Sari la conținut

Pasul Predelus + Urlatoarele + Maneciu


ovi_ice
 Share

Postări Recomandate

Pentru weekend ma gandeam sa facem un traseu care sa includa si ceva off-road: https://goo.gl/maps/UAFozkAySdpfyMMA8

 

traseu_on_off_18oct.thumb.jpg.42c683c459d9d61927b5a2caac816fb1.jpg

 

In cei "doar" 332 km avem urmatoarele sectiuni cu drum neasfaltat:

 

1. Pasul Predelus/DJ102I (~30 km de off ce incepe dupa Traisteni) : LINK

 

predelus.thumb.jpg.897d8fab8142ee9630141d7a5c8ef599.jpg

 

2. Zizin - Vama Buzaului (~23 km off care ar trebui sa fie light): LINK

 

zizin-vama.thumb.jpg.84024f7aa5d17ee0e54101be68420be0.jpg

 

3. Urlatoarele - Poiana Stanei - Schinda - Baraj Maneciu (~34 km off despre care nu stiu nimic😞 LINK

 

schinda-maneciu.thumb.jpg.469f492d17ab63788c15d62d7114be94.jpg

 

Plecare la 8:30 de la primul Rompetrol de pe DN1 de dupa intersectia cu centura. Adica acesta. Eu vin de pe centura si nu are rost sa ma mai intorc in Buc pentru alt punct de intalnire.

 

Mancam undeva in Sacele, eventual daca sunteti mai pretentiosi putem merge la Fish4Life in Harman, dar acolo s-ar putea sa fie nevoie de rezervare.

 

Daca facem traseul complet evitam la dus DN1 (ca iesim prin Campina spre Doftana), iar la intors partea de DN1A care e cea mai aglomerata (adica Cheia) si pe care e mai greu cu depasitul.

 

In caz ca ati mai fost pe vreo una din sectiuni recent, va rog sa postati despre starea drumului si daca se poate face cu vaca de adventure incaltata cu anvelope de strada. (3) ma cam ingrijoreaza in special :))). Daca drumul e prost pe acolo, avem alternativa sa nu mai facem stanga spre Cascada Schinda si sa tinem drumul care iese la Manastirea Suzana (deci dupa Poiana Stanei tot inainte). Daca toata sectiunea (3) e cu noroi, ne intoarcem pe Siriu si we call it a day ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sectiunea 2 e light. Bulevard. Drum tasat, pietruit.
Sectiunea 3 a aproape la fel de light. Poate scurte zone cu noroi daca a plouat in ultima vreme. Am fost pe weekend pe o portiune din drum (am coborat din Tabla Butii si m-am intors pe la cascada Schinda, dupa care am urcat deasupra Barajului Maneciu) si a fost aproape complet drum pietruit si tasat. Dupa intersectia cu drumul de vine din Tabla Butii s-ar putea sa fie ceva zone cu noroi, dar nu e nimic de speriat. Am facut drumul asta in primavara si a fost ok.
O potentiala problema cu sectiunea 3 e ca in iulie, era un pod rupt in zona asta:

schinda-maneciu.jpg.ad56de2e0674ddc957b6c393c2aa2067.thumb.jpg.9ae4c694215b602d092e002080066918.jpg 67086237_485908472171524_8675018491134214144_n.thumb.jpg.ecc86f92e4eca247991f58be3fa47f7c.jpg 

E posibil ca intre timp sa se fi reparat. El a trecut atunci printr-o garla.

 

Daca e sa fie probleme cu noroi, o sa fie pe sectiunea 1. Acolo sunt ceva zone impadurite si s-ar putea sa fie oleaca de munca pe anumite segmente. Nu m-as baga singur, dar in mai multi, as incerca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ovi_ice a spus:

ma gandeam sa facem un traseu

 

Daca reusesc sa ma eliberez in weekend (50/50 sanse) si ne limitam la mers cu 100-110 pe DN, ma bag si eu dar cu Ktm-ul de data asta :D

Pot zice mai sigur pe vineri-samabata probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De preferat Duminica. Asa sunt sanse sa vina cu noi Capone si Cristi Alecsa (momentan ambii in “pending”, ne dau raspuns pe vineri-sambata).

 

@mihai c: nu stiu unde am putea merge foarte tare. Eu pe DN1 pana la Ploiesti tin 100km/h prin sate daca nu e politie, iar in scurtele sectiuni dintre localitati cateodata nici nu ma mai obosesc sa urc viteza la mai mult de 110-120, ca hop intru in urmatoarea localitate. Iar pe centura Ploiesti pana in Campina putem seta max 120 viteza de croaziera.

Tre sa ai in vedere ca Baxxter are gume Mitas E-07 abia montate, renumite ca aluneca foarte tare la inceput, deci tre sa aiba grija la franari, iar daca vine si Capone cu KTM-ul (care parca e un 690?), va merge tot cu viteza redusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100-110 pe DN e o viteza rezonabila. Mergem sa ne distram pe coclauri, nu sa polizam asfaltul cu scaritele.

 

Gumele mele au deja vreo 150 km facuti, dar nu am simtit ca ar aluneca in vreun mod anume. Abia astept sa le dau pe macadam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, ovi_ice said:

Tre sa ai in vedere ca Baxxter are gume Mitas E-07 abia montate

E 07 am si eu,si sunt surprinzator de bune,si pe asfalt si in afara lui. Duminica am ceva programat in familie si sigur nu pot :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.10.2019 la 12:10, ovi_ice a spus:

Plecare la 8:30 de la primul Rompetrol de pe DN1 de dupa intersectia cu centura. Adica acesta. Eu vin de pe centura si nu are rost sa ma mai intorc in Buc pentru alt punct de intalnire.

 

Vedeti mai sus pentru locatie. Ora ziceam 8:30...daca e prea devreme (ma rog, prea frig), atunci putem muta la 09:00.

 

Acum 32 minute, extremusski a spus:

vin și eu. ce motocicleta este adecvată pentru această tură? ușoară sau o văcuță cu cauciucuri de 90/10?

 

Majoritatea speram ca se poate parcurge cu vaca incalata cu pneuri 90/10 :D. Nu de alta, dar alte optiuni n-avem in garaj :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au crescut sansele de a veni la 80% :D

Cred ca cel mai ok ar fi sa ne vedem undeva intre 8:45-9 aprox si in jur de 9 sa ne punem la drum.

 

Legat de traseu, as propune o mica modificare pt bucata Ploiesti - Valeni, sa o luam prin Paulesti, eventual chiar plin Slanic daca vrem sa ocolim Valeniul (e aglomerat de o bicei in weekend...)

E mult mai liber si mai frumos traseul dect cel clasic. Iar ca timp tot pe acolo iesim aprox.

valeni.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, extremusski a spus:

vin și eu. ce motocicleta este adecvată pentru această tură? ușoară sau o văcuță cu cauciucuri de 90/10?

mulțumesc.

Eu ți-am mai spus, vacă supraponderală, cu slickuri și fără suspensie pt tine. 

In plus ai putea căra bagajele tuturor. 

Acum 3 ore, ovi_ice a spus:

 

Vedeti mai sus pentru locatie. Ora ziceam 8:30...daca e prea devreme (ma rog, prea frig), atunci putem muta la 09:00.

 

Cred că 9.00 e mai ok, dpdv termic.

 

Acum 3 ore, ovi_ice a spus:

 

 

Majoritatea speram ca se poate parcurge cu vaca incalata cu pneuri 90/10 :D. Nu de alta, dar alte optiuni n-avem in garaj :))

 Personal mi se pare abominabil sa pui 90/10 pe orice mobră cu pretenții de adventure, cu excepția cazului în care te cheamă Extremusski. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...