Sari la conținut

17. Qatar Airways Australian Motorcycle Grand Prix


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, frigider a spus:

a fost surprins de JM care a franat mai devreme si a trebuit sa evite, nu a gresit-o complet el.

Dacă ar fi frânat Martin așa devreme venea tot plutonul peste el! Martin a frânat fix când trebuia, doar că memel al vostru, exaltat de ce start a prins, s-a lăcomit (ca întotdeauna) și a vrut să-i facă pe toți în primii metri! Ori a avut în căști comentariul lui aiogura și s-a supraexcitat odată cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

a fost surprins de JM care a franat mai devreme si a trebuit sa evite, nu a gresit-o complet el.

 

 

Da, am revazut faza. Nu este chiar 100% vina lui, dar si el a fost prea optimist acolo.. 

Acum 4 ore, frigider a spus:

 

e destul cu Peco, ii ajung 2.

Prea mult doua. Nu e pilot de doua titluri mondiale, cu atat mai mult de trei. In alte vremuri, baiatul asta nu prindea top cinci la sfarsitul unui sezon. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, xt600 a spus:

Prea mult doua. Nu e pilot de doua titluri mondiale, cu atat mai mult de trei. In alte vremuri, baiatul asta nu prindea top cinci la sfarsitul unui sezon. 

 

Nici hayden nici mir nu-s piloti de titluri mondiale si uite ca le au cu largul concurs al competitorilor lor.

 

Nu vina lui peco ca Q20 sau JM isi pierd cumpatul si dau cu oistea in gard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

 

 

Nu vina lui peco ca Q20 sau JM isi pierd cumpatul si dau cu oistea in gard.

Si cu ajutorul a cel putin doua echipe de client. 

Da, ai dreptate si tu, insa fondul problemei ramane: nu are stofa necesara unui multiplu campion mondial. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, xt600 a spus:

Si cu ajutorul a cel putin doua echipe de client. 

 

uitam in ce echipa e JM?

sau uitam ca Yamaha nu a fost in stare sa-si mentina echipa de client si a preferat sa-si bata pla de echipa lui Razlan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Dacă ar fi frânat Martin așa devreme venea tot plutonul peste el! Martin a frânat fix când trebuia, doar că memel al vostru, exaltat de ce start a prins, s-a lăcomit (ca întotdeauna) și a vrut să-i facă pe toți în primii metri! Ori a avut în căști comentariul lui aiogura și s-a supraexcitat odată cu el.

Nu s-a exaltat Memelu acolo.

Uita te pe motogp.com ce vorbesc între ei în mașină după cursa de sprint : MM zice "la frânarea din virajul 1 era sa îl lovesc pe Martin",iar Martin de lângă el zice "Da am frânat prea tare (ii era frica sa nu rămână cu suspensia fata blocată și a frânat prea dur),și tot Martin zice ceva gen "mâine (în cursa mare) nu voi mai face asa"

Nu cred ca e prost MM sa nu știe unde sa frâneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ramas. Si a mers curat. Daca se va intelege cu GP25, nu il vad bine pe Bagnaia, in urmatorii doi ani. Splendida recuperarea, dupa startul cu ghinion. 

Martin a mai pus inca 4 puncte fata de Nr. 1, nu sunt multe, dar.. task accomplished. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.ca sa se vadă ce înseamă TC și cât de cizelat este - tot ce a fost nevoie pt a-l da peste cap e sa alunece roata pe 10cm de plastic pt a da un ditai slide-ul.

Problema nu e ca a alunecat pe acea folie de viziera,problema e ca odată roata plecată nu a mai putut fi oprita decât când pilotul a luat mâna din gaz...si asta la moto cu cel mai bun TC de pe grila Ducati nu?

Teoria conspirației suferă din nou o lovitură grea :D

 

2.Tocmai când era sa îl laud pe MM pt eleganța cu care i-a depășit și pe Pecco și pe Martin,unde nu a ieșit melteanul din el,nervos ca a fost re-depasit și unde nu a dat cu bata în balta cu un block-pass la rupere de toată frumusețea aproape ieșind de pe circuit și luându-l și pe Martin cu tot cu el :rusinica:

Țăran Penibil.

Dacă Martin nu era atent și nu ridica motoreta cădeau amândoi.Pai cum era mai nene cu textele alea ca nu te bagi între cei 2 care se bat la titlu samd?Îl împrăștia pe Martin și influenta hotărâtor soarta titlului?Pai cam da.

 

Respect Martin pt cursa asta - foarte matur foarte calm și cu capul pe umeri,total necaracteristic lui.

Acum 5 minute, xt600 a spus:

Si a mers curat.

Mhmm curat da daaa :moron:

Numai ca de curat ce a depășit aproape era sa iasă de pe circuit în 4 și sa îl ia și pe Martin cu el.

Dacă si ala e mers curat - block-pass meltenesc venit din fundul grădinii și forțat challengerul la titlu ori să cedeze ori să cadă...curat-murdar.

Cand făcea asa ceva MM legendei vii îl scuipai din toate părțile,când o face lui Martin "a mers curat".Se vede ca judeci foarte obiectiv :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Method a spus:

 

Teoria conspirației suferă din nou o lovitură grea :D

 

2.Tocmai când era sa îl laud pe MM pt eleganța cu care i-a depășit și pe Pecco și pe Martin,unde nu a ieșit melteanul din el,nervos ca a fost re-depasit și unde nu a dat cu bata în balta cu un block-pass la rupere de toată frumusețea aproape ieșind de pe circuit și luându-l și pe Martin cu tot cu el :rusinica:

Țăran Penibil.

 

Respect Martin pt cursa asta - foarte matur foarte calm și cu capul pe umeri,total necaracteristic lui.

Colegu", lasa teoriile conspiratiilor, nu isi au locul aici. A fost o cursa interesanta, cu o recuperare marca MM, de care ar trebui sa te bucuri. 

 

Nu inteleg ce ii reprosezi la depasirea aia. Interiorul era liber, a intrat, nu l-a atins, acu' vrei si depasiri fara block pass? Este MotoGP, nu kktul ala de F1. Nu inteleg, cum ai fi vrut sa depaseasca acolo, cand JM i-a lasat usa deschisa? ? Omul a simtit ca poate castiga si si-a valorificat sansele. 

 

Pai cam asa se castiga titlul. Va trebui sa fie foarte cerebral in toate cursele care au mai ramas. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Method a spus:

1.ca sa se vadă ce înseamă TC și cât de cizelat este - tot ce a fost nevoie pt a-l da peste cap e sa alunece roata pe 10cm de plastic pt a da un ditai slide-ul.

Problema nu e ca a alunecat pe acea folie de viziera,problema e ca odată roata plecată nu a mai putut fi oprita decât când pilotul a luat mâna din gaz...si asta la moto cu cel mai bun TC de pe grila Ducati nu?

Teoria conspirației suferă din nou o lovitură grea :D

 

2.Tocmai când era sa îl laud pe MM pt eleganța cu care i-a depășit și pe Pecco și pe Martin,unde nu a ieșit melteanul din el,nervos ca a fost re-depasit și unde nu a dat cu bata în balta cu un block-pass la rupere de toată frumusețea aproape ieșind de pe circuit și luându-l și pe Martin cu tot cu el :rusinica:

Țăran Penibil.

Dacă Martin nu era atent și nu ridica motoreta cădeau amândoi.Pai cum era mai nene cu textele alea ca nu te bagi între cei 2 care se bat la titlu samd?Îl împrăștia pe Martin și influenta hotărâtor soarta titlului?Pai cam da.

 

Respect Martin pt cursa asta - foarte matur foarte calm și cu capul pe umeri,total necaracteristic lui.

Mhmm curat da daaa :moron:

Numai ca de curat ce a depășit aproape era sa iasă de pe circuit în 4 și sa îl ia și pe Martin cu el.

Dacă si ala e mers curat - block-pass meltenesc venit din fundul grădinii și forțat challengerul la titlu ori să cedeze ori să cadă...curat-murdar.

Cand făcea asa ceva MM legendei vii îl scuipai din toate părțile,când o face lui Martin "a mers curat".Se vede ca judeci foarte obiectiv :rusinica:

Cadea doar Martin, dar pana la urma asta e scopul unui block-pass.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, xt600 a spus:

Colegu", lasa teoriile conspiratiilor, nu isi au locul aici. A fost o cursa interesanta, cu o recuperare marca MM, de care ar trebui sa te bucuri. 

 

Nu inteleg ce ii reprosezi la depasirea aia. Interiorul era liber, a intrat, nu l-a atins, acu' vrei si depasiri fara block pass? Este MotoGP, nu kktul ala de F1. Nu inteleg, cum ai fi vrut sa depaseasca acolo, cand JM i-a lasat usa deschisa? ? Omul a simtit ca poate castiga si si-a valorificat sansele. 

 

Pai cam asa se castiga titlul. Va trebui sa fie foarte cerebral in toate cursele care au mai ramas. 

Eu m-am bucurat de cursa de recuperare nu asta e problema,problema a fost sapa cu care a dat în ultimele tururi musiu.

Poți sa te bucuri de lucrurile bune si in același timp sa strâmbi din nas la cele rele.Sau cel puțin EU pot.

 

Teoria conspirației (aia cu Ducati e pe manevra cu Dorna de aia merg ei bine ca au cel mai bun TC) nu eu am scos-o ci tu (cu încă vreo 2 care îți țin isonul),însă marele TC marca Ducati speshial nu mai poate opri roata neam odată ce a plecat în slide - foarte avansat tc mda,se duse și Teoria asta :D

 

Cum sa nu ii reproșez un block-pass la rupere aruncat motoreta din fundul grădinii în challengerul principal la titlu?Dacă nici ala nu a fost periculos și prostesc nu știu ce mai e.

Nu știu dacă ai observat dar 1.trasa e libera la interior pt ca acel viraj se ia din exterior pt ca are un apex super lung,daca îl iei cum l-a luat el când a depășit îți compromiti total ieșirea și pierzi juma de sec acolo deși lasă vrajeala asta cu "JM i-a lasat usa deschisa"

JM a luat virajul perfect corect.A fost împiedicat sa ia virajul de block-pass ul lui MM care l-a luat cu el pana în capătul pistei aproape ieșind amândoi peste banda alba din stânga.

Faza aproape identică cu depășirea lui Bastianini de cursele trecute la...am uitat la cine a fost?la MM sau parca tot la JM?în fine nu contează la cine a fost contează ca asa o manevra de rupere nu este în nici un caz curată oricum ai vrea tu sa o îndulcești.

Repet - imaginează-ți ca se batea acum tribunul tău la titlu și Marquez (care sa fim serioși anul asta nu are treaba cu titlul) venea din capătul livezii și ii arunca depășirea asta făcută cu sapa - pai ce era la gura voastră pfoaaa,nici nu vreau sa ma gândesc.

Așa,dacă e vorba de Martin "a mers curat,da da".Facepalm.

 

Eu nu am zis ca nu e regulamentar ce a făcut (spre deosebire de Bastianini care efectiv s-a dus în bălării cu tot cu cel depășit,Marquez a fost puțin mai temperat luându-l doar pana în capătul pistei),dar nici nu poți spune ca "a mers curat".C'mon.

Nu înțeleg ce legătură are F1 cu ce vorbeam noi - da aici nu e F1 asa și?

 

P.S. Apropo de melteni în sfârșit cineva l-a luat de urechi pe un alt meltean - se pare ca a fost un conflict între Pecco și Aleix în warm up unde (as usual) Aleix a sărit calul iar după Pecco s-a dus sa ii ceara socoteală.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Doctor X a spus:

Ia vezi, a rămas? 😂

Surprinzător, ce să zic!

Acum 44 minute, Method a spus:

cum era mai nene cu textele alea ca nu te bagi între cei 2 care se bat la titlu

La un moment dat m-am gândit că rămâne pe 2 pe principiul "pero somos espanoles", dar se pare că pe Jorge l-a iubit mai mult.

Acum 46 minute, Method a spus:

block-pass meltenesc

N-aș zice. A fost agresiv, dar era luptă pt prima poziție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, damager a spus:

Cadea doar Martin, dar pana la urma asta e scopul unui block-pass.:)

Hehe,true true :)

Pai na vulpoiul știe sa le facă are exercițiu la din astea.

Păcat ca JM nu e obișnuit cu el cum era Dovi - ala îl presimtea ca vine cu sapa,ridica motoreta și îl lasa sa se ducă la arat,JM e obișnuit sa se bată cu elegantul Bagnaia care nu ar fi făcut așa un bocanc de depășire nici dacă soarta campionatului ar fi atârnat în balanță.

 

Sa nu fiu greșit înțeles- precum i-am zis si colegului,eu nu zic ca e ilegal - dacă nu iese de pe circuit nu e ilegal, eu zic doar ca e un meltean nesimțit (ma cataloga cineva fan MM sub acoperire?cred ca s-a dus și asta nu?  :D )care a pus în pericol un challenger la titlu el neavând nici o treaba în acea bătălie.Nu e ilegal doar miroase urat,that's all.

Și in nici un caz nu e "mers curat" după cum îl lauda colegul.

 

Omul cursei însă (și omul week-end-ului) Martin fără discuții.A muls maxim tot ce s-a putut și a pus inca ...10?puncte între ei.Aproape o cursa distanță - construcția de azi plus încă o cursa bună cred ca îi va da ocazia sa vină la Valencia cu un mare as în buzunar.Respekt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Method a spus:

Hehe,true true :)

Pai na vulpoiul știe sa le facă are exercițiu la din astea.

Păcat ca JM nu e obișnuit cu el cum era Dovi - ala îl presimtea ca vine cu sapa,ridica motoreta și îl lasa sa se ducă la arat,JM e obișnuit sa se bată cu elegantul Bagnaia care nu ar fi făcut așa un bocanc de depășire nici dacă soarta campionatului ar fi atârnat în balanță.

 

Sa nu fiu greșit înțeles- precum i-am zis si colegului,eu nu zic ca e ilegal - dacă nu iese de pe circuit nu e ilegal, eu zic doar ca e un meltean nesimțit (ma cataloga cineva fan MM sub acoperire?cred ca s-a dus și asta nu?  :D )care a pus în pericol un challenger la titlu el neavând nici o treaba în acea bătălie.Nu e ilegal doar miroase urat,that's all.

Și in nici un caz nu e "mers curat" după cum îl lauda colegul.

 

Omul cursei însă (și omul week-end-ului) Martin fără discuții.A muls maxim tot ce s-a putut și a pus inca ...10?puncte între ei.Aproape o cursa distanță - construcția de azi plus încă o cursa bună cred ca îi va da ocazia sa vină la Valencia cu un mare as în buzunar.Respekt.

Am vazut si mai agresive de la MM. a fortat, dar totusi curat. Avea ritm mai bun la final. A meritat victoria, oricat de mult as fi vrut sa mai puna 5 puncte intre el si Bag. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, damager a spus:

A meritat victoria, oricat de mult as fi vrut sa mai puna 5 puncte intre el si Bag

Can't argue that,mai ales cu revenirea aia,era pe 13 după primul viraj.

Martin am văzut ca avea probleme pe virajele 2-3 acolo îl măcelarea MM,acolo l-a prins și Bagnaia- cred ca a și greșit la jumătatea cursei acolo ca era la 0.6s și dintrodata Bagnaia l-a ajuns și depășit.

Frumoasă cursa într-adevăr.

Aș vrea totuși să văd o bătălie la rupere între cei 2 contenderi în cursele ce au mai ramas....si asta cred ca se poate întâmpla doar în cursa următoare.Sepang e deja tehnic,iar Valencia nu mai vorbesc.

Acum 27 minute, frigider a spus:

Mulțumim colegul.

Ai cumva și cursele mici?

Am înțeles ca a fost spectacol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...