Sari la conținut

6. Gran Premio d'Italia Oakley - Mugello


frigider
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, frigider a spus:

sunt doar 65 între Peco și MM? 

Pt că se fac diferențe f mari și greu de recuperat cu noul sistem! 😜

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

2 hours ago, frigider said:

cam cel mai slab sprint de pana acum sincer.

destule manevre f agresive dar apoi s-a fasait rau.

 

Absolut.

 

1 hour ago, therocketscientist1 said:

Fara sa pot veni cu o sursa aveam vaga impresie ca exista diferenta de aero intre uzina si Pramac pentru GP23. MB72 are GP22.

 

Nu cred. Oricum fiecare pilot are dreptul la o singură evoluție aero per sezon. Trebuie să fie foarte atenți când o introduc.

 

Rins și-a rupt tibia și fibula - s-ar putea să fie sezon încheiat pentru el.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, PzKpfW a spus:

Oricum ar fi, a fost jenant din partea lui.

 

Încă o penalizare stupidă - Binder.

 

Surprinzător de calm Marc Márquez pe locul 7.

 

Îmi pare rău să observ, dar Aprilia din nou slabă.

Sta prost cu nervii dar se pare ca nu in cursa - (imi pare rau sa remarc dar) cursa flawless facuta de Pecco.

Binder a fost penalizat pt ca....se afla pe circuit? wtf? Insa ktm decent (poate ar fi putut sa fie chiar mai puternic) si aici la Mugello.Big step up anul asta trebuie sa recunosc.Deja e capabila pe aproape toate circuitele.Ritmul de calificare mai au de lucrat - insa aia cred ca tine f mult si de pilot.Au si rupt recordul de viteza - dar aia tine cred ca tine mai mult de nivelul de downforce nu de motor - adica nu cred ca e ceva laudabil - se vede puterea motorului,dar se si vede ca deja Ducati pune motorul la treaba cu df sporit in loc sa il lase liber si asta probabil se traduce in zecimi pe tur avantaj pt italieni.

 

Marcelina vorba ta suprinzator de calm si eu m-am mirat (dar m-am si bucurat) ca se poate stapani mental sa nu o ia iarasi razna.O posibila cauza a calmitatii lui cred ca e faptul ca,dupa cum a spus intr-un interviu,Mugello e un circuit cu care nu s-a impacat niciodata si nu are sperante de mari rezultate.A zis ca la LeMans era rapid cu 50% din efortul pe care il face aici si ca nici el nici motoreta nu "se preteaza" la un asa circuit.E prea "pe flow" poate pt el - ii plac alea smucite :)

Zarco a mers f bine mi-a placut.M-am mirat de JM ce s-a taiat - gumele?In sprint?

Acum 10 ore, frigider a spus:

in franta a fost record de audienta.

sa nu judecam dupa un GP.

Nu judeca dupa Franta.Francezii iubesc motociclismul si atmosfera.Pt ei e aproape o religie.

Italienii il iubesc pe Rossi.Rossi nu mai e? - atunci pt ei nici motogp nu mai e.Sunt convins ca la Rimini va fi la fel de gol,si anul trecut la Mugello au fost...30 de mii?Si ia fiecare an cand era Rossi in gp sa vezi ca erau 150k+

Tarile unde vom vedea public sunt tarile unde se iubeste acest sport si unde au traditie in moto (Franta,Austria,probabil UK,Spania in mod clar),iar tarile unde va fi gol sunt cele in care nu sunt interesati de moto ci ii atragea personalitatea lui Rossi.Nu este o critica asupra celor din urma - fiecare e liber sa aiba ce interese,pasiuni vrea,doar subliniez posibilele motive ale prezentei reduse pe destul de multe circuite.

Pasionati de motociclism insa sunt destul de putini fata de cati oameni au fost atrasi de charisma lui Rossi.Motogp e in recesiune ca sa zic asa dupa retragerea lui.Si e foarte greu daca nu imposibil sa se ridice cineva in viitorul apropiat la nivelul ala de popularitate.Asta e situatia,n-avem ce face.

Acum 14 ore, xt600 a spus:

...la Ducati diferentele de material de concurs, intre uzina si restul, devin vizibile.

Am spus de anul trecut ca Q si-a atins limitele. De acum, urmeaza anonimatul. 

Btw.. am inteles bine? A revenit MM la cadrul Honda, de la inceputul sezonului? 

Mda,sunt foarte vizibile - Bezzechi la al 2lea an in gp,cu GP22 i-a suflat in ceafa toata cursa si a terminat la +.352s de el dupa 12? tururi,si JM era close 3rd cu guma spate prajita.Foarte vizibil avantajul moto de uzina :moron: ...iar te-ai uitat la cursa cu ochii inchisi? :P

Nu cred ca problema e la Q,ci la Yamaha.Dar sunt de acord ca de acum incolo urmeaza anonimatul...pana va pleca de la ei.

 

Good point cu cadrul - si eu vroiam sa pun aceeiasi intrebare poate ne elucideaza vreun coleg - pe ce varianta de cadru e MM?Kalex sau oem?

 

Bestia a terminat pe 9 la 6.5s in spatele lui Pecco...not good not bad avand in vedere ce frasuieli au fost in pluton.E bine cat sta in picioare nu face prostii nu se accidenteaza si acumuleaza km.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, September a spus:

Vorbeau primii 3 în mașină:

Bezzecchi: MM ce-a făcut? 

Martin, de pe 3: Nu l-am văzut. 

Ah...  :D

Drăguț din partea lor să întrebe de el, arată că le pasă :grinbandit:

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Rins și-a rupt tibia și fibula - s-ar putea să fie sezon încheiat pentru el

Nasol, părea să miște uneori.

 

Mir iar își bătuse un record de căzături, daca țin bine minte era vs ultimul sezon cu Suzi.

 

 

Mă tem că o să fie plictiseala mare cursa daca sprintul a fost așa slăbuț.

Dar nu se știe niciodată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Binder a fost penalizat pt ca....nu e mm

Fixed!

1 oră în urmă, Method a spus:

Marcelina vorba ta suprinzator de calm si eu m-am mirat (dar m-am si bucurat) ca se poate stapani mental sa nu o ia iarasi razna.O posibila cauza a calmitatii lui cred ca e faptul ca,dupa cum a spus intr-un interviu,Mugello e un circuit cu care nu s-a impacat niciodata si nu are sperante de mari rezultate.

I-au pus bromură în bidon. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

 

Nu judeca dupa Franta.Francezii iubesc motociclismul si atmosfera.Pt ei e aproape o religie.

Italienii il iubesc pe Rossi.Rossi nu mai e? - atunci pt ei nici motogp nu mai e.

 

Mda,sunt foarte vizibile - Bezzechi la al 2lea an in gp,cu GP22 i-a suflat in ceafa toata cursa si a terminat la +.352s de el dupa 12?

De unde ai scos asta?? Exact italienii nu iubesc motociclismul si MotoGp-ul, ei il iubesc numai pe Rossi. Cred ca traiesti intr-o lume paralela. Ti-ai pus vreodata intrebarea, daca nu cumva, tocmai pentru ca sunt buni cunoscatori ai fenomenului MotoGP si ai motorsportului in general, nu inghit toate bull shit-urile lui Ezpeleta? Daca ai privi cu atentie cursele si le-ai analiza cu obiectivitate, ai realiza ca nivelul spectacolului sportiv a scazut dramatic in ultimii ani si ca noile reglementari + noul format nu fac decat sa accentueze criza. 

 

Cred ca vedem curse diferite, dar nu ma contrazic cu tine, tu esti expertul. Bine ca m-ai luminat, in legatura cu diferentele de material si performante dintre cei doi.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu la ce motogp va uitati voi dar mie imi place maxim noul format.

 

doua de zile de spectacol la cel mai inalt nivel.

 

e loc de recuperare, e loc de luat avans, e loc de pierdut campionat...

 

Ma bucur cand vad mereu diferiti piloti in top 5 luptandu-se pt locuri

 

Ducati se vede ca are cel mai bun cotetz de pe grila si cu GP23 si cu GP22 scoate performate fantastice. 

 

KTMul 366km si ceva .. nici nu-mi pot imagina cum e sa fii pe 2 roti la viteza aia.

 

Mooney VR46 echipa care conduce clasamentul echipelor, se vede ca au cea mai echilibrata echipa gratie lipsei lui Bastianini pe care il astept sa-si reintre in puteri sa vedem daca poate sa-i roteasca casca pe cap lui Peco sau nu

 

Bezz cand deschide gura zici ca e clona lui Rossi fix la fel vorbeste, are si carisma, zambetul mereu pe buze, trag si eu sperante la ascensiunea lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cavaleru a spus:

Bezz cand deschide gura zici ca e clona lui Rossi fix la fel vorbeste, are si carisma, zambetul mereu pe buze, trag si eu sperante la ascensiunea lui

Vă trebui sa treacă de Peco întâi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, xt600 a spus:

De unde ai scos asta?? Exact italienii nu iubesc motociclismul si MotoGp-ul, ei il iubesc numai pe Rossi. Cred ca traiesti intr-o lume paralela. Ti-ai pus vreodata intrebarea, daca nu cumva, tocmai pentru ca sunt buni cunoscatori ai fenomenului MotoGP si ai motorsportului in general, nu inghit toate bull shit-urile lui Ezpeleta? Daca ai privi cu atentie cursele si le-ai analiza cu obiectivitate, ai realiza ca nivelul spectacolului sportiv a scazut dramatic in ultimii ani si ca noile reglementari + noul format nu fac decat sa accentueze criza. 

 

Cred ca vedem curse diferite, dar nu ma contrazic cu tine, tu esti expertul. Bine ca m-ai luminat, in legatura cu diferentele de material si performante dintre cei doi.. ;) 

Prin urmare,daca eu greșesc și e un nivel foarte slab în gp și iată ca tu,asemeni bravilor italieni,l.ai identificat,și ești de acord cu ei ca nu e spectacolo și motogp sucks....de ce mai ești aici?de ce te mai uiți?da quit tati dacă nu îți place.

Dacă totul e de călcat,nu ca nu e Rossi si tu ești fan și ii simiți lipsa la fel ca italienii Vero,ci deoarece competiția e pe Janta,de ce insiști în a o urmări și a explica apoi cât de nespectaculoasa e?

 

Sa îmi explici și mie cum ai ajuns la concluzia diferențelor de material de concurs la Ducati ?ca poate tu ai dreptate și eu nu înțeleg.Da sa îmi explici asa ca la prostul ce sunt,fara zeflemea,cu cifre.

Ca eu cifre vad un GP23 cu un campion cu 5 ani în gp pe 1 iar pe 2 un semi rookie cu un gp22 la sub juma de secunda în spate și un alt gp 23 de client la 0.9s în spate?de unde ai tras tu concluzia avantajului lui Pecco?explain yourself ca nu pricep și pace.

Acum 36 minute, Cavaleru a spus:

eu nu stiu la ce motogp va uitati voi dar mie imi place maxim noul format.

 

doua de zile de spectacol la cel mai inalt nivel.

 

e loc de recuperare, e loc de luat avans, e loc de pierdut campionat...

 

Ma bucur cand vad mereu diferiti piloti in top 5 luptandu-se pt locuri

 

Ducati se vede ca are cel mai bun cotetz de pe grila si cu GP23 si cu GP22 scoate performate fantastice. 

 

KTMul 366km si ceva .. nici nu-mi pot imagina cum e sa fii pe 2 roti la viteza aia.

 

Mooney VR46 echipa care conduce clasamentul echipelor, se vede ca au cea mai echilibrata echipa gratie lipsei lui Bastianini pe care il astept sa-si reintre in puteri sa vedem daca poate sa-i roteasca casca pe cap lui Peco sau nu

 

Bezz cand deschide gura zici ca e clona lui Rossi fix la fel vorbeste, are si carisma, zambetul mereu pe buze, trag si eu sperante la ascensiunea lui!

:agree:

Exact.Sprintul a adus spectacolul sambata când chiar nu era și încearcă sa aducă spectatorii în tribune nu doar duminica.Plus ca aduce o noua dimensiune în bătălia pt campionat si un risc sporit pt campioni de a greși.

 

După cum bine a punctat colegul ,ca Bezzechi sa facă ceva notabil prima data trebuie sa treacă de Pecco.

Charisma e acolo intradevar.Nu e Rossi dar e funny.Si rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

KTMul 366km si ceva .. nici nu-mi pot imagina cum e sa fii pe 2 roti la viteza aia.

zicea unu din englezi ca pana la 200mph e ok-ish se simte ca detii controlul dar mai sus de acolo incepe sa devina dubios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, frigider said:

Mă tem că o să fie plictiseala mare cursa daca sprintul a fost așa slăbuț.

 

Cel mai probabil.

 

Legat de audiența de la circuit: la warm-up văd deja mai multă lume în tribune ca ieri la Sprint. Cred că va fi lume, chiar dacă nu va fi record.

 

12 hours ago, therocketscientist1 said:

Fara sa pot veni cu o sursa aveam vaga impresie ca exista diferenta de aero intre uzina si Pramac pentru GP23. MB72 are GP22.

 

Am verificat. Pramac folosește într-adevăr versiunea de carenă cu ground-effect inspirată de Aprilia. Nu-mi este clar dacă au folosit-o în toate cursele anul ăsta.

 

image.thumb.png.e54101ccf0c30d66ce7055920f92e7b9.png

 

Dar este clar că au încercat-o și cei de la echipa oficială...

 

image.thumb.png.877f49631809c11bedfdc08ed7e3149e.png

 

...care se pare că au optat pentru altă specificație (cu extractoare pentru ground effect) - care la rândul ei a fost testată și de către cei de la Pramac.

 

image.thumb.png.ac90ce43552bd8b68bb6dc7c31684f7e.png image.thumb.png.fddd40d4da2dc465633e015629bceb0c.png

 

Aici se văd bine diferențele dintre cele două versiuni:

 

image.thumb.png.e3eeb7993d1b76ef483ea543352c3a07.png

 

Pirro merge cu o altă versiune de carenă la Mugello în acest weekend, ceva evoluat parcă din carena folosită de Pramac:

 

image.thumb.png.1077b0262206c6acdeb1b531303863f6.png image.thumb.png.2658e14224744aa82564504e01cf0108.png

 

Cred că este vorba de preferințele piloților până la urmă, și nu cred că diferențele sunt îndeajuns de mari pentru a spune că "motocicletele sunt de specificații diferite". Dar good spot 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Method a spus:

...de ce mai ești aici?de ce te mai uiți?da quit tati dacă nu îți place.

 

...... ci deoarece competiția e pe Janta,de ce insiști în a o urmări și a explica apoi cât de nespectaculoasa e?

 

Sa îmi explici și mie cum ai ajuns la concluzia diferențelor de material de concurs la Ducati ?

 

Da sa îmi explici asa ca la prostul ce sunt,fara zeflemea,cu cifre.

 

Pentru ca fac ce vreau cu timpul meu. 

 

Tocmai pentru ca o uramaresc, observ ce se intampla. 

 

Nu iti explic... ma asteptam sa observi tu.

 

Cum spuneam, nu iti explic. Trebuie sa vezi cursele, ca sa intelegi de unde vin cifrele alea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...