Sari la conținut

Unde pastrati motocicleta cand plecati din oras?


savaiulian16
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Poate pare o intrabare exagerata, insa imi fac griji imense :).

Tocmai ce mi-am achizitionat prima motocicleta(probabil de aici si paranoia) si am o dilema imensa. Locuiesc singur la bloc si luna urmatoare o sa fiu plecat o saptamana din Bucuresti si nu stiu ce ar trebui sa fac cu motocicleta. Mi-e frica ca ar putea fi furata, desi am cumparat si disk lock si sistem de alarma si husa. Parca tot simt ca nu ar fi suficient.

Imi imaginez ca exagerez cu situatia, mai ales ca mai sunt motociclete parcate in zona mea, dar as dori o parere de la comunitate.

Asa ca, pentru cei care stati la bloc, ce faceti cu motocicletele cand sunteti plecati mai multe zile? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fata blocului, legata cu un lant, in loc vizibil, gen aleea de intrare in bloc daca nu incomodeaza locatarii.

 

vezi cat de fin reglezi alarma sa nu inceapa sa oracaie cand bate vantu in husa aia.

 

rogi eventual un prieten sa arunce un ochi zilnic sa nu se evaporeze peste noapte.

 

eu unul o tin in garaj, dar am zile cand o las pe trotuar in fata blocului cand stiu cam am drumuri mai multe de facut, doar cu ghidonul blocat.

Daca plec cu masina in timpul zilei pun scuterul in locul masinii si ii pun lantul la roata locul de parcare nefiind marcat si la bulevard.. nu am avut probleme sa o fure. doar un destept care a dat cu spatele in scuter  fara sa-l darame..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, savaiulian16 a spus:

Salutare!

ce faceti cu motocicletele cand sunteti plecati mai multe zile? 

Ce urmarim noi? Noi urmarim sa nu fim urmariti!
Noi cand plecam fara moto pentru mai multe zile, facem cu motocicleta ce facea si daca stateam acasa si nu o foloseam. Adica o lasam acolo unde este ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!

 

Va multumesc pentru pareri!

 

Concluzionez din cele spuse de voi sa ma calmez, ca "nu e dracul asa de negru" :)

O sa o parchez in fata blocului cat sa nu deranjez pe nimeni si o sa rog un vecin sa mai traga un ochi din cand in cand.

Va multumesc pentru ca mi ati oferit cat de cat o liniste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! De multe ori, frica păzește bostănăria. Aș pune alarmă, lanț cu ancoră sau prins de un gard sănătos și musai husă sau prelată. Totuși nu găsești un loc într-o parcare păzită sau vreun garaj? Întreabă la vreun service din zonă dacă nu te servește cineva, plătești cu un bax de bere bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, Lucian_M a spus:

Corect! De multe ori, frica păzește bostănăria. Aș pune alarmă, lanț cu ancoră sau prins de un gard sănătos și musai husă sau prelată. Totuși nu găsești un loc într-o parcare păzită sau vreun garaj? Întreabă la vreun service din zonă dacă nu te servește cineva, plătești cu un bax de bere bună.

Salutare!

O sa incerc si varianta aceasta. Multumesc pentru idee:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...