Sari la conținut

Accident Waiting To Happen 2


alias
 Share

Postări Recomandate

Salut. Sper sa nu ofensez pe nimeni cu acest topic nou, dar nu se mai poate asa:

 

1) Am vazut duminica 04 martie 2007, pe Mihai Bravu, un inconstient cu o Kawa verde, n-am vazut numarul din pacate, care mergea de rupea si NU AVEA NICI MACAR CASCA, asta ca sa nu mai zic ca dupa nici 20 de minute a inceput sa ploua... Eu mergeam cu scuterul dinspre intersectia Baba Novac inspre Piata Muncii, pe banda 1, cine stie zona (cine nu ...) sunt doua treceri de pietoni consecutive, treaba s-a intamplat cu 20 de metri inainte de prima trecere. Motociclistul in cauza mergea cred cu cel putin 120-130Km/h, poate si mai mult, eu mergeam cu 50Km/h si a trecut de nici n-am apucat sa-i vad numarul, erau pietoni pe ambele treceri si se pare ca nu a auzit de prioritate pentru pietoni atunci cand traverseaza regulamentar, a disparut in pasaj, insist MASINILE AU OPRIT, dar el nu, sper pentru binele lui sa nu continue asa pentru ca nu-l vad bine si in plus ne strica tuturor imaginea! :finger: Daca nimerea unul din cei 5-6 pietoni de pe ambele treceri?

 

2) Astazi 06 martie 2007, pe Fundeni, coada pe ambele benzi, eu mergeam la serviciu cu scuterul, circulam pe banda 1, cand deodata aud ceva tare si vad o capra pe-o roata printre masini :bounce: . Poate exagerez eu atunci cand zik ca am ramas perplex, dar ... am ramas perplex!!! Voua cum vi se pare asta, avand in vedere ca nu cred ca erau mai mult de 70-80 de cm intre masinile de pe banda 1 si cele de pe banda 2... Asemanator am vazut in pasaj la Obor asa ceva, ceva mai demult...

 

3) Tot astazi 06 martie 2007, venind de la serviciu, eram tot cu scuterul, mergeam pe Bulevardul Theodor Palady dinspre Dristor inspre Ramnicu Sarat, mergeam e banda 2, m-am asigurat si am semnalizat sa ma inscriu pe banda 3, cand aud ceva tare, care a trecut printre benzile 2 si 1 si vreau sa va zic ca la un moment dat a facut o eschiva printre doua masini, prima pe banda 1 si cea de-a doua pe banda 2, un fel de eschiva dubla in S, prima la dreapta :) , mai prieteni vreau sa va zic ca a fost meserias ca nu i-a atins, dar frate nu se fac imprudente din astea, pentru ca i-a dat in gaz, aproape 50 asta printre masinile care circulau regulamentar pe benzile 1 si 2. Toata stima si respectul pentru abilitati, dar nu stiu daca a constientizat bine riscurile... N-am vazut motorul bine, avea ceva cu negru, dar casca era cu albastru din spate, parca avea si argintiu, dar nu bag mainile in foc...

 

 

 

si lista cred ca o sa continue ...

 

 

Macar sa vedem daca au curajul sa recunoasca... presupunand ca au cont pe Motociclism.ro

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am vazut multi din astia si eu frate, dar dupa cum exista si diferitele domenii ale vietii oameni care se abat de la tipar asa exista si motociclisti si daca scriem noi aici pe forumul asta despre ei sau sa ii mustram nu o sa se schimbe nimic, ba mai mult o sa citeasca si o sa iti rada in nas, cel mult putem spera sa nu loveasca pe cineva sau sa se loveasca ei......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut multi din astia si eu frate, dar dupa cum exista si diferitele domenii ale vietii oameni care se abat de la tipar asa exista si motociclisti si daca scriem noi aici pe forumul asta despre ei sau sa ii mustram nu o sa se schimbe nimic, ba mai mult o sa citeasca si o sa iti rada in nas, cel mult putem spera sa nu loveasca pe cineva sau sa se loveasca ei......

 

Speram sa fie ceva critici la adresa lor, sti vorba aia cand unul iti zice ca esti beat mai merge, dar cand iti zic doi deja tre' sa te duci sa te culci... sper sa le intre mintile in cap! La urma urmei este spre binele lor si al nostru si al tuturor, pentru ca oricine poate fi o victima a inconstientei lor. Dupa parerea mea in astfel de cazuri criticile si aceste topicuri isi au rostul chiar si pe un forum de motociclism, ideea este sa prinda la "publicul avizat"!!!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cea mai mare problema este ca de cele mai multe ori distractiile astea costa si cum e normal dam vina pe conservari. Nu zic ca de cele mai multe ori cam ei sunt de vina dar eu cred ca prin oras trebuie mers mai cu atentie si mai ales incet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare merge cum stie. daca mergea asa tare inseamna ca stia ce face si sigur nu e vre-un incepator.

In pasaj la obor eu mereu trec printre masini in viteza ca ma grabesc foarte tare.

Chiar am avut parte o data de o gluma proasta din partea unui sofer..tinea mana pe geam si cu cealalta mana a deschis usa cand m-am apropiat de el..noroc ca n-am facut vre-un gest ncugetat ca saream pe cealalta masina, mai erau 2 motociclisti in spatele meu..care s-au oprit si i-au rupt o oglinda mi se pare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cea mai mare problema este ca de cele mai multe ori distractiile astea costa si cum e normal dam vina pe conservari. Nu zic ca de cele mai multe ori cam ei sunt de vina dar eu cred ca prin oras trebuie mers mai cu atentie si mai ales incet!

 

 

Corect! Stim cu totii ca sunt 1000 si una de moduri in care putem sa ne-o luam cand mergem pe doua roti... de ce ne mananca in c** pe unii dintre noi? Chiar nu pot sa inteleg. E prea frumoasa viata ca sa o irosesti dintr-o prostie, ce sa mai zic de viata altuia... Cineva avea o vorba ... mai bine o zi vultur decat o viata-ntreaga cioara... motociclismul este unul dintre putinele domenii in care (poate) nu ar trebui sa gandim asa!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal am scapat de multe ori de incidente neplacute pentru ca am mers incet si cred ca oricat ai fi de experimentat sunt situatii in care nu te poate salva experienta ci doar prudenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal am scapat de multe ori de incidente neplacute pentru ca am mers incet si cred ca oricat ai fi de experimentat sunt situatii in care nu te poate salva experienta ci doar prudenta!

 

Postul tau cred ca face cat 1000 de cuvinte!

 

 

 

Fiecare merge cum stie. daca mergea asa tare inseamna ca stia ce face si sigur nu e vre-un incepator.

In pasaj la obor eu mereu trec printre masini in viteza ca ma grabesc foarte tare.

Chiar am avut parte o data de o gluma proasta din partea unui sofer..tinea mana pe geam si cu cealalta mana a deschis usa cand m-am apropiat de el..noroc ca n-am facut vre-un gest ncugetat ca saream pe cealalta masina, mai erau 2 motociclisti in spatele meu..care s-au oprit si i-au rupt o oglinda mi se pare..

 

Fiecare merge cum stie, corect, atata timp cat nu pune in pericol siguranta si/sau viata celorlaltu participanti la trafic. Sti cum se spune daca te mananca te scarpini, dar acolo unde nu te poate vedea nimeni cum iti satisfaci mancarimea...

 

Daca meseriasul din pasaj de la Obor sfarsea sub vreo masina sau scapa bolidul si intra vreo roata pe geam in vreo masina si omora un om nevinovat...?

Daca cel de pe Fundeni cu capra lui o scapa de sub control si iesea mai rau...?

Daca vitezomanul "Unstoppable" de pe Mihai Bravu tavalea ceva creieri pe asfalt de la pietonii de pe trecere...?

Cum este cu mancarimea? Si ce vina aveau ceilalti? Ce simplu este sa spui ce experimentat este un motociclist care cu toate ca are "skill" pune INUTIL in pericol viata lui si a celorlalti participanti la trafic! Am uitat sa spun cumva INUTIL???

 

Si eu trec cu scuterul la fel, dar merg decent, fara sa am viteza mare, cel mult 20Km/h, pentru ca eu consider ca oricat m-as grabi de mult, nu merita sa-mi pierd timpul pe la politie sa le explic eu ce cautam intre benzi in pasaj (in exemplul de fata), unde este dunga continua si depasirea interzisa, ce sa mai zic ca nu merita sa-mi risc sanatatea sau chiar viata! Conduce-ti pentru toti si feriti-va cat pentru toti!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nebuni sunt in toate domeniile asa ca sunt si pe moto.Merg mai tare in afara daca mor mor singur dar in oras merg pe cat posibil in limita de viteza (daca e o strada lunga,libera si fara strazi laterale ii mai dau putine rpm) dar tot timpul cedez trecerea unde trebuie.Macar nu ai deschis topic ca mergea nush cine tare in afara localitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sper sa nu ofensez pe nimeni cu acest topic nou, dar nu se mai poate asa:

 

1) Am vazut duminica 04 martie 2007, pe Mihai Bravu, un inconstient cu o Kawa verde, n-am vazut numarul din pacate, care mergea de rupea si NU AVEA NICI MACAR CASCA, asta ca sa nu mai zic ca dupa nici 20 de minute a inceput sa ploua... Eu mergeam cu scuterul dinspre intersectia Baba Novac inspre Piata Muncii, pe banda 1, cine stie zona (cine nu ...) sunt doua treceri de pietoni consecutive, treaba s-a intamplat cu 20 de metri inainte de prima trecere. Motociclistul in cauza mergea cred cu cel putin 120-130Km/h, poate si mai mult, eu mergeam cu 50Km/h si a trecut de nici n-am apucat sa-i vad numarul, erau pietoni pe ambele treceri si se pare ca nu a auzit de prioritate pentru pietoni atunci cand traverseaza regulamentar, a disparut in pasaj, insist MASINILE AU OPRIT, dar el nu, sper pentru binele lui sa nu continue asa pentru ca nu-l vad bine si in plus ne strica tuturor imaginea! :finger: Daca nimerea unul din cei 5-6 pietoni de pe ambele treceri?

 

2) Astazi 06 martie 2007, pe Fundeni, coada pe ambele benzi, eu mergeam la serviciu cu scuterul, circulam pe banda 1, cand deodata aud ceva tare si vad o capra pe-o roata printre masini :bounce: . Poate exagerez eu atunci cand zik ca am ramas perplex, dar ... am ramas perplex!!! Voua cum vi se pare asta, avand in vedere ca nu cred ca erau mai mult de 70-80 de cm intre masinile de pe banda 1 si cele de pe banda 2... Asemanator am vazut in pasaj la Obor asa ceva, ceva mai demult...

 

3) Tot astazi 06 martie 2007, venind de la serviciu, eram tot cu scuterul, mergeam pe Bulevardul Theodor Palady dinspre Dristor inspre Ramnicu Sarat, mergeam e banda 2, m-am asigurat si am semnalizat sa ma inscriu pe banda 3, cand aud ceva tare, care a trecut printre benzile 2 si 1 si vreau sa va zic ca la un moment dat a facut o eschiva printre doua masini, prima pe banda 1 si cea de-a doua pe banda 2, un fel de eschiva dubla in S, prima la dreapta :) , mai prieteni vreau sa va zic ca a fost meserias ca nu i-a atins, dar frate nu se fac imprudente din astea, pentru ca i-a dat in gaz, aproape 50 asta printre masinile care circulau regulamentar pe benzile 1 si 2. Toata stima si respectul pentru abilitati, dar nu stiu daca a constientizat bine riscurile... N-am vazut motorul bine, avea ceva cu negru, dar casca era cu albastru din spate, parca avea si argintiu, dar nu bag mainile in foc...

si lista cred ca o sa continue ...

Macar sa vedem daca au curajul sa recunoasca... presupunand ca au cont pe Motociclism.ro

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :drink:

sigur nu te oftici ca nu ai si tu kawa d-ala ? :finger: glumesc..desi eu ma oftic :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se pune problema asa oare nu sunt complexati oamenii care deschid astfel de topicuri si ridica astfel de probleme perfect adevarate .Eu va zic un lucru imi place foarte mult ca motocicleta Ducati Monsterul si aveam posibilitatea sa o iau dar imi plac si chopperele si am ales sa imi iau Virago si la anul cand probabil o sa imi iau un Dragstar de ce ca imi place plimbarea pe motocicleta nu viteza pe ea, acum nu sunt ipocrit si eu mai calc gazul (nu prea in oras) dar pe portiuni scurte si acolo unde ma simt eu in siguranta, asta e , e alegerea fiecaruia ,si asa va ramane nu sunt frustrat imi permit sa-mi iau motor de viteza dar nu vreau imi plac street fighterele dar iarasi aleg sa nu imi iau unul , ce sa zic asa cum zicea cineva intr-un alt topic daca vreti sunt capitanul vostru :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

) Am vazut duminica 04 martie 2007, pe Mihai Bravu, un inconstient cu o Kawa verde, n-am vazut numarul din pacate, care mergea de rupea si NU AVEA NICI MACAR CASCA

mda nu-i ok da e alegerea lui...

2) Astazi 06 martie 2007, pe Fundeni, coada pe ambele benzi, eu mergeam la serviciu cu scuterul, circulam pe banda 1, cand deodata aud ceva tare si vad o capra pe-o roata printre masini . Poate exagerez eu atunci cand zik ca am ramas perplex, dar ... am ramas perplex!!!

sper sa-ti revii repede

Macar sa vedem daca au curajul sa recunoasca...

Asta imi aminteste de sedintele de la scoala cand eram pionier.

 

PS: Ar fii bine ca inainte sa dai sfaturi despre scapat mana in gaz sa te dai si tu cu un moto sau altul , sa vezi cum e etc. Altfel suna a ipocrizie si a prea mare plictiseala.

Cred ca ai fi fost un securist pe cinste :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg rostul acestui topic. Sunt bikeri buni si bikeri rai, unii mai priceputi, altii mai putin priceputi. Acest aspect este general valabil.

 

In conditiile in care tu ai merge o singura data tare si ai invata ce inseamna acceleratia, cand ai simti fiorul adrenalinei, cand singurul regret e acela ca nu ai vase de sange mai largi ca sa o simti cum pulseaza in tot corpul tau ti-ai da seama ca acei motociclisti poate nu au dat dovada de conduita preventiva, dar fara doar si poate nu pot fi condamnati!

Editat de AKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa zici ca e in regula sa mergi peste limita legala in oras pentru ca iti trebuie adrenalina?

Ok.

Atunci nu mai injur pe nici unu care iese de pe o straduta fara sa se asigure. Pe altul care imi taie fata schimband brusc directia de mers fara semnal. Pe altul care intoarce pe linia continua fix in fata mea. etc.

Nu-i mai injur frate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris undeva asta dar repet: degeaba se incearca realizarea unor campanii de constientizare asupra prezentei motociclistilor in trafic daca mie cel putin imi e rusine sa ma aflu pe acelasi drum cu astfel de specimene.

 

Mare atentie in locurile unde pot cadea victime persoane nevinovate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator alexman

Adica vrei sa zici ca e in regula sa mergi peste limita legala in oras pentru ca iti trebuie adrenalina?

Ok.

Atunci nu mai injur pe nici unu care iese de pe o straduta fara sa se asigure. Pe altul care imi taie fata schimband brusc directia de mers fara semnal. Pe altul care intoarce pe linia continua fix in fata mea. etc.

Nu-i mai injur frate.

 

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Japonia parca, se confisca motoarele pt wheelie sau viteza si aia tot nu se satura. Denunta-i pe ai nostri la militie, injura-i, scuipa-i si realizezi fix 0.

Mai bine ai grija sa mergi tu regulamentar.

Si nu uita! Cainele moare de drum lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa zici ca e in regula sa mergi peste limita legala in oras pentru ca iti trebuie adrenalina?

Ok.

Atunci nu mai injur pe nici unu care iese de pe o straduta fara sa se asigure. Pe altul care imi taie fata schimband brusc directia de mers fara semnal. Pe altul care intoarce pe linia continua fix in fata mea. etc.

Nu-i mai injur frate.

 

Nu am scris nicaieri ca e in regula sa mergi peste limita legala in oras, de altfel nici nu m-am mai dat in oras de peste 6 luni. Eu pentru adrenalina merg pe forestier unde obtin foarte multa in conditii de relativa securitate, nu pun in pericol viata altora si a mea nu este expusa pericolului cauzat de manevrele altor participanti la trafic.

 

1. Tu nu ii vei schimba pe acei oameni cu acest topic.

2. Ideea a simpla, daca ai mers vreodata tare nu poti sa condamni, poti intelege si poti regreta intr-un fel ca ai facut si tu asta, dar de temperat nu ai cum sa ii temperezi;

3. Condamn personajul care a facut slalom printre pietoni, asta e imbecilitate, pietonii sunt mai expusi ca noi. Pe de alta parte, daca spatiul ii permitea sa treaca la o distanta sigura de pietoni, in conditiile in care nu ar fi avut spatiu suficient pentru o franare in conditii de siguranta, mai bine ca a trecut. Daca ar fi picat cu motorul in conditiile unei franari bruste, sansele ca acei pietoni sa fie loviti cresteau.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

Editat de AKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg rostul acestui topic.

mai citeste o data :bounce: cand vezi ca toata lumea zice aceleasi lucruri: prudenta, calm etc... parca nu iti mai vine sa "calci" gazu ....nu?

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor.Ca de obicei adevarul e undeva la mijloc.Intr-adevar,omul care a deschis topic-ul merge pe un scuter,si probabil n-a mers pe un motor mai mare.Astfel este normal sa aiba soc cand vede pe vreun "meserias" ca o calca pe coada.Ar fi bine pentru el sa se suie pe una de peste 250 si o sa-si dea seama ca...nu e scuter :)

In schimb,sunt multi inconstienti printre noi :bounce: .Vad aproape zilnic in jurul meu "suparati" care rup lantu pe caii putere...in oras.Sincer,sa am un bulevard larg si gol in fata mea,garantez ca nu merg cu 50,si nu cred ca e careva printre noi care sa nu-i fi dat un pic "in goarna" in oras cand era strada libera si nu parea ca va aparea vreun pericol.Doar de-aia ne-am luat motoare,ne place sa mergem cu ele :ok: .Dar se cheama inconstienta sa forjezi in trafic motorul,sa nu porti casca,sa ai pasager care nu are casca,sa nu porti echipament,nici macar minimul necesar.Da,e alegerea fiecaruia cum se da si in ce conditii se da,dar sa nu uitam ca o motocicleta la peste 60 la ora capata ceva greutate in caz de impact (kg/f).O data cu tine,mai poti lua pe cineva nevinovat si asta e trist.Am avut si eu accident,si va marturisesc ca daca as fi avut macar

constiinta ca se poate intampla ceva rau poate reuseam sa evit,sa nu mai vorbesc (spre rusinea mea) de faptul ca aveam ceva viteza.Bietul baiat care a murit recent la Colentina ( :finger: R.I.P.) a avut ceva viteza.Poate ca daca demara ceva mai usurel,poate inca era in viata.Nu e singurul caz,bineinteles,era nevinovat,D-zeu sa-l odihneasca,dar au fost "N" cazuri de genul asta.

E usor sa bagi mana in gaz,consecintele sunt mai greu de intrevazut.Nu trebuie sa dam cu pietre nici in vitezomani nici in scuteristi,trebuie sa avem ceva mai multa grija de noi,si sa stim ca se poate intampla orice,dar ca n-o sa ni se intample noua.Numai bine :drink: si aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Condamn personajul care a facut slalom printre pietoni...

 

Sal. Poate m-am exprimat eu gresit, desi nu cred, nu a spus ca a facut slalom ci ca si-a continuat miscarea rectilinie si uniform accelerata si din "intamplare" s-a nimerit sa rateze toti pietonii de pe trecere (poate n-are tinta), eu consider ca este cel putin o PROSTIE sa pergi cu 130Km/h in oras, cu atat mai mult intr-un oras ca Bucurestiul in care se circula cum se circula, mai ales cand in mai putin de 20 de metri urmeaza doua treceri de pietoni succesive, mai ales atunci cand sunt pietoni angajati in trecere. Crezi ca mai conteaza ca ai trecut la 2m (cand puteai sa treci la 1m) de un copil mic poate, daca-l da tornada creata de trecerea ta cu capul de asfalt ??? ... si afirmatia este valabila chiar si pentru un adult mai pispiriu ... :ok:

 

... Pe de alta parte, daca spatiul ii permitea sa treaca la o distanta sigura de pietoni ...

 

Cred ca aici te-am lamurit deja,nu este SAFE ca la 120-130Km/h sa treci la 2m de pietonii angajati in trecere (pe ambele treceri) !!!

 

Am rugamintea sa ma lase in pace pe mine cei care o dau ca merg pe scuter, sau ca motociclistul respectiv era meserias, chiar si intre ghilimele, sau ca sa ma sui pe un motor mai mare. De data asta a iesit bine, dar daca se intampla ceva si accidenta "doar unul" dintre cei 5-6 pietoni angajati in trecere. Cum poti sa mai traiesti atunci cand sti ca ai ucis un om dintr-o prostie!? Ce vina ar fi avut victima nevinovata si ce drept ar fi avut oricine, chiar si un motociclist, frate de-al nostru sa-i curme viata, sau macar sa i-o puna in pericol, de ce pentru ca avea el nevoie de adrenalina???

 

Cu toate ca nu am mers pe ceva mai mare, pot sa spun cu certitudine ca niciodata nu as face asemenea imprudente si niciodata nu as pune in pericol siguranta si viata altor fiinte, pentru ca vreau sau simt eu nevoia sa-mi manifest barbatia ... desi imi permit sa-mi iau ceva de 400 sau 600 nou, nu vreau sa fac pasul asta inca, din trei motive:

 

1) Nu am inca permis A, dar asta nu inseamna ca nu pot sa recunosc o greseala a unui "meserias" cu permis A, dar care merge ca un inconstient!

2) Pe zi ce trece vad din ce in ce mai multe FENOMENE pe strada, acum au mai inceput si motociclistii sa riste inutil viata celorlalti, sincer mi-e frica sa mai circul pe strada. Oricand poate veni momentul! :finger:

3) 90% circul in ORAS, acolo unde aproape intotdeauna cu un scuter ajungi mai repede la destinatie decat cu o motocicleta, asta la o ora de varf (varf de trafic, adica exact atunci cand plec la serviciu dimineata si cand ma intorc de la serviciu seara), atunci cand nu ai LOGIC UNDE si mai ales DE CE sa-i dai 'gaz.

 

Daca baba avea roate... era carucior de butelii! Hai in loc sa ne rupem in texte, mai bine sa bagam la cap MORALA acestui topic:

Daca te mananca, scarpina-te singur, nu da mancarimea si altora!

 

Afara din oras poti sa-i dai in 'vena cat vrei, atanta timp cat drumul iti permite si este relativ sigur, cu toate ca siguranta nu prea conteaza, nu? ... ca tu de fapt si de drept vrei adrenalina nu siguranta, dar in oras hai sa circulam cu totii mai prudent si mai cumpatat, ce naiba si asa ne omoara conservarii ca pe maidanezi, ce sa ne mai facem si noi seppuku , ce naiba!?

 

... in conditiile in care nu ar fi avut spatiu suficient pentru o franare in conditii de siguranta, mai bine ca a trecut. Daca ar fi picat cu motorul in conditiile unei franari bruste, sansele ca acei pietoni sa fie loviti cresteau ...

 

NO COMMENT!

 

BA NU! - Da de ce nu avea suficient spatiu de franare in conditii de siguranta? Cumva din cauza ca circula prudent si adapta viteza la conditiile de drum, care includ si ceilalti participanti la trafic, fie ei si pietoni? (asta ca sa nu mai zic de viteza legala pe sectorul respectiv de drum aflat (cum probabil ca multi nu realizeaza) IN ORAS !!! Sa inteleg ca dupa tine e OK sa-i dai 120 cand la mai putin de 20 de metri vin doua treceri de pietoni, cu pietoni angajati in trecere? Ce mai conteaza ca nu poate opri nu, la viteza aia franarea trebuia sa inceapa cu mai bine de 80 de metri inainte! Daca pica, pica din prostia lui si nu din alt motiv, era asfalt uscat, nu era nici o masina in fata lui ca sa zici ca-l incomoda. Hai ca-i buna asta e omor doi 3 ca acum oricum nu mai pot sa ma opresc, nu?

 

Fratilor daca nu aveti puterea sa recunoasteti o greseala, sau cand faceti voi o greseala, nu-i nevoie sa recunoasteti aici, dar macar circulati atent!

 

...

E usor sa bagi mana in gaz,consecintele sunt mai greu de intrevazut.Nu trebuie sa dam cu pietre nici in vitezomani nici in scuteristi,trebuie sa avem ceva mai multa grija de noi,si sa stim ca se poate intampla orice,dar ca n-o sa ni se intample noua.Numai bine :bounce: si aveti grija!

 

Salut. Pana la urma asta era si scopul sa nu ne mai riscam "blana" inutil si sa avem grija de noi, ca sa nu ne planga cei apropiati :|

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :drink: :)

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult de jumate din motociclistii bucuresteni sunt kamikaze. :drink: Foarte multi merg peste posibilitatile lor de a controla fierul, mai ales intr-o situatie nasoala. Merg la bulan. Foarte multi au permisul de mai putin de un an. Unii chiar sunt inconstienti :) , merg pe principiul "nu mi se intampla tocmai mie, sunt prea bun " , altii merg mai cu frica dar nu-i ajuta fierul de sub ei, tot ii baga in belea ( vitezane la 100 CP si peste) .

 

Iar cu manevrele descrise...S-uri, crosetari , wheelie, acceleratii in blana etc, daca le faci cum trebuie si cand trebuie, riscul e destul de mic . Daca in schimb le iei fata soferilor si trebuie sa franeze sau sa te evite ei , AI BELIT-O. Te evita unul, 2, 10, 100 dar al 101-lea --> ghinion, tocmai vorbea la celular :ok: Poti forta norocul, poti invinge soarta, dar nu poti bate legea probabilitatii :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult de jumate din motociclistii bucuresteni sunt kamikaze. :ok: Foarte multi merg peste posibilitatile lor de a controla fierul, mai ales intr-o situatie nasoala. Merg la bulan. Foarte multi au permisul de mai putin de un an. Unii chiar sunt inconstienti :drink: , merg pe principiul "nu mi se intampla tocmai mie, sunt prea bun " , altii merg mai cu frica dar nu-i ajuta fierul de sub ei, tot ii baga in belea ( vitezane la 100 CP si peste) .

 

Iar cu manevrele descrise...S-uri, crosetari , wheelie, acceleratii in blana etc, daca le faci cum trebuie si cand trebuie, riscul e destul de mic . Daca in schimb le iei fata soferilor si trebuie sa franeze sau sa te evite ei , AI BELIT-O. Te evita unul, 2, 10, 100 dar al 101-lea --> ghinion, tocmai vorbea la celular :finger: Poti forta norocul, poti invinge soarta, dar nu poti bate legea probabilitatii :bounce:

 

Human is beautiful, perfect is boring!

 

 

Si eu merg safe 95% dar mai nimeresc si zile cand imi bag mp3 -ul cu Metallica in urechi ma sui pe moto si ma doare in poola de tot :finger: . Daca vrei iti imprumut si tie mp3 playerul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...