Sari la conținut

6. Gran Premio d'Italia Oakley - Mugello


frigider
 Share

Postări Recomandate

Acum 51 minute, apriliacluj a spus:

aia doar in ultimele etape a fost...., din pacate

da, parea ca facuse clic.

plm. traim si vedem, speranta moare penultima. 

 

 

yama nu se pliaza pe q si morbi, pe altcineva, naiba stie.

doar nu a ajuns intr-un an ca honda sa fie sigur ca se ingroapa omu acolo.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic


canet are sanse din ce am intelea la Rnf☺️. Daca tot avem owner roman mai aflam si noi info☺️. Vedem ce o fi

zarco, se zvoneste un wsbk alaturi de Bau....

 

Acum 12 minute, frigider a spus:

da, parea ca facuse clic.

plm. traim si vedem, speranta moare penultima. 

 

 

yama nu se pliaza pe q si morbi, pe altcineva, naiba stie.

doar nu a ajuns intr-un an ca honda sa fie sigur ca se ingroapa omu acolo.

 

mu cred ca pb e doar la yamaha, problema e una de abordare, ducatiktm/aprilia se misca si evolueaza intr-un ritm mult mai rapid decat japonezii. Ori incep sa investeasca rapid, ori o sa plece la fel ca si suzuki. Asta daca nu cumva dorna o sa interzica aripioarele si aerodinamica.... deja ma indoiesc ca vor putea sa faca  ceva ca sa multumeascq pe japonezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, damager said:

canet are sanse din ce am intelea la Rnf

 

La ce a arătat Raúl Fernández până acum, nu mă surprinde.

 

35 minutes ago, damager said:

zarco, se zvoneste un wsbk alaturi de Bau....

 

Și la Yamaha cine vine? :)

 

35 minutes ago, damager said:

mu cred ca pb e doar la yamaha, problema e una de abordare, ducatiktm/aprilia se misca si evolueaza intr-un ritm mult mai rapid decat japonezii. Ori incep sa investeasca rapid, ori o sa plece la fel ca si suzuki. Asta daca nu cumva dorna o sa interzica aripioarele si aerodinamica.... deja ma indoiesc ca vor putea sa faca  ceva ca sa multumeascq pe japonezi.

 

M1 cred că e un cul-de-sac al dezvoltării în ceea ce privește MotoGP-ul actual. Mă refer la L4 în general (speculez că asta au simțit și Suzuki și a făcut parte din decizia lor de a se retrage). S-a potrivit foarte bine pe mediul competițional de acum 5-10 ani, dar acum nu mai este cazul.

 

În același timp, HRC nu s-au sfiit să dezvolte și să arunce tot felul de soluții (și bani) spre RCV-ul lor. Yamaha par mult mai conservatori din punctul ăsta de vedere. Cum am mai spus, M1 2023 arată aproape identic cu M1 2017.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, apriliacluj said:

Darryn e varza, genele bune sunt la Brad

 

De acord cu a 2-a parte, nu prea cu prima. S-a descurcat chiar decent având în vedere că a venit direct din Moto3. Nu este pilot de campion mondial, dar mai văzut piloți mai slabi în MotoGP - și cu gura mai mare.

 

10 minutes ago, apriliacluj said:

sa-l aduca inapoi pe Remy Gardner....

 

Remy își ia bătaie de la coechipierul lui în WSBK. El și Raúl Fernández sunt supraestimați. Nu spun mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, PzKpfW a spus:

El și Raúl Fernández sunt supraestimați. Nu spun mai multe.

Oare exista vreun alt pilot care sa fi trecut de la Moto2 la MotoGP si sa aiba gura asa mare cum au avut ăștia doi intr-un prim an fara rezultate notabile? Incerc sa-mi aduc aminte.

Sezonul de la Moto2 in care s-au luptat pentru titlu i-a deconectat de realitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, PzKpfW a spus:

 

.... El și Raúl Fernández sunt supraestimați. ....

pai in 2021 la Moto2 i-au intors de nenumarate randuri casca lui Bezecchi.....

Bez nu apuca la minge in Moto2 de astia doi

 

 

 

PS. Remy mai are circumstante ca e fiul celebrului Wayne...., posibil ca si de asta are (z)gura mare :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Mă întreb cine ar veni în locul lui Yamaha acum. Martín? Foarte puțin probabil. Zarco? Cred că ar fi lăsat să se înțeleagă ceva până acum. Arbolino? Cel mai probabil merge la Gresini. Canet? Posibil, dar este cantitate necunoscută.

Karel Abraham. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

Asta daca nu cumva dorna o sa interzica aripioarele si aerodinamica...

diferenta intre cu si fara este imensa.

eu nu cred ca se renunta la ele.

dar cine sunt eu?

Acum 18 minute, apriliacluj a spus:

pai in 2021 la Moto2 i-au intors de nenumarate randuri casca lui Bezecchi.....

Bez nu apuca la minge in Moto2 de astia doi

...apoi bez a ajuns la ducati si ailalti la ktm.

Sfarsit.

(de poveste, cariera, ce vreti voi :crack:)

 

eu sunt f curios pe cat termina q campionatul, 10-11?

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, therocketscientist1 said:

Oare exista vreun alt pilot care sa fi trecut de la Moto2 la MotoGP si sa aiba gura asa mare cum au avut ăștia doi intr-un prim an fara rezultate notabile? Incerc sa-mi aduc aminte.

Sezonul de la Moto2 in care s-au luptat pentru titlu i-a deconectat de realitate. 

 

Raúl a avut gură mare și în Moto2 când a spus că merita titlul din 2021 mai mult decât coechipierul Gardner. Chiar dacă are probabil dreptate (mi se pare peste ca talent), trebuie să fii țărănete să declari așa ceva. Pe Remy l-a ajutat numele de familie să ajungă la cea mai bună echipă de Moto2, altfel rezultatele nu-l recomandau. Chiar dacă a ieșit campion până la urmă, a stat șase ani (!) în clasa intermediară.

 

Fernández s-a descurcat ceva mai bine la Moto3 (victorii în doar al 2-lea sezon complet) și așa a prins șansa vieții când a venit direct la cea mai bună echipă din Moto2. Meritul lui totuși, a ieșit vice campion chiar din primul an. Dar clar i s-a urcat la cap și a avut impresia că asta-l validează ca mare talent. Când a ajuns în MotoGP, primul lucru a fost să se plângă de faptul că i-a fost băgat contractul cu Tech3 pe gât (deși datorită KTM progresase în Moto3 și tot  datorită lor ajunsese bine la Moto2). Acum că a ajuns pe o motocicletă pe care și-a dorit-o arată ce poate face: se bate cu foști pensionați pe caz de boală pentru câte un punct, iar cel care l-a înlocuit la Tech3 are de 10 ori mai multe puncte ca el. Mai multă gură decât talent.

 

17 minutes ago, apriliacluj said:

pai in 2021 la Moto2 i-au intors de nenumarate randuri casca lui Bezecchi.....

Bez nu apuca la minge in Moto2 de astia doi

 

Aveau material de concurs mai bun Gardner și Fernández (a se citi: echipă mai bună și cu bani). Iar de când a trecut pe șasiu Kalex (din al doilea an) se bătea cam constant pentru podiumuri și victorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

man, nimeni nu s-a jucat asa cu Peco cum a facut-o Basti anu trecut.

Bastianini a semnat contractul cu Ducati caftindu-se cu Pecco punand in pericol castigarea titlului. O carte ce l-a propulsat la echipa de fabrica.

Mai mult de cateva premii castigate nu ai sa vezi din partea lui. Cu prima ocazie cand calca in strachini, zboara la aprilieni!

 

Acum 5 ore, frigider a spus:

da-i timp.

 

Nu dau ce e mai pretios pe lumea asta, mai ales cuiva care nici nu-mi inspira incredere.

 

Acum 4 ore, B.B. a spus:

Daca va intrebati unde sunt, ieri dupa ce MM a cazut am futut una in telecomanda si am inchis televizorul si am plecat cu fecior-miu la aquapark unde m-am calmat.

Bag pla in motogipi-ul ma-sii. 

 

Vin vremuri grele, pline de aquapark, din ochi!:crack:

Nu esti hondar adevarat daca nu suferi :))))

 

Acum 4 ore, frigider a spus:

totusi, la cat a lipsit MM - honda a lucrat "in orb" in ceea ce -l priveste.

moto nu are cum sa evolueze fara date.

nimeni nu da date ca MM. (si pentru MM ca plm, doar el merge decent)

 

Honda a ignorat orice sfat primit din alta directie MM si asteapta minuni din partea lui precum Ducati cand avea contract cu Valentino.

Mobra e in halul asta datorita lui. Pana la plecarea lui, se vor duce tot in jos.:friends:

 

 

Acum 2 ore, damager a spus:


canet are sanse din ce am intelea la Rnf☺️.

 

Asta va fi noua epava MotoGP. Mai mult de AEsp nu va face ..daca prinde vreun contract.

Cat despre contracte cu bani care sa-i aduca o noua mobra, se plangea anul trecut ca nu-l vrea nimeni pentru tribalitatile desenate pe corp.

 

Mai bine-si tragea in frunte un sponsor si avea mai mult de castigat, ca la capitolul curse castigate... sta prost rau pentru un loc in motogp

 

 

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

 

Mă întreb cine ar veni în locul lui Yamaha acum. Martín? Foarte puțin probabil. Zarco? Cred că ar fi lăsat să se înțeleagă ceva până acum. Arbolino? Cel mai probabil merge la Gresini. Canet? Posibil, dar este cantitate necunoscută.

Ma tem ca Yamaha, in acest moment, este un cimitir pentru orice pilot cu pretentii. Cam cum era KTM pana acum vreo 2 ani,... vor avea mari probleme sa isi asigure un pilot cat de cat decent. De piloti de top nici nu poate fi vorba. Martin, Zarco? Ar fi bine sa tina cu dintii de echipele/motoarele pe care le au acum. Chiar daca Zarco ar pleca la Gresini, tot ar fi mai bine decat sa ajunga pe un M1 in deriva.  Canet ar fi o solutie....  Yamaha nu prea poate face mofturi.  La ora actuala, o echipa de client Ducati este mai atractiva decat echipa de uzina Yamaha. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că la ora actuală, o echipă client Ducati este mai atractivă decât orice echipă de uzină.

 

Am spus de Zarco în sensul în care ar rămâne liber de contract dacă Bezzecchi merge la Pramac la anul (ceea ce este foarte probabil). Locul lui Marco ar fi luat de Morbidelli la VR46, iar Arbolino îl înlocuiește pe Di Giannantonio la Gresini. Ar rămâne deci un loc liber la Yamaha, iar Zarco are ceva experiență (dacă nu altceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, xt600 a spus:

La ora actuala, o echipa de client Ducati este mai atractiva decat echipa de uzina Yamaha. 

decat si ktm sincer, de honda nu mai zicem, aprilia cam la fel.

la ducati cam toti merg bine afara de Digi.

 

 

Yama tre sa ia unu tanar (asa, cum e Q :crack: -rad ca il au deja) si sa ..dezvolte moto aia?

Daca pleaca Morbi tre sa ia unu tanar si mai anonim asa (cum era Q :crack:) si poate au noroc cu el (cum au avut cu Q)

 

^dar asta se intampla 1 data in 10000 de ani.

ciudat rau.

radem - glumim dar parca vad ca Yama zice pas?

ne ducem pe pwla si noi si MGP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...