Sari la conținut

Hai să râdem!


mihaiachi

Postări Recomandate

EPIC!! :crack: :crack: :crack:

 

Un sofer cu un clio (parca) a vrut sa intoarca la 180 de grade de pe prima banda.

Motociclistul venea din spate pe banda 2.. a incercat sa evite intrand pe contrasens, deoarece nu venea nicio masina dar cel cu clio pur si simplu nu s-a oprit si l-a agatat.

...

 

Cum sa intoarca la 180°?

 

ipoteze:

1. daca a intors la 180 inseamna ca clio are mansa si a tras pana a facut un looping si a revenit la traseul de zbor initial

2. la tine cercul e de 180°

3. automobilistul nu a intors (si te-ai exprimat gresit)

4. automobilistul a intors (si te-ai exprimat gresit)

5. cea mai corecta ipoteza - conform exprimarii - "dadea cu spatele"

:blink:

Sunteti varza la geometrie, daca a intors 180 de grade care este de fapt suma unghiurilor unui triunghi deci rezulta ca a intors in triunghi nu in cerc si nici semicerc.

:wink:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • vintze

    2109

  • Penetru

    1899

  • ivan pedala

    1637

  • Flower-Power

    1587

Top Posters In This Topic

Posted Images

EPIC!! :crack: :crack: :crack:

 

 

 

 

:blink:

 

:wink:

asta a fost cea mai tare faza. unu vorbeste de accident, altu stie ca intoarcerea la 180grade inseamna sa faci un cerc sau sa dai cu spatele. altu are treaba cu triunghiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cititi articolul. multa scoala nu am facut, dar la matematica in clasa 1 am luat 9,90

 

La Muzeul Național Tehnic "Dimitrie Leonida" din BucureÂşti există o pilă electrică, construită de Vasile Carpăn, care funcționează fără întrerupere de 70 de ani. Nepoții inventatorului au fost la muzeu, recent, Âşi au exprimat intenția de a construi la Politehnica din BucureÂşti o copie fidelă a prototipului realizat în 1950, pentru a studia posibilitatea de produce, pentru România, curent electric gratuit.

 

ce nu inteleg eu. a fost construita in 1950, acum suntem in 2012(din ce vad pe calendar) intrebarea este: cum s-au calculat cei 70ani, daca din 1950 pana in prezent au trecut doar 62ani.

 

sursa e aici: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/pila-lui-carpan-electricitate-386549.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

in chestia asta a investit cineva timp si bani?

este pe bune? sau la caterinca...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cititi articolul. multa scoala nu am facut, dar la matematica in clasa 1 am luat 9,90

 

La Muzeul Național Tehnic "Dimitrie Leonida" din BucureÂşti există o pilă electrică, construită de Vasile Carpăn, care funcționează fără întrerupere de 70 de ani. Nepoții inventatorului au fost la muzeu, recent, Âşi au exprimat intenția de a construi la Politehnica din BucureÂşti o copie fidelă a prototipului realizat în 1950, pentru a studia posibilitatea de produce, pentru România, curent electric gratuit.

 

ce nu inteleg eu. a fost construita in 1950, acum suntem in 2012(din ce vad pe calendar) intrebarea este: cum s-au calculat cei 70ani, daca din 1950 pana in prezent au trecut doar 62ani.

 

sursa e aici: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/pila-lui-carpan-electricitate-386549.html

 

E ca la Connex pe vremuri, urmatorul minut se taxeaza la intreg. Merge de 62 de ani, deci 70, aia e.

 

Nu e mare smecherie cu pila aia. Consumatorul pus pe ea are rezistenta foarte mica si astfel elementii si electrolitul se degradeaza foarte greu (sunt si din materiale destul de bune din cate am inteles). Pila nu este fezabila pentru ca un consumator mai mare ar distruge-o imediat si pentru ca eficienta ei redusa nu justifica materialele scumpe necesare unei eventuale cresteri a fiabilitatii. Adica nu merita sa bagam bani in materiale mai smechere pentru ca tehnologia asta e foarte limitata.

 

Daca vrei ceva mai interesant, vezi ca acum o luna aia de la MIT au scos randament de 230% dintr-un LED. Au descoperit ca daca injumatatesti tensiunea aplicata, puterea consumata scade de patru ori, adica mult mai mult. Asa ca au coborat tensiunea pana cand LED-ul a ajuns intr-o stare in care consuma 30 piccowatti de energie, dar da 70 piccowatti energie luminoasa. Adica un rahat, din punct de vedere economic, dar remarcabil, ca eficienta.

 

http://inhabitat.com/mit-researchers-create-led-light-that-exceeds-100-percent-efficiency/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonus:

 

Stateam eu si ma uitam la filmulet (ala Bonus), si la minutul 03:24 tot aveam senzatia ca ceva nu este in regula. M-am uitat de vreo doua ori pana m-am prins. De ce naiba a pus bombele alea in dreapta unde e acceleratia? Sau avea mai multe acceleratii ca la tractor?

Editat de ohamoha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stateam eu si ma uitam la filmulet (ala Bonus), si la minutul 03:24 tot aveam senzatia ca ceva nu este in regula. M-am uitat de vreo doua ori pana m-am prins. De ce naiba a pus bombele alea in dreapta unde e acceleratia? Sau avea mai multe acceleratii ca la tractor?

 

la 6:12 ala cred ca accelereaza cu puterea mintii, la saritura de pe rampa, mana dreapta e prea ocupata sa stranga bine de sabia aia sau ce-o fi. blooper :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adio masturbare fara hartie de la doctor.

 

http://www.timesnewroman.ro/politic/7176-parlamentul-a-decis-masturbarea-va-fi-posibila-doar-cu-avizul-psihologului

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...