Sari la conținut

Ccm 404e


Postări Recomandate

Sunt si eu curios daca mai sunt posesori de CCM-uri pe aici.

 

Vreau sa-mi iau una din 2006 si vreau sa stiu si parerile altor posesori de CCm 404.

 

Din start va spun ca varianta de ktm 525 exc iese din discutie sau alt cross.Nici nu vreau sa stau cu mana in el pt. ca chiar n-am timp de asa ceva.Benzina,ulei consumabile si gaaaaaaazzzzzzzz !!!

Imi place f mult DRZ-ul si a aprut CCM-ul asta ca o alternativa.

 

Vreau acest CCM ca allday motorcycle,pt. ca-i mai mic,mai usor. Avand 2 randuri de roti vreau sa merg si pana la mare cu el,si la munte (tot pe el) si tot asa.Ma avantajeaza f. mult amortizoarele WP si motorul de DRZ (aici ma gandesc la fiabilitate).

 

Variantele pe care le mai am in cap ar fi KTM LC4 2004 (da-i cam greu) si XR 600,la fel dupa 2002 (da-i cam scump).

 

 

So, astept pareri de la posesori.

 

Spor ! :rose:

post-4060-1169472011_thumb.jpg

post-4060-1169472025_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

varianta de ktm 525 exc iese din discutie sau alt cross.

 

Avand 2 randuri de roti vreau sa merg si pana la mare cu el,si la munte (tot pe el) si tot asa.

 

Variantele pe care le mai am in cap ar fi KTM LC4 2004 (da-i cam greu) si XR 600,la fel dupa 2002 (da-i cam scump).

Posesori de CCM cam greu la noi. Totusi:

 

1. Tu vrei sa iei 404e sau 404ds? Primul e enduro clar, al doilea e dual-sport, dar n-am inteles de pe siteu lor daca se livreaza la pachet cu roti de supermoto.

 

2. Am inteles ca vrei enduro, comparatia cu 525/LC4/XR nu-si are rostul, varianta echivalenta ar fi KTM 400 EXC (care e mai usor cu 10kg).

 

Cine aduce CCM la noi? Consumabile gasesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesori de CCM cam greu la noi. Totusi:

 

1. Tu vrei sa iei 404e sau 404ds? Primul e enduro clar, al doilea e dual-sport, dar n-am inteles de pe siteu lor daca se livreaza la pachet cu roti de supermoto.

 

2. Am inteles ca vrei enduro, comparatia cu 525/LC4/XR nu-si are rostul, varianta echivalenta ar fi KTM 400 EXC (care e mai usor cu 10kg).

 

Cine aduce CCM la noi? Consumabile gasesti?

 

 

Pai modelul e 404e cu rezervorul de 11litri (nu de 7cum vine din fabrica) si a fost cumparat de la ei din bv cu ambele seturi de roti.

 

Nu era fix o comparatie cu exc sau lc4 sau xr.Era ca exc nu-mi doresc,nu-i ce-mi trebuie mie, lc4 mi-ar place si ar fi bun pt ture da-i cam greu si automat pierd la partea de coclauri si paduri.Pt.mine o viteza de croaziera de 110 e suficienta si mai ales sa stiu ca pot merge asa pana la mare fara sa suprafortez motorul.

 

Ideea mea e ca ce am facut cu Dr-ul vreau sa fac si cu CCM-ul numai ca mult mai frumos ,greutatea mai mica si amortizoarele mult mai bune vor fi plusuri pt.viteza mai mare pe off si sarituri,treceri peste obstacole mai mari si mult mai bine.La ce zic acum ar fi bun un 450 d'ala de la ktm dar eu vreau pe langa toate astea sa ma intorc si de la mama naibii pe el si sa plec iar si tot asa.

 

Cu consumabile si alte piese,sunt constient ca aici ktm are un mare avantaj.Se gasesc si la ccm,nu ca la ktm dar se gasesc plus ca unele sunt de la drz-400.

 

la noi ccm este adus de o firma din bv,nu stiu exact cum ii cheama si mai este reprezentant ccm si Motomania din Buc.

 

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt curios daca motorul de drz nu e suprasolicitat punand pe el carburatorul Keihin FCR39 pe care il are ccm-ul

 

Drz-ul, modelul enduro are carb de 39, cred ca tot Keihin, flat side. Cel de street are 36, CV. Motorul nu e solicitat daca asa il foloseste si Suzuki pe versiunea enduro.

 

Adi, de ce te-ai hotarat la CCM in detrimentul DRZ? Eu vreau sa-mi iau DRZ, imi "suna" mai fiabil suzuki decat ccm, chiar daca motorul e la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Adi, de ce te-ai hotarat la CCM in detrimentul DRZ? Eu vreau sa-mi iau DRZ, imi "suna" mai fiabil suzuki decat ccm, chiar daca motorul e la fel.

 

D'asta am pus aici intrebari pt afla mai multe de la eventuali posesori pt. ca am vazut ca la DRZ-ul de enduro ei spun ca are 49 cai la 9000 rpm iar astia de la CCM spun ca are 53 cai la 7000 rpm. :crack:

 

Pai un motiv este faza ca stiu de la cine-l cumpar si stiu ce-i cu mobra.Ar mai fi acele amortizoare WP si are si alte piese mai misto ca la drz (ghidon,frane....).

 

 

:lol:

Editat de adiviraj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adi, ce te face sa crezi ca ccm ul nu cere atentie?e cert ca nu vei sta de intretinere ca la un exc folosit la enduro, dar tot este o motoreta care necesita atentie. cred ca , in locul tau, as lua in calcul si drz-ul, nu imi inspira lucruri bune o supermoto cu bascula cromata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, nu imi inspira lucruri bune o supermoto cu bascula cromata.

 

 

Cu intretinerea sut constient cum e.Mia sus spuneam ca nu am chef sa o "intretin" mai mult de cat ma bucur de ea.

 

La partea cu bascula m-ai cam pierdut.Te referi la faza ca-i din aluminiu si se comporta altfel decat otelul??

 

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi , din cate stiu eu Andrei a luat varianta de enduro la care bascula spate este de aluminiu ... nu ca la pozele postate de tine .

 

Ce sa spun ... tu cunosti foarte bine cum a avut Andrei grija de ea.Plus de asta CCM a incercat sa stranga pe aceasta motocicleta de la fiecare ce a avut mai bun .Din cate mi-a povestit Andrei pe tine te deranjeaza raportul foaie-pinion dar cu vro' 200 de ronisori rezolvi problema... :lol:

 

Oricum ... e bine ca ai deschis topicul ... trebuie sa te convingi de motocicleta ... dar ... nu te lasa prea mult influentat de parerile lor ca fiecare mai mult sau mai putin isi lauda modelul lui de motocicleta ... tu te-ai dat pe ea si cunosti exact despre ce este vorba.

 

Mult noroc la credit :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers destul de mult impreuna cu andrei si stiu ce poate motoreta aia si in teren(hard enduro) si pe strada cu rotile de sm. pot spune cu mana pe inima ca e o motoreta foarte buna. singurele piese care au fost schimbate pe ea sunt pinioanele deci poti trage concluzia ca motorul merge ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

de ce nu iei o yamaha wr???

un 450 ar fi tun dc ai bani d ccm...

 

All day motorcycle ar fi raspunsul potrivit.

 

Felicitari pentru achizitie si sa o stapinesti sanatos...

 

Vrem si poze!.....

 

Am fost unu langa altul 2 zile, acu m-am departat cu vreo 250km de el.Il astept sa vina dupa mine in max o sapt. si ne facem si poze.

Pana atunci pun singura poza, facuta in graba la RAR.

post-4060-1171561058_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

All day motorcycle ar fi raspunsul potrivit.

Am fost unu langa altul 2 zile, acu m-am departat cu vreo 250km de el.Il astept sa vina dupa mine in max o sapt. si ne facem si poze.

Pana atunci pun singura poza, facuta in graba la RAR.

 

Frumoasa ,,capra" ! Sa o stapanesti sanatos ! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o stapanesti cu bine! Sa o exploatezi la maxim si sa ai grija de ea.

N-ai zis nimic azi in Montana... ca te-as fi felicitat personal, dar ne vedem joia viitoare.

Abia astept sa vad si motorul. E superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...