Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai incercat si hornet-ul ?

De ce sa-l mai incerce si luat omu' cbr, cum naiba sa se uite la o motocicleta fara plastice? Maine poimaine ne intreaba pe unde se repara carene, asta in cel mai bun caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari tuturor pe 2, 3 sau 4 roti. Deschid acest topic in ideea ca cineva ma va putea ajuta in alegerea primului meu motor. Pe scurt (pentru ca nici mie nu-mi place sa citesc topicurile interminabile) :), in urma cu cateva luni m-a prins febra moto si ca orice entuziasmat pre-incepator am inceput sa "scotocesc" pe forum-uri despre motoare, echipament si tot ce tine de acest stil de viata...omul si motorul. Citind topicurile am gasit doua motoare despre care toata lumea spune ca sunt "bune pentru incepatori":

  1. Honda CBF 500
  2. Suzuki SV 650

Rugaminte vine acum :), daca poate cineva sa ma ajute cu argumente in favoarea unuia sau a celuilalt motor pentru ca eu sunt in impas. Voi incerca, dupa ce termin scoala si imi iau plasticul de A, sa merg daca voi avea posibilitatea pe ambele...pentru impresii la cald.Inaltime nu cred ca este vreo problema (1,76 si 73 kg).

 

P.S.: mentionez ca dupa ce voi avea destula experienta, voi avea si un pasager (1,60 si vreo 48kg), deci si acest aspect trebuie luat in consideratie.

Va multumesc anticipat si va urez asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SV-ul e mai "potent" asa ca nu te vei plictisi foarte repede de ea. Sunt foarte ieftine in momentul asta iar combinatia de consum/cuplu de V2/sunet sunt mult mai "hair raising" decat ce iti poate oferi o motocicleta ca CBF 500. Cea din urma insa e un adevarat cal de povara ce nu te va face de ras si pe care te vei simti foarte confortabil mai ales la inceput de drum in ale motociclismului.

Stiu personal doua motociclete (Un CBF 500 si un SV 650) in stare foaaarte buna ce nu mai sunt calarite de stapani (unul e plecat din tara iar unul si-a luat alta) (ignora pretul la CBF - e un anunt vechi) :

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-cbf500a-din-2006-206679.html

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-sv%20650-din-2002-522153.html

 

Cand iei permisul urca-te pe amandoua - vei vedea ca diferenta e mare.

Ambele sunt cam la fel dpdv al transportului de pasager - poate un pic balanta inclinata spre CBF (din punctul pasagerului de vedere :P ) dar nu cine stie ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te astepti sa primesti raspunsul cel mai placut pt tine....te inseli.

Se va aprinde o discutie pro si contra din care nu stiu daca vei lua decizia corecta.

Fiecare vine cu parerea lui cu ce ai place,dar gusturile nu se discuta.

Amandoua au avantaje si dezavantaje ,depinde de tine ce accepti.

Oricum bafta la scoala si mare grija....viata de motociclist are si multe riscuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru pareri Sorin128 si LucianU...voi face tot posibilul sa le calaresc pe ambele si atunci voi lua o decizie, deocamdata inclin spre SV 650.

 

CBR

Pana nu invat sa merg bine nici nu ma ating de "viteziste"...am citit prea multe topic-uri despre "capacitatile" a astfel de motoare sa te faca praf intr-o clipa, mai ales cand ai experienta aproape 0; si oricum apreciez mai mult un naked sau un chopper decat o racheta (look si in primul rand confort in mers). Multumesc oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru pareri Sorin128 si LucianU...voi face tot posibilul sa le calaresc pe ambele si atunci voi lua o decizie, deocamdata inclin spre SV 650.

 

Pana nu invat sa merg bine nici nu ma ating de "viteziste"...am citit prea multe topic-uri despre "capacitatile" a astfel de motoare sa te faca praf intr-o clipa, mai ales cand ai experienta aproape 0; si oricum apreciez mai mult un naked sau un chopper decat o racheta (look si in primul rand confort in mers). Multumesc oricum.

Honda Hornet! Te-ai gandit la ea? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 3 ani Transalp si acum am Hornet.

Transalpul (V2) era mai distractiv cand conduceai din scurt, opriri si plecari dese, plecari rapide , schimburi de trepte dese , avea plaja de turatii mai mica , nu trebuia sa-l urci mult in ture ca sa poata ajunge la turatia optima. De asta motorul V2 mi s-a parut mai manevrabil si mai flexibil. Rar simteam ca e subturat. Iti dadea placere instant. L-am schimbat pentru ca nu ma impacam cu centrul de greutate inalt si cu roata mare pe fata.

Acum , e posibil ca si CBF 500 sa aiba motorul tot asa de manevrabil. Cu 2 in linie n-am mers pana acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SV-ul intre cele 2.

Dar e bine sa mai vezi si alte variante. In general e bine sa ai de unde alege :) Si sunt multe naketuri sau tourere pana in 600 cmc foarte prietenoase cu incepatorii : Bandit, GSR, F650, Hornet samd.

Editat de Gimy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun din proprie experineta, ca posesor de sv 650, dar am calarit destul de mult si cb500: cum zicea cineva mai sus, sv 650 e mai potent, dar chiar si pentru un incepator e destul de ascultator, si avand o rezerva de putere fata de cb 500 o sa te tina in suspans destul de mult timp, comode amandoua chiar si cu pasager, cu sv ul am mers anul trecut de la hunedoara la mare per total vreo 3000 de km facuti in 2 sapt... fara probleme mari de confort, in oras sunt excelente amandoua, consumul cam la fel la ambele, intretinerea cam la fel ca si preturi. Ca si o conculzie, daca vrei ceva doar pentru un sezon sa te obisnuiesti pe 2 roti, poti sa ti iei cb 500, dar daca te gandesti pe timp mai lung atunci poti sa alegi sv ul, dar pana la urma decizia e a ta, gusturile nu se discuta;). Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te astepti sa primesti raspunsul cel mai placut pt tine....te inseli.

Se va aprinde o discutie pro si contra din care nu stiu daca vei lua decizia corecta.

Fiecare vine cu parerea lui cu ce ai place,dar gusturile nu se discuta.

Amandoua au avantaje si dezavantaje ,depinde de tine ce accepti.

Oricum bafta la scoala si mare grija....viata de motociclist are si multe riscuri

pro contra pe baza de 'dovezi'/fapte.

 

una consuma mai mult, una e mai potenta, una e mai nu stiu cum.

vorba aia, una e V2 alta e ..2 in linie? (nici nu stiu.)

 

inititatorule, cum am zis, stii ce vrei sa faci cu ea, uita-te la cifre, nu la "eu cred ca SV/CB e mai smechera"

 

suie-te pe amandoua, daca ai putea sa si mergi pe ele e si mai bine. (cand ai banii cauti si una si alta daca nu esti hotarat, faci un mic test-drive si aia e)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor pe 2, 3 sau 4 roti. Deschid acest topic in ideea ca cineva ma va putea ajuta in alegerea primului meu motor.

 

P.S.: mentionez ca dupa ce voi avea destula experienta, voi avea si un pasager (1,60 si vreo 48kg), deci si acest aspect trebuie luat in consideratie.

Va multumesc anticipat si va urez asfalt uscat.

 

On (cred): uita-te si la Aprilia Pegaso. Eu asta mi-am luat (anul trecut - prima mea motocicleta) si ma inteleg tare bine cu ea.

 

Off: ai planuri mari cu fata... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu SV 650 si 1000, nici unul nu mi-a placut. Recomand ceva cu 4 cilindri in linie pe la 500-600 cmc. Sunt multe in categoria asta, nu trebuie sa te chitesti pe una anume, cauti cea mai buna oferta in functie de km, an, cost de intretinere, departare, accesorii, stare generala,etc.

Editat de Rule34
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic:Am un tovaras care vinde un ier 1 ...:))

On topic: iti recomand un SV650s ca sa nu fie golas, ca probabil o sa iesi si in afara orasului si gemuletul isi face treaba.

Din punctul meu de vedere SV ul e o motocicleta buna cu destul de putine probleme, sau cel putin eu nu am avut nici una pana acum.

Eu am modelul din 2004, pe injectie.

Are cuplu farte bun fiind motor in v, este destul de docila si iti iarta multe greseli parerea mea si este destul de buna si in afara orasului.

Acum parerea mea ar fi sa mergi cu mai multe si sa vezi cu care te simti bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Hornet! Te-ai gandit la ea? :cheers:

Am luat-o in calcul la inceputul realizarii listei...dar mi se pare mult prea puternica pentru ce voi avea eu nevoie la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine pune pariu cu mine ca-si cumpara vitezana ? :)))) Pe 2 beri

Sunt 100% sigur ca primul meu motor NU va fi o vitezana...asa ca ma voi tine de cuvant si voi posta dupa achizitionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 100% sigur ca primul meu motor NU va fi o vitezana...asa ca ma voi tine de cuvant si voi posta dupa achizitionare.

 

Super!!! Atunci una din cele doua beri pe care le voi castiga, va fi a ta... (am voie sa fac asta, nu?)...

Nu e mita, ci doar un premiu ca ai facut o alegere inteleapta...

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...