Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

...

 

M-am chinuit sa desenez pe o poza...dar nu am talent la asta...

Ai :alcy: ceva? :crack:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am dat jos aripa originala si a ramas doar cea de sus. In gen Bmw Dakar. Altfel, de aspect daca vrei, iti pui una de supermoto, scurta.

 

Plus mai ia in calcul daca e asa de lunga, vibratiile de la vant se vor transmite in prindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene,stiu ca ai suspensie upside-down,dar poate te inspira poza asta de Aprilia Pegaso Trail!

post-41801-0-33767400-1389784537_thumb.jpg

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Cristian. Cred ca am uitat sa va spun ca, imediat ce am cumparat-o, i-am luat baterie noua, bujie si am reusit chiar sa ma plimb putin cu ea dar nesatisfacator; la fiecare franare murea motoru', rateuri etc. Astea le-am pus pe seama apei si murdariei din rezervor. Dupa prima curatare si inlocuire a benzinei s-a comportat mai bine dar tot nu era ce trebuie asa ca dupa trei zile de teste din astea, am procedat cum v-am descris mai sus. Acum sunt convins ca va functiona cum trebuie.:D

O aripa cum vrea Eugen intentionez si eu sa-i pun. Imi place mult cum arata. Vreau sa-i fac si un scut serios, din otel sau aluminiu, asa cum aveam pe KLE-ul meu. Vreau sa-i pun si niste crash-bar-uri si aparatori de manere (costa ceva manetele de ambreiaj si frana). Vreau sa-i fac mai multe chestii, inclusiv sa-i schimb culoarea prin infoliere. Am ceva gargauni in cap si cu tapiteria seii. Sper sa am si timp de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aripa ridicata nu e numai un moft ci e si utila in cazul in care se merge pe namol, binenteles daca este eliminata cea de jos. Am fost pus in freza de doua ori din cauza acumularii de namol sub aripa.

La cate kg are o Aprilica,nu prea e de noroaie!

 

Eu am rupt 2 aripi de aprilia si am trecut la cea suspendata. Dar dupa 1 sezon de supraincalzire am revenit la cea de-a treia aripa si la mai multa atentie prin ce noroaie trec.

Mobra lui Marcel(X450G-ul)e de noroaie,nu astea!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene,stiu ca ai suspensie upside-down,dar poate te inspira poza asta de Aprilia Pegaso Trail!

Da, era si Trial-ul printre poze.

Chiar o am ca poza de desktop la laptop :D

Ma gandeam sa ii dau aripa ei jos, si sa-i montez aparatori la furca si disc..

 

Apropos de noaroaie, eu am 3/4 din greutatea mobrei, si chiar nu am nici o problema cu a o controla pana la un anumit punct.

 

Iar cu incarcarea rotilor, poze de la Cristi, fostul propietar....uitati rezultatul:

post-74306-0-29845300-1389786196_thumb.jpg

post-74306-0-71296100-1389786196_thumb.jpg

post-74306-0-13843300-1389786197_thumb.jpg

post-74306-0-50632400-1389786197_thumb.jpg

post-74306-0-89658000-1389786197_thumb.jpg

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi permiteti un sfat, pentru cei care au acel litrometru in rezervor; nu alimentati imediat ce ati ajuns in benzinarie, mai ales daca ati mers mai mult timp pe rezerva. Lasati sensorul de benzina sa se raceasca, deoarece se incalzeste foarte tare in momentul in care nivelul benzinei scade sub el. Riscul este ca acesta sa crape la contactul cu benzina rece.



Asa este, mobra asta nu de noroaie dar te poate prinde nepregatit, asa cum a fost cazul meu. Eram la o partida de pescuit cu prietenii (mai ales ei) si s-a pus pe o ploaie de zile mari. Patania am avut-o cu fosta mea motocicleta, un Kava KLE 500 si am fost nevoit sa-i demontez aripa pe loc, altfel, pana ieseam la asfalt, mai veneam odata in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danut Ionda

Incepator

  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Moto: xf 650
  • Numar: GCA
  • Club: Club Piranha

Posted 10 January 2014 - 05:58 PM

http://www.motocicli...ia-pegaso-1998/

stiti cumva daca cricul central de pe mobrele voastre se potriveste pe un freewind an 2001???

ce distanta are intre picoare la pridere pe cadru jos....???

sau ma rog,unde se prinde el??? pe bascula.....

 

imi spuneti si mie ,va rog frumos ce distanta are cricul central la mobrele voastre intre "picioare" sus la prindere...??

ca am gasit un cric central de Pegaso,si n-as vrea sa dau banii aiurea pe el.

 

asta e din 1998.

daca ajuta anul cu ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine il pui pe cel la care ai gasit crick-ul sa ti-l masoare, ca noi nu prea le demontam...

Personal, cred ca s-ar potrivi mai bine unul de Suzuki DR, pentru ca Freewind-ul a fost facut dupa DR 650 RS..



Suna-l pe Pedros, ca el trebuie sa stie...a avut DR-uri la dezmembrat...

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

imi spuneti si mie ,va rog frumos ce distanta are cricul central la mobrele voastre intre "picioare" sus la prindere...??

ca am gasit un cric central de Pegaso,si n-as vrea sa dau banii aiurea pe el.

 

asta e din 1998.

daca ajuta anul cu ceva..

Nu as putea sa-ti spun daca e bun,dar sigur are careva Aprilist nevoie si-l cumpara.

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări oameni buni!


Numele meu este Cristi și cu drag vă anunț că din Octombrie anul trecut sunt fericitul posesor al unui exemplar Aprilia Pegaso Cube, ce-a luat naștere în 1999. Dânsul, pe numele lui Tractoraș, a fost cumpărat de la un tânăr bucureștean, care a uitat să-mi povestească și dedesubturile dumnealui.

Una peste alta, scos din service dupa aproape o lună, iată-ne făcând primul drum mai lung, între Popești Leordeni și Ploiești.

Trebuie însă spus că dumnealui a fost (și este) destul de iertător cu mine și cu ale mele greșeli de începător, cu atât mai mult cu cât mă aflu la primul permis.

Vreau să vă salut pe toți și să vă felicit pentru această comunitate pe care ați înființat-o.


Cu respect,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutări oameni buni!
Numele meu este Cristi și cu drag vă anunț că din Octombrie anul trecut sunt fericitul posesor al unui exemplar Aprilia Pegaso Cube, ce-a luat naștere în 1999. Dânsul, pe numele lui Tractoraș, a fost cumpărat de la un tânăr bucureștean, care a uitat să-mi povestească și dedesubturile dumnealui.
Una peste alta, scos din service dupa aproape o lună, iată-ne făcând primul drum mai lung, între Popești Leordeni și Ploiești.
Trebuie însă spus că dumnealui a fost (și este) destul de iertător cu mine și cu ale mele greșeli de începător, cu atât mai mult cu cât mă aflu la primul permis.
Vreau să vă salut pe toți și să vă felicit pentru această comunitate pe care ați înființat-o.
Cu respect,
Cristi L.

Azi e o zi mare,caci bag de seama ca noi Pegasisti ni se adauga!

 

Bine ai venit printre noi Aprilisti Pegasisti,Cristi!

 

Pacat ca exista oameni ce uita sa spuna dedesubturile unui motor cand il vand mai departe!Poate ar trebui sa ne pui aici link-ul anuntului in urma caruia ai cumparat Aprilica ta,sa stim sa ne ferim de el!Sau pune-i nickname-ul folosit aici pe forum,daca are asa ceva!Asa ar fi corect,nu?

 

...

 

Pai, si pozele cu tractorasul? :)

Char asa, :pics: !!!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dreapta jos ai More reply options, apoi ai butonul Attach Files, cand iti deschide fereastra, selectezi pana la 10 poze cu butonul Control apasat pe tastatura.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aici l-am achiziționat: link anunț

 

Dacă mă învățați cum să le și adaug, vă arăt și poze.

 

Cu respect,

Cristi L.

Dorel e baiat ok,ce dedesubturi ti-a ascuns despre Aprilica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene,stiu ca ai suspensie upside-down,dar poate te inspira poza asta de Aprilia Pegaso Trail!

singurul impediment este carena rezervor , nu stiu cat de bine va arata este foarte incarcata

Si eu am vrut ceva de genul dar ma gandeam sa schimb si rezervorul ( sa pun unul de Xt ) , si atunci aveam mai mult spatiu in fata si arata altfel , dar investitia , nu se justifica..... am renuntat

Acum am facut rost de PVC si imi croiesc un parbriz nou... am ramas la asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singurul impediment este carena rezervor , nu stiu cat de bine va arata este foarte incarcata

Si eu am vrut ceva de genul dar ma gandeam sa schimb si rezervorul ( sa pun unul de Xt ) , si atunci aveam mai mult spatiu in fata si arata altfel , dar investitia , nu se justifica..... am renuntat

Acum am facut rost de PVC si imi croiesc un parbriz nou... am ramas la asta

Sa pui poze,sa vedem rezultatul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ramane de vazut.

Am vorbit cu prietenul asta acum, si deja mi-a venit aripa.

O sa merg in seara asta sa o iau...

 

Inca ceva, nu stiam pana zilele trecute ca rezervorul de la ML este facut de Acerbis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ramane de vazut.

Am vorbit cu prietenul asta acum, si deja mi-a venit aripa.

O sa merg in seara asta sa o iau...

 

Inca ceva, nu stiam pana zilele trecute ca rezervorul de la ML este facut de Acerbis.

Asa e si cel de la GA si MX.

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa pui poze,sa vedem rezultatul!

E musai, doar ca azi si maine sunt la munca, iar Vineri am jumate de zi ocupata. Sambata la munca de zi, Duminica si Luni de noapte...sa vad cum imi fac timp sa fac ceva pe lumina..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...