Sari la conținut

6. Gran Premio d'Italia Oakley


Postări Recomandate

Daca incaseaza 2 mil $ in plus se va simti sigur mult mai curat si mai linistit, eventual sa fie platiti ca sa se plimbe de placere si poate sa.si faca cont aici sa ne mai spuna ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doar mie mi s-a părut cam plictisitoare cursa?

 

Pe final sa zicem că ai venit mir și Rins, părea și Binder sa l ajunge pe Z...

 

Dar slăbuț.

Acum 1 oră, Djenavar a spus:

Daca incaseaza 2 mil $ in plus se va simti sigur mult mai curat si mai linistit, eventual sa fie platiti ca sa se plimbe de placere si poate sa.si faca cont aici sa ne mai spuna ce si cum

Probabil că Nu sta in 2mil .

Sau poate e ca alții celebri - in faliment și nu știe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, frigider a spus:

Doar mie mi s-a părut cam plictisitoare cursa?

 

tuturor fanilor mm li s-a parut plictisitoare, cum li se par toate de un an jumatate

 

eu ca fan vinales ce sa zic? sa-mi fie rusine sa ies cu casca 25 in public? ar trebui sa zic ca de vreo 2 ani incoace cursele sunt "plictisitoare"

ce sa mai zic cand mir castiga campionatul anul trecut cu o medie de puncte cu care vinales lua de obicei locul 3?

simt ca sunt fan gloria bistrita aici

 

in afara de locul 1 cursa a fost foarte interesanta, pana si rossi a depasit pana in ultimul tur, in timp ce vinales nu reusea sa prinda un rsv4 d-ala de 15000 de euro cu carene de curse

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, prafrau a spus:

 

tuturor fanilor mm li s-a parut plictisitoare, cum li se par toate de un an jumatate

 

eu ca fan vinales ce sa zic? sa-mi fie rusine sa ies cu casca 25 in public? ar trebui sa zic ca de vreo 2 ani incoace cursele sunt "plictisitoare"

ce sa mai zic cand mir castiga campionatul anul trecut cu o medie de puncte cu care vinales lua de obicei locul 3?

simt ca sunt fan gloria bistrita aici

 

in afara de locul 1 cursa a fost foarte interesanta, pana si rossi a depasit pana in ultimul tur

Hai sa nu mai punem etichete.

Restul de până acum au fost f in regula. Asta nu.

 

Au căzut 2 inși din fata: Peco și Rins. 

Puteai sa mai facă niște depășiri oamenii aia, plus că Peco poate se putea tine după Q? Cine știe.

 

Poți să fii fanul cui vrei și să porți casca Gucci, mie nu-mi pasă .

 

 

Vin a mers bine, a urcat pe 8.

 

 

Pot doar să mă întreb ce-ți place la el de ii ești fan.

Poate misterul? Gen ia pole dar termina pe 11 în cursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, ilarionciobanu a spus:

Penalizarea de long lap (in timpul cursei) sau de o pozitie (in ultimul tur) se da pentru a cincea abatare. Dupa primele 3 iesiri din limitele circuitului, primesc avertizare pe bord. Dupa 2 incalcari ale liniilor, primesc penalizare.

Dupa cate iincalcari crezi ca e ok sa fie penalizati?

2.Daca un pilot taie o sicana la fiecare tur (fara sa castige pozitie), e ok sa castige cursa, sa ramana cu ea si sa primeasca penalizare de 1 loc la cursa urmatoare?

Inainte nu erau liniile verzi,care la origini au fost doar de informare,sa stii ca dupa ele era aratura.Ca s-au gasit niste destepti sa le dea valoare iconica este alta treaba. Regulamentul este clar,cedezi pozitia daca ai depasit pe scurtatura.

Dar in cazul de fata nu se aplica regula celor trei plus doua ci regula ca in ultimului tur ,care sunt reguli diferitete,atentie,daca depasesti pe undeva limita,nu neaparat in ultimul viraj  pierzi un loc.Vezi ce a patit Digia anul trecut ,cand castigase cursa la cateva secunde inaintea locului doi.

Oricum a fost judecata tot dupa ureche.Cei doi trebuiau conform regulamentului sa fie pe 3 respectiv 4 si Zarco pe 2.Misto regulament.

2.Da ,pentru ca nu si-a creat niciun avantaj.Daca-si facea ,castiga un loc.Logic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Doar eu sunt dezamăgit de faptul că MM a ieșit devreme din ultimele 2 curse și deci nu a putut să lucreze la recuperare?

(Ok, la le mans avea șanse reale să câștige, aici șanse zero)

 

Sunt curios cum va aborda următoarea cursă.

 

 

 

 

Desi cred că știu cum: blană.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regula e idioata si dupa mine, insa un avantaj tot iti creezi. Iei virajul ala cu cativa km/h in plus, suficient cat sa-ti aperi pozitia, dar insuficient pentru a te incadra in limita circuitului. 

Era sa uit, pentru fanii MM: 

gasiti pe altul care sa va excite, sau priviti cursele doar ca spectacol sportiv (nimic gresit aici). Altfel dezvoltati probleme psihologice, cum e pe cale sa se intample cu idolul vostru. Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, TETEA. a spus:

Regula e idioata si dupa mine, insa un avantaj tot iti creezi. Iei virajul ala cu cativa km/h in plus, suficient cat sa-ti aperi pozitia, dar insuficient pentru a te incadra in limita circuitului. 

Asta s-a intamplat zeci de ani,s-a mers pana la limita pistei.Orice pilot va incerca sa mearga pana la limita limitei.Diferenta o face sangele rece sau talentul.Dar lucrurile erau simple,asfalt urmat de aratura.Treceai pe aratura ,sanse mari sa cazi sau sa pierzi timp.Singurul care a castigat pe aratura a fost Rossi.Laguna Seca si Assen.Dar Rossi e Rossi si doar el putea sa inventeze asa ceva.Epigonul Marc doar la copiat la Laguna,intre timp aia asfaltasera zona.Iar la Assen,mosul a fost mai destept decat regulamentul,Marc si toti comisarii pizzdy.Si norocos ca nu a ramas in nisip.

Asa ca fapt divers,Oliveira a iesit la sfarsitul zonei,nu are treaba cu kilometrii in plus ,ci cu mersul pana la limita asfaltului.Este instinctiv.Cu cativa centrimeti tot acolo era ca pozitie avantaj sau viteza.Este doar o tampenie regulamentara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, adiy32 a spus:

Cu cativa centrimeti tot acolo era ca pozitie avantaj sau viteza.Este doar o tampenie regulamentara.

 

De acord. Preferam sa ramana ca inainte, dar asta e. (adica fara regula asta stupida.)

Plus ca mai da ceva cu virgula. Anunta ca un pilot a depasit limita. Reteogradare, drama, etc. La cateva minute se semnalizeaza ca si pilotul din urma sa a depasit. Pai cum functioneaza senzorii aia?! Nu au bipait la amandoi odata?! Se nasc usor situatii confuze...

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

o idee venita din virtual fan wall-ul din timpul transimsie:

 

se poate face o sedinta pe teams sa se urmareasca de "galerie" cursa live sa zicem (din pacate cu comentariu submediocru) si sa se latre/comenteze evenimentele live.

 

eu unul nu prea-s fan asa ceva :D 

Acum 19 minute, adiy32 a spus:

Cu cativa centrimeti tot acolo era ca pozitie avantaj sau viteza.Este doar o tampenie regulamentara.

 

 

din surse externe:

aceste zone verzi s-au bagat ca niste masuri de siguranta: inainte era iarba/peitris. ai iesit ai cazut, sanse mari.

asa ca le-au bagat dar sunt monitorizare cu senzori de persiune.

 

iar regulamentul chiar daca suna stupid trebuie sa fie alb / negru. nu poate fi gri. altfel apar tot felul de scenarii unde unii se vor crede nedreptatiti etc.

 

 

in calificari aia cativa cm inseamna trasa mai larga, viteza mai mare de iesire din viraj, care pregateste urmatoarea curba etc. deci timp pe turul respectiv e anulat. fara discutii.

in cursa e mai lejer, ai voie cum zicea un coleg la ceva abateri dar apoi trebuie grija mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... Oare cum se judeca o situatie in ultimul tur cand doi piloti se ating f usor intr-un "roata la roata" iar cel de pe exterior calca pe senzorii de pe zona verde? Nici nu trebuie sa il mai depaseasca doar sa-l impinga usor. Va fi cel impins retrogradat automat o pozitie? Intreb, chiar nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, TETEA. a spus:

 

De acord. Preferam sa ramana ca inainte, dar asta e. (adica fara regula asta stupida.)

Plus ca mai da ceva cu virgula. Anunta ca un pilot a depasit limita. Reteogradare, drama, etc. La cateva minute se semnalizeaza ca si pilotul din urma sa a depasit. Pai cum functioneaza senzorii aia?! Nu au bipait la amandoi odata?! Se nasc usor situatii confuze...

Eu am inteles ca Mir calcase la un viraj anterior. Nu in ultimil ca ai Oliveira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, TETEA. a spus:

Hmm... Oare cum se judeca o situatie in ultimul tur cand doi piloti se ating f usor intr-un "roata la roata" iar cel de pe exterior calca pe senzorii de pe zona verde? Nici nu trebuie sa il mai depaseasca doar sa-l impinga usor. Va fi cel impins retrogradat automat o pozitie? Intreb, chiar nu stiu...

nu cred, aia e fortata. 

ar fi culmea. cred ca s-a intamplat ce zici si nu se aplica.

Acum 10 minute, damager a spus:

Eu am inteles ca Mir calcase la un viraj anterior. Nu in ultimil ca ai Oliveira.

la mine se terminase inregistrarea si nu am ajuns acolo :D eu pe forum am vazut ca de fapt oli si-a pastrat locul 2 pt care a muncit atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, frigider a spus:

nu cred, aia e fortata. 

ar fi culmea. 

 

Depinde. Sa atingi un alt rider in timpul cursei nu este interzis si penalizat de regulament, pe cand depasirea limitelor pistei, da. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, TETEA. a spus:

 

Depinde. Sa atingi un alt rider in timpul cursei nu este interzis si penalizat de regulament, pe cand depasirea limitelor pistei, da. :)

da si da.

dar cand iesi in urma unei atingeri nu e ca si cum iesi de capul tau / greseala ta.

 

de obicei la contact apare aia cu "under investigation" deci aia e prioritatea "majora" sa zicem.

 

pot sa jur ca s-a discutat de asta de catre comm englezi si concluzia lor era ca e absurd sa iei penalizare cand fortat de imprejurari calci verdele. 

 

sigur o sa se mai intample si vedem atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, prafrau a spus:

eu ca fan vinales ce sa zic? sa-mi fie rusine sa ies cu casca 25 in public?

Mno, de ce sa-ti fie rusine? Daca te intreaba cineva, zici ca esti fan „the up and coming“ Raul Fernandez.

Vinales oricum a trecut la 12, nu ca ar sti cineva. Riscul sa te intalnesti cu alt fan si sa te faci de ras e minuscul. Cred ca sunteti ca fanii Sportul Studentesc de pe vremuri: incapeti toti intr-un taxi 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, adiy32 a spus:

Oricum a fost judecata tot dupa ureche.Cei doi trebuiau conform regulamentului sa fie pe 3 respectiv 4 si Zarco pe 2.Misto regulament.

2.Da ,pentru ca nu si-a creat niciun avantaj.Daca-si facea ,castiga un loc.Logic.

M-am gandit la asta ieri.

Insa a fost judecata dupa cum au aparut penalizarile. Prima a fost pentru Oliveira si a trecut pe 3. 
Cand a aparut penalizarea pentru Mir, el era deja pe 2 si a pierdut o pozitie pana pe 3, care loc 3 era ocupat de Oliveira care a fost promovat.

Daca prima data aparea penalizarea pentru Mir, Zarco ajungea pe 2

 

Acum 3 ore, adiy32 a spus:

Regulamentul este clar,cedezi pozitia daca ai depasit pe scurtatura.

Da, cand e vorba de depasire.

Sunt (multe) situatii, cum e cea pe care o discutam, care nu implica depasirinsi nu se aplica regula asta.

Am dat exemplul cu sicana taiata in fiecare tur. Daca esti primul in cursa si o faci de fiecare data, pui minim 1 zecime distanta fata de cel care te alearga. Asta inseamna minim 2 secunde la final si nici urma de sqnsa de a findepasit de urmaritori. Ai depasit pe cineva? Nu! Deci nu te penalizeaza. E corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

Doar mie mi s-a părut cam plictisitoare cursa?

 

Pe final sa zicem că ai venit mir și Rins, părea și Binder sa l ajunge pe Z...

Nu mi s-a parut...mai ales ca au venit Suzuki'urile tare din urma cand ceilalti si-au terminat gumele.Pacat ca nu a putut Mir sa se duca pana la 2.Ok nici fantastica n-a fost dar destul de animata oricum.

Acum 4 ore, prafrau a spus:

eu ca fan vinales ce sa zic?

 

simt ca sunt fan gloria bistrita aici

Maravilla?Ti l-ai ales ca sa zic asa,nu mai zic nimic,ca ai spus tu cam tot :)

Insa vorba colegului,fiecare e liber sa fie fanul cui vrea.

Acum 4 ore, frigider a spus:

Vin a mers bine, a urcat pe 8

A mers bine comparativ cu cine?Cu Rossi de 42 de ani sau cu colegul Quarta? :bounce:

Acum 19 minute, ilarionciobanu a spus:

Vinales oricum a trecut la 12, nu ca ar sti cineva. Riscul sa te intalnesti cu alt fan si sa te faci de ras e minuscul.

Ahahah,da buna asta...si pe buna dreptate.

Da,avea 25 si a trecut la 12.Nu am inteles de ce - ceva ca el mai demult activa cu 12 in clasele mici sau asa ceva,a zis dar am uitat...

 

What happened between Zarco and Bastianini pre-race?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

 

Doar eu sunt dezamăgit de faptul că MM a ieșit devreme din ultimele 2 curse și deci nu a putut să lucreze la recuperare?

Ti-a placut tie chestia asta spusa de comentatori si ai luat-o de buna.

Zici ca moto aia a lui e facuta de extraterestri si omul de rand nu poate concepe, cu mintea lui simpla, un dispozitiv care sa solicite un anumit muschi asa cum o face minunea tehnicii moderne.

 

Esti mai ingrijorat decat el de recuperare 😁
Daca MM vrea sa se antreneze, sa tina mobra cu partea gumata pe asfalt. El pare mai preocupat sa-i incurce pe altii sau sa le arate ce mare o are. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, ilarionciobanu a spus:

Ti-a placut tie chestia asta spusa de comentatori si ai luat-o de buna.

Zici ca moto aia a lui e facuta de extraterestri si omul de rand nu poate concepe, cu mintea lui simpla, un dispozitiv care sa solicite un anumit muschi asa cum o face minunea tehnicii moderne.

 

Esti mai ingrijorat decat el de recuperare 😁
Daca MM vrea sa se antreneze, sa tina mobra cu partea gumata pe asfalt. El pare mai preocupat sa-i incurce pe altii sau sa le arate ce mare o are. 

nu e ca mi-a placut, e ca oamenii sunt fosti raceri, trecuti prin "evenimente" la randul lor , etc. mai vb cu altii, ei intre ei etc. info de calitate.

 

si mie imi suna greu de crezut. dar gen pe moto nu impingi repetat si ritmic cand franezi etc. nu izolezi grupe de muschi ci ii folosesti ca un intreg plm. 

 

pai sunt ingrijorat, asta era calea spre mantuire: sa o tina cu partea neagra in jos si sa adune ture.

 

repet: la Le mans in conditiile alea putea sa castige, sper ca sunteti de acord cu mine. deci acolo inteleg ca a fortat si aia e, a pierdut.

 

acum la cursa asta nush ce naiba a vrut sa faca lol. circuitul era f solicitant dpdv fizic , ma asteptam sa se si retraga (dar nu asa, in litiera :D )

 

ai vazut ca mereu punea poze si clipuri cum se antrena, nu a stat degeaba, dar chiar si asa zici ca n-a facut nimic.

a fsot vazut "cu maneca scurta" si nu avea muschi, m-a socat cand am auzit. jur pe rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ilarionciobanu a spus:

Ti-a placut tie chestia asta spusa de comentatori si ai luat-o de buna.

Zici ca moto aia a lui e facuta de extraterestri si omul de rand nu poate concepe, cu mintea lui simpla, un dispozitiv care sa solicite un anumit muschi asa cum o face minunea tehnicii moderne.

 

Esti mai ingrijorat decat el de recuperare 😁
Daca MM vrea sa se antreneze, sa tina mobra cu partea gumata pe asfalt. El pare mai preocupat sa-i incurce pe altii sau sa le arate ce mare o are. 

Mda,vezi ca a zis fix Marquez acelasi lucru - intre LeMans si Mugello s-a antrenat cu un ss de 600 citez "nu pt viteza pt ca nu ma intereseaza aspectul asta,ci pt a-mi antrena muschii la solicitarile unui big bike".

Deci e un oarecare adevar in ce zic aia.

 

Preocuparea de a le lua pulsul altora am vazut-o doar in quali la Mir,runda trecuta parca?Sau la Jerez?Am uitat.Vroia sa "vada" in stilul lui caracteristic ce stie noul campion si cum sta cu psihicul cand e supus la stres.Tiganii specifice MM 100%.Dar Mir i-a intors-o dur in cursa cand s-a bagat pe sub el si i-a luat fata fara nici o urma de ezitare,deci n-a ramas dator. :ok:

Pe Vinales l-a tratat ca pe o remorca,nimic altceva...pai pe Vinales il stie :crack:

Acum 9 ore, frigider a spus:

repet: la Le mans in conditiile alea putea sa castige, sper ca sunteti de acord cu mine. deci acolo inteleg ca a fortat si aia e, a pierdut.

 

acum la cursa asta nush ce naiba a vrut sa faca lol. circuitul era f solicitant dpdv fizic , ma asteptam sa se si retraga (dar nu asa, in litiera :D )

 

ai vazut ca mereu punea poze si clipuri cum se antrena, nu a stat degeaba, dar chiar si asa zici ca n-a facut nimic.

a fsot vazut "cu maneca scurta" si nu avea muschi, m-a socat cand am auzit. jur pe rosu.

La cursa asta...i donno,am vazut reluarea de sus,mi s-a parut ca i-a luat interiorul lui Binder,dar iarasi s-a comportat de parca celalalt nu era important/nu mai era de bagat in seama,ori Binder a revenit,si MM "didn't expect" ca ala sa mai fie acolo,el aplecat pe partea cealalta a motoretei nu l-a vazut.Cert e ca s-a lovit de Binder si poc.Case closed.A si recunoscut ca era vina lui (spre deosebire de cursa,in declaratii MM e f impaciuitor si politically corect si f bine face,e good 4 business).

193639251-504583834014558-86699226373270  193727354-474364640525366-21630759471744  194469759-515924636511741-76953995973682  194757165-980127182802935-45918327739000

Tot ce se poate ca sa fie deficitar la dreapta.Se si vede putin mai ales in ultima poza.Deh - 1 an si ceva de pauza,mai ales la nivelul lor...e normal sa fie deficitar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca MM are nevoie de km pe moto, e una. Niciun fel de antrenament nu inlocuieste contactul cu obiectul muncii sau competitia reala. E valabil in orice sport. Dupa o pauza atat de lunga, e nevoie de timp pentru a ajunge la nivelul de varf.

Dar asta tine de fine tunning si vine dupa acumulari cantitative

Ca nu poate face antrenament fizic altfel decat pe moto, e o mare prostie. E o explicatie aruncata pentru presa/fani ca sa aiba ce rumega. Daca el chiar crede asta, ere nevoie de alt preparator fizic.

Acum 19 minute, Method a spus:

Pe Vinales l-a tratat ca pe o remorca,nimic altceva...pai pe Vinales il stie :crack:

Ce a facut cu Vin a fost marlanie curata. Nu partea cu remorca. Aia e ok, atat timp cat ti se permite. Regulamentar e ok. Din partea pilotului tinta e ok, daca nu zice ceva.

Insa cand ala iti indica, in mod repetat, ca il deranjezi, iar singura ta preocupare este sa continui sa o faci, este lipsa de respect, este marlanie.
La final vii si cu declaratie „la un moment m-am oprit pentru ca nu e ok. Celalalt poate fi deranjat de zgomorul motorului din spate pe care il aude constant. Nu se poate concentra“. Plus „oricum, nu sunt la 100%, nu contez la victorii, scopul meu e sa acumulez“. Say what? Atunci de ce cacao f*ti cursele altora? Hai sictir!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

193639251-504583834014558-86699226373270  193727354-474364640525366-21630759471744  194469759-515924636511741-76953995973682  194757165-980127182802935-45918327739000

Tot ce se poate ca sa fie deficitar la dreapta.Se si vede putin mai ales in ultima poza.Deh - 1 an si ceva de pauza,mai ales la nivelul lor...e normal sa fie deficitar.

Un an si ceva nu este un timp suficient de lung ca sa se instaleze o atrofie atat de accentuata. In plus, daca era din cauza inactivitatii, cum zici, ar fi trebuit ca si cealalta mana sa arate la fel, ori intre cele doua, exista o discrepanta foarte vizibila. Ceea ce se vede la el, pare, mai degraba, o atrofie datorata afectarii nervilor care pun in miscare muschii bratului  si ai antebratului. Se numeste atrofie neutrogena! Si este nasoala, greu de tratat si posibil ca recuperarea sa nu mai fie niciodata 100%. Cum banuiam, cea mai plauzibila explicatie este afectarea nervului radial. Chestia cu durerea de umar, de anus, de penis, sunt goange de presa, un fel de a ascunde o drama mult mai mare. Nu ar fi exclus, ca pana la finalul sezonului sa auzim de o retragere...  In afara de cea a lui Rossi. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ilarionciobanu a spus:

Ca nu poate face antrenament fizic altfel decat pe moto, e o mare prostie. E o explicatie aruncata pentru presa/fani ca sa aiba ce rumega. Daca el chiar crede asta, ere nevoie de alt preparator fizic.

Man,eu am spus ce a declrat el.Probabil stie ce face,adica ma gandesc ca are staff de staff.Asa daca vrem sa crosetam....

Acum 4 ore, ilarionciobanu a spus:

Ce a facut cu Vin a fost marlanie curata.

True.Ce e cel mai hilar e faptul ca ala urla la el cu vizorul dat jos si el era impasibil - statea la 2m de Vin si nici nu clintea.

Pe de o parte inteleg ideea - scopul lui era acela de a intra in Q2 pt a-si asigura o pozitie decenta in cursa si a fi cat mai ferit de esalonul 2 unde iata,te mai trantesti cu careva.Dar pe de alta parte,nu stiu,sa urle ala la tine sa te dea draq si tu sa fii asa impasibil si sa il folosesti in continuare de remorca....meh stilul lui.No comment.Insa in ciuda performantelor fantastice,de asta nu imi e simpatic deloc MM.Nu ca asta ar conta.

 

 

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Un an si ceva nu este un timp suficient de lung ca sa se instaleze o atrofie atat de accentuata. In plus, daca era din cauza inactivitatii, cum zici, ar fi trebuit ca si cealalta mana sa arate la fel, ori intre cele doua, exista o discrepanta foarte vizibila. Ceea ce se vede la el, pare, mai degraba, o atrofie datorata afectarii nervilor care pun in miscare muschii bratului  si ai antebratului. Se numeste atrofie neutrogena! Si este nasoala, greu de tratat si posibil ca recuperarea sa nu mai fie niciodata 100%. Cum banuiam, cea mai plauzibila explicatie este afectarea nervului radial. Chestia cu durerea de umar, de anus, de penis, sunt goange de presa, un fel de a ascunde o drama mult mai mare. Nu ar fi exclus, ca pana la finalul sezonului sa auzim de o retragere...  In afara de cea a lui Rossi. 

Astea deja sunt niste ipoteze....nush mi se par sf.Nu ma pricep deloc la asa ceva dar mi se par....

1.E normal ca cealalta mana sa nu arate la fel - omul s-a antrenat grupa mare cand a stat aks la celelalte 3 membre.A si zis asta in mai multe randuri.

N-a stat pe canapea la chipsuri ci a rupt sala.Insa i s-a dat voie sa se antreneze la mana dreapta foarte foarte tarziu cred ca prin februarie 2021?Nu mai tin minte dar a zis si momentul cand doctorii l-au lasat sa faca exercitii fizice prima oara la bratul drept.Si prin exercitii fizice nu inteleg forta.

2.A spus ca nu il doare bratul dar are dureri continuie sus la umar cand se da pe "big bikes",la motocross e ok.A zis ca doctorii i-au spus ca e normal la o asemenea leziune ori dureri in umar ori jos in cot.

 

Iti zic ca si colegului - eu spun ce a zis el,nimic altceva - daca o luam ca el declara minciuni si ca noi stim mai bine ce are el doar pt ca ne-am uitat 45min la cursa de gp,nici n-are rost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...