Jump to content

Caine pe motocicleta

Recommended Posts

Salutare . De cateva zile sunt posesorul unui tekel sarmos . Cum nu am curte sa il pot lasa ziua sa se distreze , macar o perioada , pana se invata cu facutul nevoilor afara il iau cu mine la munca. Treaba e ca eu ma cam duc cu motoreta la munca , ca imi place . Nu prea folosesc masina in oras decat pe zapada . Sunt curios , e cineva care plimba catei pe motoreta ( nu in atas) si cum face asta ? Asta al meu e mic si va ramane micut. Rucsac de spate ? Rucsac de rezervor ? Sau alte variante . Multumesc

Pe al meu nu l-am convins, a fost de mic foarte sperios, sărea din rucsac disperat.

Acum 4 ore, andrei gras a spus:

Rucsac de spate ? Rucsac de rezervor ? Sau alte variante . Multumesc

Rucsac de ... fata, ca sa te simta aproape.

Si ca sa vada si sa se bucure si catelul de frumusetea drumului, ca si tine.

Sau asa:

Daca este ceva mai mare  :)

1 oră în urmă, sbk750 a spus:

nebun si rider-ul si cainele

Nu neaparat nebun. Si eu mi-am plimbat candva cainele (un alsacian) in off-road, cam tot asa.

Doar ca fara salturi.

Pe acolo sunt ceva mai multe generatii de rideri.

Poate ca si pe la noi ar fi posibil, in "normalitate", cam dupa 120 de ani de la fabricatia primei motociclete Romanesti :lol:

P.S. Cainele din clip nu a folosit in off-road casca de protectie omologata   :P

Probabil pentru ca stapanul nu sufera de tulburari de epilepsie cu pierderi inexplicabile de echilibru.

Acum 9 minute, JUST4TNT a spus:

Laika a fost primul caine lansat in spatiu, doar ca au fost probleme tehnice de "overheating"  :angry:

https://en.wikipedia.org/wiki/Laika

Salutare,

eu am o geanta pentru caine care se poarta pe piept (nu in spate precum un rucsac).

Uite am gasit-o pe net: https://abc-zoo.ro/3028-rucsac-pentru-caini-pisici-si-iepurasi-30x33x26-cm.html?gclid=CjwKCAjw8df2BRA3EiwAvfZWaPmIYiHKf618vZHWRueU8n7l2m_RK4rrT4dysOvCJYaxB8GkCPhQcRoCJk4QAvD_BwE

Problema este ca din punct de vedere legal nu am reusit sa aflu daca  in RO este permis sau nu sa duci un caine pe moto.

155786478_YOYOGEANTA.thumb.jpg.1378cd60826eae37db60d576e7409830.jpg

In Germania sau Austria este OK. In RO am intrebat 2 militieni si fiecare a dat alt raspuns: unul ca se poate si altul ca nu se poate 🤣.

Edited by Silver Arrow
Acum 3 minute, Silver Arrow a spus:

nu am reusit sa aflu daca  in RO este permis sau nu sa duci un caine pe moto.

Draga, ai pus problema pe invers.

Nu ai reusit sa afli (de la militieni) daca in Ro este interzis sau nu sa duci un caine pe moto.

Nu este interzis nici transportul copoilor pe motociclete, dar:

Cod rutier, Art.71 (3)  "Pentru a circula pe drumurile publice pe care accesul le este permis, animalele ... vor avea cate un conducator ... in conformitate cu prevederile regulamentului."  :lol:

Dar, pe art.102 (1) pct.27, se poate sanctiona:   "transportul animalelor pe locurile din fata ale vehiculelor"

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Salutare,

eu am o geanta pentru caine care se poarta pe piept (nu in spate precum un rucsac).

Uite am gasit-o pe net: https://abc-zoo.ro/3028-rucsac-pentru-caini-pisici-si-iepurasi-30x33x26-cm.html?gclid=CjwKCAjw8df2BRA3EiwAvfZWaPmIYiHKf618vZHWRueU8n7l2m_RK4rrT4dysOvCJYaxB8GkCPhQcRoCJk4QAvD_BwE

Problema este ca din punct de vedere legal nu am reusit sa aflu daca  in RO este permis sau nu sa duci un caine pe moto.

155786478_YOYOGEANTA.thumb.jpg.1378cd60826eae37db60d576e7409830.jpg

In Germania sau Austria este OK. In RO am intrebat 2 militieni si fiecare a dat alt raspuns: unul ca se poate si altul ca nu se poate 🤣.

Bingo . Asta e exact ce cautam . Pret mic , se prinde la piept , nu are sigla bmw sa fie 1800 e si il pot vedea daca vrea sa sară plus ca e pe un site din tara .👍

Acum 37 minute, andrei gras a spus:

Bingo . Asta e exact ce cautam . Pret mic , se prinde la piept , nu are sigla bmw sa fie 1800 e si il pot vedea daca vrea sa sară plus ca e pe un site din tara .👍

Are si o carabiniera in interiror ca sa nu faca vreo vitejie cainele.

Da' sa stii ca poti sa gasesti ceva sigle biemweu prin targ  ca sa ajustezi problema 🤣

Acuma inca un sfat: nu stiu cum stai cu protectia la vant, dar geanta asta este cu plasa si o sa ii cam fluture urechile in traista. Daca e mai racoare pe afara sa ii pui si o paturica ceva.