Sari la conținut

12. Gran Premio GoPro de Aragon


Postări Recomandate

Ma.doare in pix de Alex Marquez dar acolo Pecco a greșit. 

Pe vederea aeriana se vede clar cum Alex merge drept incercand să-și revină sa nu cadă, deci mergea DREPT iar boul de Pecco vine si se apleacă peste el si il agață cu codița.

Alex nu avea nici un control asupra motocicletei acolo.. iar daca frâna rezultatul era același, se ducea târâș.

 

Io nu știu dacă voi pricepeți ceva din cursele astea, pe bune, ceva orientare in spațiu, dinamică.. etc.

Acum 7 minute, Speedy.K a spus:

 

Cand prostul din fata rateaza virajul dar ramane pe interior il depasesti pe exterior, nu?!

Cum adica ce cauta acolo?! Suntem la curse, acolo era singura trasa posibila! Doar n-ai fi vrut sa franeze ca sa nu-l arda pe exterior?!

La fel de tampita intrebarea ca si comentariul celor de la Digi, Alex n-avea pe unde sa se duca pentru ca i-a inchis Peco trasa. Pai despre asta e vorba in curse, sa-i inchizi adversarului trasele cand esti in fata lui! Plm, tu ai participat vreodata la vreo competitie in ceva, orice?!

Cum era regula de aur? Cel din fata poate sa-si aleaga trasa?! Parca asa. Cine loveste din spate e de vina.

Frate, tu nu intelegi nimic, deci alex vine ca trenul fara nici un control si Pecco vrea sa-l închidă... :lol:

Acum 14 minute, Cavaleru a spus:

 

a depasit cand s-a ivit ocazia. trebuia sa intuiasca ca ala e sinucigas ca fra-su al mare.. si sa nu se bage...  plm

O sa povestească dupa curaa.. nu era nici o sinucidere acolo, Alex tocmai ce NU cazuse si ratase virajul si se ducea drept... Nu avea unde sa se ducă decat sa franeze brutal si sa cadă, dar probabil tocmai ce pierduse un pic fata pe frânare si tocmai ce ramasese pe roti, voiai sa franeze din nou? Omul abia redresase.. si era fericit ca se duce drept si nu in pietris.. vine Pecco racing si-l agață...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

 

Am a ratat virajul anterior, iar Peco si-a tinut trasa, numai ca AM a fortat gazul si nu a mai putut sa ia virajul urmator si a percutat in Peco.

Am vazut ca a AM a ratat virajul, dar am vazut si un Pecco incercand o depasire pe exterior (manevra SF la nivelul ala) , fara sa ii lase deloc saptiu lui AM. Nu il exonerez pe Marquez junior de eroare, dar manevra lui Pecco a fost de-a dreptul imbecila, din categoria "ambitia i-a depasit talentul" si IQ-ul, as zice... :) Bine, am mai vazut la el, cel putin inca o "ambitiie" d-asta, terminata la fel.. ;) 

 

Tu de ce crezi ca ai vazut cursa corecta? :) 

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

Tu la ce cursa te-ai uitat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, B.B. a spus:

Ma.doare in pix de Alex Marquez dar acolo Pecco a greșit. 

Pe vederea aeriana se vede clar cum Alex merge drept incercand să-și revină sa nu cadă, deci mergea DREPT iar boul de Pecco vine si se apleacă peste el si il agață cu codița.

Alex nu avea nici un control asupra motocicletei acolo.. iar daca frâna rezultatul era același, se ducea târâș.

 

Io nu știu dacă voi pricepeți ceva din cursele astea, pe bune, ceva orientare in spațiu, dinamică.. etc.

Frate, tu nu intelegi nimic, deci alex vine ca trenul fara nici un control si Pecco vrea sa-l închidă... :lol:

O sa povestească dupa curaa.. nu era nici o sinucidere acolo, Alex tocmai ce NU cazuse si ratase virajul si se ducea drept... Nu avea unde sa se ducă decat sa franeze brutal si sa cadă, dar probabil tocmai ce pierduse un pic fata pe frânare si tocmai ce ramasese pe roti, voiai sa franeze din nou? Omul abia redresase.. si era fericit ca se duce drept si nu in pietris.. vine Pecco racing si-l agață...

 

io stiu ca esti troll, dar ai niste declaratii.

 

mai bine te uiti incaodata la filmare ca nu era deloc drept AM https://www.motogp.com/en/videos/2024/09/01/podium-battle-drama-bagnaia-and-alex-marquez-crash-in-aragon/507196

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, B.B. a spus:

Ma.doare in pix de Alex Marquez dar acolo Pecco a greșit. 

Pe vederea aeriana se vede clar cum Alex merge drept incercand să-și revină sa nu cadă, deci mergea DREPT iar boul de Pecco vine si se apleacă peste el si il agață cu codița.

Alex nu avea nici un control asupra motocicletei acolo.. iar daca frâna rezultatul era același, se ducea târâș.

 

Io nu știu dacă voi pricepeți ceva din cursele astea, pe bune, ceva orientare in spațiu, dinamică.. etc.

Frate, tu nu intelegi nimic, deci alex vine ca trenul fara nici un control si Pecco vrea sa-l închidă... :lol:

O sa povestească dupa curaa.. nu era nici o sinucidere acolo, Alex tocmai ce NU cazuse si ratase virajul si se ducea drept... Nu avea unde sa se ducă decat sa franeze brutal si sa cadă, dar probabil tocmai ce pierduse un pic fata pe frânare si tocmai ce ramasese pe roti, voiai sa franeze din nou? Omul abia redresase.. si era fericit ca se duce drept si nu in pietris.. vine Pecco racing si-l agață...


Daca nu avea niciun control, desi trecusera muuulti metri de cand ratase virajul anterior, inseamna ca e un dobitoc! Dupa ce ratezi virajul e clar ca ala din spate o sa incerce depasirea, mai ales cand e Peco, deci, daca nu cumva tii cu tot dinadinsul sa dai in el, o lasi dreaqu mai usor din gaz. Daca n-o lasi, inseamna ca te doare-n plua daca dai in el. Deci dobitoc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Djenavar a spus:

El se uita ca deobicei la o realitate cu Haldol, pe acolo.i realitatea lui

Esti in eroare, nu am urmarit cursa cu comentariul de pe Gigi.. ;) ,in schimb bag seama ca cunosti bine comentariul celor doi... :D:ok:. Asa ca mare grija cu realitatea... altora... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ma tot uit si boul de AM a gafat ambele viraje, primu cand iese larg, al doilea cand nu e in stare sa incadreze motoreta in spatiul lasat de Peco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Speedy.K a spus:

 

Cand prostul din fata rateaza virajul dar ramane pe interior il depasesti pe exterior, nu?!

Cum adica ce cauta acolo?! Suntem la curse, acolo era singura trasa posibila! Doar n-ai fi vrut sa franeze ca sa nu-l arda pe exterior?!

 

Si unde plm scrie ca daca a gresit in virajul anterior, nu avea voie sa isi apere pozitia si sa il lase pe marele campion sa il depaeasca pe exterior? Trebuia sa ia mana din gaz si sa ii faca semn lu' ala " va rog, poftiti!" ? Suntem in trafic, circulam la mica intelegere? Vorbim de curse aici! Pe ce lume traiesti? Repet, nu spun ca AM nu a gresit acolo, dar Pecco nu avea de ce sa faca manevra aia, in acel loc. Era mai rapid, putea astepta sa il depaseasca curat in alta parte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, xt600 a spus:

Si unde plm scrie ca daca a gresit in virajul anterior, nu avea voie sa isi apere pozitia si sa il lase pe marele campion sa il depaeasca pe exterior? Trebuia sa ia mana din gaz si sa ii faca semn lu' ala " va rog, poftiti!" ? Suntem in trafic, circulam la mica intelegere? Vorbim de curse aici! Pe ce lume traiesti? Repet, nu spun ca AM nu a gresit acolo, dar Pecco nu avea de ce sa faca manevra aia, in acel loc. Era mai rapid, putea astepta sa il depaseasca curat in alta parte. 

si cum plm iti aperi poziti, dai cu motoreta in ala care deja te-a depasit ca tu esti prea (cuvant urat) sa lasi gaz ca vezi ca nu poti incadra motoreta pe viraj.

 

Peco si-a pastrat viteza si a tinut trasa chiar i-a lasat cretinului juma de metru de asfalt sa poata sa incadreze cotetzu, dar imbecilu nu, trage de gaz sa iasa larg si din virajul asta. 

 

Uita-te la trase se la comportamentul motoretei 

 

Peco l-a depasit curat, nu avea de unde sa anticipeze ca AM e sinucigas

 

Ce vroiai sa faca Peco, hai domnu marquez incadrati cotetul pe viraj ca va tin eu spatele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

 

Uita-te la trase se la comportamentul motoretei 

 

Peco l-a depasit curat, nu avea de unde sa anticipeze ca AM e sinucigas

 

Ce vroiai sa faca Peco, hai domnu marquez incadrati cotetul pe viraj ca va tin eu spatele...

Pai daca ne uitam la trase si la comportamentul motocicletei, in filmarea aeriana se vede clar cum Pecco era in fata, pe exterior, DOAR cu 1/2 motocicleta mai in fata, pozitie din care a incercat sa prinda apexul, inchizandu-l pe AM, STIIND ca tantalaul ala este acolo si putea sa presupuna ca nu o sa ii cedeze pozitia. Ca doar nici AM nu o sa ii spuna "hai domnu Bagnaia, inghideti-mi trasa, ca eu eventual ies pe iarba si va dau pozitia". Daca Pecco era cu toata motocicleta in fata lui AM, era alta poveste si nici nu ar fi avut loc carambolul, insa nu si-a calculat bine manevra, spaniolul nu a acordat prioritate :lol: si... au facut... poc. Fata lui Jiji a fost speechless. Bine ca nu au patit nimic. A fost un accident urat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, danypop a spus:

Dar il vedeai acum juma de an castigand toate cursele cu o secunda/tur avans 🙄🙄🤤🤤

nush daca am urcat in barca aia.

la anul o sa vedem cand are aceeasi moto.

deocamdata le-a aratat la baieti cum se merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Lup69 a spus:

image.thumb.png.3a877690d9c3c521fc5a602a3f3c5705.png

fix asta gandeam si eu.

dar e usor cand vezi faza la 1000fps.

sau 2500 cate sunt.

 

 

pentru cine nu a vazut cursa, cam plictisitoare:

 

https://drive.google.com/file/d/16fUndEPAwsLw5_kfjjS0A54uH-_89w1G/view?usp=sharing

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, frigider said:

fix asta gandeam si eu.

dar e usor cand vezi faza la 1000fps.

sau 2500 cate sunt.

Postarea e preluata, de pe FB, cineva a avut posibilitatea respectiva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, tourist1 a spus:

Sa nu uitam ca au fost conditii speciale. Hai sa-l vedem si saptamana viitoare. 

io ma agat de faptul ca si in austria a mers *bine.

*cu ceva ghinion specific lui.

 

7 curse in 9 weekenduri? am retinut bine?

o sa fie bomba.

 

 

se tot supara colegii pe incidentul cu peco, daca se da racing incident e totul degeaba.

englezii asa au zis, clar incident de cursa.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, danypop a spus:

Sa-i spună cineva si lui MM că turistu dă pă mobrismpunctro nu-i valideaza victoria😔🙂🙂

Fa un exercitiu. Stiu ca o sa fie greu, dar incearca.

Incearca sa citesti mai multe postari, iar apoi sa le conectezi folosind un fir logic. Nu o sa-ti iasa din prima, dar suntem aici ca sa te ajutam. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...