Sari la conținut

Conservarul


SWAYSWORN
 Share

Postări Recomandate

Sincere felicitari "conservarului" care a initiat aceasta discutie si celorlalti ce au raspuns atat de corect in aceasta problema.

Si eu ma lovesc ca si voi de aspectul inivizibilitatii motociclistilor atunci cand sunt cu masina. In privinta autoturismului ma apropii probabil de milionul de km. Numai cu masinile personale am peste 400 de mii de km. Am facut asa multi km lucrand ca sofer. Nu vreau sa ma laud cu asta pt ca probabil sunt mic pe langa soferii de tir. Vreau de fapt sa subliniez ca la o asemenea experienta am aceeasi frica pe care o simtiti si voi. Adica sa lovesc un motociclist ori mai rau un pieton. Indiferent ca sunt neatenti ei eu trebuie sa fac ceva sa ii evit.

In toti acesti ani de cand conduc nu am avut decat doua acidente fara a fi vina mea si tot sunt speriat pentru ca sunt constient ca nu sunt invincibil.

Cu motorul am cazut o singura data intr-o curba. Nu a fost decat vina mea ca m-am urcat extrem de obosit pe motocicleta.

Secretul in parcurgerea unui numar cat mai mare de km fara accidente este cumpatarea. Nu spun ca nu am exagerat cu viteza uneori s-au ca sunt eu mai cu mot. Dar am facut-o unde mi-a permis soseaua.

 

Romanii inca nu s-au spalat de frustrarile comunismului. Iar oamenii frustati sunt periculosi.

Unul din motivele pentru care motociclistii nu sut iubiti este ca le aduc aminte de frustrile trecute de ex: "De ce eu sa stau la coada si ala sa se bage in fata"

Romanii mai sunt si lasi adica nu vor face manevra de blocare a unghiului de trecere in fata unui camion.

Lasitatea asta se explica prin frica romanilor de infruntari.

In masina pe care in regimul comunist nu si-o permitea ori ii era interzisa romanul se simte protejat se simte puternic. Sentimente pe care el singur nu si le permite. Se simte in armura si e capabil sa se puna in evidenta.

Sper sa nu bat campii dar cam asa vad eu lucrurile. Astfel plecand de la acesta supzitie putem determina felul in care vor actiona unii soferi. Frustatii se recunosc usor prin dorinta lor de a se face remarcati atunci cand se simt in siguranta. Solutia este sa il duci la un psiholog altfel nu ai nici o sansa sa il vindeci. Degeaba il bati pana il bagi in spital va iesi de acolo si ma frustrat si exprem de furios.

 

Eu gandesc in felul urmator: In trafic toti suntem egali. Soseaua nu apartine unuia mai mult decat altuia. Asa ca eu incerc indiferent cu ce ma deplasez sa ma adaptez traficului. Adica atunci cand sunt cu motocicleta incerc sa ma deplasez cat mai aproape de felul in care merg cu masina fara sa abuzez de manevrabilitatea si puterea de acceleratie a motocicletei. La fel si cand ma deplasez cu masini foarte puternice. In perioada cat am lucrat ca sofer am avut ocazia sa conduc diverse masini si chiar daca erau intr-un fel consumabile nu am stricat nici una. Acesta fiind un alt aspect. Cu cat mergi mai normal cu atat te vei bucura mai mult de utilajul respectiv. Indiferent cati bani ai si implicit cat de des poti schimba vehicolul este lipsa de respect sa iti bati joc de munca oamenilor ce au muncit sa il fabrice.

 

Traim intr-o societate complexa si suntem obligati sa gandim cat mai complex. Si pt ca traim intr-o societate suntem obligati sa ne adaptam acestei societati unde nici un individ nu este mai egal decat cel de langa el. Avem cu totii dreptul la viata. Evident ca am si eu nebuniile mele. Ma enervez pe ala care imi taie calea si uneori imi doresc un virus care sa omoare numai cretinii ce se cred superiori. Dar in cele din urma ii ignor si continui sa sper ca voi fi ferit de asemenea specimene.

Romania mai are mult pana sa ajunga o tara civilizata dar in acelasi timp iti oferea sansa de a te numi supravietuitor in lumea prostilor. Acest lucru pe mine ma face mai puternic. Sunt mai bun decat ei si pe acest forum si pe altele mai sunt OAMENI ca mine asa cum sunt cei care au scris inaintea mea si dupa mine. Asta imi da speranta si putere de a merge mai departe. De a ocoli capcanele din trafic reprezentate de domnul gelat cu BMW ori de doamna cu ochelari de cal.

 

Mai aveam multe de spus inspirat de cei ce au scris inaintea mea dar m-am pierdut in amanunte si am uitat.

Sper sa fie cat mai putine accidente in viitor si sa devenim cu totii mai constienti ca putem intarzia o juma' de ora la servici daca in acest fel vom evita un accident.

foarte bine punctat,in conditiile unui trafic din ce in ce mai sufocat de sute de mi de masini care circula zilnic in bucuresti,de parca nu ar fi suficient acest lucru,vedem atatia frustrati,oameni limitati care gandesc ca de ce sa treaca motociclistu si eu sa stau la coada?sau ce el e mai destept?...in lok sa gandeasca ca nu trece si ia strada dupa el,ramane tot acolo.Ideea e ca probabil in 10-15 ani se vor mai civiliza si acei soferi de cacao de la noi ,se vor obisnuii prezenta motociclistilor in trafic si vor intelege ca nu marimea conteaza(cel putin pe strada :D ),ci regulile de circulatie.........in grecia am mers o zi intreaga pe un motor inchiriat,si va spun ca am patit ceva care m-a lasat perplex:mergeam pe bada 2 ,banda 1 lasanad-o goala pt cei ce intra cu viteaza de pe banda de accelerare din drumuri secundare.nush cum am facut ca de la o schimbare de banda mi-a ramas semnalul stanga pus vreo 1-2 min

mergand am realizat ca pe banda 3 venea unu cu un audi A4 care tot dadea flashuri,asta in conditiile in care banda lui era goala.eu aveam cam 130(eram cu yamaha XT de600 ),si nu intelgeam daca imi da mie sau cui.apoi am realizat ca eu avand masini in fata pe banda mea,ala cu masina credea ca vreau sa depasesc si daia am semnalu pus..si ma ``certa ``ca de ce nu ma bag odata :lol: ...apoi am realizat ce vrea am luat repede semnalu si am ridicat mana...si a trecut omu.Plus ca nu mi s-a intamplat sa fiu ignorat in vreo inteersectie,sau ``impins`` pe alta banda cum patesti la noi.clar alti oameni

Editat de burton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toata stima pt domnu care a pus problema asta... si eu sunt total de acord :lol: . Acum judecand problema la rece si in mod realist eu cred ca mai mult de jumatate din cei care posteaza aici sunt si ei conservari, iar daca unul spune ca n-a injurat nici macar odata un motociclist in trafic inseamna ca minte. Asta este valabil mai ales in Bucuresti.

 

Luand in calcul problema tipica "conservarul nu a dat prioritate ", cum sa de-a prioritate cand iese de pe o starduta amarata, pe margine sunt parcate n masini si nu vezi nimic. Nu se vede daca vine vreo masina ca sa nu mai vb de motor. Normal ca botu masinii intra mult pe banda, dar daca motociclistu vine cu 30-40 km/h nu cred ca se intampla nimic.

 

Trebuie sa ne intelegem in trafic si cel mai important sa invatam sa ne respectam, pt. ca dc in continuare vom continua cu replici de genu "voi astia donatori de organe" si "conservari nenorociti" nu ajungem nicaieri.

 

Numa bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Cu mult inainte de obtine categoria A in permisul de conducere, am avut B,C si E (sau ma rog,cum le spune acum). Nu dadeam 2 bani pe motocicisti (e adevarat ca nici nu erau atitia) si cred ca din partea celor pe 2 roti mi-am luat injuraturi cu gramada. Am obtinut mai apoi A-ul,a venit si prima motocicleta,apoi a II-a si comportamentul meu atunci cind sunt la volan.... e schimbat total!! Incerc sa fiu mai atent la cei pe 2 roti,sa le fac loc atunci cind pot pentru ca stiu ca in 99% din cazuri vin mult mai repede ca mine cu masina.

DAR...exista cazuri cind NU AM TIMP SA SCHITEZ CEVA!! Din momentul cind l-am vazut sau poate l-am auzit si pina fac prima manevra pentru a elibera drumul trece un anumit timp...timp vital pt cel care vine tare pe 2 roti. Nici nu stiu ce sa zic..probabil dreptatea este undeva la mijloc.Cred ca cei cu masinile au partea lor de vina pt lipsa de respect fata de motociclisti dar si noi cei pe 2 roti parca ne miscam un pic cam repede. Sa auzim de bine.Respect tuturor.Bye!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare oameni buni. ieri am fost in gasca maricica pana la pestera muierii. s-a mers extraordinar de curat si frumos. toti motoristii au fost civilizati. tot respectul pentru cei din grup. nici macar un conservar nu a fost deranjat de mersul nostru, ceea ce nu pot spune despre ei. nu e posibil sa nu te uiti in oglinda cand faci o depasire. nu putea nici un consevar sa bage scuza, "veneai tare si nu te-am vazut" nu!!! Deoarece viteza de croaziera pe autobanda era putin mai mare decat cea a conservarilor! Aveau tot timpul sa ne vada! Nu putine au fost momentele cand a trebuit sa ma urc pe frane in stil barbar! Te vedeau ca vi si cu nesimtire ieseau sa mai depaseasca ei o masina! 95% din masinile pline de nesimtiti erau loganuri! Tare era cand se puneau in fata noastra, mergeau cu 120km/h si nici in ruptul capului nu se mai dadeau inapoi pe banda1! A existat un moment in care eram doi motoristi paralel in spatele unui logan, amandoi dand flashuri si claxoane! Nu poti sa spui in acest moment ca nu ne vezi! Doar ca esti prost de bubui si nesimtit in draci! Alt incident, ajuns in buc, (militari) eu pe banda 2, "motorola" (forumist aici si nota 10 pentru stilul curat de condus) in spatele meu, cand, de pe banda a 3-a, paralel cu mine un tip cu passatu, MA VEDE! si cu toate astea intra pe banda mea fortzandu-ma sa plonjez pana pe prima banda!!!!!!!!!!!!!! TURBAM de nervi! cu toate astea am incercat sa vb frumos, sa-i explic IDIOTULUI ca sunt mult mai expus riscului pe motor decat el in conserva lui! Atitudinea lui??? il durea fix in poponeata si nici acolo! "Motorola" ar fi vrut sa-l capseze nitel sau macar sa-i rupa oglinda! Nu l-am lasat! Acel om in veci nu-si va schimba comportamentul si nu va respecta motoristii! Bataia lui sau ruperea unei oglinzi n-ar fi rezolvat decat sporind ura acelui conservar pe motoristi, si, cine stie, data viitoare cand ar fi vazut un motorist in trafic sa se suie intentionat pe el! Enstein a spus o vorba, "doua lucruri pe lumea asta sunt infinite! universul si prostia! in ce priveste universul am dubii!

 

poze de la plimbarica de ieri (17.03) :D /index.php?showtopic=85831

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de miÂşcatul foarte rapid al motocicliÂştilor. Cum văd eu treaba: se aude zgomot de motor, Âşoferii avertizați că vine o motocicletă, să NU facă vreo manevră bruscă pentru că motociclistul (cu viteză sau nu) îÂşi va continua slalomul fără să incomodeze. După ce "pericolul" a trecut, a se citi motocicleta, toată lumea îÂşi vede de drum. Bineînțeles că modul acesta de mers este periculos pentru toată lumea, dar toți dintre noi mai au escapade din acestea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incercati varianta Zorilor Manastur din Cj mai ales cand vedeti ca aveti in fata femei la volan era sa o patesc azi cu conserva de 2 ori pe 200 de metri de la doua femei diferite care cat am fost in spatele lor urma sa mearga pe prima banda cum m-am trezit si eu sa trec pe prima sa ma duc si eu pe acolo hop si prima claxonez eu ca turbatu ea nimic (faza scurta aprinsa ca deh asa imi place mie sa fiu vizibil) pana la urma se fereste eu in draci trec de ea urland di goarna cand respectiva din fata ei desi eu claxonam inca de nebun face aceeasi miscare frane grija sa nu imi rup noile cauciucuri proaspat cumparate scap si de asta la limita dar totusi am o curiozitate daca masina are trei oglinzi de ce dracu nu invata nimeni viitori idioti la volan sa isi beleasca ochii in ele, daca eu cu Scoda Fabia sunt invizibil pentru respectivii asi ai volanului oare ce pateste un motociclist care se intalneste cu ei? ca nu are nici dimensiunile si nici claxonul care il are masina mea! Oare pana cand se vor da permisele pe ochi frumosi si pe fuste scurte????

 

 

REVOLTATOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

INFIORATOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Mult prea multi criminali pe drumuri si numarul lor este in continua crestere de parca imi vine sa incep sa imi salut prietenii cu CONDOLEANTE pentru ca nu stiou cand sau de cee vom trage pe dreapta cu toate stelele NCAP care le au masinile noastre dar totusi incapabile sa ne protejeze de mult prea multii retardati cu troace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum exista soferi si soferi, exista si motociclisti si motociclisti, eu sunt soferul care sa da cu masina 5 cm mai incolo ca sa ai tu motociclistule loc sa treci sa te bagi in fatza pentru ca imi place ca intotdeauna mi se spune MULTUMESC, tot eu sunt soferul care iti umple frigiderul de carne daca imi tai calea prea repede si daca nu semnalizezi, nu se pune problema ca te misti prea repede ca sa semnalizezi, imi oferi mie, conservarului, sansa sa te vad, sa te evit, sa te feresc daca tu gresesti, daca esti un pusti <ziarist> ca sa nu zic altfel, cu motor de 1000 care a scapat de la scoala sa fuga sa traga un fum cu gagica. nu ma intereseaza! eu sunt soferul care se uita in oglinda dupa tine motociclistule inainte sa se dea jos din masina ca sa nu te lovesc cu usa, eu sunt soferul care te cauta in oglina retrovizoare, chiar daca tu te misti suparator de repede , atat de repede ca eu nu pot sa ma uit de la oglinda din stanga la aia din dreapta ca tu ai si trecut, invatza motociclistule ca daca tu gresesti pot sa te feresc eu daca imi oferi ocazia! comporta-te previzibil.. cateva secunde in plus sau in minus nu sunt chiar atat de pretioase decat atunci cand se numara timpul in care vine salvarea.. nu vreau, eu conservarul sa te vad pe tine motociclistu sub rotile mele nici sa te agatz si sa ma uit la tine cum gusti asfaltul, ma crezi? eu vorbesc despre mine acum, eu care nu imi parchez masina in curba si chiar daca o parchez ilegal ma uit sa nu cumva sa incomodeze pe cineva prea tare, ma gandesc pana si la pietoni iti vine sa crezi tie motociclistule? am vazut o lista neagra pe forumul asta in ea sunt cativa nefericiti (prea multi dupa parerea mea) si cauzele deceselor lor.. am observat ca se specifica ca nu o fost vina lor ca au murit, de ce nu faceti voi o lista cu cei care au murit din vina lor.. (curba de la corbeanca, ala cu enduro portocaliu care mi-a taiat calea si aproape mi-a atins oglinda la 180 la ora pe A1 si nu intelegea de ce eram suparat pe el - ii zic acu daca ma citeste.. m-ai depasit pe drapta inaptule si mi-ai pus frana in fatza si era sa te adauge la lista baietzilor de mai sus, lista pe care se se putea scrie ca era vina mea, a conservarului) faceti o lista cu toti mortii ca a fost sau nu vina lor si pueti-o pe toate forumurile nu numai pe asta si pe alea auto la pustii <ziaristi> cu X5 si ML SI m6 care se trag la liniutze.. la care le vine alocatia pe luna de la maman si papa, sunt si motociclisti si conservari copii de bani gata ca omoara si mor pe sosele.. uneori ei scapa si ii omoara pe altii.. puteti sa postati sau sa bannati ce am scris eu aici.. scriu poate pentru ca azi am aflat ca fratele unui prieten de al meu a murit spatamana asta in spital dupa ce a avut un accident.. nu conteaza vina conteaza ca a murit si nu mai e!!! CUMPARATI-VA CASTI, MANUSI, COTIERE, GENUNCHIERE, APARATOARE DE COLOANA.. BAGATI BANII IN ECHIPAMENT DE PROTECTIE NU IN MOTOARE MAI PUTERNICE!!! MERGI CU FARU APRINS!!! am vazut ca in japonia a aparut p jacheta cu aibag care se declanseaza cand cazi.. baga banii in aia!!! o sa imi mai aduc aminte si o sa mai iti povestesc despre ce cred eu! eu cred ca in fiecare zi trebuie sa incerci sa conduci mai bine decat in ziua precedenta si mai cred ca drumurile din romania nu sunt sigure pentru masini daramite pentru motoare.. si mai cred ca trebuie ca tu motociclistule sa te comporti in asa fel incat sa imi dai ocazia sa te feresc in cazul in care tu gresesti si cred ca eu trebuie sa fac acelasi lucru.. eu il fac.. tu?

Imi pare rau pentru fratele prietenului tau. Ai mare dreptate in tot ce ai scris mai sus si sunt de acord "Viteza ucide" toata lumea stie asta dar nu se opresc si vor din ce in ce mai mult!! INVATATI DIN GRESELILE ALTORA pentru ca o secunda norocoasa si cu putina atentie iti poate salva viata asa ca GANDESTE-TE LA TINE SI LA CEI DIN JUR INAINTE SA URCI PE JAPONEZA ...

VA SALUT CU TOT RESPECTUL, :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

respect pentru swaysworn!

respect pentru baracuda!

respect pentru unforq1ven!

 

 

si eu sunt conservar si inca dala profesionist...si cum spunea cineva pe acest forum...motociclist doar cu acte...insa ca sa fii respectat mai intai respectate pe tine ... pentru ca asa ii respecti si pe altii...

 

SANATATE SI SA AUZIM MUMAI DE BINE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum văd eu treaba: se aude zgomot de motor, şoferii avertizaţi că vine o motocicletă, să NU facă vreo manevră bruscă

 

Eu nu aud nimic in masina pentru ca ascult muzica. Nici macar motorul propriu, vitezele le schimb dupa singurul "ceas" pe care il am in bord, e mare si chiar in mijloc: turometrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva injura de zor pe baietii cu logan care nu se dadeau la o parte, desi circulau cu 120km!

 

Cum cred eu ca judeca aia: sunt masina si merg tare [...120km =)) ...], motociclistul ala daca vine in fata mea la viteza asta si are ghinionul sa cada eu il omor si intru la puscarie! Deci pentru mine e mai sigur sa cada IN SPATELE MEU!

 

Cand merg cu motorul in afara ma feresc ca de draq sa am in spatele meu la mai putin de 100-150m un autovehicul... dintr-un motiv evident! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai tastam noi aici mult si bine, pana cand noi toti, participantii la trafic, vom avea respect, bunul simt si ce o mai fi nevoie pt. a ne comporta civilizat atunci cand suntem in postura de soferi, indiferent de ceea ce conducem.

Momentan, ne este mult mai usor sa tot aruncam pisica in curtea celorlalte categorii de autovehicule si nicidecum de a gasi adevaratele motive pt care se intampla fel de fel de nenorociri si tragedii si de a incerca sa ne educam astfel incat sa le putem evita.

Nu exista padure fara uscaciuni, asa ca mereu vom auzi de fel de fel de "lei" care au impresia ca strada le apartine si din pacate acestia sunt mai numerosi decat cei care stiu ca fac parte dintr-un sistem, unde pt a fi bine trebuie respectate regulile.

Din pacate cu o floare nu se face primavara si pana nu se schimba mentalitatea majoritatii, nu ne ramane decat sa ne tocim tastele, doar doar cat mai multi vor baga la cap ce e necesar pt a mai schimba traficul asta, care seamana mai mult cu o lupta in jungla pt supravietuire decat cu o deplasare...

Traficul e o problema peste tot, dar parca la noi e mereu legat de lipsa de respect fata de ceilalti, aspect care la altii pare mai estompat si da o nota mai de normalitate, care o astept sa apara si la noi.

Dar pana acolo sa incercam noi sa fim mai buni si apoi sa speram ca intr-un timp cat mai scurt se va ajunge si la noi la o oarecare normalitate... as vrea sa prind si ziua aia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tariceanu este si el motociclist. Daca si el ar "tzipa" o data cu noi, poate ne-am face auziti!

Si sincer, as cere modificarea decretului in ce priveste incepatorii si motoarele puternice! Ar fi mai putine victime asta e clar!

Si de ce n-am fortza nota, asa cum parlamentarii si guvernantii isi aloca milioane de $ fonduri pentru schimbul masinilor sa nu cerem si noi sa ni se faca un circuit moto? Sunt convins ca si asta ar ajuta la scaderea numarului de victime!

 

 

De ce sa tipe Tariceanu cu tine?

 

Observ cu oameni ca tine uita ca de fapt taxa aia de maxim 8000E pt prima inmatriculare auto el a bagat-o si o sustine. Uita ca e un mincinos patologic si marioneta unor hoti notorii. Tariceanu conduce tara asta la fel de prost cum merge cu motorul. Dar nu-i asa? E de-al nostru, si uitam :lol: Uitam pe dreaq. cUitati voi, eu nu uit :D

 

Sint multe victime pentru ca ne place sa rulam tare pe niste sosele supraaglomerate, printre soferi care nu intotdeauna ne vad, alaturi de ratati care iti iau fatza si femei care mai bine ar invirti oala cu sarmale decit volanul.

Sint victime pentru ca alergam de parca nu ar mai fi ziua de miine.

Imi place sa-i dau 180 pe DN1, 120 pe Barbu Vacarescu, sa scot fum la stop ca sa se uite lumea la mine ce meserias sint.

Si voi sinteti la fel ca si mine.

Nu mai ca eu sint suficient de sincer incit sa recunosc adevarul in timp ce voi dati din cap ca babele la biserica la spusele unuia care nu stie cum e sa ii dai 0-100 in 4 secunde.

Sint victime, au fost si vor fi. Asta inseamna motocicleta. Accepti, taci din gura si-ti vezi de drum. Nu accepti, trage pe dreapta si ia autobuzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Imi place sa-i dau 180 pe DN1, 120 pe Barbu Vacarescu, sa scot fum la stop ca sa se uite lumea la mine ce meserias sint.

Si voi sinteti la fel ca si mine."

 

Crezi ca esti destul de frumos pentru poza de pe sicriu? Sau vrei incinerat? :D Iti doresc multe ciomege adevarate pe spate, omule! Sper sa le primesti repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Imi place sa-i dau 180 pe DN1, 120 pe Barbu Vacarescu, sa scot fum la stop ca sa se uite lumea la mine ce meserias sint.

Si voi sinteti la fel ca si mine."

 

Crezi ca esti destul de frumos pentru poza de pe sicriu? Sau vrei incinerat? :lol: Iti doresc multe ciomege adevarate pe spate, omule! Sper sa le primesti repede!

 

 

Imi asum riscul. Sau nu.

Asa facem toti.

Unii ne da insa seama de asta iar altii credem in Alice in tara minunilor.

Cine nu e constient ca speranta de viata scade puternic cind te urci pe motor, nu are de ce sa comenteze pe forum sau si mai aiurea, sa mearga cu motorul.

Ravenshield ( :D ) iti doresc sa dai de mine pe sosele. Cu ciomagul fac eu cinste.

Pina atunci, nu va mai tinguiti aiurea ca ride Strajescu din ceruri de voi ce de papa lapte a mai mosit la Ilioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape sigur sunt offtopic, da' era sa-l scot pe un vag-semi-cunoscut-din-vedere motociclist azi de pe sosea. Aproape clasic si zic eu culpa comuna (daca ar fi fost). Masina in fata face stanga, semnalizez dreapta sa trec pe banda din dreapta si aud vrum-vrum. Facea un nene cu un CBR1000 Repsol slalom printre masini. Am abandonat manevra si am semnalizat stanga sa vada ca poa' sa se duca. Mai incet amice, ca mori nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect reciproc,educatie,atentie cit cuprinde...si lista poate continua!Toti facem greseli:conservari,motociclisti sau pietoni!Astia sintem NOI!Dar nu platim identic pentru ele!Soseaua este pentru toti,gargauni avem toti,dar ar fi bine sa ne protejam reciproc,sa evitam pe cit posibil orice incident si seara sa ne intilnim mereu sanatosi si cu vesti bune aici,pe net,sa impartasim experienta...

Felicitari celui care a initiat acest topic si citorva forumisti care au invatat ca omul nu are piese de rezerva! :D

 

Pentru conformitate:pieton cind am motorul sau conserva in parcare,conservar de 5 ani si motociclist cu acte de 25 ani!Si totusi gresesc indiferent de ipostaza! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ce as spus el aici la noi tre sa scriem si noi la ei. El a scris multe lucruri care le face pt noi care mie mi se par dovada intelepciunii si a bunului simt, nu neaparat pt noi ci pt toti cei din trafic.

 

Se numeste RESPECT.Conservarii care nu pot sa faca asta ar fi bine sa-si predea permisul la Udriste si sa declare inapti. De curand mi-a iesit unu cu conserva in fata desi veneam ZIUA cu FAZA LUNGA si CLAXONAND continuu pt ca am avut intuitie. Raspunsul a fost ca de obicei "nu te-am vazut frate"... pai frate du-te si lasa-le permisul de buna voie.

 

Revenind, motociclisti, nu confundati strada cu circuitiul de curse si cand bagati mana in gaz mai uitati-va o data in oglinda la voi si vedeti cum va sta cu lumanarea oglindindu-se in viziera sparta..

 

Automobilisti, noi oricum o sa trecem pe langa voi mai tot timpul, voi trebuie doar sa va pastrati directia si viteza, fara manevre bruste, chiar binevoitoare. Evitati sa treceti pe langa noi prea aproape si mai ales lasati-ne spatiu cand plecam de pe loc (nu intotdeauna plecam in linie dreapta, e o problema de echilibru involuntar) Daca va supara un motociclist lasati-l in pace si ganditi-va ca ambitia ce a-l invata minte va poate face sa-i fiti alaturi in ultimile clipe cand se zbate spasmotic cu fractura de baza de craniu, nu mai zic ca trebuie sa fiti de fata cand soseste nevasta care are acasa unu doi copii sau mama-sa care l-a crescut pana in urma cu o ora.

 

Nu e de gluma nici de o parte nici de alta, suntem cu totii la o franctiune de secunde de CIVILIZATIE sau de TRAGEDIE !!!

 

Sa traim!

 

P.S. Aceste randuri sunt benefice pentru manelistii din trafic, fie ei pe 2 sau 4 roti, dar din pacate ei nu stie sa citeste asa ca reply-urile cu pareri pro sunt plictisitoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OAre depasirile se fac pe partea dreapta daca sunteti pe motocicleta Acu zumatate de ora un anume NT-90-ZXR (sper ca retin bine) vad ca vine in spatele meu aproape de bordura pe langa Stadionul U clluj pe linia de tranvai (o singura banda) ma fersc cat ma aproape de axul drumuli fara probleme trece de mine si ajunge in spatele tranvaiului unde incepe sa ezite daca sa il depaseasca sau nu moment in care eu incep sa stau cu ochii beliti la el sa nu faca ceva sa nu incapa sau sa se sperie si eu sa ma catar cu conserva peste el (zii grea plus o forja acuta la cele 110+ kile pe care le deplasez la piscina olimpica)a trecut fara probleme am rasuflat usurat si pe cand colo dupa ce vad ca el a trecut vine al doilea din spate (nr. leasing SJ) asta avea si pasager tot asa pe langa bordura iar ma duc pe axu drumului sa aiba loc sa treaca cand ajung pe axul drumului hop si el ok ma mut pe margine el ramane si preseaza in spatele meu am dat si un semnal dreapta cu semnalizarea am scos si mana pe geam sa mearga de ce a trebuit sa ma streseze (la ora asta de oboseala poate par putin labil dar asta este si obosit si sa stai cu ochii in oglinzi sa te uiti si la tranvai sa nu cumva sa comiti o idiotenie) ei au plecat de la Sala Sporturilor fugariti din cate mi s-a parut mie de un berbec rupt de beat cu un Astra cu nr rosu de SM care ii tot imbia cu sticla de vin (deci a coborat de la volan in starea asta) .

 

Daca vreti sa avem grija de voi (noi conservarii) ajutati-ne sa avem grija nu stoarceti si ultima picatura de vlaga de care suntem in stare fara rost din noi pentru ca putem fii obositi fizic psihic sau poate ambele si atunci cei care o sa aiba de pierdut o sa fiti voi ca noi suntem mult mai protejati.

 

Bafta multa si ganditi-va si voi la noi ca la fel ca voi si noi suntem oameni.

 

 

P.S. un mesaj poate fara noima scris de oboseala din mine dar un mesaj cu bune intentii.

Editat de kkk_kkk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ravenshield ( ... ) iti doresc sa dai de mine pe sosele. Cu ciomagul fac eu cinste."

 

Dragul meu, nu eu vreau sa te ciomagesc! Eu te inteleg :lol: [evident te si dezaprob...]

Oricum in lumea asta mare sunt mult prea multi care abia asteapta! Noi o sa ne vedem in cele din urma [daca supravietuim destul!] dar fara ura sper!

Tot ce am afirmat sta in picioare si sunt gata sa-ti repet in fata indiferent de dimensiunile pe care le posezi si de armele + colegii dispusi sa te sustina, dar numai odata, apoi n-ai decat sa faci ce crezi, la urma urmei nu sunt tatal tau. Ma intreb ce are el de zis depre ideile tale.

Chiar, parintii tai stiu cum gandesti? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O spui ca si cum e o crima sa gindesti altfel decit majoritatea forumistilor.

Am mai multe motive decit media motociclistilor ca sa nu mor.

Ce vroiam eu sa spun am spus deja: cind te sui pe 2 roti iti asumi niste riscuri.

Le accepti, bine. Nu, mergi cu masina.

 

Observ cu nedumerire totala cum automobilistii sint o categorie aparte de oameni. Dusmanii...

Aiurea total.

Excluzind cocalarii cu X-uri, M-uri, ML-uri etc etc soferii obisnuiti nu sint pregatiti pt vitezele cu care mergem noi. Cu artificiile pe care le facem cind mergem.

Vad situatia din ambele puncte de vedere si le dau dreptate tuturor.

Realitatea ramine: chiar si cu dreptatea de partea lor, motociclistii mor pe capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'' Revenind, motociclisti, nu confundati strada cu circuitiul de curse si cand bagati mana in gaz mai uitati-va o data in oglinda la voi ''

 

 

 

Sunt convins ca ati auzit de foarte multe ori cuvintele de mai sus.

Eu nu stiu ce vrea sa spuna. Sa nu confundam strada cu un circuit ? Ce e ala circuit ? Voi ati auzit de circuit ? Daca stie cineva sau a vazut cineva un circuit va rog sa ma anuntati si pe mine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbarossa ala nu e circuit moto! De unde si denumirea "Amcart" un fel de "am si eu cart" :D

Pista aceea este prea mica pentru moto, din lipsa de altceva se mai dau cativa motoristi si acolo. Poti numi circuit moto o pista unde nu poti schimba mai mult de a doua ? Poate e bun pentru poket bike-uri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gath, te rog sa te calmezi cu atitudinea asta de flamer.

E cel mai bun si de bun simt topic pe care l'am citit pe forumul asta, ar fi pacat sa se sfarseasca sau sa se denatureze prin polemici intre noi.

Multumesc.

 

In al doilea rand, multumesc initiatorului topicului si celorlalti "conservari" (cred ca majoritatea suntem SI conservari, nu?) pentru bunul simt de care dau dovada.

Cred ca numai daca ne respectam noi si pe ceilalti participanti la trafic vom putea sa pretindem respectul si intelegerea lor.

 

ps: un moderator sa faca curat cu flameurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cel mai bun topic de pana acum.

Felicitarile mele initiatorului si respect! :D :lol:

Si eu sunt mai mult conservar deocamdata decat motociclist si uneori chiar imi place sa stau de vorba cu cate un motociclst la semafor :)

Consider ca oamenii asa cum sunt in viata de zi cu zi asa sunt si la volan respectiv pe motor. Fiecare crede ca el este cel mai indreptatit sa faca orice oricand. Cu greu ne putem adapta la reguli atata timp cat ele pot fi incalcate ca oricum nu este nimic. Oare? Pana mai acum cativa ani soferii nu erau obisnuiti cu motociclistii si invers. In plus nu pot intelege de ce un individ care merge cu un vehicul de drumurile publice nu poseda pemis egal ca acel vehicul nu merge decat cu 30 - 50 km/h maxim :D :D Te trezesti cu el ca vine pe contrasens ca si cand nimic nu s-ar intampla.

Nu cred ca strada e un camp de lupta dintre doua tabere pentru ca daca ar fi asa fiecare ar avea de pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...