Sari la conținut

Mi-am luat enduro, unde ne dam?


Ribo
 Share

Postări Recomandate

La 18.11.2020 la 13:48, Ribo a spus:

Salut,

 

Vad ca nu e activitate pe aici.

Mi-am luat un WR450, unde iesim cu ele ?

Ceva trasee de inceput pe undeva cunoscute?

 

Hai liberare!

 

Bine ai venit in lumea asta. S-ar putea sa iti placa mult mai mult decat banalul mers pe sosea.

Trasee sunt destule depinde de locatia fiecaruia.

Trasee simple(banale/"autostrada")ar fi Magura-Pestera, Poiana Marului eventual cu o noapte dormita la Poiana Viselor, ai destule de trasee pe acolo si zona superba, lipsit de orice problema din partea padurarilor. Tot asa ar mai fi trasee simple, Baiului, Iezer-Papusa, trasee simple daca mergi pe "drumul" batatorit, in rest poti merge si "hard" daca o iei de-a dreptul pe unde vezi cu ochii.

Tabla Butii iarasi traseu lejer. 

Mai sunt si alte trasee in zone cunoscute dar cu ceva risc din partea jandarmilor montani. 

Ce am observat de exemplu in PH in zona Campina - Telega sunt destule trasee medii sa zicem nu neaparat dure, trasee in care cu Patrol modificat nu ai cum sa ajungi, cu putina atentie si "efort" mediu te descurci cu o motocicleta de hardenduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu mă pricep deloc la enduro, dar am amici care se dau profi și de la care am reținut un sfat. 

Nu pleca niciodată singur!

Motivele sunt lesne de dedus, orice accident sau pană petrecute într-o zona pustie și fără semnal GSM pot genera belele mari. 

Mai sunt și ciobanii sau proprietarii de terenuri, probabil ai auzit ce s-a întâmplat cu francezul ăla bătut sau altul care era să fie decapitat de o sârma pusă de-a curmezișul drumului. 

Mai ales după ce îi dai de gust și vei fi tentat să te abați de la drumurile principale. 

 

Idem și la ATV, îmi povestea cineva că era să moară sufocat, după ce hardughia (avea un Grizzly mare) s-a răsturnat și a căzut peste pieptul lui. 

Baftă și să te bucuri de motor! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Georgica_Popescu said:

Tinem legatura ...prestezi si iarna ? ...sau doar cand e uscat? 

fiind la inceput iti dai seama ca m-as plimba in draci :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e mai nasol la off ca nu prea e safe sa pleci singur. Ok dai share la location pe wapp pana vii acasa. 

 

Poti pleca si singur cum multi probabil c-o fac da na, off-u e off si ceva mic poa sa dea in ceva mare, in cel mai rau caz.

 

Ps. Asta cu gps la tel n-are treaba cu acoperirea retelei da daca n-ai retea cum dai share la pozitie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU merge barosane singur pe ciocan , ca nu ma duc la soft si se mai intampla sa mai ai nevoie de una alta , sa nu mai vbim de pene sau alte kkturi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ribo": Io zic sa te duci mai intai la un curs si apoi sa te gandesti la iesiri. Chiar si unul pentru novicii cei mai novici te invata foarte multe chestii.

Apoi....vis-a-vis de anturaj....cred ca e mult mai important ce ai in spatele fruntii astfel incat sa discerni cu adevarat ceea ce poti face si ce nu. 

Crede-ma, nu e nicio rusine sa te intorci daca tu consideri ca nu poti trece.

 

...pana la urma, o iesire in off, trebuie sa fie de placere nu un motiv sa-ti strici ziua, sau mai rau, sanatatea.... ;) 

 

Been there, done that! 

 

In rest, bafta si sa te bucuri de agregat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput poti merge la TCS Ciolpani (Gorgota) costa 60lei de motocicleta pentru toata ziua. Faci ce vrei acolo. Ai doua trasee de motocross unul mai rapid unde inveti mai bine cum sa "aterizezi" si altul langa care este ceva mai tehnic Este si un traseu de offroad pentru auto pe acolo (traseu foarte lejer). Incearca asta mai intai vezi ce simti si unde te pozitionezi. 

OBLIGATORIU iti trebuie ghete de motocross/enduro, casca si manusi slim de motocross sau de enduro, eu am manusi Klim Dakar Pro sunt foarte misto, relativ "groase" dar foarte maleabile. E bine sa ai mai multe perechi de manusi de motocross/enduro sunt consumabile ca sa zic asa, nu pentru ca o sa cazi dar cel putin in cazul meu le mai desir. Ti se misca mainile tot timpul pe ghidon la offroad, nu ca pe asfalt stai in fund si acc cu podul palmei eventual franezi cu 1 deget.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei ceva pe langa bucuresti este o groapa acoperita prin pipera unde ai dealuri si mai e la coclau spre pallady.

https://www.google.com/maps/place/Lidl+Hill+Climb+Training+Center/@44.4980158,26.1461333,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x40b1f930fcd075e7:0x192877044168aae8!8m2!3d44.498012!4d26.148322

https://www.google.com/maps/place/La+Coclau/@44.3987607,26.1860147,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x40b1fc39ad592f43:0xfd3561595c3bf4b!8m2!3d44.3987569!4d26.1882034

 

Mie imi place sa ma dau cat de des pot chiar si doar o ora, asa ca cel mai usor prind ture langa bucuresti, am notat aici niste locuri de dat pe langa cele de sus.

https://www.zeemaps.com/map?group=3846262&location=Bucharest%2C ROU&add=1#

 

Ne te duce fara ghete lungi cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cauta-l pe Jumba / @stulewa.

Nu l-am mai vazut de ani buni, dar imi este greu sa cred ca nu mai este in domeniu ;) 😊

Sigur nu o sa te plictisesti cu el.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 20.11.2020 at 19:33, Georgica_Popescu said:

@Ribo...boss...cizmulite ai ? Costum de endurist ? ...pai cum ma sa iesi tu asa la.plimbare ...dezbracat !

😁

am tatutule :)

On 21.11.2020 at 1:01, Visi said:

Daca vrei ceva pe langa bucuresti este o groapa acoperita prin pipera unde ai dealuri si mai e la coclau spre pallady.

https://www.google.com/maps/place/Lidl+Hill+Climb+Training+Center/@44.4980158,26.1461333,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x40b1f930fcd075e7:0x192877044168aae8!8m2!3d44.498012!4d26.148322

https://www.google.com/maps/place/La+Coclau/@44.3987607,26.1860147,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x40b1fc39ad592f43:0xfd3561595c3bf4b!8m2!3d44.3987569!4d26.1882034

 

Mie imi place sa ma dau cat de des pot chiar si doar o ora, asa ca cel mai usor prind ture langa bucuresti, am notat aici niste locuri de dat pe langa cele de sus.

https://www.zeemaps.com/map?group=3846262&location=Bucharest%2C ROU&add=1#

 

Ne te duce fara ghete lungi cel putin.

foarte interesant ce ai facut...mersi fain :D.

Eu in principiu cautam grupuri cu care sa fac iesiri la campina la breaza la munte....ma rog..doar ca-s la inceput si la munte e mai greu

On 21.11.2020 at 20:04, vis-a-vis said:

 

E foarte activ pe feisbuc, mai ales pe segmentul politic :D

Da da chiar asa e:)))0

@Georgica_Popescu 

 

daca il bagi pe camp, posibil :))

227453A3-AACD-4A1D-8672-3E17FEA38D1C.jpeg

804DF5B5-2464-4269-8087-A5B6E64DAFAE.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

E un inceput frumos.

Si incet-incet ajungi la de-astea:

https://www.instagram.com/p/CK9lb8eBuaZ/?igshid=b4ahbu2qywqz

 

Asa ca pregateste-te psihic, virusul deja lucreaza. Urmeaza remorca, motor in 2T, certuri cu nevasta ca de ce nu stai cu familia sambetele si de ce nu iti ajung 2 iesiri pe an, ca mai bine iesi cu ala micu cu bicicletele .....🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...