Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ajutoooooorrrrrr!!!!

 

vreau si io sa ies cu ea si am o mica MARE problema!!!

 

/index.php?showtopic=191735

 

Nu imi amintesc unde am gasit articolul cu schimbarea garniturilor la amortizorul spate.Mai apeleaza,poate se gaseste cineva sa iti spuna.Daca nu,userul DEALER avea un amortizor de BMW F650 care cred ca se potriveste(practic este aproape aceeasi motocicleta);cauta-l la vanzari si il gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fratzilor!!! Am si yo o intrebare!!! Ce ulei tre sa bag in pegaso 650 cube din 99??? Si ce filtru de ulei am nevoie??? aprilia Pegaso 650 cube din 99 este cumva pegaso 3??? Multumesc mult!!! Bafta multa in trafic si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fratzilor!!! Am si yo o intrebare!!! Ce ulei tre sa bag in pegaso 650 cube din 99??? Si ce filtru de ulei am nevoie??? aprilia Pegaso 650 cube din 99 este cumva pegaso 3??? Multumesc mult!!! Bafta multa in trafic si asfalt uscat!!!

 

Ulei 5W40 2,2 litri

Filtru de ulei Champion cod X305

Filtru de aer Champion cod V300

Bujie NGK DR8EA

Aprilia Pegaso din 1999 este Pegaso 3.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei 5W40 2,2 litri

Filtru de ulei Champion cod X305

Filtru de aer Champion cod V300

Bujie NGK DR8EA

Aprilia Pegaso din 1999 este Pegaso 3.

Bafta!

 

 

 

bujie NGK DR8EA - se gaseste mai greu

merge si DPR8EA9 - eu asta folosesc

DR8EIX - iridium (cea mai buna)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Sunt posesor de permis de Pegaso de anul trecut de prin august anul trecut insa nu am apucat sa fac mai mult de 100 km anul trecut din cauze diverse. (Incepator, lipsa echipament, probleme la moto...etc)

 

Al meu motor e prezentat in cateva poze pe la inceputul acestui topic.

Adica am fostul motor al lui Asfaltt. Ce e drept nu mai arata la fel de bine dar tot rupe pamantul sub el iar toba suna extraordinar. Merge impecabil dar cred ca ar fi de bun simt sa ii schimb uleiul si sa ii fac alte mici operatii necesare.

 

 

Azi am fost intr-un magazin si m-am trezit ca nu stiu ce ulei ii trebuie sau cat de mult. Fiind vorba de modelul 1992 banuiesc ca are nevoie de 2 litri si nu de 2.2 litri. Filtrul de ulei e la fel la toate modelele? Are un cod? Exista un manual in engleza pt modelul Pegaso 1992? (Cel in italiana e :ok: )

Mai am multe intrebari dar ajunge pt primul post.

Editat de Andrei_RC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In urma unei decizii de moment am achizitionat un Ktm lc4 adventure, cu parere de rau anunt ca vand aprilica.

P.S. de departe cea mai tare comunitate de pe forum :D

 

Felicitari pentru achizitie,sa te duca sanatos pretutindeni :ok:

In mod normal (cunoscand statisticile legate de fiabilitatea KTM) ti-as fi spus "bafta la surubarit"...

 

Da' nici cu Aprilica nu mi-e rusine deloc :D

 

S-auzim si de bine :huh: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Urmeaza sa-mi iau o mobra, punand in balanta mai multe aspecte mi-au ramas pe lista 2 modele Aprilia Pegaso 3 si Suzuki XF650 Freewind(ambele dupa 2000). Care model ar fi alegerea potrivita si de ce?

Multumesc anticipat

 

 

 

Eu unu nu ti-as recomanda nici una din ele,dar daca tu vrei,ia-ti Pegaso;are in plus fata de Freewind racirea pe apa...in rest(viteza,putere,confort)...nu prea sunt diferente mari :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu nu ti-as recomanda nici una din ele,dar daca tu vrei,ia-ti Pegaso;are in plus fata de Freewind racirea pe apa...in rest(viteza,putere,confort)...nu prea sunt diferente mari :ok:

Tocmai,racirea pe apa poate fi o problema,mai ales ca Pegasul cam prajeste garnitura de chiulasa.Daca nu ai de gand sa-l bagi la off-road greu sau sa stai mult in trafic,as recomanda Freewind-ul,racirea pe aer-ulei a dat mai mereu roade,cu conditia sa mergi,nu sa stai mult pe loc.Eu am avut si am mari probleme cu racirea,mi s-a blocat asta-vara termostatul pe "inchis" si-atunci a devenit racire pe aer,ma mir ca n-a bubuit motorul sub mine...

 

:huh:

Editat de Gothmog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cel de fata?Poti da ceva detalii.Imi pierde ulei pe la semering

 

Pentru cel de fata gasesti toate detaliile in manualul de reparatii. Daca nu il ai, poti sa-l downloadezi de aici:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?au...s&showcat=9

Atentie la surubul ingropat din capatul amortizorului, daca nu a mai fost desfacut, e lipit cu Loctite si ai nevoie de o cheie pneumatica sa-l desfaci.

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 13:09 -------------

Sal,

Are cineva o incuitoare de sa pentru Pegaso? Am si eu nevoie de partea in care se prinde shaua....

 

:(

 

Incearca aici, poate ai noroc:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?sh...0&hl=pegaso

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai,racirea pe apa poate fi o problema,mai ales ca Pegasul cam prajeste garnitura de chiulasa.Daca nu ai de gand sa-l bagi la off-road greu sau sa stai mult in trafic,as recomanda Freewind-ul,racirea pe aer-ulei a dat mai mereu roade,cu conditia sa mergi,nu sa stai mult pe loc.Eu am avut si am mari probleme cu racirea,mi s-a blocat asta-vara termostatul pe "inchis" si-atunci a devenit racire pe aer,ma mir ca n-a bubuit motorul sub mine...

 

:(

 

 

Nu cred ca racirea pe aer-ulei te ajuta mult,vara,cand afara sunt 35 grade...si mai stai blocat undeva in trafic,ca nu ai pe unde sa te bagi...iar cu prajitul garniturei de chiuluasa,la Pegaso,una din cauze sunt turele multe...cunosc cazuri.

Eu cu pegasul meu nu am avut asemenea probleme si merg mai mult prin oras... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un semnalizator pentru pegaso-ul de generatia mai noua 2005, 2006, etc. aveti careva de vanzare? sticla ei ma intereseaza mai degraba.

sau de unde as putea lua? :(

 

Eu am luat de la united motors pentru pegaso 3 si era vre-o 150 de mii si il aveau si pe stoc. Suna sa-i intrebi poate ai noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...