Sari la conținut

Kawasaki KLE 500 - totul despre


Postări Recomandate

pentru ca am remarcat o oarecare activitate vis a vis de kle 500,cat si din dorinta de a veni in intampinarea posesorilir,atasez o lista cu operatiunile de intretinere (si preturile aferente) pe care le fac periodic(in functie de ani sau nr de km);unele operatiuni le-am facut in regie proprie,altele la service
de asemenea,pe forumul dedicat (exista trimiterea catre el cateva randuri mai sus)exista mult mai multe informatii

asadar,pentru sezonul 2014(scris cu negru) cat si cel ce va sa vie(2015) scris cu albastru,operatiunile si costurile au fost urmatoarele:
din anumite considerente,am eliminat brandurile

-Ulei10w-40 -4 L -100 lei-brand cunoscut
-dupa documentare,in 2015 am ales sa-l schimb cu auto diesel(5w40) full sintetic(100lei/4litri;uleiul il schimb pe la 4-5000km,cam de 2,3 ori pe sezon
-Filtru Ulei auto - 10 Lei
-Bujii NGK DR8EA 2 buc - 22 Lei
-aceleasi costuri in 2015
-Antigel 1,5 L la-60grade (rosu,motoare bloc aluminu)- 25 Lei;
-nu l-am schimbat(are doar 1 an in moto) doar am completat
-placute frana fata-spate - 140 lei
-placute spate,oferta 30lei
-cablu de acceleratie-60 lei
-nu este cazul
-schimbat ulei in furca, 15w-35 lei,1L
-nu este cazul(are doar 1an si 7500km)
-filtru benzina-5 lei
-acelasi cost in 2015
carburatoare curatate,sincronizate(erau necuratate de 2 ani si cca 40,000km,nu am gasit gunoaie deoarece am montat si un filtru de benzina),servisat etrieri(eu nu i-am servisat niciodata in 3 sezoane de cand am mobra),schimbat lichid frana desi l-am schimbat si anul trecut ,reglat tacheti(s-au reglat acum 2 ani la 40000km si acum la 78000km),test compresie(fac in fiecare an),verificat incarcarea(in fiecare sezon de cateva ori),verificat-gresat rulmenti roti(nu s-a umblat de 3 ani),curatat -gresat melc kilometraj,curatat,spalat furca fata(ulei neschimbat de 2 ani)
-nu este cazul operatiunilor de mai sus dupa doar 7500km efectuati;pt 2015 voi gresa melcul de la km, cablurile,ceva spray pe la contactele electrice

total 1000 lei(piese+manopera);unele operatii vor fi facute peste 2 ani sau daca va fi nevoie,ex:sincronizare carburatoare. ma astept la costuri mai mici anul viitor
-am estimat corect anul trecut smile1.gif
asigurare am gasit si urmeaza sa o fac cu 92 lei/6 luni
-asigurare am gasit pt 2015 in acest moment cu 125 lei/1an
-in acest moment motoreta are 87000km si nu da semne de oboseala

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce filtru de auto se potriveste, parca era ceva de la mazda, dar nu mai retin modelul?

Ce antigel pui tu la -60 grade???

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce filtru de auto se potriveste, parca era ceva de la mazda, dar nu mai retin modelul?

 

Ce antigel pui tu la -60 grade???

In principiu,toti marii producatori auto;despre branduri iti dau detalii pe PM,pt a nu fi considerat reclama

antigelul ,evident il diluez 1:1..credeam ca se subintelege :)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Stiti cumva un cric central de vanzare pt KLE? Il caut pt un prieten care nu are cont aici. Multumesc

slabe sanse...majoritatea l-am considerat o inutilitate pe bani multi ,care nu face decat sa ingreuneze mobra

nu se potriveste de la alte modele gen gpz 500,er 5

ca si reper de pret uite aici

https://www.louis.de/en/artikel/sw-motech-main-stand-with-abe-fuer-kawasaki-kle-500/10046700?filter_bike_id=0708&list=58254175

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Stiti cumva un cric central de vanzare pt KLE? Il caut pt un prieten care nu are cont aici. Multumesc

In afara de ce zice Kappy mai sus, ii scade semnificativ si garda. Daca iei pasager pe un forestier mai "stancos" sa vezi scantei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Un var de-al meu are un KLE din 92 cu urmatoarea problema: au cazut magnetii de la rotor. Stiti daca se potriveste un rotor de GPZ sau ER 5? Eu am un ER 5 si vizual capacul de la megnetou nu este chiar identic, nu ne-am apucat sa desfacem mai departe. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un var de-al meu are un KLE din 92 cu urmatoarea problema: au cazut magnetii de la rotor. Stiti daca se potriveste un rotor de GPZ sau ER 5? Eu am un ER 5 si vizual capacul de la megnetou nu este chiar identic, nu ne-am apucat sa desfacem mai departe. Multumesc.

In principiu ar trebui sa se potriveasca. Dar de preferat cam aceeasi generatie de motor, ca sunt vreo trei cu diferente mici, dar totusi cu diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU se potrivesc. pe GPZ/ER5 ai un singur senzor hall, pe KLE ai 2. sau invers... nu mai stiu sigur. Cert este ca rotorul are 2 "creste" mari pe care le citeste senzorul hall pe GPZ/ER5 si una singura pe KLE + un patratel

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am inlocuit la peste 100.000. In alta ordine de idei, ambreiajul inca rezista si cred ca ma apropii de 150.000. Spun "cred" pentru ca nu imi mai functioneaza kilometrajul de aproape doi ani. E o hiba frecventa la KLE ca melcul sa roada din butuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...