Sari la conținut

accident Pasul Tihuta


oziero
 Share

Postări Recomandate

Tânărul era din Pojorâta și se deplasa cu un grup de motocicliști pe direcția dinspre Ardeal spre Suceava. Motocicleta a intrat violent într-un parapet și a luat foc, tânărul fiind îndepărtat de martori oculari de la locul incendiului. Din păcate, acesta avea leziuni mult prea grave, care au condus la deces, în ciuda eforturilor personalului medical.

Citeşte mai mult pe Monitorul de Suceava: https://www.monitorulsv.ro/Ultima-ora-local/2019-07-03/Un-tanar-motociclist-a-murit-intr-un-accident-in-Pasul-Tihuta#ixzz5sbK3FHkb 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP, pacat de el.

Aiurea ca se tot confunda strada cu circuitul, dar nah, baietii aia nu intra pe aici sa citeasca astea. 

"fierul se repara, bine ca esti tu ok!" pana intr-o zi cand nu se mai repara nici fierul nici oasele. 

Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca nici pe aici nu se promoveaza mersul incet...
La nivel declarativ acest indemn il intalnesti doar pe topicul de accidente, ca in alte sectiuni esti cam luat la misto daca mergi incet.
Apoi, la mersul in grup... nu mai zic.

Sa-i fie tarana usoara si condoleante familiei si prietenilor.
Pacat de tineretea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP

Corect @Kosh! Pacat de baietii astia cu vitezane, in mare parte tineri. Ei tin topul accidentelor urate. Vrei curbe si adrenalina adevarata, doar pe circuit. Poate mai este si este autostrada o varianta dar sa ai totusi creierasul la tine, in rest mers decent daca nu vrei probleme. 

Condoleante familiei si cunoscutilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope. Doar încerc sa aflu utilitatea acestor rip-uri. Daca ma convingi, promit ca postez la fiecare accident. Chiar cate doua rip-uri sau mai multe! Cand vad ca lancezeste topicul si nu mai apar rip-uri, hop! Mai pun eu unul, sa il mai urc un pic.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu îl urci fără RIP, îmbrățisezi această viziune:

 

 

 

Explicația este pentru @XaeL, desigur.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, LimpTA said:

Aiurea ca se tot confunda strada cu circuitul, dar nah, baietii aia nu intra pe aici sa citeasca astea. 

 

Just. Dar ce să-i faci dacă nu ai circuit? Nu spun că l-ar fi salvat pe cel de față, dar per total ar fi destui care și-ar descărca mai repede adrenalina pe circuit decât pe stradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh n-ai. Ai. Dar nu iti pasa, pentru ca nu gandesti in felul in care sa cauti asta (mersul pe circuit, siguranta, sa cauti sa evoluezi, sa inveti). E vorba de cultura moto si atat.

Noi cand n-aveam se mergea pe dale de beton pe aeroport. Apoi pe Kartodroame,  sau te duceai la Serres... cand n-aveai.  Si uite ca totusi aveai. Dar e vorba de mindset. Ca doar de-aia te duceai pana acolo.

Mai e o chestie pe care tot mi-o aud pe grupurile de facebook mai nou de la tot felul de baietasi; "nu e domne ca doar bogatii se duc pe circuit, ca e sport de bogati" . Bine, sefilor, dati-i inainte in goarna pe strazi. Si mai funny e ca majoritatea celor care zic astea au Crispy Stripsurile pe gume de poti sa hranesti o familie defavorizata din Ferentari.....

Nu mai zic, ca n-are rost :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, FlipperCo a spus:

RIP

Corect @Kosh! Pacat de baietii astia cu vitezane, in mare parte tineri. Ei tin topul accidentelor urate. Vrei curbe si adrenalina adevarata, doar pe circuit. Poate mai este si este autostrada o varianta dar sa ai totusi creierasul la tine, in rest mers decent daca nu vrei probleme. 

Condoleante familiei si cunoscutilor!

Condoleante familiei!

Ca de obicei raman o gramada de oameni pe lumea asta care vor suferi pentru neatentia/prostia motociclistului.

 

Culmea este ca, cel putin pe la altii, nu tinerii pe SS sunt in topul accidentelor.

Nu stiu cum este statistica neagra in Romania.

 

Mi se pare mie sau prin violenta impactului a smuls parapetul din asfalt?

 

@Flower-Power Ce utilitate are filmarea? Poate mai invata cate unii mai tineri cand vad o grozavie ca asta.

Pe vremea lui Ceasca cand luai carnetul te punea sa vezi niste filme care ar surclasa net stirile de la ora 5.

Doar ca din pacate unii merg pe ideea ''nu o sa mi se intample mie''. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flower-Power stimata doamna, stiu ce inseamna "rip". Trecand peste faptul ca este o prescurtare si ca este in engleza (si nici decedatul, nici astia cu urarea nu sunt vorbitori nativi de engleza ci de romana, in care exista un echivalent foarte bun), intrebarea ramane?

Care e utilitatea de a scrie "rip" sau chiar "odihneasca-se in pace" pe acest forum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LimpTACorect legat de cultura moto. Mulți nu știu (sau nu vor să știe) ce înseamnă să mergi pe circuit. Dar un băiat din nordul Moldovei/Bucovina, unde să meargă să încerce? Are un circuit de kart la Bacău. Cam atât. Adâncata e la multe sute de km, și e cam singura alternativă viabilă. Transilvania Motor Ring are porțiuni periculoase pentru moto, cu parapeții apropiați de circuit. Iar ca să ajungă în Ungaria sau Grecia chiar are nevoie de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai XaeLe, cum nu stii răspunsul? Asa isi arata compasiunea(falsa de altfel) pt "camarazii" lor. De parca i-ar cunoaste, de parca i-ar interesa catusi de putin soarta celor lasati in urma, etc etc etc. Pricepi tu ca esti om mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XaeL, Mie așa mi-a venit înainte de a posta o întrebare. Dacă nu îți vine să spui asta, poți să alegi să nu o faci, stimate domn.

Acum 4 minute, george05 a spus:

Hai mai XaeLe, cum nu stii răspunsul? Asa isi arata compasiunea(falsa de altfel) pt "camarazii" lor. De parca i-ar cunoaste, de parca i-ar interesa catusi de putin soarta celor lasati in urma, etc etc etc. Pricepi tu ca esti om mare. 

Tu saluți motocicliști în trafic?

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

@LimpTACorect legat de cultura moto. Mulți nu știu (sau nu vor să știe) ce înseamnă să mergi pe circuit. Dar un băiat din nordul Moldovei/Bucovina, unde să meargă să încerce? Are un circuit de kart la Bacău. Cam atât. Adâncata e la multe sute de km, și e cam singura alternativă viabilă. Transilvania Motor Ring are porțiuni periculoase pentru moto, cu parapeții apropiați de circuit. Iar ca să ajungă în Ungaria sau Grecia chiar are nevoie de bani.

1) pai daca un baiat din nordul Moldovei incearca pe strada, de ce va mirati ca da coltu'? Din moment ce se găsesc scuze ca e prea departe, ca e prea scump, ca e prea nu stiu cum. 

2) "umbla vorba" ca nu e tocmai pericol pe TMR cu moto, zonele cu parapeti apropiati de circuit fiind "gandite" altfel(mi s-a explicat ce si cum doar, inca nu am ajuns sa vad). 

3)pe Tihuta daca e sa ii rupi norma si sa scapi, ori tre sa ai noroc cu carul ori ceva experienta adunata tot prin noroc(in cazul in care nu ai si ceva skilliuri de miniRossi). 

5)si daca merge la Bacau unul de asta "ne-norocos" si se da pana ninge, il prinde microbul, lasa țigările și ieșirile seara la terasa, strange banuti si uite ca aparr rezolvarea. 

Acum vreo 10 ani, mergeam la Bucuresti cu mobra(600km dus 600km intors) sa ma vad cu amicii de acolo și stăteam cate o saptamana pe Amckart, zi de zi, pana behaiam, doar doar o-i mai invata una alta. Tind sa cred uneori ca mie mi-a inceput "sacul cu experienta inainte sa mi se termine sacul cu noroc" și astfel nu am avut nici macar o vânătaie pe strada in cei 12 ani de moto. Naiba stie, dar orice varianta de circuit ajuta mult mai mult decat strada in adunarea de zile de trait. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, PzKpfW said:

@LimpTACorect legat de cultura moto. Mulți nu știu (sau nu vor să știe) ce înseamnă să mergi pe circuit. Dar un băiat din nordul Moldovei/Bucovina, unde să meargă să încerce? Are un circuit de kart la Bacău. Cam atât. Adâncata e la multe sute de km, și e cam singura alternativă viabilă. Transilvania Motor Ring are porțiuni periculoase pentru moto, cu parapeții apropiați de circuit. Iar ca să ajungă în Ungaria sau Grecia chiar are nevoie de bani.

Am un prieten originar din Suceava care imi tot povesteste cat de "blana orbitoare" merg baietii aia pe acolo pe dealurile alea. Si cum te astepti in fiecare seara sa mai moara cate unul. Faptul ca mai auzi de cate un accident din cand in cand e imbucurator ca proportie, avand in vedere ca oamenii sunt YOLO zilnic. 

Presupun ca avem la cunostinta cu totii celebrele accidente din nordul moldovei, an de an. Deci, despre ce vorbim?  :)  Vorba "unui baiat" : La cum merg, totusi e bine ca mor atat de putini. 
Cam asta avem, din pacate.


@george05, stiu :) asta i-am raspuns lui PzKpfW aici :D 

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...