Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aici sunt cele doua modele unul langa altul si poti sa vezi diferentele exterioare

 

www.tngperformance.ro/BikeView.aspx?BrandID=1&BikeID=145

Multumesc mult.

In afara de sea care mi se pare mai comoda si pt pasager si pt pilot la F4i, diferenta notabila ce am descoperit-o e ca F4i are

"electronic fuel injection", iar F4i Sport are "Programmed Fuel Injection (PGM-FI)"

Aveti idee cum se simte sau daca sunt diferente notabile la accelerare sau la consum una fata de cealalta? De fapt diferente mari nu prea cred sa fie.

Va multumesc inca o data si va doresc plimbari frumoase :transport-040:

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o denumire de marketing...sistemul de injectie este la fel.

Cat despre cum te simti tu pe fiecare....nu cred ca ambele moto/teste au fost identice la:

reglaj injectie

filtru aer

setari suspensii

anvelope

presiuni

temperatura

etc etc

sa poti spune ca una este intr-un fel si alta altfel.

Cu respect TNG!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretul este undeva la 2000 euro..depinde oricum,in vara s-a dat unul in cluj cu 1850 din 2003 impecabil din toate punctele de vedere..cum nimeresti,sunt care le vand dar nu le este urgent asa ca sare si peste 2000,altii care chiar au nevoie de bani urgent si scad mult pretul doar pt al vinde..dar in medie daca te uiti si pe bikeshop cred ca undeva pe la 2000(plus minus) se invarte pretul pt unul bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Caut variante de a-mi schimba/repara furca fata la motor (SV650S din '99). Din cate am gasit pe net, printre putinele furci care ar potrivi in jugul de SV (jambe de 41mm) se numara si furca de CBR600F2 si CBR600F3. As fi curios ce lungime are furca asta, daca e cumva mai scurta sa stiu sa o elimin din cautare...

Asa ca daca ma poate lamuri cineva cat e lungimea furcii de F2 si/sau F3, as aprecia.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Caut variante de a-mi schimba/repara furca fata la motor (SV650S din '99). Din cate am gasit pe net, printre putinele furci care ar potrivi in jugul de SV (jambe de 41mm) se numara si furca de CBR600F2 si CBR600F3. As fi curios ce lungime are furca asta, daca e cumva mai scurta sa stiu sa o elimin din cautare...

Asa ca daca ma poate lamuri cineva cat e lungimea furcii de F2 si/sau F3, as aprecia.

 

Multumesc!

Cam ce vrei tu sa faci poti citi aici:

 

http://www.svrider.com/forum/showthread.php?t=116688

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari legate de cdi, si anume : E compatibil un cdi de f2 pe o honda cbr 500 f ? As ruga pe cineva care detine o honda cbr 500 f sau un 600 f1 din ce am inteles sa imi faca si mie o poza la cdi, mai exact la fire, si la configuratia pinilor, care unde vine.

Multumesc mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glicerina o sa iti fac eu maine niste poze la al meu cdi.

 

Va salut!

 

Caut variante de a-mi schimba/repara furca fata la motor (SV650S din '99). Din cate am gasit pe net, printre putinele furci care ar potrivi in jugul de SV (jambe de 41mm) se numara si furca de CBR600F2 si CBR600F3. As fi curios ce lungime are furca asta, daca e cumva mai scurta sa stiu sa o elimin din cautare...

Asa ca daca ma poate lamuri cineva cat e lungimea furcii de F2 si/sau F3, as aprecia.

 

Multumesc!

 

 

Am masurat furca acuma 30 minute dar motorul sta pe piciorul lateral nu cu toata ridicata in aer si de sus pana la axul roti are lungimea de aproximativ 40 cm si diametrul de 38 mm nu am stat sa il masor exat dar nu cred ca are cum sa aibe 41 mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari legate de cdi, si anume : E compatibil un cdi de f2 pe o honda cbr 500 f ? As ruga pe cineva care detine o honda cbr 500 f sau un 600 f1 din ce am inteles sa imi faca si mie o poza la cdi, mai exact la fire, si la configuratia pinilor, care unde vine.

Multumesc mult

 

 

Gata am zis ca iti zic cum vin firele si uite ca acuma am terminat lista :)

post-68612-0-66114400-1360504289_thumb.jpg

post-68612-0-43771800-1360504310_thumb.jpg

post-68612-0-94830600-1360504333_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , trebuie sa aleg intre Honda cbr f4i sport din anul 2001 , inmatriculata , iar pretul este de 2200 euro si

Honda cbr f4i din anul 2006, neinmatriculata, iar pretul este de 2800 euro.

Momentan nu detin suma de 2800 euro ,si as dori daca sunteti amabili sa imi spuneti cat m-ar mai costa, un pret asa in mare , toate cheltuielile (inmatriculat , politie, si care mai sunt) . Cu ocazia asta sa imi pot face si eu o idee . va multumesc frumos si astept parerile voastre

Editat de micutul19
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF? Pai itp- 150 lei cred, asigurare 200 lei, taxe cec inmatriculare 100 lei, financiar 20 lei....maxim 500 lei costa inmatricularea... calculand asa rotunjit ...

multumesc frumos pentru raspunsuri , si care credeti voi ca ar fi o alegere buna dintre motocicletele prezentate mai sus? mai mentionez ca cea din 2001 are 55000 km , oricum cand merg sa o cumpar o sa caut un mecanic sa mearga cu mine , doar ca vreau sa imi fac o idee. imi cer scuze pentru intrebarile acestea care poate va plictisesc pe majoritatea dintre forumisti dar sunt la inceput , abia am strans 2800 euro si vreau o honda cbr f4i, plus ca in acesti bani trebuie sa o trec si pe numele meu si transportul acesteia . multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , trebuie sa aleg intre Honda cbr f4i sport din anul 2001 , inmatriculata , iar pretul este de 2200 euro si

Honda cbr f4i din anul 2006, neinmatriculata, iar pretul este de 2800 euro.

Momentan nu detin suma de 2800 euro ,si as dori daca sunteti amabili sa imi spuneti cat m-ar mai costa, un pret asa in mare , toate cheltuielile (inmatriculat , politie, si care mai sunt) . Cu ocazia asta sa imi pot face si eu o idee . va multumesc frumos si astept parerile voastre

Cauta printre topicurile mele: inmatricularea unui motor din strainatate. ai acolo toti pasii si costuri estimative actualizate de useri care au inmatriculat recent.

Cat priveste alegerea...Depinde foarte mult de tine si de banii tai.

Eu una avant in vedere ca este inca urat afara, daca as avea 2800 euro as cumpara 2006-ul chiar daca nu este inmatriculata. De ce? pentru ca este mult mai nou, nr de km probabil mult mai mic, tehnologie putin mai dezvoltata la fabricatie. Oricine ar avea de ales intre un motor mai nou si unul mai vechi ar alege cat mai nou. E adevarat te va costa inmatricularea si transportul, dar poate mai poti negocia macar transportul la pret. Daca nu, cred ca merita investitia, avand in vedere ca nu e inca vremea de plimbare si o poti inmatricula si peste 1 -2 luni, dupa ce mai strangi banuti sau le faci usor usor la fiecare salariu. Nu trebuie totul o data.

Totusi sa nu uiti ca mai ai nevoie si de echipament, este si acolo o investitie destul de mare.

In acelasi timp nici cel 2001 nu este neaparat o alegerea proasta. Nr de km nu este atat de mare sa stii, eu am luat un 2002 cu 40.000 km parca, si merge foarte bine.

Oricum cel mai important e sa mergi cu un mecanic sau cineva care se pricepe sa auda motorul si sa il analizeze putin.

Alegerea e a ta avand in vedere banutii. ;)

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta printre topicurile mele: inmatricularea unui motor din strainatate. ai acolo toti pasii si costuri estimative actualizate de useri care au inmatriculat recent.

Cat priveste alegerea...Depinde foarte mult de tine si de banii tai.

Eu una avant in vedere ca este inca urat afara, daca as avea 2800 euro as cumpara 2006-ul chiar daca nu este inmatriculata. De ce? pentru ca este mult mai nou, nr de km probabil mult mai mic, tehnologie putin mai dezvoltata la fabricatie. Oricine ar avea de ales intre un motor mai nou si unul mai vechi ar alege cat mai nou. E adevarat te va costa inmatricularea si transportul, dar poate mai poti negocia macar transportul la pret. Daca nu, cred ca merita investitia, avand in vedere ca nu e inca vremea de plimbare si o poti inmatricula si peste 1 -2 luni, dupa ce mai strangi banuti sau le faci usor usor la fiecare salariu. Nu trebuie totul o data.

Totusi sa nu uiti ca mai ai nevoie si de echipament, este si acolo o investitie destul de mare.

In acelasi timp nici cel 2001 nu este neaparat o alegerea proasta. Nr de km nu este atat de mare sa stii, eu am luat un 2002 cu 40.000 km parca, si merge foarte bine.

Oricum cel mai important e sa mergi cu un mecanic sau cineva care se pricepe sa auda motorul si sa il analizeze putin.

Alegerea e a ta avand in vedere banutii. ;)

 

Succes!

Iti multumesc foarte mult de sfat . Raman dator :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , trebuie sa aleg intre Honda cbr f4i sport din anul 2001 , inmatriculata , iar pretul este de 2200 euro si

Honda cbr f4i din anul 2006, neinmatriculata, iar pretul este de 2800 euro.

Momentan nu detin suma de 2800 euro ,si as dori daca sunteti amabili sa imi spuneti cat m-ar mai costa, un pret asa in mare , toate cheltuielile (inmatriculat , politie, si care mai sunt) . Cu ocazia asta sa imi pot face si eu o idee . va multumesc frumos si astept parerile voastre

Anul trecut am facut prima inmatriculare la un Cbr F2 ,si numai la RAR am lasat aproapre 600 de lei..apoi costul de asigurare,taxa talon, taxa pulii, etc... la final aproape am fost cu suma la 1000 de lei :dropsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vreau sa fac si eu scoala de moto, recomanadati-mi si mie va rog o scoala buna din Bucuresti, eventual mai ieftina :banana:

Va multumesc anticipat!!!

cauta scoli cu specific moto

nu recomand scoli care ofera cursuri si pt alte categorii

 

recomand adimoto, elitmoto

 

eu am facut la bidi, imi venea sa`mi bat instructoru cand vedeam interesul celorlalti pt elevii lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...