Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

@Bored Panda De ce sa modifici? Ia ceva care iti vine bine. Daca dai cash in plus sigur gasesti ceva la tot atatia caluti.

Costurile nu ai sa le afli aici.

Modificarile  or sa faca mobra una care nu e stoc, asa cum a fost gandita sa mearga in parametri si siguranta.

 

 

On 13.06.2019 at 19:28, Bogdanlupea said:

Kymco venox 250cc

 

 

Eu zic sa iei in calcul alta motocicleta. Daca era noua mai ziceai, dar asa... umbla vorba ca nu sint chiar ceea ce trebuie. Sa nu te bucuri la achizitie si sa plangi dupa.

Sau poate e doar o abureala ca nu e cine stie ce de capul producatorului.

Poate iti raspunde vreun posesor.

Specs: aici

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=304359181&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=250&maxPrice=1000&minCubicCapacity=250&pageNumber=2&scopeId=MB&sfmr=false&searchId=7289563d-03fe-e74c-fae7-92a68bc08fad

 

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=296936442&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=250&maxPrice=1000&minCubicCapacity=250&pageNumber=3&scopeId=MB&sfmr=false&searchId=f845d358-2ea6-dd94-c961-03c386efe41b

 

 

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@VyXxer - multumesc. Atunci ce motocicleta sa iau avand in vedere ca sunt un incepator inalt iar motocicletele mai inalte au si motoare mari? (am in vedere relatia incepator-motor mic). De exemplu am vazut ca BMW R1200GS are o inaltime buna pentru mine dar motorul este de peste 1000cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Bored Panda said:

@VyXxer - multumesc. Atunci ce motocicleta sa iau avand in vedere ca sunt un incepator inalt iar motocicletele mai inalte au si motoare mari? (am in vedere relatia incepator-motor mic). De exemplu am vazut ca BMW R1200GS are o inaltime buna pentru mine dar motorul este de peste 1000cc.

 

Pai ar trebui sa vii tu cu niste pareri si utilizatorii forumului sa iti confirme/infirme anumite aspecte. Motorul se ia mai mult cu ochiul decat cu portofelul. Daca vrei doar cal de povara, nu te-ai setat pe ceva anume, uita-te la turing enduro, ca alea is inalte, te-ar prinde bine. Si nu is neaparat asa nervoase ca Hornetul, chiar daca au motoare mai mari. Pegaso, Versys, Transalp, VStrom, KLE, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Silver Arrow said:

Mai ai noul Honda Afrika Twin care cred ca ti-e bun.

E drept ca mergand cu ea la serviciu in loc de BMW o sa scazi in ochii colegilor 🤣.

Da, este pe lista mea. Sper sa o incalec cat de curand sa ma lamuresc. 
Cu prestigiul, vad eu cum fac. Poate ii montez o emblema de bmw 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

53 minutes ago, Lucian_M said:

KTM 1290 Adv sau nimic. Hai, treacă de la mine, Ducati mts1260.

Acum pe bune, să iei ditamai șandramaua ca să faci naveta la serviciu?!

Eu am 1,96m si 100kg in viu. Deci nu pot lua kawa z650. Sper ca intelegi de ce.

GS-ul l-am vazt doar in poze si conform info pare ca este ce trebuie la sa. Atat. Sunt deschis la optiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu ți-a zis nimeni să iei z650. Sau cel puțin nu eu. Pentru navetă și oraș, scuterul e ce trebuie. Am mai scris: dacă era să fac naveta + aș fi locuit în oraș, luam un maxi-scuter fără rezerve. Mi se rupe de ce cred alții.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Lucian_M said:

Dar nu ți-a zis nimeni să iei z650. Sau cel puțin nu eu. Pentru navetă și oraș, scuterul e ce trebuie. Am mai scris: dacă era să fac naveta + aș fi locuit în oraș, luam un maxi-scuter fără rezerve. Mi se rupe de ce cred alții.

Asa este, nimeni nu mi-arecomandat Z650. Este doar un exemplu, negativ, pt mine. 
Scuter, da, o optiune interesanta. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Bored Panda a spus:

Eu am 1,96m si 100kg in viu. Deci nu pot lua kawa z650. Sper ca intelegi de ce.

GS-ul l-am vazt doar in poze si conform info pare ca este ce trebuie la sa. Atat. Sunt deschis la optiuni.

Subsemnatul:190 cm si 120 kg. Nu o sa iti vina sa crezi ce bine stau pe Honda CB500X, 2017. Iar in oras mi se pare foarte ok.

Si daca nu astepti de la moto sa ajungi la viteza de decolare, se merge foarte bine cu ea si la drum lung. E drept ca pe ea am mers singur. In 2 s-ar putea sa fie mai stramt.

Evident ca pe GS stai poate mai bine, desi pe R1200RT ma durea genuchiul drept de la pozitie si pe CB-u nu.

Iti dau exemplul asta pentru a sublinia faptul ca este important sa ai ocazia sa mergi pe o mobra inainte de a decide ce sa iei.

Nu comentez diferenta de pret intre CB-u si GS avand in vedere scopul achizitiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 15.08.2020 at 15:50, Silver Arrow said:

Subsemnatul:190 cm si 120 kg. Nu o sa iti vina sa crezi ce bine stau pe Honda CB500X, 2017. Iar in oras mi se pare foarte ok.

Si daca nu astepti de la moto sa ajungi la viteza de decolare, se merge foarte bine cu ea si la drum lung. E drept ca pe ea am mers singur. In 2 s-ar putea sa fie mai stramt.

Evident ca pe GS stai poate mai bine, desi pe R1200RT ma durea genuchiul drept de la pozitie si pe CB-u nu.

Iti dau exemplul asta pentru a sublinia faptul ca este important sa ai ocazia sa mergi pe o mobra inainte de a decide ce sa iei.

Nu comentez diferenta de pret intre CB-u si GS avand in vedere scopul achizitiei.

Multumesc pentru sugestie. O sa trec in lista si CB500x-ul.

Legat de test, pot sa iti spun ca m-am urcat, intamplator, pe un Versys1000. Conform specs citite, ea are 84cm la sa. Daaaaaar, surpriza emisiunii, stau grozav de bine pe ea pentru ca este lata. Insa este motor de 1000cc iar eu nu sunt inconstient. Asa ca v-a ramane pe alta data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict pe criterii înăltime..si bunicele pt începători.

Vstrom 650

Versys 650

Bmw F800. E chiar mai înalt decât gs-ul.

Transalp.

 

Orice ti-ai lua sa fie cu abs. Nu vei regreta. Dacă nu ai abs s-ar putea sa regreți...doar odată. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, tzunoi said:

Strict pe criterii înăltime..si bunicele pt începători.

Vstrom 650

Versys 650

Bmw F800. E chiar mai înalt decât gs-ul.

Transalp.

 

Orice ti-ai lua sa fie cu abs. Nu vei regreta. Dacă nu ai abs s-ar putea sa regreți...doar odată. 

 

 

Multumesc. Mi-am notat.

Apropos, are cineva unu din moatarele astea si ma poate lasa si pe mine sa le vad/incalec?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...