Sari la conținut

Becuri De 6v


remu1
 Share

Postări Recomandate

Cine stie unde as putea gasi becuri de 6 v ?

 

Gasesti toate tipurile de becuri de 6 V in Tg Mures la un magazin, nu mai stiu cum se numeste, nr. de tel. 0744506624. Poti sa dai comanda prin telefon, dar comanda minima este de 250.000. lei, adica 25 RON.

 

Cine stie unde as putea gasi becuri de 6 v ?

 

Gasesti toate tipurile de becuri de 6 V in Tg Mures la un magazin, nu mai stiu cum se numeste, nr. de tel. 0744506624. Poti sa dai comanda prin telefon, dar comanda minima este de 250.000. lei, adica 25 RON. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti sa fie . Si astia cu magazinele lor de Trabanturi , ce secretosi . Auzi : zona Rahova , zona Baicului . Parca vind droguri nu niste fieratanii . Nu puteau sa dea adresa clar : str.... nr... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

magazine cu piese de trabant in bucuresti:

-lizeanu/fainari la intersectia cu stefan cel mare mergi pe linia de tramvai spre centru, pe langa blocul cu megaimage. faci stanga in spatele blocului si acolo gasesti un magazin cu piese de trab.

- zona liceul hasdeu - e un magazin pe colt oarecum, vii spre obor pe dreapta si sunt niste gogoserii/ florarii sau ce dreaq or fi, in acelasi rand de dughene gasesti si magazinul cu piese (intrebi daca nu il vezi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu reusesti sa comanzi din Targu Mures, becuri de 250.000 :rose:, poti incerca in Vitan sau la magazinele cu piese de Trabant http://www.trabi.ro/magazine.asp

 

E foarte "usor" sa comanzi becuri de 250.000. un bec bilux de 45 W e vreo 80.000, iar un beculet pt vitezomentru e 20.000. Eu unul am luat 10 sa am si de rezerva. Deci in total 280.000 :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inlocuieste becurile de de semnale, stop si pozitie (cel putin) cu led-uri albe. Sunt pe 3V si le pui in serie. Poti inlocui si becurile de la far cu niste led-uri extrem de puternice (aprox. 30 RON/buc). Avantaje: consum mult redus si nici nu se ard (decat daca le "accidentezi"). Eu am vb acum cu un tip de la un magazin de pe Maica Domnului (Bucuresti) sa-mi faca rost de 2 led-uri de 5W care merg intre 6 si 9V (unul o sa ma coste in jur de 50RON...dar te orbeste daca te uiti la el si consuma..."nimic").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lumina de la led nu lumineaza in tot spectrul de culori, cea ce inseamna ca sar putea sa nu vezi un stalp (in stiu eu ce culoare vopsit ) noaptea "cum vine catre tine" si sa faci poc, mai bine renunti la leduri. tu crezi ca nu puneau astia din fabrica la masini si moto leduri daca ledul reprezenta o solutie viabila? :nono:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

lumina de la led nu lumineaza in tot spectrul de culori, cea ce inseamna ca sar putea sa nu vezi un stalp (in stiu eu ce culoare vopsit ) noaptea "cum vine catre tine" si sa faci poc, mai bine renunti la leduri. tu crezi ca nu puneau astia din fabrica la masini si moto leduri daca ledul reprezenta o solutie viabila? :crack:

 

Ai sa fi surprins, dar se folosesc faruri cu leduri pe diferite mijloace de transport, si chiar dau lumina destula. Plus ca se obtine o directionare a fluxului luminos foarte buna. Sunt mai multe metode de a obtine lumina alba.

 

Dar totusi, becuri pe 6V? Alea se foloseau pe vremea lu' bunicu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot ce am avut pe 6v, s-au dus dracu, apoi, pe 12, si acum am de tractor :crack:

 

pana la urma, imi fac stabilizator :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie unde as putea gasi becuri de 6 v ?

depinde ce fel de becuri pe 6V iti trebuiesc!.......eu am o punga intreaga, dar sunt numai tipul acela fara fasung, cum sunt cele de la luminile din plafoniera la dacia, sau la luminile numarului din spate, tot la dacie......am de mai multe dimensiuni (ca sunt mai lungi, mai scurte), cu puteri intre 4 si 6W daca-mi aduc aminte bine.......pe cine intereseaza, sa am contacteze.......nu cred ca intentionez sa scot profit din aceste becuri.....asa ca, e free of charge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce fel de becuri pe 6V iti trebuiesc!.......eu am o punga intreaga, dar sunt numai tipul acela fara fasung, cum sunt cele de la luminile din plafoniera la dacia, sau la luminile numarului din spate, tot la dacie......am de mai multe dimensiuni (ca sunt mai lungi, mai scurte), cu puteri intre 4 si 6W daca-mi aduc aminte bine.......pe cine intereseaza, sa am contacteze.......nu cred ca intentionez sa scot profit din aceste becuri.....asa ca, e free of charge!

imi dai si mie de-o parte doua bucati? ca pt simsoneta :kick: unu spate, unu fata :lol: multam fain :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi dai si mie de-o parte doua bucati? ca pt simsoneta :bounce: unu spate, unu fata :peace: multam fain :cheers:

da, bine inteles ca iti dau.....numai ca nu cred ca se vor potrivi.........dar, poate faci ceva cu ele.....insa numai pe saptamana viitoare, ca le am la Buzau si de-abia in weekend ajung.......iti voi da un mesaj pe priv sa-ti las numarul de telefon, eventual sa-mi dai un apel in weekend sa-mi aduci aminte.....ca mi-s cam cascat :D

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, bine inteles ca iti dau.....numai ca nu cred ca se vor potrivi.........dar, poate faci ceva cu ele.....insa numai pe saptamana viitoare, ca le am la Buzau si de-abia in weekend ajung.......iti voi da un mesaj pe priv sa-ti las numarul de telefon, eventual sa-mi dai un apel in weekend sa-mi aduci aminte.....ca mi-s cam cascat :D

nu-i bai, ca si eu plec in weekend...poate vb la o bere sapt viit :cheers: multam mult

 

PS:am primit invite pe mess da nu prea am timp sa intru :bounce:

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ce becuri de 6V recomandati ca sa dea o lumina mai puternica?Becurile de pe mobra mea sunt cam "chioare" , ma deranjeaza si in oras si cand ies din localitate noaptea. exista ceva pe halogen?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...