Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 ore, Escanor a spus:

Deci de principiu place la cetateni motorul electric 😊

E ca si cum ai zice ca place la baieti pasarica. Plm, place, da place doar daca si "suportul" pasaricii e bun :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 10 ore, Cap0ne a spus:

E ca si cum ai zice ca place la baieti pasarica. Plm, place, da place doar daca si "suportul" pasaricii e bun :D

Nu râde că în ziua de azi nu mai știi dacă la băieți place păsărica sau 🐔 🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' mă gândesc că dacă E46 avea power management și începea să oprească din consumatorii neesențiali dacă nu avea curent suficient, poate și 🪓 o știi să oprească degivrarea când se apropie de pana prostului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde nu-i cap.... nu pleci la drum pe frig cu ultimii litri de combustibil in rezervor sau cu ultimele procente de baterie.

Chiar ieri  seara am ajuns acasa cu electrica, si a mai intervenit ceva. A trebuit sa plec. Pe bord la electrica, autonomie 27km. Am luat benzinara, fix 27 km am mai facut. Daca insistam sa merg cu electrica, probabil o impingeam pe ultimii 500 m.

Desi am inteles ca la 5% iti limiteaza viteza la 50km/h, iar cand ajungi la 0% te mai lasa sa mergi inca vreo 5km (vara), dar cu 30 km/h. Eu unul nu am incercat.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi fost omul prima data pe electrica😆

Nah, mi s-a intamplat si mie, prima data cand am trecut de pe masina cu indicator analogic al nivelului de benzina, din ala la care se aprinde ledul portocaliu cand treci pe rezerva, la masina cu indicator de autonomie. Si cand mi-a aratat automonie zero km, am zis ca e la fel cu aprinderea ledului portocaliu, adica trece pe rezerva si mai merg 20-30km. Na, m-a lasat in drum in urmatorii 5 km........😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Asimplu a spus:

sa crezi ceea ce scrie un site numit "oilprice.com" despre electrice, este naivitate

Der Spiegel o fi bun? 🤔 Că articolul ăla face trimitere aici: https://www.spiegel.de/auto/schweiz-erwaegt-fahrverbote-fuer-e-autos-a-0852896b-db48-44da-8fab-a2d0f6d03081

N-ai fost numai tu în Elveția, dar pare că ai fost la întrunirea Tesla pt că eu n-am văzut așa multe!

 

IMG-20221110-WA0010.jpg

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un draft al unei propuneri. Si cica e propus doar in caz ca ajung la sapa de lemn cu energia... ceea ce e destul de improbabil. E normal ca orice stat sa isi faca si scenarii si proceduri in caz de dezastru energetic. Oricum, stai linistit ca daca ajung elvetienii asa de grav cu energia, probabil si benzina o sa fie rationalizata.

 

In fine, cred ca e clar ca si astia de la Spiegel trebuie sa manance o paine. Dar mai stii acum ceva timp cand se dadeau toti de ceasul mortii ca te baga la puscarie daca te prinde cu mai mult de 19 grade in casa, si ca te pune statul sa faci dus cu vecinii? Asa-i ca a fost balon umflat de astia de prin presa ca sa mai faca si ei putin rating? Dar cu gandacii cum mai e? S-a dat legea aia cu obligativitate consumului de gandaci, sau e la dezbatere in parlament? Dar cu contrails si chimicale date din avion? Au ajuns oamenii pe luna? Pamantul n-o fi cumva plat? De unde ma uit, asa se vede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Der Spiegel o fi bun? 🤔 Că articolul ăla face trimitere aici: https://www.spiegel.de/auto/schweiz-erwaegt-fahrverbote-fuer-e-autos-a-0852896b-db48-44da-8fab-a2d0f6d03081

N-ai fost numai tu în Elveția, dar pare că ai fost la întrunirea Tesla pt că eu n-am văzut așa multe!

 

IMG-20221110-WA0010.jpg

În două zile prin Elveția am văzut maxim 20 de Tesla+ alte câteva electrice de la alte mărci. În schimb, Porsche am văzut la greu (+ similare de la Ferrari și altele). Bre, care are bani mulți îl doare în bască de bio și eco, vrea ceva fain. Și din ce știu și am mai auzit, nicio electrică, oricât de puternică, nu sună ca un V, boxer sau alte avioane. Și chiaburu" preferă ceva frumos, mai clasic, nu plastic și bâzâială de vibrator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, smar2 a spus:

mai mult de 19 grade in casa

frigușor a implementat deja prin unele zone din București! 😈 Acu' nu știu dacă agentul termic o fi utilizat la locomotivele cu aburi ale cfr-ului, dar nu cred, ar fi mers draq mai repede. :lol:

 

Acum 1 oră, smar2 a spus:

benzina o sa fie rationalizata

Momentan pare că sunt stocuri și scade prețul, aia nu venea pe țava lu' putin. Cu curentul e buba, până și calafat ți-a zis să ai bani cash, apă și conserve în casă!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintele cheie sunt "during power shortages".

Evident ca e spectaculos formulat, sa prinda la ochiul cititorului... "Moaaa.... le interzice masinile la elvetieni. Jos neomarxismul".

 

Oricum, e un semn de responsabilitate si maturitate sa iti faci planuri de actiune si pentru cazurile improbabile sau neasteptate. Eu sunt curios daca mai-marii Romaniei au planuri de genul asta. Tare mi-e ca planurile de criza ale Romaniei sunt de genul "Lasa ca vedem noi la momentul respectiv ce facem".

De fapt, eu prost... astia sunt surprinsi cu pantalonii in vine in fiecare iarna de "iadul alb", si eu ma intreb daca au planuri pentru crize mai serioase (energetice sau de alta natura).

 

Revenind la elvetieni, astept stirea ca s-a limitat folosirea electricelor, nu ca e o propunere intr-un plan pentru o eventuala criza.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, smar2 said:

Cuvintele cheie sunt "during power shortages".

Evident ca e spectaculos formulat, sa prinda la ochiul cititorului... "Moaaa.... le interzice masinile la elvetieni. Jos neomarxismul".

 

Prin 2011 sau 2012 am prins criza de combustibil in Grecia. 

In martie o pus unu o poza pe facebook, si toti romanii s-au imbulzit la pompa.

 

Eu nu is pro electrice, dar genul acesta de stiri sunt penibile, iar cei care le raspandesc cu un aer de "superioritate" sunt mai prosti 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am mai spus,da repet...Dieselul e un miracol,Dieselul învârte lumea.Electricele e un Trendy Frendly..

Râciu meu,de zi cu zi,e un golf 1.Consum 4,3 /100 km,Diesel.Fabricat acu 40 ani🤣🤣🤣🤣.Constat cu necaz,că tehnologia nu a avanst cu nimic,față de acu 40 Ani.Altfel,aș renunța la golf😁

Umplu rezervoru,fac 1000 km.Vehicul de 40 ani.Bate asta😀😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, pinnochio said:

 

Umplu rezervoru,fac 1000 km.Vehicul de 40 ani.Bate asta😀😀😀

Ai dreptate ...eu la cal bag doar paie ...si asta gratis . 

Mi-a aparut un martor SRS intre urechile calului ...dar nah ...daca merge il las asa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, 3.14 a spus:

la cal bag doar paie .

Sărmanu animal,ar trebuii să fi arestat.Dar nahhh..aduci dovezi că te-a molestat calu,și scapi de arest😍😍😍😍😍😍😍

On topic..ridic capota,să pun lichid la șprița parbriz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 12/13/2022 at 11:19 PM, Null said:

Intre timp, americanii au reusit astazi sa obtina energie din fuziune nucleara.

Pe scurt, daca aceasta tehnologie avanseaza, se va putea obtine energie nelimitata, cu 0 emisii.

Ca vom apuca noi sau nu, viitorul pare electric.

 

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/descoperiri/descoperire-istorica-in-fuziunea-nucleara-am-reusit-sa-producem-conditii-care-se-gasesc-doar-in-soare-si-in-stele-2182747

Frumos , doar ca nu se precizeaza si energia efectiva necesara producerii laserului de 2 mj care a produs in urma fuziunii 3mj. Si care este “doar” 300mj. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un vapor cu aburi de acum 150 de ani. Superb. Mai acostez cu el pe o insula, mai tai o jumatate de padure ca sa il alimentez, merg mai departe 10.000 mile. Ai dracului astia, nu-mi mai permit intrarea in porturi, cica ii afum.....

 

Asas i tu cu Golf1. O merge local, dar daca vrei sa te duci cu el in tari civilizate, ti se interzice intrarea in marile orase, sau platesti tranzitul cat contravaloarea lui. Si pe buna dreptate.

Degeaba consuma ala 4 litri/100km, ca da cu fum cat 20 de masini noi, fie alea si diesel. Inca imi mai amintesc anii 95-2000, cand erau in Bucuresti mult mai putine masini decat azi. Si totusi, pe marile bulevarde, toate blocurile erau murdare pana la etajul 2 (fum, praf, tot ce puteau scoate putinele masini de atunci). Acum, cu toate ca masinile sunt bara la bara, nu mai e aceeasi situatie.

 

Asta ca sa mai zica cineva ca consumul  e direct proportional cu poluarea. Acum poti sa stai la semafor in spatele unei masini din 2010-2015-2020, dar daca stai in spatele uneia din 1980 te inneci instantaneu, pute de te rupe (si noi, pe motoare, cred ca stim cel mai bine asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...