Sari la conținut

18 PETRONAS Grand Prix of Malaysia


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

16 minutes ago, Cavaleru said:

cand esti intr-o ECHIPA si tu n-ai nici o sansa in batalia clasamentului la top si coechipierul tau se bate la campionat, consider ca e de datoria ta ca coechipier sa iti ajuti colegul.

 

E normal să sugrumi talentul unui pilot ca Bastianini doar ca să ia domnu' Goe al motociclismului campionatul? Ca după să vrei să scapi de Bastianini (care, oricum, e mai talentat decât Pecco doar că a avut ghinion), că e mai bun Martin. Sunt oameni care lucrează ca Bestia să aibă rezultate iar ei nu se văd dacă Bagnaia ia campionatul pe ordine de echipe. Nu e fair pentru ei, nu e fair pentru Bastianini, nu e fair pentru noi, spectatorii. Ok, înțeleg să oferi un ajutor elegant, din încheietură, dar nu să ți bați joc de oamenii care vor să vadă spectacol. Că de aia mă trezesc la 5 sau merg pe circuit ca spectator, ca să văd spectacol, nu mizeria asta. 

Editat de mikonos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

oamenii din spatele Bestiei sunt echipa Ducati.

Nu e nimeni vinovat pentru ce a parti Bestia sezonul asta. 

A cui e vina ca a ajuns pe 6 dupa start si a stat acolo ture bune.

Eu n-am nimic cu el. E un pilot care imi place din pacate accidentarile lui i-au compromis sezonul si l-au transformat pe JM in cel mai puternic competitor al lui Peco. Acum Bestia nu are ce sa mai demonstreze in afara de faptul ca e acolo sa ii dea lui Peco o mana de ajutor in a lua campionatul.

 

PS nici eu nu m-am trezit de la 4 sa vad FP2, Q1 si Q2 si ce sa vezi castiga Alex Marquez cursa de sprint. Nu pt asta m-am trezit.. dar asta s-a intamplat

 

Zi-mi ce avea Bestia de castigat in conditiile date, stima si respectul nostru? sigur alea ii pun painea pe masa si tin locul cald in echipa ducati dupa sezonu asta si la ce sezon are JM...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Cavaleru a spus:

... consider ca e de datoria ta ca coechipier sa iti ajuti colegul.

 

 

Daca nu exista efortul lui Ducati nu aveai decat 16 mobre la start,

Nu, datoria ta este sa iti aperi corect sansele si sa acumulezi cat mai multe puncte la sfarsitul campionatului. Nu se spune ca primul adversar este colegul de echipa? Ceea ce s-a vazut in cursa de astazi a fost o rusine. 

 

Daca cursele sunt corecte si spectaculoase, pot fi 16, no problem ( de altfel, cred ca nr optim ar fi 18-20, pentru siguranta), dar nu despre asta vorbim, ci despre cum si-a aparat Bastianini sansele in cursa de sprint. 

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

... in afara de faptul ca e acolo sa ii dea lui Peco o mana de ajutor in a lua campionatul.

De ce sa ii dea o mana de ajutor lui Pecco??? Nu reusesc sa inteleg chestia asta. Titlul mondial la piloti nu este individual? Eu stiu ca fiecare pilot trebuie sa concureze pentru el. De ce are nevoie Pecco de ajutor, ca sa castige titlul? Titlul nu ar trebui sa fie castigat de cel mai bun? :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, xt600 a spus:

Daca cursele sunt corecte si spectaculoase, pot fi 16, no problem ( de altfel, cred ca nr optim ar fi 18-20, pentru siguranta), dar nu despre asta vorbim, ci despre cum si-a aparat Bastianini sansele in cursa de sprint. 

 

da cum pana mea la WSBK se pot da 27 de insi si la motogp trebe 18 din ratiuni de siguranta... aloooo despre ce vorbim aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Cavaleru a spus:

 

da cum pana mea la WSBK se pot da 27 de insi si la motogp trebe 18 din ratiuni de siguranta... aloooo despre ce vorbim aici...

Ai vazut undeva scris de mine, ca este ok sa fie 27 de motociclete pe grila WSBK? Despre ce vorbim??? 

In alta ordine de idei, compari o competitie in care concureaza motociclete dezvoltate pe baza celor de serie (ma rog, daca cele Ducati pot fi considerate de serie), cu o competitie cu motociclete prototip, a caror motoare depasesc 300 de CP si unde, din motive pe care nu le mai aduc in discutie, depasirile si aglomeratia de la start presupun riscuri mult mai mari pentru rideri. Trebuie sa fii realist, cand faci asemenea comparatii. In MotoGP, 22 de motociclete sunt la limita maxima a unei competitii cat de cat safe. Ca Ezpeleta, in disperarea lui dupa bani si audienta, suprapopuleaza grilele competitiilor pe care le pastoreste, este o alta problema... pana vor muri oameni.. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o discuție infinită și o să mă opresc aici cu argumentele dar cert e că nu pot împărtăși placerea unora de a vedea curse uneltite de la boxe de niște boșorogi. Cât despre yamaha si honda.... veșnica pomenire 😂

Editat de mikonos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Ai vazut undeva scris de mine, ca este ok sa fie 27 de motociclete pe grila WSBK? Despre ce vorbim??? 

In alta ordine de idei, compari o competitie in care concureaza motociclete dezvoltate pe baza celor de serie (ma rog, daca cele Ducati pot fi considerate de serie), cu o competitie cu motociclete prototip, a caror motoare depasesc 300 de CP si unde, din motive pe care nu le mai aduc in discutie, depasirile si aglomeratia de la start presupun riscuri mult mai mari pentru rideri. Trebuie sa fii realist, cand faci asemenea comparatii. In MotoGP, 22 de motociclete sunt la limita maxima a unei competitii cat de cat safe. Ca Ezpeleta, in disperarea lui dupa bani si audienta, suprapopuleaza grilele competitiilor pe care le pastoreste, este o alta problema... pana vor muri oameni.. 

 

nu am zis ca ai scris tu asa ceva ci ti-am dat un exemplu de competitie cu motorete de top care are un numar mai mare de piloti si unde nu moare nimeni :) (nu am gasit info ca ar fi fost vreun deces in WSBK )

 

am mai zis odata diferenta de timp intre WSBK si Motogp e undeva la 2sec pe tur comparand tururile rapide pe acelasi circuit. 

Deci nu poti sa zici ca WSBKul concureaza cu cotetze care nu-s rapide...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu intelegeti din termenul "echipa"? Daca era pur individual gp-ul, nu se permitea decat o motocicleta pe echipa si gata.  Si nu se mai facea clasament pe echipe. Si mie mi-ar placea asa, dar, ce sa vezi? Asa e organizata competitia dintotdeauna, SI pe echipe.

E la fel ca partea financiara, mie mi-ar placea sa fie tot sportul din lume amator, de placere si pasiune, ca asta e ideea mea de sport, dar realitatea e alta, totul e pe bani, pe care se dopeaza mai mult fara sa fie prins, care poate sa fenteze mai mult regulamentul fara sa poata fi acuzat ca l-a incalcat etc.

Si chestiile astea merg impreuna, banii, dopajul, clasarea si pe echipe si individual, etc.

Credeti ca Enea nu primeste bani mai multi daca colegul de echipa iese campion decat daca niciunul din ei nu iese?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si un motiv pentru care EB23 il vrea campion pe FB1. Daca JM89 castiga campionatul atunci pot exista premisele mutarii lui la echipa de uzina. Dar daca iese pe locul 2 atunci EB23 ramane la echipa de uzina. Putem sa privim lucrurile si asa. EB23 e posibil sa fi luptat chiar pentru locul lui in echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect si asta. Plus ca dovedeste si ca poate juca pentru echipa, ii multumeste pe sefi si are mai multe sanse pentru anul viitor cand isi poate reveni si, daca va avea un start bun de campionat, il poate chiar concura de-adevaratelea pe Peco.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, therocketscientist1 a spus:

Putem sa privim lucrurile si asa. EB23 e posibil sa fi luptat chiar pentru locul lui in echipa.

Posibil, dar este deasemenea foarte posibil ca inlocuirea lui sa se faca chiar daca JM iese pe doi in campionat. Nu stiu daca nu cumva sunt deja discutii, in acest sens. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Ce nu intelegeti din termenul "echipa"? 

Pana in "era" Ducati, mai exact pana la celebrul moment Mapping 8, intre pilotii "echipei" exista o competitie acerba. Uneori dincolo de limitele sportivitatii. Echipa exista strict pentru culegerea datelor in procesul de dezvoltare. Acum asistam la curse masluite la boxe, de niste putori cu mutre incruntate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Corect si asta. Plus ca dovedeste si ca poate juca pentru echipa, ii multumeste pe sefi si are mai multe sanse pentru anul viitor cand isi poate reveni si, daca va avea un start bun de campionat, il poate chiar concura de-adevaratelea pe Peco.

ziceau englezii "daca depaseste stie clar ca e pe faras" :laugh:

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

PS nici eu nu m-am trezit de la 4 sa vad FP2, Q1 si Q2 si ce sa vezi castiga Alex Marquez cursa de sprint. Nu pt asta m-am trezit.. dar asta s-a intamplat

haha.

e stresul f mare pt Peco si Martin.

mare mare.

 

cele 2 puncte de azi luate de Martin nu inseamna absolut nimic daca echipa factory a lui Peco mesteca bine datele din sprint si in cursa mare Peco iese pe 1.

 

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

 

da cum pana mea la WSBK se pot da 27 de insi si la motogp trebe 18 din ratiuni de siguranta... aloooo despre ce vorbim aici...

acolo nu cred ca-i ai pe toti intr-o secunda la quali.

Acum 2 ore, Gixu. a spus:

Atunci cand vezi podiumul, simti podeaua, mirosi hainele pline de sampanie dar te impiedici de ratele de la casa si moaca lui Tardozi :)))))))

 

 

:crack:

Acum 2 ore, therocketscientist1 a spus:

Totusi, azi a fost rusinos modul in care EB23 l-a carat in spate pe FB1. Am oprit tv-ul. A avut FB1 puterea sa se urce pe podium?

anu trecut s-a hazardat putin Bestia, anu asta s-a gandit mai bine.

intelege ca sunt colegi care vor asculta vocea echipei "hai frate sa luam noi camp" in timp ce altii nu (Lorenzo, mapping 8).

cand oamenii sunt implicati exista si latura asta.

ghici ce: daca erai si tu in echipa acelasi lucru ziceai.

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Primele 4 motociclete în cursa de sprint sunt Ducați, ultimele 5 Honda. Cam tristă competiția asta.

n-a fost Bau ultimul? :D 

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

cand esti intr-o ECHIPA si tu n-ai nici o sansa in batalia clasamentului la top si coechipierul tau se bate la campionat, consider ca e de datoria ta ca coechipier sa iti ajuti colegul.

nu si cand te cheama JLo. :)  

Acum 2 ore, Gixu. a spus:

Quarta il scuipa pe Morbi in califocari, ca in sprint sa termine pe 16 si Morbi pe 11 :))) Fuc .K your pearls Fashion Boy :)))

ma mir ca nu a fost penalizat Morbi, e a 1000-a oara minim cand doarme pe trasa.

e ceva gresit la el pe partea asta.

vad ca dupa sprint a inceput sa ploua.

 

daca e uscat cred ca Peco va iesi pe 1.

image.thumb.png.84b053ee8646538fb4c04dbc21198047.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vina inapoi cursele cand castiga doar MM sau VR. Asa cand poate castiga oricine de la Ducati e nasol.

La 07.11.2023 la 22:22, nike a spus:

Bautista va merge mai bine decat Bestianini. Am zis!:friends:

Merge merge de rupe 🤘

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau oamenii care tipa ca de ce nu l-a atacat enea pe pecco sunt aceiasi care plangeau in 2013 ca de ce nu il lasa mm pe rossi sa se bata la campionat?

In alta ordine de idei, a luat ban zair sau ce e cu noul fan ducati recalcitrant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, prafrau said:

Mi se pare mie sau oamenii care tipa ca de ce nu l-a atacat enea pe pecco sunt aceiasi care plangeau in 2013 ca de ce nu il lasa mm pe rossi sa se bata la campionat?

 

Bună observație :) 

 

Când văd ce face Álex Márquez cu motocicleta aia, nu pot să nu mă gândesc la ce șou va face Marc la anul.

 

9 hours ago, xt600 said:

Cam asa se castiga titlurile la Ducati... Penibil! Mult rau face Ducati acestei competitii. 

 

Ducati a câștigat deja titlul. Din punct de vedere tehnic sunt peste toți. Câștigă curse cu motociclete de anul trecut (care acum chiar sunt cu 1 an mai vechi). Singurii care par capabili să se mai apropie anul viitor sunt KTM. Aprilia din păcate a cam dezamăgit sezonul ăsta - de la dezvoltare, la piloți (mai ales cei de la RNF), la susținerea slabă pentru echipa de client.

 

Cât despre echipe, este vorba despre bani. Că o recunoști (tu sau alți fanboys) sau nu, la fel ar fi făcut orice echipă în contextul unei lupte pentru titlu și mai ales când unul dintre coechipieri nu mai are nicio șansă și a avut un sezon slab. Dacă Bastianini ar fi trecut de Bagnaia nu s-ar fi schimbat nimic radical nici la nivel de clasament, nici ca spectacol. Ar trebui să apreciezi că ți s-a demontat narativa cu ordinele către ceilalți piloți Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

 

Bună observație :) 

 

Când văd ce face Álex Márquez cu motocicleta aia, nu pot să nu mă gândesc la ce șou va face Marc la anul.

 

Eu zic sa nu faci o "methodoasă" și să-l dai deja campion.... stai puțin sa vedem ce face după teste&2-3curse. Adevărat ca fratele mai puțin talentat a câștigat deja 2 curse&ceva podiumuri in primul lui an(aviz băiatului ce zicea ca Alex nu-și are locul în motogp, Zarco (idolul tău) a avut nevoie de o întreaga cariera ca să obțină o victorie și nu cu orice mobra ci cu cea mai buna) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, PzKpfW a spus:

Ar trebui să apreciezi că ți s-a demontat narativa cu ordinele către ceilalți piloți Ducati.

Narativa aia a fost cat se poate de valabila anul trecut, cand 7 piloti si 4 echipe au muncit pentru titlul lui Peco. Si nu contrazice cu nimic faptul ca in cursa de astazi, Bastianini a fost un Barrichello obedient al aceluiasi PB1. 

In rest, ai reale calitati de avocat.. Ducati ar trebui sa te angajeze.. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ENEOS a spus:

Cine s-a aruncat a la Vinales de pe 🏍 la moto 2?!? 😳 Am vz la prostv dar n-au spus numele pilotului... E ok?

 

e ok pilotul, Darryn Binder

 

am incurcat indientele

 

A stricat barierele gonflabile si au intrerupt calificarile

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...