Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Misto rau. Daca mi-as lua o sa de-asta as tine-o doar pentru la drum lung. Iti dai seama cum ar fi sa o tii in fata blocului si sa o gasesti intr-o dimineata cu saua taiata sau arsa de tigare...

 

superb dar bugu-ul ala e cam mare si gras. parca mergea ceva mai finut.

Ala e pentru cand merge pe apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama cum ar fi sa o tii in fata blocului si sa o gasesti intr-o dimineata cu saua taiata sau arsa de tigare...

Rider-ul era Le rider - aka francez... probabil ca la ei e mai civilizata lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si un 850, care megea in fata ta.

post-5978-1239812731_thumb.jpg

 

Ala e Adie, a mai postat aici, din Lacul Tei.

 

Acum 3 saptamani am cumparat si eu un TDM, cel al lui Pompieru din Sibiu si mi-am luat o mare teapa. Problema, vibrochen bulit.Acum trebuie sa schimb tot motorul sau sa-l dezmembrez. Asa ca daca are cineva un motor de vanzare sau aveti nevoie de piese as vrea sa ma anuntati ca sa imi fac o parere.

 

Cu respect,

 

Noro

 

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca @cristi-mic avea un motor de supertenere - ca pe supertenere`ul lui acum respira un motor de tdm, cuzineti si arbore cotit poate is la fel, si te ajuta.

 

ce se intampla cand ii vibrochenu` dus (simptome) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca @cristi-mic avea un motor de supertenere - ca pe supertenere`ul lui acum respira un motor de tdm, cuzineti si arbore cotit poate is la fel, si te ajuta.

 

ce se intampla cand ii vibrochenu` dus (simptome) ?

 

Nu iti poti da seama decat in momentul final, cand incepe o bataie la motor care se amplifica foarte repede si intr-un final se blocheaza roata, eu am avut 10 metri de frana pe asfalt de la 70km/h, noroc ca nu sunt incepator. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti poti da seama decat in momentul final, cand incepe o bataie la motor care se amplifica foarte repede si intr-un final se blocheaza roata, eu am avut 10 metri de frana pe asfalt de la 70km/h, noroc ca nu sunt incepator. :wink:

Ai rămas fără ulei? Vibrochenul la o japoneză nu se duce din senin, fără motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare, pot sa duc sistemul de evacuare din 2 tobe in una singura, daca da ce diametru trebuie sa aiba teava care pleaca de la galerie? (dublu decat la intalnirea tevilor ce vin din cilindru?) si ce toba as putea sa pun? Mai mare, mai mica, model, oferte?! :wink:

Ms anticipat! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare, pot sa duc sistemul de evacuare din 2 tobe in una singura, daca da ce diametru trebuie sa aiba teava care pleaca de la galerie? (dublu decat la intalnirea tevilor ce vin din cilindru?) si ce toba as putea sa pun? Mai mare, mai mica, model, oferte?! :laugh:

Ms anticipat! :wink:

De putut ar trebui sa se poate, am vazut treaba asta la un 900. "Dublu" ar insemna suprafata sectiunii dubla, deci in diametru n-ar fi dubla ci doar un pic mai mare. Insa nu stiu in ce masura grosimea tevii ar fi o posibila problema cat doua "coturi" suplimentare pe evacuarea unuia dintre cilindrii. O simpla parere totusi, in general arata parca mai misto mobrele cu doua tobe :wink:

post-5978-1240172457_thumb.jpgpost-5978-1240172469_thumb.jpg

 

NU imi plac deloc tobele pe care le are acuma, pentru ca urla exagerat de tare, sunt urate ca design si ca model! si vreau una sub sha ( Atasez si o poza cu tobele urate)

Poate ca unele un pic mai aratoase si mai apropiate de cadru ar arata ceva mai bine. Sub ar putea fi ok, dar ar fi mai mult de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De putut ar trebui sa se poate, am vazut treaba asta la un 900. "Dublu" ar insemna suprafata sectiunii dubla, deci in diametru n-ar fi dubla ci doar un pic mai mare. Insa nu stiu in ce masura grosimea tevii ar fi o posibila problema cat doua "coturi" suplimentare pe evacuarea unuia dintre cilindrii. O simpla parere totusi, in general arata parca mai misto mobrele cu doua tobe :wink:

post-5978-1240172457_thumb.jpgpost-5978-1240172469_thumb.jpg

 

 

Poate ca unele un pic mai aratoase si mai apropiate de cadru ar arata ceva mai bine. Sub ar putea fi ok, dar ar fi mai mult de munca.

 

eu m-am gandit asa toate TDM-urile au 2 tobe, pisikutzei mele i-ar sta bine cu o toba sub sha! ar fi mai speciala, si ma gandesc ca ar arata mai bn, sau cu 2 tobe sub sha gen Ducati, dar ma gandesc daca nu se incalzeste coditza de la toba sub sha!

Editat de hayabusika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine tobele de ex. nu se incing prea tare, dar sub sa e adevarat ca nu ar avea ventilatie asa de buna. In schimb ar trebui pus un stop pe spate mai ingust probabil, schimbat suportul pentru numar... facute cateva modificari daca vrei sa arate bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o stapanesti sanatos.

 

ceva detalii, an, pret .....

 

revin cu detalii... la cerere. e din 97, 2000E, 25k km cica, adusa in RO in 2005 cica din italia dar ma indoiesc, din B am luat-o, inmatriculata. povestea trecutului ei mi s-a parut de adormit copii, dar nu mai conteaza ca arata si merge bine. cel putin asa mi se pare mie... ca sunt si nou in bransa.

in schimb mi se pare ca vibreaza mai tare intre 3000-4000 de ture. peste, vibratiile se mai uniformizeaza putin. ceva pareri in legatura cu asta ?

si inca ceva... mai este cineva pe aici cu modelul asta de TDM din B ? ca prin oras nu cred sa fi vazut vreo una.

bafta !

 

NU imi plac deloc tobele pe care le are acuma, pentru ca urla exagerat de tare, sunt urate ca design si ca model! si vreau una sub sha ( Atasez si o poza cu tobele urate)

 

ce tare as vrea sa se auda si ale mele nitel mai tare... ca la modelul meu din 97 le am le cele stock si e silentioasa rau... mai mult zgomot face un scuter.

tu de unde le ai ? sau sunt modificate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine tobele de ex. nu se incing prea tare, dar sub sa e adevarat ca nu ar avea ventilatie asa de buna. In schimb ar trebui pus un stop pe spate mai ingust probabil, schimbat suportul pentru numar... facute cateva modificari daca vrei sa arate bine.

 

 

Suportul de numar l-am schimbat deja! :laugh:

O sa pun poza cum arata acuma numarul, dar deocamdata stau izolata ca nu am voie sa ies din casa! (sunt bolnava :wink:)

 

ce tare as vrea sa se auda si ale mele nitel mai tare... ca la modelul meu din 97 le am le cele stock si e silentioasa rau... mai mult zgomot face un scuter.

tu de unde le ai ? sau sunt modificate ?

 

 

Eu asa am luat motorul, a fost a unui mecanic (vecin cu mine) care a modificat tot motorul, el a facut si tobele! Lasa ca daca reusesc sa imi pun tobe sub Sha o sa ti le vand tie pe astea! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suportul de numar l-am schimbat deja! :laugh:

O sa pun poza cum arata acuma numarul, dar deocamdata stau izolata ca nu am voie sa ies din casa! (sunt bolnava :wink:)

 

 

 

 

Eu asa am luat motorul, a fost a unui mecanic (vecin cu mine) care a modificat tot motorul, el a facut si tobele! Lasa ca daca reusesc sa imi pun tobe sub Sha o sa ti le vand tie pe astea! :wink:

 

atata ti-a trebuit... sa-mi spui. vezi ca acuma nu mai scapi de mine :lol:

sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai noroc. m-am intors dp transfagarasan, dn pacate nu am fost cu mobra. initial asa era planul dar s-a schimbat si a trebuit sa fac pe soferu.

 

a fost intr-o zona superba cu cazare excelenta si o atmosfera de vis.

 

poate cand da caldura si topeste zapata de pe transfagarasan dam si noi o tura. sus la 2055m era zapada de 1m :wink:

 

am facut un pic de snowboarding :wink:

 

 

hai ca ma bag la somn ca-s rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suportul de numar l-am schimbat deja! :P

O sa pun poza cum arata acuma numarul, dar deocamdata stau izolata ca nu am voie sa ies din casa! (sunt bolnava :D)

 

 

 

 

Eu asa am luat motorul, a fost a unui mecanic (vecin cu mine) care a modificat tot motorul, el a facut si tobele! Lasa ca daca reusesc sa imi pun tobe sub Sha o sa ti le vand tie pe astea! :D

 

tobe sub sa mai greu pui la tdm. e destul de mic spatiul iar roata are cursa destul de mare.

 

trebuia sa pui ceva mic. am vazut niste leo vince pe un gsr 600 foarte mici si misto :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am promis ca o sa pun o poza cu actualul suport de numar! Oricum suportul va suferii ceva schimbari, maine imi pun toba sub sha, azi mi-am luat o toba devil! :D voi vopsi vechiile tobe pe care azi am observat o tablita pe care scrie ceva de genu: "Yamaha street sound mai scrie ceva nu retin exact ce si Racing" :lol: dupa ce imi pun noua toba si noul suport de numar voi pune din nou poze! Pana atunci asfalt uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...