Sari la conținut

18 PETRONAS Grand Prix of Malaysia


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

mal-info3.svg

CATEGORY - LAPS - TOTAL DISTANCE - FINISH IN CASE OF RED FLAG

MotoGP™ - 20 - 110.86 Km / 68.89 Miles - 15

Moto2™ - 17 - 94.23 Km / 58.55 Miles - 13

Moto3™ - 15 - 83.15 Km / 51.66 Miles - 11

 

Vineri 10.11:

04:45-05:30 MotoGP

Free Practice Nr. 1

09:00-10:00 MotoGP

Practice

 

Samabta 11.11:

04:10-04:40 MotoGP

Free Practice Nr. 2

04:50-05:05 MotoGP

Qualifying Nr. 1

05:15-05:30 MotoGP

Qualifying Nr. 2

07:15-07:30 Moto3™

Qualifying Nr. 2

08:10-08:25 Moto2™

Qualifying Nr. 2

09:00-09:45 MotoGP™ 10 Laps

Tissot Sprint

 

Duminica 12.11:

04:40-04:50 MotoGP

Warm Up

06:00-06:35 Moto3™ 15 Laps

Race

07:15-07:55 Moto2™ 17 Laps

Race

09:00-09:50 MotoGP™ 20 Laps

Race

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu cred...

in MotoGP n-a facut nimic, in afara de un titlu la clasa 125 de acum 17 ani, nu a prea involburat apele..., plus ca de mai bine de 5 ani nu a calarit o mobra de MotoGP

 

raman la parerea ca rezultatele bune din WSBK in MotoGP nu se vor transpune, dar vom vedea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt multi care au performat bine in WSBK dupa ce au plecat din MotoGP unde au fost piloti de pluton, numai asa din ultimii ani pot sa-i enumar pe: Checa, Biaggi, Melandri, Bautista, si mai sunt cativa care nu imi vin in cap..

Acum 2 minute, danypop a spus:

Dacă prinde top 10 e barosan 🙂

daca prinde loc 15  dar nu cred, decat daca cad aia din fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu vreau sa despic firul in 4, dar Biaggi nu a fost pilot de pluton, mai mereu s-a batut pt victorie / campionat

plus ca la clasa 250 a fost de 4x campion

Biaggi a avut ghinionul ca a concurat in era Doohan (spre sfarsit)  + Rossi (pe la inceput)....

 

Checa si Melandri, au fost sa zicem de pluton, sau mai bine zis de pluton fruntas, cu victorii, podiumuri, ceva stil Dovi :) :)

Bautista, da, nu a facut nimic la clasa regina, clar, zero barat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

sunt multi care au performat bine in WSBK dupa ce au plecat din MotoGP unde au fost piloti de pluton, numai asa din ultimii ani pot sa-i enumar pe: Checa, Biaggi, Melandri, Bautista, si mai sunt cativa care nu imi vin in cap..

daca prinde loc 15  dar nu cred, decat daca cad aia din fata


Nu-i pune in aceeasi oala pe Biaggi, Melandri si Checa cu Bautista.

 

 

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

acum nu vreau sa despic firul in 4, dar Biaggi nu a fost pilot de pluton, mai mereu s-a batut pt victorie / campionat

plus ca la clasa 250 a fost de 4x campion

Biaggi a avut ghinionul ca a concurat in era Doohan (spre sfarsit)  + Rossi (pe la inceput)....

 

Checa si Melandri, au fost sa zicem de pluton, sau mai bine zis de pluton fruntas, cu victorii, podiumuri, ceva stil Dovi :) :)

Bautista, da, nu a facut nimic la clasa regina, clar, zero barat


 

Exact asa.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

nu cred...

in MotoGP n-a facut nimic, in afara de un titlu la clasa 125 de acum 17 ani, nu a prea involburat apele..., plus ca de mai bine de 5 ani nu a calarit o mobra de MotoGP

 

raman la parerea ca rezultatele bune din WSBK in MotoGP nu se vor transpune, dar vom vedea :)

Clar, nu se vor transpune. In primul rand, s-a schimbat mult materialul de concurs.. nu va mai recunoaste nimic din ceea ce a lasat, cand a venit in WSBK, electronica, aero, downforce, pneuri. Si sa nu uitam ca are o varsta. Eu zic ca un loc undeva la limita punctelor ar fi foarte onorabil pentru el. Mai important/interesant de vazut este nu pe ce loc iese, ci la ce distanta de lider. 

 

Cat a fost in MotoGP, nu a avut vreodata sansa unui material de concurs performant. A mers doi ani cu Suzuki de uzina, care era motocicleta de pluton, apoi cu Honda, Aprilia si Ducati, la echipe de client. Si stim cat valorau Aprilia si Ducati in acea perioada. 

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

unde au fost piloti de pluton..... Biaggi

Biaggi de pluton???? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biaggi a fost un pilot chiar bun.Nu alien dar bun.Problema lui a fost ca s.a nimerit sa fie contemporan cu un pilot legendar.Csf...

 

Mai Bautista știu ca a mai venit odată cu wildcard și a ieșit pe 4....vedeti ca omul chiar a fost talentat.Inconstant și zăpăcit de felul lui dar skill avea.

 

În alta ordine de idei se pare ca e cam stabilit - din 2027 se trece la 850cc.

Prost management.

Cum naiba 850,de unde au scos ei cilindreea asta,ok rămâne tot pe 81 alezajul dar ce cursa și bielele vieții?

Mi se pare asa o cifra aruncata din încheietura și fără nici o aplicabilitate pe strada.ok - nu am spus ca actualele motoare de gp se regăsesc pe strada mai dar totuși cât de cât cumva aduc ....850??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Cavaleru a spus:

l-am vazut, tot nu imi schimb parerea personala :)

Inseamna ca erai prea tanar (copil) ca sa intelegi. Discutia nu-si mai are sensul. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

n-a castigat nici un titlu la clasa regina - deci pilot de pluton. 

🤦‍♂️

"- Mănânci pește ?

 - Da

 - E clar, șefu, se fwte!"

Poate ești prea tânăr și nu știi bancul cu metoda inductiv-deductivă, dar fix așa ai judecat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Cavaleru a spus:

n-a castigat nici un titlu la clasa regina - deci pilot de pluton. 

Sunt niste exceptii de la aceasta regula.

 

Daca gandim asa,atunci si Pedrosa e un pilot de pluton,nu?

Si Simoncelli...si Dovizioso...

 

La fel cum sunt si exceptii de la regula "cine a castigat un campionat e alien"...vezi Nicky Hayden,putin Criville,putin Mir daca nu confirma pana la urma,Bagnaia daca isi ia bataie anul asta de la Martin...

Conteaza mult si perioada in care activeaza,ca daca e gol in jurul lor,iau campionatul si niste baieti mai "ageamii" daca ma pot exprima asa.

Cand insa esti contemporan cu de-alde Valentino Rossi,Casey Stoner,Jorge Lorenzo,Marc Marquez - cam greu sa impusti si tu un titlu...dar asta nu inseamna ca Pedrosa era pruna,doar ca a nimerit in cea mai aglomerata perioada ca si piloti stelari din toate timpurile a acestui sport.

Ca daca rasarea si el prin 2005-2006 inainte de Casey...mai stii pacatul :)

Si in alta ordine de idei...viata e frumoasa cand esti sef la Ducati si plecat prin tarile calde :P

396258685-356611760224605-48808166945063

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Sunt niste exceptii de la aceasta regula.

 

Daca gandim asa,atunci si Pedrosa e un pilot de pluton,nu?

Si Simoncelli...si Dovizioso...

 

La fel cum sunt si exceptii de la regula "cine a castigat un campionat e alien"...vezi Nicky Hayden,putin Criville,putin Mir daca nu confirma pana la urma,Bagnaia daca isi ia bataie anul asta de la Martin...

Conteaza mult si perioada in care activeaza,ca daca e gol in jurul lor,iau campionatul si niste baieti mai "ageamii" daca ma pot exprima asa.

Cand insa esti contemporan cu de-alde Valentino Rossi,Casey Stoner,Jorge Lorenzo,Marc Marquez - cam greu sa impusti si tu un titlu...dar asta nu inseamna ca Pedrosa era pruna,doar ca a nimerit in cea mai aglomerata perioada ca si piloti stelari din toate timpurile a acestui sport.

Ca daca rasarea si el prin 2005-2006 inainte de Casey...mai stii pacatul :)

:goodposting: Cum spuneam si alta data, valoarea unui pilot nu sta doar in palmaresul cuantificabil. Sunt multe alte aspecte care trebuiesc luate in discutie cand se fac ierarhii intre piloti. Altfel Pedrosa nu ar  fi fost nominalizat printre legende si nu ar fi considerat unanim printre cei patru mari. Biaggi a fost un pilot exceptional, care, asa cum spui, daca nu si-ar fi intersectat cariera cu cea a unui Rossi genial, ar fi avut cel putin doua (daca nu trei) titluri la clasa mare. Sa nu uitam ca multe sezoane a mers pe un material de concurs mult sub nivelul lui, intr-o perioada in care Honda era norma. Cand a ajuns in sfarsit la Honda, bad news.. deja acolo facea istorie, legenda... Ca a fost un pilot de exceptie, o arata si prestatiile din WSBK.. doua titluri mondiale, la o varsta la care alti piloti erau demult retrasi in fata televizoarelor.

Aaa.. si sa nu uitam ca Biaggi si-a inceput foarte tarziu cariera in motociclism, chiar dupa standardele de atunci, pe la 18 ani. Altii, la aceeasi varsta, aveau deja sezoane intregi la toate competitiile de juniori si cel putin 1-2 sezoane in motomondial. In 1989, incepe sa concureze, in 1990 castiga primul campionat national si abia in 1992 ajunge cu sezon complet in campionatul mondial. Incepand cu 1994, domina total clasa 250cmc, cu patru titluri consecutive. Astea sunt faptele, dar trebuia vazut in curse. Pe atunci nickname-urile aveau acoperire... nu erau diavoli si bestii de plus pe circuit. Ei.. cand nu stii lucrurile astea, este usor sa ii pui eticheta de pilot de pluton. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-ati fiert rau de tot cu felul in care il vad eu pe Biaggi. hai ca v-am trollat frumos :D

 

@Method @xt600 @ENEOS  usor cu pianu pe scari, am folosit o formulare nefericita cu piloti de pluton. trebuia sa zic piloti care nu au luat titlu mondial la clasa regina dar au stralucit in WSBK, doar ca era prea lunga fraza. si cand v-am vazut aprinsi, am zis sa mai bag un pic batu prin gard :D

 

cheers! 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...