Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

O intrebare: AM GASIT o motocicleta de ocazie adusa din italia. Singurul act pe care il are cel de aici este certificatul de proprietate din italia ( in intaliana). Altceva nu are. Este neinmatriculata. Pot face ceva cu actul asta sau ma las pagubas? Multumesc.

 

Pai si contract de vanzare cumparare nu iti poate face? Eu cu contract si cu certificatul de proprietate din italia, fara targa am inmatriculat o motocicleta. Tre sa dai declaratie ce s-a intamplat cu targa, tu sau vanzatorul si apoi tre sa astepti la politie pana cauta ei daca nu cumva e furat motorul. Mie mi-au venit actele si mi-au dat numerele la politie cam la aproximativ 2 luni de cand le-am depus.

Concluzia se poate dar dureaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hmmm, nu stiam asta. In general nu prea le am cu birocratia :D

E vorba despre o honda transalp made in 2006. Omul pare de incredere ( nu ca m-as lua dupa asta) si mi-a zis ca singurul act pe care il are e certificatul de proprietate al proprietarului din Italia. Sa inteleg ca cu acest certificat tradus si un contract de vanzare - cumparare eu - tipul din tara + plus declaratie de targa si moto verificata si gasita nefurata se poate inmatricula? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, nu stiam asta. In general nu prea le am cu birocratia :D

E vorba despre o honda transalp made in 2006. Omul pare de incredere ( nu ca m-as lua dupa asta) si mi-a zis ca singurul act pe care il are e certificatul de proprietate al proprietarului din Italia. Sa inteleg ca cu acest certificat tradus si un contract de vanzare - cumparare eu - tipul din tara + plus declaratie de targa si moto verificata si gasita nefurata se poate inmatricula? Multumesc.

 

Da cel putin asa era acum 2 ani cand am inmatriculat eu.

Cel mai bine da un telefon sau fa o vizita la biroul inmatriculari si explica-le situatia. Ei sigur te vor lamuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreo denumire generica pentru firmele care se ocupa de cumparat motoare din alte state europene si descurcat prin hatisul legislativ romanesc pentru a-ti aduce motorul acasa? Ceva gen: iti dau banii, iti dau ce acte imi ceri, dar vreau motorul in fata casei si sa pot sa ma dau cu el legal de cand il aduci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o moto adusa din Anglia am fost azi la RAR Grivita si mi-au verificat farul. Nu a mers cu "intelegere" asa ca trebuie sa-l schimb. Mi-au verificat tot la ea...si am pierdut "doar" 3,5 ore.

Am platit la RAR 335 lei si voi mai plati si revenirea.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Bucuresti, la prima inmatriculare in tara a unei motociclete importate, trebuie sa duci si o declaratie de la ANAF ca nu trebuie sa platesti TVA pentru motocicleta. Obtinerea acestui certificat dureaza si pana la 5 zile lucratoare. La politie la inmatriculari mi l-a verificat in mod expres si mi-a spus persoana de la ghiseu ca cei mai multi cu motociclete nu stiu de acest certificat si nu li se face inmatricularea pana nu vin cu acest certificat. S-a mirat ca eu il am.

Vineri mi-am luat si eu numerele definitive, am facut aproximativ 1500 Km cu numerele rosii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor.....

am incercat sa citesc posturile dar nu am avut rabdare sa citesc tot asa k nu am inteles mare lucru :D

eu stau in italia, am o motocicleta pe numele meu, dar as vrea s-o inmatriculez in romania pt k aici asigurarile sunt prea scumpe.

cum sa fac?

cine stie sau a facut asa ceva, va rog sa-mi dati o mana de ajutor! :D

va multumesc anticipat!

asfalt uscat tuturor!

iulia

 

Cand vii data viitoare acasa cu motorul il inmatriculezi, asigurare si tot tacamul(), doar ca s-ar putea ca toata nebunia sa te coste mai mult decat diferenta pe asigurare.

Si daca motorul tau are steagul Romaniei pus pe el e ca si cum ar fi inmatriculat in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-am ocazia sa cumpar un motor adus din italia care are numere rosii de romania

-sti cumva daca s-au schimbat pasii fata de 2010,2011?

 

-pana acuma am inteles ca imi trebuie obligatoriu:

1.talonul italian - cu cariat pt export

2.cartea motorului din italia

3.contract vanzare-cumparare

4.dovada transportului in tara

5.traduceri

 

-nu stiu ordinea f clar...

-daca apelez la un ghiseu de inmatriculari ar trebuii sa fie sigur, nu?

Editat de iridiu192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-am ocazia sa cumpar un motor adus din italia care are numere rosii de romania

-sti cumva daca s-au schimbat pasii fata de 2010,2011?

 

-pana acuma am inteles ca imi trebuie obligatoriu:

1.talonul italian - cu cariat pt export

2.cartea motorului din italia

3.contract vanzare-cumparare

4.dovada transportului in tara

5.traduceri

 

-nu stiu ordinea f clar...

-daca apelez la un ghiseu de inmatriculari ar trebuii sa fie sigur, nu?

 

/index.php?/topic/175443-pasii-inmatricularii-unui-motor-din-strainatate/page__view__findpost__p__2938246

 

ai si formulare atasate de mine. eu mi-am inscris-o anul trecut in sep

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dovada transportului, daca are CIM e mai simplu, dc nu, mai sunt "destepti" care cer copii dupa talonul masinii si/sau remorcii cu care a fost adusa in tara, si posibil o declaratie pe proprie raspundere cum ca a intrat in tara fara placute (radiata din Italia).

 

Dc poti, mergi cu vanzatorul la RAR, plateste tu autentificare+itp pe numele tau, si daca iese ok, atunci achiti vanzatorului motorul.

Editat de Caron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

In August aduc un motor din italia adica vin pe el daca mai e cineva care are de adus sau are drum in romania sami zica! il ajut si eu daca e nevoie cu ceva il informez !lasati P.M. :friends: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Mi-am inmatriculat si eu prima motocicleta (import Italia).

 

In cazul meu (jud. CS):

- Nu am avut declaratie de la ANAF

- Nu am avut traducerile legalizate la notar (mi-a cerut 140 lei). Am fost doar la un traducator autorizat (am tradus tot).

- Am avut declaratie ca a venit pe remorca, nu s-a uitat peste copia de la talonul remorci/masini.

- RAR l-a facut vanzatorul in Arad si a costat 325 lei.

 

Sper ca va ajuta sa va reduceti costurile in special cu notarul. Mie toti mi-au zis ca trebuie traducere legalizata la notar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Scuze daca s-a mai discutat...

Maine(azi) ma duc sa vad un motor care a fost adus din U.K. Pretul este oarecum dubios de mic.

Intrebarea mea este: din punctul de vedere al actelor la ce trebuie sa fiu atent? Ce acte imi trebuiesc? Motocicleta nu a fost inmatriculata in Ro.

Trebuiesc facute acte suplimentare (inafara de cele care se fac in mod obisnuit) inafara de actul de vanzare cumparare?

Imi mai trebuie fiscalul vanzatorului?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

 

nu prea ma pricep la actele necesare inmatricularii motocicletelor aduse din uk, dar pot sa-ti spun ceva legat de inmatriculare, legat de motor : la rar , o sa ai "probleme" cu farul , stiu asta de la cineva cunoscut, l-au pus sa schimbe farul, stii, la ei se merge pe invers (asta daca motorul are far cu faze separate - ex. vstrom).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tocmai am inmatriculat o moto adusa din UK si am avut doar certificat de export si contract de vanzare cumparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma imi trebuie si fiscalul vanzatorului ?

 

Din moment ce nu e inmatriculata, clar nu e trecuta nici la impozit, deci ... pentru ce sa iti trebuiasca fiscal? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva idee care mai sunt taxele pentru o moto adusa din afara UE?

 

se numeste vama si am auzit de 2 situatii.

1. exista un tabel la care platesti vama in functie de capacitate si anul de fabricatie

2. alt stramb mi-a zis ca platesti la valoarea facturii. asta e facuta pentru "baietii destepti". adica iti iei un cayenne din new york si treci pe factura €100.

la motor e 6% + TVA, ceea ce te duce la 31.44% din valoarea de factura.

 

parerile sunt impartite.

poate e punctul 2 dar nu mai putin decat punctul 1.

eu zic sa mergi la vama de care aparti si discuta acolo cu un stramb, ii iei adresa de email si ii ceri o confirmare scrisa. sau scrie o scrisoare (registered, adica sa fie cu mconfirmare de primire) la directia generala a vamilor

eu am fost foarte ametit de serviciile vamale. la final n-am avut nevoie de ei, slava domnului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e si pt vehiculele din uk (dar presupun ca este), trebue sa fii atent daca s-a radiat. Cel mai sigur ar fi sa te duci la serviciul de inmatriculari de la tine din oras (in mod curios nu se cere la fel in toate locurile) sa te interesezi de ce ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...