Sari la conținut

Taurus si Anti-Taurus


Postări Recomandate

Acum 15 ore, vis-a-vis a spus:

Bagă și tu niște poze sau o descriere, că și eu vreau să le slabesc și nu reușesc :D 

Daca prin descriere te referi la o lista cu tot ce am avut si cu greutatile aferente nu am, dar pot sa iti dau niste exemple si hinturi. Si ca sa-l contrazic pe Bursyllac, exista si solutii ieftine.

De ex cortul pe care l-am folosit are sub 1kg, dar fiind luat de la chinezi nu costa groaznic de mult: https://www.aliexpress.com/item/4000960185724.html?spm=a2g0o.productlist.main.13.6aef4c30SmfnTV&algo_pvid=c37b7971-b6d3-4c39-b3f0-12dd841891c7&algo_exp_id=c37b7971-b6d3-4c39-b3f0-12dd841891c7-6&pdp_npi=4%40dis!RON!1486.91!669.09!!!321.30!144.58!%402103010f17051357476912113eafcf!12000034903700197!sea!RO!705314630!&curPageLogUid=Hf5a0VrZaJ6T&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

Sacul de dormit, trebuie lasat acasa, folosesc deja de ceva ani un quilt, varianta ieftina si buna de la chinezi : https://www.aliexpress.com/item/1005004109667738.html?spm=a2g0o.productlist.main.21.671b1360go4c7D&algo_pvid=7f6aa395-527a-477b-8e97-c5f355dee974&algo_exp_id=7f6aa395-527a-477b-8e97-c5f355dee974-10&pdp_npi=4%40dis!RON!1683.64!1178.56!!!363.81!254.67!%402101efeb17051358897014107e941b!12000034577779353!sea!RO!705314630!&curPageLogUid=v1dIkn4Uk1Ep&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

Salteaua e de la americani si e scumpa, dar gasesti si la chinezi, nu vreau sa pun un link de la un produs pe care nu l-am folosit.

 

Pentru gatit:

Aragaz 25 grame: https://www.aliexpress.com/item/1005003154961300.html?spm=a2g0o.productlist.main.11.b6d3253eL8QNvJ&algo_pvid=fdebdae9-4658-4bae-9d2f-8cabc805c8a1&algo_exp_id=fdebdae9-4658-4bae-9d2f-8cabc805c8a1-5&pdp_npi=4%40dis!RON!160.26!72.10!!!34.63!15.58!%402101efec17051360649914550e0715!12000024393914109!sea!RO!705314630!&curPageLogUid=oHUgWamDHlCz&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A

Oala/cana: https://www.aliexpress.com/item/4001115703074.html?spm=a2g0o.productlist.main.17.74a266d5vTTIVa&algo_pvid=d60f10ea-6243-44ae-85dc-43c4fdbcd228&algo_exp_id=d60f10ea-6243-44ae-85dc-43c4fdbcd228-8&pdp_npi=4%40dis!RON!220.28!154.20!!!47.60!33.32!%40210318ef17051362715586843eb3e4!10000014501601112!sea!RO!705314630!&curPageLogUid=7bqkW8z0OSTU&utparam-url=scene%3Asearch|query_from%3A nu stiu exact ce dimensiune am, cred ca 600ml dar ca idee e cea mai mica in care incape o butelie, evident mica.

Toata "bucataria" avea parca 300g [cana, butelie, aragaz, lingura, bricheta, laveta]

 

La capitolul haine am avut 3 sau 4 tricouri, cam multe o sa plec cu 2 anul asta. Unul de merinos si unul de plastic ultralight tot de la chinezi [sar unii spalati bine] 50g, pantalonii scurti 80g, in fine ideea e nu sa te gandesti ce ai putea sa iti iei, ci ce ai putea sa nu iei.

 

Legat de scaun, cu siguranta fara, cel mai usor scaun din lume are cam 500g, este inacceptabil, mai ales ca poti folosi un pad de izopren care atarna cateva grame si motoreta ca scaun.

 

Si poza:

20230802_133014.thumb.jpg.2d9dbfefc6ab967051d7424b53cdddb3.jpg

 

Pentru anul asta as vrea sa scap de geanta de sus, dar nu stiu daca imi iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei, problema bagajelor se rezolvă cu planificare, creativitate sau bani.


un alt principiu ar fi să ai scule / instrumente dual-purpose: un multitool, o singură cameră de rezervă pentru pană (aia de pe față poate fi pusă la nevoie și pe spate), dacă se merge în gașcă se poate face o distribuție a lucrurilor comune cu o redundanță minimă (de luat în calcul ce se întâmplă dacă unul renunță pe parcurs) 

 

15 hours ago, vis-a-vis said:

că cel mai mult atârnă haleala, conservăraia... cred că aici e o mare bubă :) 

asta mi se pare o problemă foarte ușor de rezolvat: oricum trebuie să alimentezi cel puțin o dată pe zi: nu cari mai multă mâncare decât ai nevoie până la următoarea alimentare - asta o sa însemne 1 - max. 2 mese. dacă vrei totuși să te simți în siguranță în ideea că poate se întâmplă ceva, poți să mai iei niște concentrate de-astea de energie: niște biscuiți, ciocolată, etc. sau poți lua niște mâncare deshidratată pentru excursii pe munte și pe aia o ții de rezervă. toate astea ar trebui să fie sub 1 kg.

în plus, Isus a rezistat 40 de zile în deșert fără mâncare - apă să ai la tine :P

cam în toate turele care au presupus camping, inclusiv zile succesive de dormit în sălbăticie, înainte de a ne pregăti de campare am trecut prin ultimul sat și am făcut aprovizionare pentru 2 mese: cină și eventual ceva pentru micul dejun: și asta nu a presupus să mâncăm prostii, uneori chiar am avut vită maturată și legume la grătar. un pic de planificare te ajută să scapi de multe bagaje.

 

15 hours ago, vis-a-vis said:

Mi l-am pus în casă și am încercat, zile în șir... nu pot, stau îndoit, îmi amorțesc picioarele dacă le țin într-un loc

 

ține de tehnica de a întinde hamacul. în primul rând trebuie să fie un hamac mai lung, minim 3m. cel mai ieftin ar fi cel de 2 persoane de la decathlon dar s-ar putea să cauți o versiune la care se poate adăuga plasă de țânțari. Apoi, trebuie pus la unghiul potrivit, unul care să nu facă hamacul să se înfășoare în jurul tău când te așezi în el. Ți-am mai zis pe-aici: ideal este să dormi un pic în diagonală, pui un izopren / saltea gonflabilă sub tine și poți dormi aproape orizontal.

Mai există un hamac mișto care se poate face și scaun și care îți asigură un somn la orizontală, dacă te lasă inima să îl cumperi: https://amokequipment.eu/

Sau, există această corcitură între hort și hamac: https://haventents.com/ Pe ăsta îl poți folosi în ambele moduri.
 

5 minutes ago, ERU said:

Si ca sa-l contrazic pe Bursyllac, exista si solutii ieftine.

sigur că da. doar că pentru alea ar trebui să ai ceva vreme de testare acasă. că dacă te bazezi pe o saltea gonflabilă, nu ai vrea să te trezești că s-a spart în mijlocul turei și nu e vulcanizabilă. sau că îți intră apă în cort și îți udă hainele puține că mergi minimalist. sub nicio formă nu zic că nu e de luat de la chinezi, zic ca acolo trebuie un pic mai multă atenție și un pic de experiență să evaluezi dacă te bazezi sau nu pe lucrurile alea.

12 minutes ago, ERU said:

Si ca sa-l contrazic pe Bursyllac, exista si solutii ieftine.

nu știu dacă chiar m-ai contrazis având în vedere că primele două linkuri de la tine însumeaza 400 de dolari pentru cort + sac de dormit luate de pe aliexpress. astea deja intră în buget de decathlon cu tentă de a mă face să ma gandesc că dacă tot cheltui atâția bani, mai bine merg la soluții mai sigure și verificate. mai pui un pic și ajungi în zona de sac de dormit făcut custom pe comandă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, bursyllac a spus:

sigur că da. doar că pentru alea ar trebui să ai ceva vreme de testare acasă. că dacă te bazezi pe o saltea gonflabilă, nu ai vrea să te trezești că s-a spart în mijlocul turei și nu e vulcanizabilă. sau că îți intră apă în cort și îți udă hainele puține că mergi minimalist. sub nicio formă nu zic că nu e de luat de la chinezi, zic ca acolo trebuie un pic mai multă atenție și un pic de experiență să evaluezi dacă te bazezi sau nu pe lucrurile alea.

 

Toate linkurile pe care le-am dat sunt cu chestii testate de mine. Cortul ala de ex a fost folosit pe 2 teturi minim. Am si unul de Vaude un pic pese 1kg, il prefer pe cel chinezesc.

Nu am apucat sa scriu de mancare, tot ce am avut la mine au fost plicuri aprox 4 daca imi aduc bine aminte, si exact cum a zis Bursyllac, cumparaturi sau mancat pe seara inainte de campare. Personal nu mananc dimineata, deci m-am scos.

In ceea ce priveste hamacu' nu sunt fan pentru ca:

  • Este greu. Ca sa obtii aceleasi conditii din cort iti trebuie quilt si underquilt, tarp ca sa nu te ploua si plasa de tantari. Daca faci suma greutatilor nu iesi bine.
  • Lasi bagajele afara.
  • E mai complicat cu dormitul pe burta. Eu asa dorm.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar am încercat cu hamacul, în toate pozițiile... te cam ține fix... Și dacă începi să te sucești cât de cât în somn, începe să se miște ca dracu' și parcă-mi vine așa, ca un rău de mare (d-ăla n-am dar îmi imaginez comparativ) :D 

Acum 53 minute, bursyllac a spus:

în plus, Isus a rezistat 40 de zile în deșert fără mâncare - apă să ai la tine :P

Culmea e că în turele de biclă care presupun mult mai mult efort, rezistam toată ziua fără să mănânc nimic și nici apă nu beam cine știe ce. Problema cred că e la mansardă, "să fie acolo, din belșug :) "

1 oră în urmă, ERU a spus:

Legat de scaun, cu siguranta fara, cel mai usor scaun din lume are cam 500g, este inacceptabil

Cu scaunul am glumit, doar că l-am tot luat pe la ture d-astea p-aici și a fost chiar mișto cu el. D-aia face bursyllac mișto :P

 image.thumb.png.b895144ffef59aa112b237b75c35ce19.png

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, vis-a-vis a spus:

Chiar am încercat cu hamacul, în toate pozițiile... te cam ține fix... Și dacă începi să te sucești cât de cât în somn, începe să se miște ca dracu' și parcă-mi vine așa, ca un rău de mare (d-ăla n-am dar îmi imaginez comparativ) :D 

Culmea e că în turele de biclă care presupun mult mai mult efort, rezistam toată ziua fără să mănânc nimic și nici apă nu beam cine știe ce. Problema cred că e la mansardă, "să fie acolo, din belșug :) "

Cu scaunul am glumit, doar că l-am tot luat pe la ture d-astea p-aici și a fost chiar mișto cu el. D-aia face bursyllac mișto :P

 image.thumb.png.b895144ffef59aa112b237b75c35ce19.png

Ala din poza are spre kil, unthinkable.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ERU a spus:
  • Este greu. Ca sa obtii aceleasi conditii din cort iti trebuie quilt si underquilt, tarp ca sa nu te ploua si plasa de tantari. Daca faci suma greutatilor nu iesi bine.

    Lasi bagajele afara.

 

Chiar as fi curios daca ai cantarit cortul ala cu tot cu cuie ce greutate are, fiindca pe site-ul lor dau numere putin diferite - https://www.naturehike.com/products/naturehike-vik-series-970g-ultralight-15d-nylon-single-tent-nh18w001-k?variant=43115774869760

Din experienta mea si la corturile ultrausoare ai nevoie de prelata , de pus ca folie de sol, altfel o sa se rupa la primul bat de maracine pe care l-ai ratat. Pe site-ul de mai sus zic ca dau si o folie de sol subtire dar nu-mi dau seama ce e inclus in greutatea aia.

 

Cortul meu ca volum e aproape dublu fata de hamac+prelata+corzi, iar betele sunt imposibil de indesat. Altfel, greutatea e aproape identica la ambele, 1.4 vs 1.5 kg, dar daca nu-mi incape si trebuie sa iau bagajele mai mari se adauga 2 kg.

 

Rucsacul si bagajul se pot agata sub prelata. Daca e foarte frig sau nu sunt copaci clar e mai bun cortul, altfel e discutabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, prafrau a spus:

 

Chiar as fi curios daca ai cantarit cortul ala cu tot cu cuie ce greutate are, fiindca pe site-ul lor dau numere putin diferite - https://www.naturehike.com/products/naturehike-vik-series-970g-ultralight-15d-nylon-single-tent-nh18w001-k?variant=43115774869760

Din experienta mea si la corturile ultrausoare ai nevoie de prelata , de pus ca folie de sol, altfel o sa se rupa la primul bat de maracine pe care l-ai ratat. Pe site-ul de mai sus zic ca dau si o folie de sol subtire dar nu-mi dau seama ce e inclus in greutatea aia.

 

Cortul meu ca volum e aproape dublu fata de hamac+prelata+corzi, iar betele sunt imposibil de indesat. Altfel, greutatea e aproape identica la ambele, 1.4 vs 1.5 kg, dar daca nu-mi incape si trebuie sa iau bagajele mai mari se adauga 2 kg.

 

Rucsacul si bagajul se pot agata sub prelata. Daca e foarte frig sau nu sunt copaci clar e mai bun cortul, altfel e discutabil.

L-am cântarit dupa ce m-am intors din tura. Mentionez ca dupa TET Turcia m-am oprit la mare in Bulgaria, unde cineva a cazut peste cortul ala rupând un arc, pe care l-am reparat cu niste harware aditional, astfel incat cu toate chestiile cortul avea 1kg, asta incluzând cort, cuie, bete, sfori si toate cele 3 huse. Aditional, protectia pentru fund, mai are aprox 150g cu tot cu husa ei. Am folosit cortul asta si cu si fara protectia respectiva si cumva, nu e intepat. Daca ar fi fost, foarte probabil ca aflam, intrucât se gaurea si salteaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Da-l in fasole ca parca e prea de tot. Dar da, ala are bagaj putin si usor.

Daca esti cu moto mai ai nevoie de pantofi de seara, pantaloni, ca nu o sa mergi in adidasi si cu pantaloni de trekking pe moto.

 

Apropo: are cineva o idee de a face Via Transilvanica cu moto. Vor fi probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit semne de Via Transilvanica pe drumuri care erau in mod clar folosite de masini, carute, utilaje locale. Pe-acolo nu vad o problema in a merge si cu motocicleta. Dar intr-adevar, ideea de a o parcurge in totalitate cu motocicleta parca nu se aseaza prea bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, felicitari .Din cate am inteles pe Transilvanica, bornele sunt din km in km  ( Sunt aduse cu masina - deci se poate ). Greutatea ii importanta cand esti singur.Rreteta mea : 1  Haine , umblu cu un singur schimb ( nu merg pe luna, cat poate costa un tricou sau altceva daca trebuie ? ). Merino clar, rezista cateva zile fara miros ( se usuca mai incet decat sintetic dar nu speli atat) Sunt multumit de Merinito - decent la pret si comparat cu alte brenduri mai cunoscute mai bun-parerea mea . Fara goretex sau alte vrajeli ( sunt grele, incomode si se cand se uda ai f...  ) 2.Vase - am trecut pe inox  ( titan= nu se incalzeste cum vreau, aluminiu - naspa pe foc de lemne). I-mi fac mancarea ,seara cumperi local ( oricum trebuie bere) . 3 cort - orice decent ( depinte cat ii de cald - alea iefine nu au aearisire buna ) , saltea cea mai importanta ( mai ales daca temperatura scade ) , sac de dormit depinde de temperatura ( am 2 ) , folosesc asternut ( sau cum dracu ii zice , are cateva avantaje ) . 4 Folosesc scaun , cred ca undeva pe la 1,5 kg . Per total la ultima catarire ( fara trusa de scule si camera + haine ploaie ) = 14kg . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo' de foc, mi se pare că se pune cam mare preț pe Primusurile astea... Dacă ești in zonă aridă, bate vântul, ești pe un ghețar aș înțelege, dar tot îți trebuie un Jetboil. Toată copilăria cât am mers cu ai mei prin concedii (ale lor), să dea dracu' dacă mi-amintesc să fi făcut focul altfel decât cu surcele căzute, crenguțe, etc.. Și, ori era prea bună carnea p-atunci, ori nu conta cum faci focul, dar mereu era grătarul fenomenal. E drept că pentru cartofi prăjiți luase mama o butelie de 5 litri d-aia roșie de la polonezi de pe litoral... 

Pe criteriul ăsta, eu când plec o cam ard pe la munte. Am plecat vreo 2 zile la un concurs MTB la Măcin (e și ăla nițel munte 😛 ) și n-avea sens să car o butelie după mine sau să fac ditai focu să fac un ceai sau o supă la plic, așa că am aruncat în bagaje un suport d-ăla de tacâmuri găurit de la Ikea, dar fără mari speranțe... Am aruncat câteva crenguțe-n ea și le-am dat foc. Eu zic că poți face și-o ciorbă la focul ăsta. La Primus nici nu fierbe apa dacă nu pui capac la oală :D

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Un link cu traseul exact se poate da? 

Multumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, alexgrp a spus:

Salut! Un link cu traseul exact se poate da? 

Multumesc! 

In descrierea fiecarui film e ruta respectiva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Citisem pe diagonala. Scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...