu fiind primul pe banda mea (ultima banda pentru inainte).

 

La verde am plecat, odata cu un motociclist care era incadrat pentru stanga. Baiatul se baga in fata mea (no worries, nu m-a sicanat) si i-a dat blana. Eh, 20-30 de metri dupa trecerea de pietoni aferenta statiei de tramvai, un mosulet vrea sa treaca strada 'ampulea. Vede moto, isi calculeaza traiectoria, si o taie in fuga printre noi. Il vad, reduc putin cat sa-i las timp sa treaca, asta ajunge langa statie dar fix cand am trecut pe langa el a facut o miscare dubioasa din mana (sau cel putin asa am vazut eu) si mi-a atins oglinda. Sarit sticla din ea, facut zob pe jos, nici o alta dauna.

 

Am oprit imediat, m-am dus la el (nenea deja se postase in statie) si il intreb de sanatate - la propriu. El ca e ok. Ii zic de politie - el nu, nu politie. Pana la urma imi da CNP-ul (mi-l dicteaza, nu am vazut buletinul), il trec pe telefon si plec spre sectie. Dupa vreo 3 sectii (si 2 ore de conservit) ajung in locul unde pot sa dau declaratia (pe langa unirii, o cladire veche). Dau declaratia, agentul o trece in caiet si imi zice sa ma duc - ca ma cauta ei daca ala se duce la spital.

 

Acum sunt intr-o situatie dubioasa, saptamana viitoare plec in concediu si e vital sa am carnet de conducere (singurul care poate sa conduca rental car-ul). Asa ca vin cu niste intrebari pentru alti patiti:

 

1. Daca mosul se duce la spital/politie, banuiesc ca se incepe o ancheta ceva. In cazul asta o sa imi ia sigur carnetul? Cu dovada nu pot circula decat in RO, banuiesc.

 

2. Politistul nu a facut poze la masina cand a auzit ca e doar sticla lipsa. Nu sunt alte daune la plastice/caroserie. Sa-mi fac probleme?

 

3. In declaratie am omis (din oboseala/neatentie) sa specific ca ma aflam pe ultima banda. E nasol, avand in vedere ca mosul ar fi fost de vina indiferent de banda?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti bate capul. Atata timp cat ai fost si ai raportat la politie, te doare in p#@$

 

Eu am luat pe capota un nene pe trecerea de pietoni (mare noroc a avut ca aveam 50/55 maxim) si am franat incat s-a urcat doar cu fundul pe capota si cu cotul mi-a facut o stea frumoasa pe parbriz (l-a crapat).

N-a patit nimic.

Omul sarise pusca de pe trotuar, pe rosu,sa prinda autobuzul din statie de peste drum...Cred ca daca avea 10 km/h in plus iesea sifonat. Asa, a ramas in picioare dupa ce-a coborat cu fundul de pe capota.

 

Insa eu am chemat Militia, pt ca nu vroiam surprize, si mi-au zis,dupa ce au venit,ca atata timp cat nu a necesitat ambulanta/etc, puteam sa merg la ei sa raportez. Eu am preferat sa chem acolo Militia ca sa nu apara discutii..

 

Nu mi-au dat nimic mie (desi aveam emotii, pt ca era trecere de pietoni, ma gandeam ca fraierii or sa ma incadreze la ceva ca n am redus, ca n-am incetinit, ca p@#$@ mea) dar au vazut ca nu exista urma de franare si unde era pozitionata masina si au inteles ca nu aveam viteza..

 

Atata timp cat mosuletul tau trecea strada de-an pulea + ca ai fost si ai declarat, nu-ti mai bate capu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok, daca ai fost si ai declarat tu primul inseamna ca esti de buna credinta. S-ar putea interpreta ca ai parasit locul accidentului, ca n-ai chemat salvarea, dar daca nenea ala nu apare la spital nu ai probleme. Si daca apare, tu oricum ti-ai facut datoria si ai declarat ce si cum, nu au de ce sa-ti ia permisul. Mai ales ca ala travesra haotic, poti sa-l pui sa-ti plateasca pagubele. Asta e parerea mea, am trecut prin niste chestii asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok, daca ai fost si ai declarat tu primul inseamna ca esti de buna credinta. S-ar putea interpreta ca ai parasit locul accidentului, ca n-ai chemat salvarea, dar daca nenea ala nu apare la spital nu ai probleme. Si daca apare, tu oricum ti-ai facut datoria si ai declarat ce si cum, nu au de ce sa-ti ia permisul. Mai ales ca ala travesra haotic, poti sa-l pui sa-ti plateasca pagubele. Asta e parerea mea, am trecut prin niste chestii asemanatoare.

 

Cand am vazut ca mi-a zburat sticla, am infundat franele si acolo am lasat masina. Dar cum nenea nu parea foarte interesat de stat la discutii, nu am avut de ales decat sa plec. Pana chemam politie/ambulanta ala isi lua tramvaiu' si pleca, iar eu ramaneam cu ea in mana :). Nah, sper sa fie ok, nu ma doare de 50 de lei cat costa oglinda (mai ales ca i-as scoate doar intr-un proces civil, cred), doar sa nu am alte belele pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... un mosulet vrea sa treaca strada 'ampulea. Vede moto, isi calculeaza traiectoria, si o taie in fuga printre noi. Il vad, reduc putin cat sa-i las timp sa treaca, asta ajunge langa statie dar fix cand am trecut pe langa el a facut o miscare dubioasa din mana (sau cel putin asa am vazut eu) si mi-a atins oglinda. Sarit sticla din ea, facut zob pe jos, nici o alta dauna.

 

Daca aveai camera video aveai o dovada foarte importanta in cazul in care se deschide o ancheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sunt intr-o situatie dubioasa, saptamana viitoare plec in concediu si e vital sa am carnet de conducere (singurul care poate sa conduca rental car-ul). Asa ca vin cu niste intrebari pentru alti patiti:

 

1. Daca mosul se duce la spital/politie, banuiesc ca se incepe o ancheta ceva. In cazul asta o sa imi ia sigur carnetul? Cu dovada nu pot circula decat in RO, banuiesc.

 

2. Politistul nu a facut poze la masina cand a auzit ca e doar sticla lipsa. Nu sunt alte daune la plastice/caroserie. Sa-mi fac probleme?

 

3. In declaratie am omis (din oboseala/neatentie) sa specific ca ma aflam pe ultima banda. E nasol, avand in vedere ca mosul ar fi fost de vina indiferent de banda?

 

Multumesc!

Nu doresc sa intri in panica dar iata punctul meu de vedere, care nu este neaparat corect (am avut o discutie pe aceasta tema cu un politist - pe o straduta mica un copil a intrat din lateral in masina unui prieten. Urme de zgarieturi pe aripa).

Daca tot ai declarat la Politie ar fi bine sa dai de om si sa faceti o vizita la spital sa ai o hartie ca nu a patit nimica. Acolo daca vei fi intrebat spui ca accidentul este anuntat si eventual ii dai numarul de inregistrare. Daca nu vrea sa mearga, atunci sa dea mosul in scris ca nu are nimica, ca este sanatos tun cu mana. Motivul este urmatorul: daca pe mos il doare mana pentru ca de ex. cade prin casa sau o prinde in usa liftului, si merge la spital si in senilitatea lui spune ca in urma cu 1 saptamana a dat unul cu masina peste el, vei fi chemat cand de fapt nu este cazul. Daca ti se va retine carnetul in urma vizitei la spital asta nu stiu. Intreaba pe militianul cu care ai vorbit. Daca nu are nimica cazul este inchis si nu mai stai cu morcovul ... si poti sa ai un concediu linistit. Totul este pe baza de hartii. Nu uita ca prin hartie nu trece glontul.

» Post actualizat in 14 Sep 2015 09:45

Ai specificat in declaratie ca mosul a refuzat sa vina ambulanta si a refuzat sa se legitimeze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silver Arrow aberezi.... ca de obicei

 

Daca pe mos il ia diareea peste o luna, si spune ca l-a atins unu cu masina, iti dai seama ca raspunzi penal? (pt diareea mosului si suporti in totalitate costurile de curatenie in urma lui)?

 

Jesus...

Editat de Bogdan03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveai camera video aveai o dovada foarte importanta in cazul in care se deschide o ancheta.

 

Hindsight is always 20/20 :).

 

Am avut la un moment dat camera, dar am dat-o unui prieten dupa ce m-am plictisit de ea. Nu obisnuiesc sa sar calul nici in conserva si nici pe motor, asta e primul incident in trafic in 8 ani (minus masina gasita zgariata in parcare + o tranta light cu Viroaga).

 

Acum ma gandesc serios la un GoPro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca mosul se duce la spital/politie, banuiesc ca se incepe o ancheta ceva. In cazul asta o sa imi ia sigur carnetul? Cu dovada nu pot circula decat in RO, banuiesc.

Chiar daca se duce mosul la politie, si chiar daca decid fraierii cu uniforma sa iti ia permisul, tot poti pleca linistit. Faci linistit contestatie, ca ai declarat oricum ce s-a intamplat inainte, si ti se va da plasticul inapoi (pt ca ai facut contestatie) pana la finalul procesului. Pe urma, in functie de decizia ce se va lua (daca meriti sa pastrezi sau nu permisul), vei ramane sau nu fara el. Si cum procesele dureaza foarte mult timp, o sa conduci linistit in cateva concedii bune, chiar daca o sa iti ia permisul intr-un final (chiar daca teoretic nu e cazul sa il ia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogdan03

Chiar am vrut sa scriu ca ma astept sa comentezi, si doream sa scriu ca mesajul nu este pentru tine. M-am abtinut, lucru pe care tu nu l-ai putut face.

Stiu ca atunci cand esti tanar (presupun ca ai in jur de 25-27 de ani) ti se pare ca le stii pe toate, ca detii adevarul absolut. Toate par simple, nimica nu te opreste, darami muntii. Asa ar trebui sa fie cand esti tanar. Ramai in lumea ta. Sunt convins ca este frumoasa si o spun sincer, fara misto. Cu totii am trecut pe acolo.

Dar viata o sa iti arate altceva.

Omul a cerut o parere. Daca el considera ca aberez ignora ce am scris si gata. Nu trebuie sa ii explici tu asta. Nu o fi atata de tampit ca mine.

Si sincer sper pentru tine sa nu ajungi sa ai treaba cu justitia ca sa vezi cat de stramba este si cat de rai sunt oamenii.

Nu o sa ma supar de comentarii amabile. Le citesc cu atentie.

Sa ai asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Post actualizat in 14 Sep 2015 09:45

 

Ai specificat in declaratie ca mosul a refuzat sa vina ambulanta si a refuzat sa se legitimeze?

 

Am specificat urmatoarele: ca l-am intrebat pe pieton daca se simte bine, acesta a spus ca da, si ca a refuzat implicarea politiei, dar mi-a dictat CNP-ul cand i-am spus ca in acest caz voi depunde o declaratie la politie, pentru a fi in conformitate cu legislatia.

 

Omul era resemnat, a zis ceva de genul "bine, iti dau CNP-ul daca vrei, si ma suna politia daca e nevoie". Am lasat si CNP-ul in declaratie.

 

Nume si numar de telefon nu i-am luat (acum ca ma gandesc a fost o idee proasta, dar na - mintea imi era vraiste in momentul ala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sunt intr-o situatie dubioasa, saptamana viitoare plec in concediu si e vital sa am carnet de conducere (singurul care poate sa conduca rental car-ul). Asa ca vin cu niste intrebari pentru alti patiti:

 

1. Daca mosul se duce la spital/politie, banuiesc ca se incepe o ancheta ceva. In cazul asta o sa imi ia sigur carnetul? Cu dovada nu pot circula decat in RO, banuiesc.

Da, cu dovada nu poti circula decat in tara.

 

In ceea ce priveste concediul, nu-ti face probleme. Chiar daca lucrurile se complica, politistii te vor invita pe la sectie pentru clarificarea lor. Insa chestia asta nu se intampla de pe-o zi pe alta. Dureaza minim o saptamana sa-ti trimita hartia prin care te vor invita cam tot peste o saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogdan03

Chiar am vrut sa scriu ca ma astept sa comentezi, si doream sa scriu ca mesajul nu este pentru tine. M-am abtinut, lucru pe care tu nu l-ai putut face.

Stiu ca atunci cand esti tanar (presupun ca ai in jur de 25-27 de ani) ti se pare ca le stii pe toate, ca detii adevarul absolut. Toate par simple, nimica nu te opreste, darami muntii. Asa ar trebui sa fie cand esti tanar. Ramai in lumea ta. Sunt convins ca este frumoasa si o spun sincer, fara misto. Cu totii am trecut pe acolo.

Dar viata o sa iti arate altceva.

Omul a cerut o parere. Daca el considera ca aberez ignora ce am scris si gata. Nu trebuie sa ii explici tu asta. Nu o fi atata de tampit ca mine.

Si sincer sper pentru tine sa nu ajungi sa ai treaba cu justitia ca sa vezi cat de stramba este si cat de rai sunt oamenii.

Nu o sa ma supar de comentarii amabile. Le citesc cu atentie.

Sa ai asfalt uscat.

 

Ai presupus prost (n-am 25-27 ani) si nici nu trebuie sa ai 50 de ani ca sa spui ca ai trecut prin viata sau ca ai vazut una alta...

 

Am vazut suficienti pampalai de 50 de ani care habar n-au pe ce lume traiesc (repet, fara o aluzie, ca nici nu stiu cati ani ai si nici nu ma intereseaza)

 

Daca omul urmeaza intocmai pasii necesari atunci cand faci un accident de genul asta, nu mai ai motiv de panica..

 

Nu e bine sa fii iresponsabil in viata, dar nici sa-ti traiesti viata ca si cum dupa orice colt te asteapta o mu.ie sau vreo suspendare de permis..

 

Ce putea sa faca mai mult, sa-l intrebe pe politist daca-i da voie in concediu pt ca un bou s-a bagat aiurea? Dar la oglinda lui nu se gandeste nimeni? Eventual sa-l ia pe cheagu ala de urechi si sa-l puna sa-i plateasca din pensie oglinda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GoPro pentru Viroaga, la conservă-s altele mai ieftine că nu stau în ploaie, la limita de jos e ceva la Auchan cu 85 de lei la 720p.

 

Viroaga am dat-o deja, acum stau pe un cebeu. Tot linistit si asta :). Dar da, ma gandesc sa cumpar o camera pe care sa o folosesc si pe casca si in masina, si GoPro stiu ca are o gramada de prinderi.

» Post actualizat in 14 Sep 2015 11:28

ai dat de un politist ok, sa-l cinstesti cand te intorci din concediu

 

Sa inteleg ca procedura implica suspendarea permisului chiar de cand dau declaratie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca procedura implica suspendarea permisului chiar de cand dau declaratie?

Depinde, eu aveam parbrizul spart complet şi nu cunoşteam victima pentru că fugise, totuşi mi-a zis că nu se complică, mă caută el să-i dau permisul dacă...

 

Uite aici, existenţa unei filmări schimbă vinovatul şi cauza accidentului de la "lovit în spate" la "neasigurare la schimbarea benzii".

Când mai e şi cu victime îţi convine sa plăteşti nevinovat? O cameră e la ora actuală aproape gratis, la prima tamponare minoră ajungi la concluzia că şi-a scos banii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

O camera de filmat este buna, dar mie mi se pare un chin sa merg cu ea in fiecare zi pe bordul msinii, apoi sa am grija s-o dau jos de fiecare data sa nu imi sparga masina sa mi-o fure aurolacii!

Nu mai vorbesc de casca,. arata tare ciudat sa mergi cu rahatul ala pe ea! Tin minte ca stateam de vorba cu o amica din Germania si asta m-a intrebat ce-i aia de pe casca unui motoclist, i-am explicat ca-i o camera video si m-a intrebat la ce-i trebuie asa ceva, i-am explicat si am intrebat-o la randu-mi daca la ei motociclistii poarta asa ceva..n-am vazut pe niciunul, raspunsul ei..

Acu'o sa veniti sa-mi spuneti ca acolo este Germania, nu Romania, de!

Parerea mea este ca asta mi se pare o paranoia asemanatoare cu drobul de sare, cand este sa te ia dracu te ia din fata altarului, da unu peste tine cand ai uitat sa-ti incarci acumulatorul la camera!

A innebunit si lumea, nu mai putem fara telefoane si camere peste tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu m-ar mira ca in scurt timp sa se faca obligatorii camerele in masini. In Rusia este deja o asfel de lege prin care e musai sa ai camera.

Nu e nicio lege ci mai degraba o presiune morala. La ei haosul din trafic si cel legislativ sunt mai mari decat la noi. In cazul accidentelor dubioase, companiile de asigurari refuza sa plateasca daunele in lipsa unor dovezi lipsite de echivoc. Declaratiile implicatilor/martorilor nu sunt considerate dovezi pe cand filmele sunt. Acesta e motivul pentru care majoritatea isi monteaza camere. De asemeni sunt companii de asigurari care iti scad prima de asigurare daca ai camera in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AHAHAHAH!!!! In fata cui sa se legitimeze bosorogu' ma?

 

:crack: :crack: :crack:

Stimate domnule Catranel !

Ati vrut sa faceti o nostimada (adica un fel de gluma)? Nu oi avea eu simtul umorului dar nu am prins-o.

Omul a vrut un sfat si sunt convins ca dupa remarca Dvs i s-a luminat viata si pleca linistit in concediu!

Daca vreodata veti avea un accident in trafic (nu va doresc dar statistic poate sa apara si va spun de acuma ca nu este vina mea), ceva minor tabla indoita, un far spart etc, sa stiti ca este util sa aflati cu cine ati avut accidentul - sofer, motociclist, camionagiu, pieton, mecanic de locomotiva. E drept ca in cazul mecanicului de locomotiva nu o sa va mai fie de mare ajutor sa stiti cum il cheama pe acesta ca sa puteti intocmi ''amiabila''. Dar sa nu pierd sirul si asa firav al ideilor. Si atunci il intrebati frumos (nu este nevoie sa il strangeti de gat sau sa ii specificati ca sunteti Super Membru) cine este dansul si ar fi bine sa cititi cu ochii (dupa caz cu ochiul) Dvs ce scrie in CI-ul lui. Cand il rugati sa va arate CI (Carte de Identitate) se numeste ca il rugati sa se legitimeze. Nu eu am inventat limba romana. E drept ca o pot folosi gresit si din pacate mi se mai intampla si atunci imi cer cu plecaciune iertare Inalt pre Super Membrului Dvs. Daca nu va place cuvintul va promit ca data viitoare o sa scriu ''sa se identifice''. E bine asa? Ajung la inaltimea asteptarilor Dvs? Bun, mai departe daca omul nu vrea si nu vrea sa se identifice , ''sunam la Militie la 22 22 22''.

Sa ai o zi buna, ca la misto nu ne intrece nimeni .... ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vorbesc de casca,. arata tare ciudat sa mergi cu rahatul ala pe ea! Tin minte ca stateam de vorba cu o amica din Germania si asta m-a intrebat ce-i aia de pe casca unui motoclist, i-am explicat ca-i o camera video si m-a intrebat la ce-i trebuie asa ceva, i-am explicat si am intrebat-o la randu-mi daca la ei motociclistii poarta asa ceva..n-am vazut pe niciunul, raspunsul ei..

in germania e o lege conform careia sunt interzise aparatele video fixate in interiorul vehiculelor pe drumurile publice (asta e textul ei aproximativ)

de asemenea ai probleme destul de mari daca pui pe diverse platforme de distributie filmari din spatiul public

cumva asta inseamna ca, in cazul motociclistilor, camerele nu pot fi fixate de motor, ci trebuie sa fie pe casca (deci in afara vehiculului) pentru a nu avea probleme cu politia

oricum te poate opri politia, caz in care nu spui ca o ai pentru accidente, ci zici ca inregistrezi in scopuri pur recreative, pentru a avea amintiri

 

nemtii fiind ceva mai obedienti de felul lor nu-si bat capul, ca roman mai cauti portite

din cate stiu cam aceeasi situatie e si in austria, dar cu o politie ceva mai retardata

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...