Sari la conținut

03 Red Bull Grand Prix of The Americas - COTA


Postări Recomandate

Acum 21 ore, Method a spus:

:D

Era mai bine pt spectacol/competitie daca Q era pe o motoreta de podium,pt ca that mf is fast.Ar fi putut sa se lupte.De pe Yamaka...testeaza burlane custom-made de la Akrapovic si se bate cu LM.

Aleix "va decide"....am mai zis,Aleix cred ca va decide Rivola pt el,iar Rivola s-a exprimat (vezi mai sus) in sensul ca vrea sa il pastreze pe Vinales,deci cred ca Aleix "a decis" deja :)

Eh,esti tu rautacios si vrei sa il scoti pe ala oaia neagra.De ce naiba aveti toti nevoie de un nemesis?"lectie" si metehne de-ale lui Rossi sunt astea :D

De ce trebuie sa fie toti eminamente buni sau eminamente rai?Si toti de pe aici ori fani ori hateri?Si nici nu intelegi,sau nu vrei sa intelegi ce zic...in fine.

Am zis ca e mai calculat decat in 2023,that's all.Si nu inteleg paralela cu Acosta?

Referitor la faza cu Pecco - am zis si atunci o repet - mie mi-a placut ce a facut Pecco,nu il condamn ! Mi s-a parut o greseala dpdv al luptei la campionat,cum si este pt ca a pierdut multe puncte degeaba,dar mi-a placut ca i-a aratat oole lui MM.Am vorbit despre acel crash pt ca mi s-a parut ca acolo NU MM a fost cel care n-a gandit,nu pt ca a spune ca Pecco e de carton cum zice colegul - Pecco mi se pare din ce in ce mai bun - Pecco a fost de carton in 2022.Dupa 2023 mie mi se pare Pecco un pilot accomplished.

Eu cred ca daca nu are loc la Ducati...si nu va avea,JM va ajunge la Aprilia.Acum probabil o priveste drept 2nd choice dar s-ar putea sa fie a blessing in disguise.

MM nu l-as vedea sa re-invete inca o motoreta.Am mai zis de ce - inseamna ca tot anul 2024 si "ruperea" de Honda brusca si dura de la sfarsit de 2023 va fi fost in zadar.Nu putea pleca elegant la sfarsit de 2024 cand i se termina contractul?No way,ala pe Ducati ramane cel putin pana in 2027...acuma sa vedem pe ce specificatie :D

Iar Rivola spune ca vrea sa il tina pe Maravilla...vrajit de viteza lui,si uitand de problemele stiute inconstanta si labilitatea psihica a maestrului.

Dar sunt convins ca va aduce langa el inca un pilot puternic.Iar AE nu mai e puternic,si va fi din ce in ce mai slab in urmatorii 2 ani,in timp ce Aprilia are potential sa se bata la varf.

Sper sa il vad pe JM langa Vinales...


pronosticul meu: JM la Ducati, Bas la Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 297
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 8 ore, B.B. a spus:

Da, pai tocmai, Pecco Banania nu este unul de-ala, trebuia sa isi vada de treaba.

 

Scuze ma intereseaza baschetul si Jordan asa de mult ca si ortodoxia crestina.. 

 

EXACT! :10:  

 

 

Lasa ca "performezi" la a fi tare in tastatura pe forum. :D 


Pai de-aia nu prea stii ce si cum cu sportul de inalta performanta. Nimeni nu-i perfect, dar hai sa mai lasam aerele de cunoscator daca n-ai batut niciodata o minge macar ca sa castigi in fata alora de-a opta!

Acum 8 ore, nike a spus:


Jur ca m-ai facut curios sa cumpar asa ceva cu prima ocazie :ok:

 

 

 

  

 

Ani de zile a postat pe acest forum doar balarii. Un iuzar submediocru cu inclinatii perverso-pasive :ok:


Spre deosebire de tine care esti mereu la subiect, gata sa ajuti lumea, un gentelmen si un expert pur sange.

A scuze, te-am incurcat, tu esti doar un extremist si atata tot. Pe orice subiect deschizi gura. Laaaaaaarg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

si cateva ture mai incolo, cartonu trece pe langa cautatorul in prundis si termina cursa in puncte.. csf ncsf 

Oau, l a depășit fiind în pietriș.

Material de campion 3 ani la rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, frigider a spus:

Oau, l a depășit fiind în pietriș.

Material de campion 3 ani la rand.

 

vezi anu trecut cum si-a ingropat sansele cumatru JM,

vezi acum 2 ani cum a  ca ca t   steagu q20

 

degeaba esti rapid daca nu termini cursele.

 

Oricum divagam de la subiect, eu am reactionat doar pt ca face un dublu campion mondial de carton, in timp ce favoritul lui cateva ture mai incolo era in pietris....

 

trecem mai departe.. sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Da, frumoasa depasire! Fara drept de apel si.. culmea,... curata.. :) 

Si a fost si asa nustiu cum, parca a oprit un pic in dreptul lui de i-a arata un deget apoi a trecut ca trenul si si-a vazut de drum. :D 

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

si cateva ture mai incolo, cartonu trece pe langa cautatorul in prundis si termina cursa in puncte.. csf ncsf 

Daca are noroc MM si nu se mai varsa prea mult si nici nu-si mai rupe alte oase, o sa demonstreze tutror, inclusiv tie ca este un mare mare mare campion pe langa care Peccolino e doar in fasa.

Uite, stofa de campion fara urme de carton pe el deloc: Acosta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, B.B. a spus:

Si a fost si asa nustiu cum, parca a oprit un pic in dreptul lui de i-a arata un deget apoi a trecut ca trenul si si-a vazut de drum. :D 

 

daca te uiti bine, si-a dat si casca jos si a scos limba la el..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, damager said:

pronosticul meu: JM la Ducati, Bas la Aprilia.

 

Deocamdată cred că Bastianini face destul încât să rămână unde este. Dar da, planul B este clar Aprilia acum. Ducati nu-l vor pe Martín adversar, dar nici nu vor să strice armonia dintre Bagnaia și Bastianini. Apoi mai este Marc Márquez - fie la echipa oficială, fie la Pramac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

 Apoi mai este Marc Márquez - fie la echipa oficială, fie la Pramac.

atunci de ce nu s-a dus de anul asta la Pramac, daca la anu' ar avea in vizor Pramacul??

 

 

PS. eu ma tot gandesc la dream team-ul KTM, Tirbusonul si Mimisorul

doara MM e sportiv Red Bull, zic , ca, nu e departe de KTM

e drept ca acolo, doar MM ar avea de pierdut din toate punctele de vedere, daca nu ar termina in fata Tirbusonului

Tirbusonul, e junior, rookie, daca pierde in fata unui 8x campion, e normal, n-ai ce-i reprosa, dar invers ar fi capat de tara, s-ar scufunda planeta :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, nike a spus:

Cand iti dai tot interesul sa mergi tare si n-ai cu ce... nu-ti ramane decat sa-i dai foc. Cam asta a facut si el, personal il inteleg pentru gestul facut.

Pt un rider PROFESIONIST este efectiv impardonabil.Parerea mea.Oricum el batea campii,pt ca Q cu aceeiasi motoreta se batea la victorii in acel moment.

Deci nu e ca "nu avea cu ce",ci pt ca nu se adapta,iar gestul lui a fost si mai urat din cauza asta.

Nu are scuze, sub nici o forma.

Acum 15 ore, B.B. a spus:

dar cam asa se trece pe langa carton. :D 

Astea sunt fanboisme.Gume uzate diferit,diferite momente in cursa,etc etc.

Similar cu dumele "vai ce l-a depasit cu fulgi cu tot Acosta pe Memelu la Doha" samd.

O sa vezi tu ca Bagnaia nu e chiar asa de trompeta precum il crezi.A demonstrat-o (cam dur totusi) si la Portimao.Mai vorbim pe parcursul anului.

Plus ca acea depasire...nu e nimic spectaculos in ea.Daca o facea Diggia la LM nu se uita nimeni la asa ceva.

Acum 15 ore, xt600 a spus:

Sa zicem bogdaproste, ca inca criteriul de selectie este ceea ce stiu cu motoreta si nu cum zambesc in reclamele pentru Castrol si Motul.

 

Pecco exagereaza... le aduce inclusiv pe grila..  Este antireclama pentru MotoGP... o sa ii plece sponsorii.  

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Deocamdată cred că Bastianini face destul încât să rămână unde este

Este sub JM.

 

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

armonia dintre Bagnaia și Bastianini

Care armonie?

Peco e in spatele lui Basti :)

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Apoi mai este Marc Márquez - fie la echipa oficială, fie la Pramac.

Un an ca un an dar poate mm vrea și el uzina.. 

Nu e neapărat de bani sau altele dar e suport maxim acolo,ai ceva de zis în privința pieselor care ajung pe moto.

Clar mai ușor ieși campion la uzina va client.

 

Cu Acosta care merge cum merge.. Are nevoie de toate avantajele posibile și imposibile.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Cavaleru a spus:

vezi anu trecut cum si-a ingropat sansele cumatru JM,

vezi acum 2 ani cum a  ca ca t   steagu q20

 

degeaba esti rapid daca nu termini cursele.

:10:

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Deocamdată cred că Bastianini face destul încât să rămână unde este. Dar da, planul B este clar Aprilia acum. Ducati nu-l vor pe Martín adversar, dar nici nu vor să strice armonia dintre Bagnaia și Bastianini. Apoi mai este Marc Márquez - fie la echipa oficială, fie la Pramac.

Si eu zic la fel.

Cu diferenta ca nu cred ca MM va "avea loc" vreodata la Ducati Factory.

Acum 27 minute, apriliacluj a spus:

atunci de ce nu s-a dus de anul asta la Pramac, daca la anu' ar avea in vizor Pramacul??

 

 

PS. eu ma tot gandesc la dream team-ul KTM, Tirbusonul si Mimisorul

Nu avea/nu are in vizor Pramacul !!! E super logic ce a gandit Marquez anul trecut daca stai sa te gandesti : vin la Grisine 1 an,il dau pe spate pe Gigi,si din 2025 pac la Factory pe bani cum lua Lorenzo.Planul e superb.

Problemele sunt urmatoarele :

1.il da pe spate pe Gigi,insa Gigi la randul lui are si el planuri : de ce sa cumperi vaca cand ai laptele gratis?de ce sa te casatoresti cu amanta si sa ii dai 16 mil/an cand obtii tot ce vrei tu de la ea?

2.Marquez - spaniol.Marquez a zis Rossi ca e DIAVOLUL,SATANA in talpi.Majoritatea clientilor/fanilor etc Ducati = itialieni.Majoritatea italienilor - fani pana la moarte Rossi si orice iese/a iesit din gura lui Rossi sunt porunci biblice.In concluzie cam greu sa il faci placut de catre italieni pe Marquez.

3.Pecco in mod clar nu il doreste langa el la echipa,in ciuda declaratiilor diplomatice ca nu ii pasa,va trage ce sfori poate pt a impiedica venireal lui MM.

4.Bestia a inceput sa mearga chiar decent pt un pilot 2.

Pramacul e plan B pt Marcelino,si din pacate,cred ca asta ii va ramane.

 

Te gandesti degeaba - repet - Binder e inamovibil de acolo,Miller va zbura la anul pt Acosta.

Care Acosta la anul,cu o moto cu 10-15% mai buna decat cea actuala si cu experienta dobandita in 2024,sa nu zic lucru mare,dar cred ca se va putea bate la campionat.Si cu MM... "ii rupem pe genunchi" :bounce:

Ori atunci ce nevoie ar mai avea KTM de o primadona (putin trecuta) pe bani multi cu ifose si fitze? (vaaai ce am spus despre MM....si eu am uitat ca sunt fan,damn :rusinica:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, apriliacluj said:

atunci de ce nu s-a dus de anul asta la Pramac, daca la anu' ar avea in vizor Pramacul??

 

Pentru că Pramac ar fi însemnat atunci 2 ani de contract direct. Acum are o șansă teoretică să ajungă la echipa oficială. Dacă nu se concretizează, probabil merge la Pramac (plan B).

 

2 hours ago, frigider said:

Este sub JM.

 

Nu trebuie să-l bată pe Martín neapărat, trebuie să fie constant printre primii și să aducă puncte echipei.

 

3 hours ago, apriliacluj said:

PS. eu ma tot gandesc la dream team-ul KTM, Tirbusonul si Mimisorul

 

Nu se poate întâmpla fizic, este un singur loc disponibil la echipa oficială, și este al lui Acosta. KTM au încercat să mai obțină loc pentru o echipă "oficială" anul trecut poate tocmai pentru acest scenariu, dar li s-a refuzat. Mai mult, Márquez nu cred că vrea să aibă a 3-a motocicletă diferită în tot atâția ani.

 

2 hours ago, frigider said:

Un an ca un an dar poate mm vrea și el uzina.. 

 

Evident că vrea și este la fel de evident că vizează locul lui Bastianini. Dar la cum arată lucrurile acum (cu Martín și Bastianini pe primele locuri în clasament) are relativ puține șanse. Iar în afară de Ducati, loc liber la echipă oficială ar mai fi teoretic doar la Aprilia - care nu a făcut nicio mișcare în acest sens. Sau s-ar putea întoarce la Honda în locul lui Mir și să-și aprindă o lumânare.

 

2 hours ago, frigider said:

Care armonie?

Peco e in spatele lui Basti :)

 

Circumstanțial. În mod realist nu cred că Bastianini se va bate pentru titlu anul ăsta. Cu Martín va fi altceva.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

 

Pentru că Pramac ar fi însemnat atunci 2 ani de contract direct. Acum are o șansă teoretică să ajungă la echipa oficială. Dacă nu se concretizează, probabil merge la Pramac (plan B).

invartea la ceilalti castile, si sigur in al doilea an era promovat la Lenovo...

deci , eu, fara sa clipesc semnam cu Pramac, cea mai buna mobra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Nu trebuie să-l bată pe Martín neapărat, trebuie să fie constant printre primii și să aducă puncte echipei.

 

Ma gandesc ca anul trecut - daca JM se duce spre campion..e greu de refuzat omul.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Mai mult, Márquez nu cred că vrea să aibă a 3-a motocicletă diferită în tot atâția ani.

exact.

io am zis de mult ca va ramane in hora ducati.

cel mai rau caz Pramac.

 

Dar de ce sa nu aiba echipa oficiala 1-2 la final de campionat? :) 

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

În mod realist nu cred că Bastianini se va bate pentru titlu anul ăsta. Cu Martín va fi altceva.

a inceput bine, e mare lucru.

traim si vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Mai mult, Márquez nu cred că vrea să aibă a 3-a motocicletă diferită în tot atâția ani.

Finally.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method un singur amendament. nu cred ca mai e MM primadona cu fite si ifose. Saracu e in cautarea unei echipe de uzina care sa ii dea un cotet performat.

 

Putine sunt echipele care au buget de salarii cum si-ar dori MM si mai putine echipe ar plati atat de multi bani un pilot. 

 

Nu cred ca ii da Gigi mai mult la factory decat ia dat lui Peco, acum MM zice ca nu il intereseaza banii ci vrea sa fie din nou competitiv.

 

Competitiv poate fii si la Pramac daca prinde acele spec A. din cate am inteles se preconizeaza ca Pramac sa primasca doar un spec A si a doua motoreta sa fie cea din anul anterior. Bataie cu Fermin pt spec A :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Cavaleru said:

nu cred ca mai e MM primadona cu fite si ifose.

 

Când a fost?

 

3 minutes ago, Cavaleru said:

Bataie cu Fermin pt spec A

 

Aldeguer va merge la anul pe GP24, este deja decis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inca sunt sceptic in privinta lui...

 

desi tre sa recunosc, dupa contraperformantele lui Morbido, din aceste prime 3 etape, clar va fi o mobra libera la Ducati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine deja ma apuca rasul cand vad cum faceti voi scenarii despre unde o sa mearga Marquez.

Va spun a mia oara, e MARC MARQUEZ nu e Jorge Martin sau Bastianini sau Bezzechi sau mai stiu eu cine.

E 8x campion mondial inca in viata si inca concurand si avand 31 de ani, nu 42.

 

Citat

 

 Marc showed that he is still in great shape and made a mistake. However, you have to interpret the fact that he is riding a GP23, and his performance has to be compared with those who have the same bike. Currently, there is some more difference between GP23 and GP24 than in the past.

Domenicali then praised Márquez’s attitude in taking risks, as well as the performance of the eight-time world champion: ‘That said, Marc had a very good race. He put himself up there, and maybe it would have been more comfortable to stay where he was. He took a lot of risks by making that choice, and in terms of sportsmanship, I think it needs to be appreciated. In Austin, he was putting on a great performance; in fact, he crashed while leading. In the end, this is the world of racing, and we are happy to have him with us’.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Method a spus:

Pt un rider PROFESIONIST este efectiv impardonabil.Parerea mea.Oricum el batea campii,pt ca Q cu aceeiasi motoreta se batea la victorii in acel moment.

Deci nu e ca "nu avea cu ce",ci pt ca nu se adapta,iar gestul lui a fost si mai urat din cauza asta.

Nu are scuze, sub nici o forma.

 

Daca ai fi avut un Ducati, l-ai fi inteles... :crack:

Acum 18 ore, B.B. a spus:

Nu are cum pt ca merge la Ducati alaturi de Pecco. 

Tu nu intelegi ca el va merge cu Ducati, dar cu alte culori :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, nike a spus:

 

Tu nu intelegi ca el va merge cu Ducati, dar cu alte culori :friends:

Pariu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...