Sari la conținut

Tura Sipka 27 feb sau altceva?


adisis
 Share

Postări Recomandate

Maine 27 feb. as da o tura de o zi. M-am gandit la Sipka-BG . Plecare la 8 din Petrom iesire Buc sos. giurgiului. Distanta totala cu plecare din Bucuresti si retur vreo 530km,circa 8 ore de stat pe sa si vreo ora jumate pauze de masa si alte nevoi.Tebuie ceva leva schimbate la vama pt papa. Mers normal de tur 60-80 sau unde se poate 130- 150. Pe la 18:30 sa fim pe la casele noastre cei din Buc.

Daca e vreo idee de alta ruta sunt deschis dar in conditiile de ora plecat si mers de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in august anul trecut.Pana la Shipka, drumul este bun spre foarte bun(dc nu luam un cui in roata spate in Ruse, ma declaram fan drumuri Bulgaria).De la Shipka pana la Buzludzha drumul e destul de prost.Eu am fost pe un Pegaso 650IE cu care mi-a fost usor, dar amicul meu cu 954 a chinuit putin.Daca o lasi incet merge.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi punctul final Sipka nu a putut fi atins,doar m-am apropiat ,mai aveam 18 km pana acolo. Dupa ce am ineput urcarea spre pas ceata deasa a aparut instant iar drumul a devenit extrem de alunecos,Am facut vreo 10km de echilibristica si exersat pe mazga si am facut cale intoarsa spre Velico.

Concluzii : drumul pana unde am ajuns eu este bun ,nu pare sa fi fost iarna la bulgari; un singur radar dupa Ruse; drumuri libere pana la Velico si pustii dupa aia spre SIpka ;la Gr-Ruse se sta inca la pod cam 10-15 min acum cand s-o incalzi si incep toti plimbarile se dubleaza sigur timpul de stat;

Si imagini :

post-81052-0-47929900-1456597192_thumb.jpg

post-81052-0-73366100-1456597207_thumb.jpg

post-81052-0-30892300-1456597222_thumb.jpg

post-81052-0-61829100-1456597231_thumb.jpg

post-81052-0-49165000-1456597244_thumb.jpg

post-81052-0-46644100-1456597257_thumb.jpg

post-81052-0-16122900-1456597271_thumb.jpg

post-81052-0-89326200-1456597280_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo! Baiat destept, tre' sa te duca destul capul ca sa nu fortezi chiar daca m,ai ai doar cativa km pana la destinatie.

Posibil ori sa se fi reparat drumul intre timp, ori sa fie cum zice un coleg mai sus, sa fie praf dupa Shipka. Noi atunci am mers pana la Kazanlac si nu mai stiu exact unde au fost "bombardamentele".

Drumuri bune si pe mai departe!

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am citit un reportaj despre poporul nord-coreean. Cum isi amira si aduc prinos de recunostiinta marelui conducator KIM HONG KUN. Adevarat model de verticalitate !!!


» Post actualizat in 02 Mar 2016 11:09

Scuze adisis.Am gresit topicul (am vrut sa postez pe topicul meu de Alpi 2016) si am nimerit la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

 

Vreau sa plec si eu vineri (20.05.2016) catre greci sa beau o bere dulce din aia nasoala de-al lor sa si ma relaxez.

As vrea sa fac si pasul Shipka, pe care nu am reusit sa-l parcurg pana acum.

Retin din povestiri citite aici pe formul ca drumul ar fi bun pana la capat.

Va rog, daca l-ati facut recent sa imi dati si mie mai multe informatii.

 

Traseul pana la greci ar fi https://goo.gl/maps/XdsTRqtTZLS2 de acolo nu am inca plan daca ma las spre est sau spre vest, daca stau intr-un loc sau nu. :)

Deci, daca aveti detalii referitoare la traseu si nu numai va rog sa nu va sfiiti. :)

 

P.S. Intoarcerea e luni, pana ieri eram doi; acum se pare ca mergem 3.

Daca vrea cineva sa se alature, nu cred ca-i o problema.

 

Drumuri bune.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumu ales e bun,merita sa faci Shipka.Mai apar denivelari si cate o groapa ici colo la Bulgari dar nu de speriat.Da o fuga si pe insula Thasos daca stai atatea zile.

Vezi cu radarele fixe din localitati mai ales pana la Velico ,un coleg a primit felicitare de viteza care nu e chiar ieftina.

Editat de adisis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau sa plec si eu vineri (20.05.2016) catre greci sa beau o bere dulce din aia nasoala de-al lor sa si ma relaxez.

As vrea sa fac si pasul Shipka, pe care nu am reusit sa-l parcurg pana acum.

Retin din povestiri citite aici pe formul ca drumul ar fi bun pana la capat.

Va rog, daca l-ati facut recent sa imi dati si mie mai multe informatii.

 

Traseul pana la greci ar fi https://goo.gl/maps/XdsTRqtTZLS2 de acolo nu am inca plan daca ma las spre est sau spre vest, daca stau intr-un loc sau nu. :)

Deci, daca aveti detalii referitoare la traseu si nu numai va rog sa nu va sfiiti. :)

 

P.S. Intoarcerea e luni, pana ieri eram doi; acum se pare ca mergem 3.

Daca vrea cineva sa se alature, nu cred ca-i o problema.

 

Drumuri bune.

Ai putea sa mergi in Thassos cu ferry de la Keramoti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii, ma bucura confirmarea starii bune a drumului.

 

Thassosul, l-am vizitat riguros in trecut; vedem daca mai e timp si pentru el.

Cat despre felicitarile scrise-n chirilica... Motoreta mea saraca nu stie sa care bagaje prea bine si de obicei aluneca o parte din geanta de codita peste numar.. uooffff... n-am avut timp sa remediez acest aspect.. :))

 

P.S. Motoreta mea ramane des fara benzina, nu din vina ei saraca.. cum stam cu benzinariile in zona? Autonomie 200-240Km in functie de cat de tare trag :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 săptămâni ma întorceam din Thassos pe Republica.

La vreo 15km dupa Gurkovo se ciocniseră 2 TIR-uri si blocaseră drumul de vreo ora.

Aveam loc cu motorul pe linga, dar cretinii aia de militieni bulgari n-au vrut sa ne lase cu nici un chip.

A trebuit sa ocolesc pe Sipka, pe ploaie.

 

Da, asfalt excelent nou, dar frig 5 grade (cam 10 grade mai putin decât in rest), trafic lent, ceata uneori la 15m, si aia 40km iti ia aproape 1h in conditiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Drumul a fost excelent, vremea buna a. La urcare dinspre veliko asfaltul e mai vechi dar oricum de 10 ori mai bun decât preaslăvita Cheia :) ; iar pe coborâre asfaltul nou e un deliciu.

 

Pe aici prin partea de nord a Greciei ploua de aseara si nici spre vest sau spre est nu pare ca se lasă.

 

Asa ca ne adaptam, va salut cum se cuvine:

 

post-64203-0-46166700-1463822627_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vama la greci nu a fost foarte aglomerata. Sa zic o coada de 10-15 mașini se forma dar se mișcau repede.

Noi ne-am dus în fata și pana ne-am dat jos căștile și am scos actele au trecut 3 mașini.

 

Nu același lucru pot sa spun despre podul prieteniei :))) unde prietenii noștrii frecau duda și mai pierdeau vremea sa caute fiecare talon într-o baza de date.

Jale..

 

Noroc și drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...