Sari la conținut

Accident intre Rasnov si Predeal


supergica
 Share

Postări Recomandate

Astazi un tanar din Brasov a avut un accident la vreo 4-5Km de Rasnov catre Predeal. Se pare ca a ratat o curba si a iesit pe iarba, cu viteza considerabila. S-a oprit undeva la 50 de metrii poate mai mult de curba respectiva. Desi se pare ca singurele protectii erau casca si o geaca de piele, a scapat relativ ieftin, era constient, se putea misca desi se plangea de ceva dureri zdravene.

 

Interesant e ca pe carnetul de conducere nu avea trecut A-ul iar motorul e posibil sa nu fi fost inmatriculat, cat am cautat pe acolo cu politistii pe camp nu am gasit nimic. E posibil sa fii sarit undeva departe. Cei ajunsi primii la accident ziceau ca avea viteza f mare cand i-a depasit.

 

Sanatate rider-ului.

 

post-91678-0-99260800-1460828247_thumb.jpg

 

post-91678-0-90034600-1460828246_thumb.jpg

 

post-91678-0-87101000-1460828245_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Recuperare usoara omului ! In alta ordine de idei, baiatu si-a gasit locul perfect in care sa iasa in decor. Iarba, plat, fara copaci, damburi sau pietre nasoale, etc. Se poate considera foarte norocos. Daca era un sant acolo sau un pom acum titlul topicului era "Accident mortal..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-avea A ul pe permis, se mai cheama rider??

 

Daca un pescar da la peste fara permis mai e pescar?

 

Ce faci si tu si ce iti da voie statul sa faci sunt doua lucruri diferite. Nu ca as incuraja sa mergi fara carnet, dar A-ul ala pe carton nu inseamna mare lucru, nici ca stii nici ca nu stii. A doua zi cand mi-am luat A-ul si aveam doar o ora de mers pe sosea numai rider nu ma simteam.

 

 

Daca era un sant acolo sau un pom acum titlul topicului era "Accident mortal..."

 

Culmea e ca era un sant, dar l-a sarit complet, era un pic sub nivelul drumului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca eu fac politica sunt, deci, politician. Problema e ca nu-s in mafie si nici bogat, deci nu prea merge cu rationamentul de mai jos. Asa ca propun infiintarea rubricii Accidente "motociclisti" fara permis, ca sunt si ei oameni, sau mineri mai nou.

 

Daca un pescar da la peste fara permis mai e pescar?

 

Ce faci si tu si ce iti da voie statul sa faci sunt doua lucruri diferite. Nu ca as incuraja sa mergi fara carnet, dar A-ul ala pe carton nu inseamna mare lucru, nici ca stii nici ca nu stii. A doua zi cand mi-am luat A-ul si aveam doar o ora de mers pe sosea numai rider nu ma simteam.

 

 

 

..

Editat de RazvanLNI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alt zmeu pe care societatea si durerile noastre la patina vis-a vis de conducerea fara permis, l-au scos in décor. bine ca nu a accidentat pe altcineva, ca de obicei handicapatii astia mai iau si pasager...

 

eu v-am mai zis, avem sanctiuni prea mici si o aplicare a legilor prea permisiva. ia sa-l bage pe cumatru vreo doua luni la parnaie dupa ce iese din spital, sa vezi ce miel iese d-acolo, sa vezi cum nu-I mai arede de tampenii si sa vezi si altii cum se potolesc. asta ultima e cea mai importanta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca s-ar aplica legea, dar banuies ca-s puscariile pline ochi si oricum nu sunt bani sa-i suporti p-aia degeaba cu anii pentru "atata lucru":

 

CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice

Art. 335

Conducerea unui vehicul fără permis de conducere

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.


Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a cumparat mobra de la anunturi cu enduro si o fi zis ca merge .

" se putea misca desi se plangea de ceva dureri zdravene " . . . . stim ca prostia doare . Stim .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate (poate stiu cei care se dau mai tare, pe strada, pe circuit).
La ce ajuta slick'u pe fata (in conditii de strada)?! Vad ca devine o "moda" sa ai cauciuc de competitie (full racing) pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate (poate stiu cei care se dau mai tare, pe strada, pe circuit).

La ce ajuta slick'u pe fata (in conditii de strada)?! Vad ca devine o "moda" sa ai cauciuc de competitie (full racing) pe fata.

Nu raman pietricele intre striatii :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti pui un slick decent pe o mobra decenta, o sa vezi diferenta (daca te ajuta franele si suspensiile). Se lipeste mai bine pe curbe, franeaza mai hotarat, se incalzeste mai repede, nu pierde aderenta asa repede ca un cauciuc de strada la frane mai violente, suprafata de rulare nu-ti face surprize in curbe. In general e mai bun ca o guma de strada atata timp cat asfaltul e curat sau nu ploua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dar pe strada (la noi) n-o sa gasesti niciodata conditiile enumerate de tine mai sus. Eventual sa ne apropiem dar sigur mai arunca gigel niste nisip intr-o curba mai lasa astia decopertat cu lunile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi pe DN-uri mai circulate sau autostrada, cu o mobra pusa la punct, un slick zic eu in mintea mea ca o sa-si arate "valoarea" la franari in special. Daca vrei sa te dai pe islaz cu R6 din 1900toamna, chiar nu conteaza ce gume ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slick pe autostrada sau DN? ori sunt eu sarac, ori voi foarte bogati, ori si una si alta plus va plac gumele patrate :)

orice cauciuc sport touring modern se incalzeste imediat si are aderenta buna in orice conditii pe strada. Habar n-am cat de repede se incalzeste un slick dar ceva-mi spune ca "pe cheia" unde merge toata lumea e total iesit din elementul lui.

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu recomand nimic. Daca vrei recomandari, du-te la un mecanic bun, povesteste-i despre stilul tau de mers, cantareste-te, regleaza-ti suspensiile si amortizorul spate, pune-ti gume bune (de strada sau nu) si pe urma ce faci cu fierul e treaba ta. Doar ziceam ca uneori un slick de mai scoate din belele cand un cauciuc de strada nu o face. Asta nu inseamna ca recomand slickuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are "slipul" cu accidentul dintre Rasnov si predeal?!? Weekendul viitor se vor da unii cu slickuri (daca nu ploua) pe Rasnov, dar pe 4 roti si in cadru organizat, e singura "tralalela" pe care as putea-o face.

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alt zmeu pe care societatea si durerile noastre la patina vis-a vis de conducerea fara permis, l-au scos in décor. bine ca nu a accidentat pe altcineva, ca de obicei handicapatii astia mai iau si pasager...

 

eu v-am mai zis, avem sanctiuni prea mici si o aplicare a legilor prea permisiva. ia sa-l bage pe cumatru vreo doua luni la parnaie dupa ce iese din spital, sa vezi ce miel iese d-acolo, sa vezi cum nu-I mai arede de tampenii si sa vezi si altii cum se potolesc. asta ultima e cea mai importanta!!

alt zmeu cu rrrrrr din nou viteza loveste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...