Jump to content
Papa_Bear

Recomandare echipament vara

Recommended Posts

Buna seara,

Vin si eu cu o intrebare.

Puteti va rog sa imi recomandati (preferabil cu link) o protectie/haina/mash care sa poate fi purtata in zile calduroase (peste 30-35 de grade) pentru plimbari ocazionale?

Ma intereseaza sa ofere protectii la coate si umeri si ideal si la coloana.

O voi folosi destul de rar si cu viteze relativ mici... maxim 120 km/h, cu motociclete clasice sau retro... deci preferabil ar fi un echipament mai discret/negru...

Despre prêt nu stiu ce sa spun... nu as vrea sa investesc foarte mult deoarece se foloseste rar... dar nici sa iau ceva de calitate proasta, ci mai degraba adaptat contextului.

Revit Tornado 2. In culoare gri deschis. Eu o am pe hi-viz, dar stiu ca nu e pe gustul tuturor. Negru nu recomand. Am avut full mesh negru (ceva de la Dainese) si dupa ce am trecut la culoare deschisa (tot mesh) diferenta a fost enorma dpdv al confortului climatic.

Revit Airwave e o alta varianta, fata de Tornado are protectii Level 1 vs 2 si ii lipseste layerul ala wp+termic (care oricum e o mizerie). 

Ti-as recomanda si Klim Induction, e cam cea mai bine facuta dintre tot ce am probat mesh, dar e si foarteeee grea. Bine, vine inclusiv cu protectie de spate. Si cu alt pret.

Te-ai gândit la ceva anume, adică o firmă model ceva? Textil sau piele? Știu ca pentru clasice/retro gusturile sunt mai diferite puțin. 

Eu ți-aș recomanda ce am, Clover Ventouring, am și pantalonii, am mers la 0 și 38 grade cu ea, mă simt super bine și e ce trebuie pentru mine. Au 3 culori, eu o am pe cea hiziv care mi se pare foarte mișto. O găsești la Motorteam :

https://www.motorteam.ro/geci-moto/3381-clover-ventouring-2-wp-airbag-4-in-1.html

În schimb, pe Monster nu merg cu asta care este touring....

Oricare costum din mesh. 

3 hours ago, l.u.v said:

Oricare costum din mesh. 

Ăla e. Arăți caraghios, dar nu-l bați la ventilație/protecție.

O armură moto e perfecta pe timp de vară. O poți purta peste un tricou cu mânecă scurtă, arată f bine, ai aer suficient și protecție f buna (asta din păcate ți-o zic din propria-mi experiență). Eu port in momentul asta de-asta: https://www.google.com/search?q=thor+moto+armour&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=isnv&sxsrf=ALeKk03zV6A2aA-nhU5UqQXhK3GHg4tF4w:1593405487854&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwikn9iAmqbqAhXpsYsKHV6-BlwQ_AUoAXoECA0QAQ&biw=393&bih=720#imgrc=4WTR0W5sXUoCkM

Probat si ramas blocat pe costumul Bmw Venting.

La armuri inclin spre asta sau similar (material flexibil + zero plasa). 

Edited by _Raul_

Problema la armurile astea este că ești incorsetat cu chingile alea, care îți dau o senzație nasoală. 

Plus look ul de robocop, se uită toată lumea ca la circ. 

Eu port toată vara costum mesh. 

Buna dimineata!

Va multumesc pentru raspunsuri.

M-as orienta catre o geaca din mesh sau o armura tot cu mesh.

Ati putea va rog sa imi recomandati ceva produse sau magazine in Bucuresti. M-ar bate gandul sa o si vad inainte sa o cumpar.

Alpahead Sau Mymoto, la prețuri decente. 

Eu mi-am luat de la Mymoto costum mesh cu geaca galben Fluo, brand grecești, îmi scapă numele. 

Esti lenes! :DTe urci fain frumos pe moto, in masina, metrou,  orice alt mijloc de transport in comun, si iei magazinele la pas: mymoto, motorteam, motodiscount, alphahead, bbmoto, bikermag, motostation, shop4motorespectiv online 4riders, asfalt uscat,  si vezi ce au.

Eu folosesc ca si un alt coleg, acelasi echipament, clover ventouring. Pantaloni si geaca. Mesada este termica si impermeabila. Partea misto, se poate purta peste geaca. Cand ploua, devine costum de ploaie. Foarte bine aerisita, foarte ok calitativ, se tine bine dupa 3 ani, purtat destul de mult. Probabil voi lua acelasi lucru , cand ii va veni vremea de inlocuire.

eu am avut armura si am scapat rapid de ea, mai bine puneam geaca de piele. Faptul ca e lipita de corp te face sa transpiri ca la balamuc.

Mi-am luat de la BBmoto din Otopeni, o geaca mesh speed-up, foarte ok se ventileaza la drum intins. In oras am folosit-o din toamna pana in primavara, chiar si iarna. Avand un maxiscuter am o protectie buna la vant. si din cauza asta vara merg doar in tricou ca nu suport sa transpir in ultimul hal cu geaca pe mine.

Uite asta e: https://www.bbmoto.ro/geaca-textil/speed-up-runnair-negru?size=L#sizearea

Are o membrana de ploaie detasabila, care ajuta si la vant/frig dar nu am folosit-o si are buzunare parca pt protectii. ea vine cu un burete pe partea din spate ca protectie. Aici pui tu ce doresti sau de la alta geaca. vezi cum se potrivesc.

Nu strica sa faci un drum pana la ei ca au mai multe chestii pe stoc, poti proba, iti aduc din Gheorgheni daca nu au acolo ce te intereseaza. foarte serviabili si dedicati clientului. 

PS aceeasi geaca am luat-o si sotiei