Sari la conținut

2017 plimbare 10.000 km europa


dragoss
 Share

Postări Recomandate

pe perioada de concediu din vara...un simplu calcul matematic..ar fi cam 10.000 km, 14 sau 21 zile

 

10.000 : 14 = 750 km aprox / zi

10.000 : 21 = 480 km aprox / zi

 

As merge pe varianta cu 21 zile pentru ca poti jomgla mai usor cu km, poti face opriri mai dese, nu te oboseste atat de mult si ai timp mai mult pentru ”turism” (admirat, bere etc)

Inca un motiv in plus ar fi ca daca apare o problema, poti recupera pierderea de km in a 2 zi (480 km de facut nu sunt ceva foarte solicitant si greu)

pe de alta parte, ca mai ai nevoie si de zile libere, 480 km ii poti imparti mai usor pe zilele urmatoare pentru a recupera.

 

cam asta este ideea de start!

Editat de dragoss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ajungi pana in nord, recomand cu multa caldura returul pe costa de Vest a Norvegiei. O sa-ti ia mai mult timp dar merita din toate punctele de vedere ;).

PS - mare parte din traseu o sa-l detaliem noi in perioada urmatoare, promit sa prindem si sfaturi utile ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

750km / zi timp de 14 zile consecutive?!?? Iti spun de pe acum ca NU ai sa-i faci decat daca mergi 100% pe autostrazi unde ai de posibilitatea. Asta-i maraton pentru bifat Nordkapp in palmeres si n-ai sa intelegi nimic din plimbare, eventual poti aplica pentru un sticker Iron Butt.

480km / zi timp de 21 zile? Se apropie de ceva realizabil dar tot va trebui sa tragi tare non stop si mers pe autostrazi in mare parte. Gandeste-te la ce ai de vazut pe drum si la drumuri in sine, nu numai la obiective "turistice". Sunt multe zone unde merita pur si simplu sa mergi calare, nu doar sa vezi obiectivele punctuale.

 

...doar ai mei 2 bani. Succes la planificare si distractie placuta in concediu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu colegul Stokerel. Numai ca tine cont ca vei merge prin tari straine, unde nu prea poti fi "smecher" - va trebui neaparat respectata viteza legala, ca altfel ...

Decat sa mergi pe autostrazi, sincer, mai bine ramai acasa. Decat sa fi pe fuga si sa nu te bucuri de experienta ... la fel.

Daca vei alege sa vezi tarile de tranzit, poti calcula o medie de 60km/h, maxim 6 ore de stat in sa (din proprie experienta iti spun ca nu se va intampla o astfel de minune) - 350 - 360 km/zi.

MAXIM AM SPUS !!!

Daca mai pui in calcul pauzele de cafea, pozat, haleala, buda, alimentat, cumparaturi, zilele cu ploaie, vizitatul oraselor si altor obiective, eventuale probleme tehnice, drumuri grele (eventuale passuri alpine) consider ca un target de 200 - 250 km/zi (in medie) este realist.

Si ia in calcul si zile de pauza, macar la 4 - 5 zile !

In locul tau, as imparti calatoria in 2 bazandu-ma pe faptul ca nu va veni sfarsitul lumii si in anul 2018 va trebui sa ma dau cu mobra prin europa

Parerea mea ...


» Post actualizat in 19 Sep 2016 11:42

A, inca ceva: va interveni oboseala, atat la tine, cat mai ales la pasagera. O sa vezi ca numarul de ore petrecute in sa si implicit numarul de km parcursi va scadea de la o zi la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta solutie este sa mergeti pana la Viena si apoi cu trenul pana in Hamburg. Va costa cam 350 EUR voi doi la vagon de dormit si mobra, dar salvati 2 nopti de cazare si gaz pentru 1000 km. Uite link aici : https://www.oebb.at/en/angebote-ermaessigungen/autoreisezuege-deutschland.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta solutie este sa mergeti pana la Viena si apoi cu trenul pana in Hamburg. Va costa cam 350 EUR voi doi la vagon de dormit si mobra, dar salvati 2 nopti de cazare si gaz pentru 1000 km. Uite link aici : https://www.oebb.at/en/angebote-ermaessigungen/autoreisezuege-deutschland.

CEA MAI BUNA VARIANTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput sa fac planurile pentru o plimare pe urmatorul traseu

 

As ruga, cine a mai fost pe acest traseu sau prin tarile selectate...ar prinde bine un sfat, o parare, o propunere.

 

Multumesc.

Ceva asemanator planuiesc si eu, dar prin Ucraina - Belarus (map), si pe partea cealalta prin Praga.

Sub nici o forma pe autostrazi (cel putin nu daca raman pe acelasi motor), si undeva pe la 30 de zile, ca mai e cate una alta de vizitat + zile buffer.

 

500km/zi mi se pare confortabil, mai ales daca faci pauza o zi la 4-5. Anu' asta am mers 2 saptamani jumate cu 500-600km, varfuri de 700km pe zi si a fost ok (3 pauze de cate o zi, stat la cort in 90% din timp). Depinde de motor si de drumuri, dar pe autostrada mi s-a parut mult mai obositor si nu ai fun factor deloc.

 

Poate ne auzim la anu', sau ne vedem pe drum. In ce perioada te-ai gandit sa pleci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As ruga, cine a mai fost pe acest traseu sau prin tarile selectate...ar prinde bine un sfat, o parare, o propunere.

 

Tu ai mai mers mai multe zile la rand cca 500km /zi? Si cu pasagera? La varianta cu 750 nici nu vreau sa ma gandesc.

 

Nu vrei sa te bucuri de calatoria asta si ca de o vacanta, in care sa apucati sa va si relaxati, sa intelegeti ceva din ceea ce vedeti, sa vizitati cate ceva?

Au intrat zilele in sac? Eu cred ca nu... incearca sa vezi o parte anul asta si o parte in alta vacanta.

Eu m-as axa de exemplu pe Norvegia de data asta, mai ales daca vrei sa bifezi si Nordkapp. Un traseu de genul Bucuresti-Viena, apoi trenul Viena-Hamburg asa cum deja s-a sugerat, si apoi de bucuri de tot. Poti incepe chiar cu Hamburg... apoi n-as trece prin Danemarca chiar ca prin branza, Suedia (de vizitat Stockholm, Uppsala si mers mai departe spre NK eventual. Si intoarcerea neaparat prin Norvegia, cu timp de savurat.

Si intoarcerea eventual tot cu trenul Hamburg-Viena. (pentru tren trebuie sa-ti faci din timp rezervarea, nu gasesti usor, este foarte cautat)

 

Restul gen Polonia, Baltice si Finlanda le-as lasa pe data viitoare. Eventual si Suedia tot atunci, ca sa te concentrezi acum pe Norvegia care este superba si unde se merge foarte incet dupa cum probabil stii... si unde amenzile sunt foarte mari daca sari calul.

 

Mai ganditi-va si dupa ce va hotarati la un traseu mai restrans, anuntati aici si cereti sfaturi deja mai la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite traseul facut de mine anul asta - 11335km in 29 zile. In general, nu faci mai mult de 300-350 km, daca vrei sa te si bucuri de ce vezi si sa mai si opresti. Coaste de vest a Norvegiei e absolut fabuloasa.

Daca vrei doar sa mergi drept pana la NordKapp si inapoi, sigur, e realizabil. Dar merita ? Asta doar tu stii :)

post-67489-0-35460200-1474365207_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perioada de plecare: iulie - august (probabil cel mai sigur in luna august)

timp alocat - 21 zile minim, sper sa extind perioada dar nu stiu sigur acum (concedii etc)

experienta: am mai mers ca nebunul...insa acum doresc ceva mai relaxat si sa imi ofere posibilitatea de a vizita locuri, de a avea o zi libera, de a bea o bere etc

ideea de mers cu trenul o aveam in calcul si se va contura in functie de zilele pe care le voi avea la dispozitie pentru aceasta calatorie - iau in calcul chiar plecarea din bucuresti cu trenul sau avionul (in functie de gasirea transpotatorului pentru motocicleta etc) pentru a mai repupera niste zile care, ultrior, sa imi permita sa am un program mai relaxat de mers

pentru fiecare destinatie indepartata iti trebuie ambitie. Da, nu ma voi ambitiona sa merg ca nebunul sute de km zilnic, mai ales ca nu voi fi insotit de nici un alt motociclist, de aceea mi-am programat 2 saptamani acum pentru a finaliza traseul, a imi face o parere despre acest traseu si cum poate fi impartit in km parcursi/zi plus zilele de odihna si relaxare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

750km / zi timp de 14 zile consecutive?!?? Iti spun de pe acum ca NU ai sa-i faci decat daca mergi 100% pe autostrazi unde ai de posibilitatea. Asta-i maraton pentru bifat Nordkapp in palmeres si n-ai sa intelegi nimic din plimbare, eventual poti aplica pentru un sticker Iron Butt.

480km / zi timp de 21 zile? Se apropie de ceva realizabil dar tot va trebui sa tragi tare non stop si mers pe autostrazi in mare parte. Gandeste-te la ce ai de vazut pe drum si la drumuri in sine, nu numai la obiective "turistice". Sunt multe zone unde merita pur si simplu sa mergi calare, nu doar sa vezi obiectivele punctuale.

 

...doar ai mei 2 bani. Succes la planificare si distractie placuta in concediu!

 

Si ai mei tot doi bani... 750 km/zi in 14 zile mi se pare omor si pe autostrada, te plictisesti rau chiar daca termini repede.

 

Anul trecut am scos o medie de 425 km/zi in 15 zile (din care 13 de mers efectiv), dar cu cateva autostrazi. Eram mai n00b, deh.

 

Anul asta am scos o medie mai mica, sub 400 km in 14 zile de mers efectiv din 15 dar am si mers aproape numai prin pasuri montane o portiune, cu o "viteza" de 3 pasuri/zi. Am mers pe autostrazi numai pana in/dinspre Graz spre Bucuresti, in rest drumuri secundare si 17 pasuri pana in Elvetia si inapoi.

 

O sa vreti sa opriti sa faceti poze, mai ales pasagera cred ca va obosi mai repede decat tine... nu merita maraton doar ca sa fie km... poate mai vedeti ceva si faceti un detour... eu nu am planificat nimic, am ratacit fix pe unde m-a taiat capul de pe o zi pe alta. Si chiar daca as fi avut un plan, niciodata nu l-am urmat cu strictete. Just enjoy... o sa fie fain asa 'romancing' in 2 pe atata distanta... chiar daca nu pe motociclete diferite :P

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

pe perioada de concediu din vara...un simplu calcul matematic..ar fi cam 10.000 km, 14 sau 21 zile

 

10.000 : 14 = 750 km aprox / zi

10.000 : 21 = 480 km aprox / zi

 

As merge pe varianta cu 21 zile pentru ca poti jomgla mai usor cu km, poti face opriri mai dese, nu te oboseste atat de mult si ai timp mai mult pentru ”turism” (admirat, bere etc)

Inca un motiv in plus ar fi ca daca apare o problema, poti recupera pierderea de km in a 2 zi (480 km de facut nu sunt ceva foarte solicitant si greu)

pe de alta parte, ca mai ai nevoie si de zile libere, 480 km ii poti imparti mai usor pe zilele urmatoare pentru a recupera.

 

cam asta este ideea de start!

Ha ha ha. Cat ai mers cel mai mult (km) intr-o zi? Daca o sa mergi 750 km intr-o zi...garantat urmatoarea zi o vei sta ! Poate si ce-a de-a treia ! Calculele matematice nu se potrivesc cu realitatea din teren ! Chiar daca ai merge 750 km / zi oricum nu vei mai avea timp pentru absolut nimic altceva ! Deci... eu zic sa te mai gandesti...Am mers cel mai mul 870 km intr-o zi si umatoarele doua...m-a durut in c..r de motociclit... Chiar daca mergi 450 km intr-o zi si sa zicem ca vrei sa intarzii cateva ore sa mai vizitezi ceva sau intr-una din zile te simti rau si nu esti apt sa calaresti-sari automat din schema!Pana pleci fa un exercitiu intr-un week-end: mergi 700 km /into zi, in urmatoarea mai mergi 700. Apoi mergi ( probabil) si revizuieste-ti planul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa-l in 21... 10.000 in 14 zile e aproape imposibil si cam degeaba.

 

eu am facut putin peste 9.000 in 19 zile (in Dublin si Paris am stat 2 nopti la rand, pt odihna si vizitat chestii mai relaxati)

 

bagam intre 250 si 700 pe zi (in functie de cat de interesant era sau unde ma indreptam)... desi nu suport Autostrada....e buna cand te grabesti si nu ai ce vedea in jur oricum....

 

a fost cam greu... am vazut cam tot ce am vrut sa vad, atat turistic cat si mototuristic, dar era mai bine daca mai aveam cateva zile (si banet) la dispozitie sa fie mai lejer

 

per total, o luna de miere reusita :)

 

ultima bucata, Regensburg - Buc (aprox 1500 km) am facut-o dintr-o bucata, fara somn, pt ca mi se luase, se terminase partea interesanta si ma indreptam spre casa, asa ca vroiam sa ajung mai repede deci mers intr-una si oprit doar pt gaz, cafele tigari si pipi - NU MAI FAC ASTA IN VIATA MEA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima bucata, Regensburg - Buc (aprox 1500 km) am facut-o dintr-o bucata, fara somn, pt ca mi se luase, se terminase partea interesanta si ma indreptam spre casa, asa ca vroiam sa ajung mai repede deci mers intr-una si oprit doar pt gaz, cafele tigari si pipi - NU MAI FAC ASTA IN VIATA MEA!

 

Destul de dur 1500 km dintr-o bucata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...