Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Daca nu rezolvi cu fluieratu, eu zic sa scoti fluiericiu din toba... poate plange vreun politzai dupa el :D ...nu m-am putut abtine :P

Lasa ca te-ai abtinut de ziua ta

Nu ai dat p'aci sa-ti zic "La multi ani!"

Dar eu zic ca poti primi si acum :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Korben: ma duc sa cer un aparat foto ca al meu a dat ortul popii ...

 

de "cazut" n-am cazut in viraj ci cind intorceam mobra intr-o curte a unei firme ... si in loc sa ma dau jos si s-o intorc din citeva manevre, eu stateam pe ea si dadeam inainte- inapoi ... lesson learned ! in rest, ai dreptate ...

eu greu sa ai de fiecare data reflexele corecte ... asta vine cu timul, la unii, niciodata la altii :peace: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, incearca sa dai cu un adeziv, iar daca nu tine o alta solutie ar fi manson nou.

Sau chiar 2, sa fie stereo.

:P

 

 

ce adeziv? ma gandeam sa dau cu apa cu sapun si aia e :peace:

 

poate niste fixativ de par :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce adeziv? ma gandeam sa dau cu apa cu sapun si aia e

prenadez

Mesaj completat

ce fel de adeziv? daca dau cu lipici apoi cum le mai scot??

Daca va trebui sa le scoti inseamna ca nu mai sunt bune, sau ca nu ti le mai trebuie, deci nu mai conteaza cum le scoti

prenadezul e suficient de elasic ca sa iti permita sa scoti mansoanele si suficient de adeziv ca sa nu se invarta mansonul pe ghidon

cu conditia sa degresezi interiorul mansonului si ghidonul inainte de aplicarea prenadezului

tu chiar nu stii nimic, mai omule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prenadez

Mesaj completat

 

Daca va trebui sa le scoti inseamna ca nu mai sunt bune, sau ca nu ti le mai trebuie, deci nu mai conteaza cum le scoti

prenadezul e suficient de elasic ca sa iti permita sa scoti mansoanele si suficient de adeziv ca sa nu se invarta mansonul pe ghidon

cu conditia sa degresezi interiorul mansonului si ghidonul inainte de aplicarea prenadezului

tu chiar nu stii nimic, mai omule?

 

 

nicule nu am av ut deloc treaba cu prenandezul si nici nu am mai schimbat vreodata mansoanele.

 

nu am 27 de ani de experienta ca sa pot vorbi din ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa arata foaia (cam proasta poza, recunosc) si lantul ...

 

daca s-a largit mansonul merge sa dai cu niste Power Tape pe ghidon 2, 3 straturi si daca-l tragi peste ar trebui sa stea fara lipici ...

eu asa facem la scuter :peace:

Mesaj completat

o poza ceva mai buna ...

post-50906-1272383117_thumb.jpg

post-50906-1272384046_thumb.jpg

post-50906-1272384333_thumb.jpg

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am 27 de ani de experienta ca sa pot vorbi din ea...

Am observat ca inveti repede, asa ca tine aproape :peace:

Ar fi pacat sa nu beneficieze toti de experienta mea, si altora ca mine (pentru ca nu le stiu eu pe toate)

In epoca de piatra a motociclismului trebuia sa le stii cam pe toate, altfel nu te descurcai

 

.

Mesaj completat

asa arata foaia (cam proasta poza, recunosc) si lantul ...

Omule

Verdict, crima :D

Mergi in pace, pinionul e OK, lantul mai merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare as vrea sa fac urmatorul traseu:

Bucuresti - Brasov - Miercurea Ciuc - Balan - Lacu Rosu - Bicaz - Durau - Brosteni - Vatra Dornei - Borsa - Telciu - Nasaud - variante:

- pasul Tihuta (drum european)

- pasul Rotunda (forestier) prin Sangeorz Bai, Rodna, Sant, Valea Mare

Vatra Dornei - Paltinis (forestier) - Bilbor - variante:

- direct spre Capu Corbului

- ocol prin Secu, Borsec, Capu Corbului

coada lacului Bicaz - Bicaz - Lacu Rosu - Odorheiu Secuiesc - Brasov - Bucuresti.

1300 Km = 3 zile

 

Am nevoie de informatii in ce priveste starea drumurilor, cazare in zona lacului Bicaz si ce as putea taia din traseu fara sa pierd nimic interesant.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule

Verdict, crima :D

Mergi in pace, pinionul e OK, lantul mai merge

saru'mina !

trebuie sa vad totusi ce freaca pe acolo ... banuiesc ca de aparatoarea de plastic ...

mama ei de treaba, daca n-are cric central :peace:

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare as vrea sa fac urmatorul traseu:

Bucuresti - Brasov - Miercurea Ciuc - Balan - Lacu Rosu - Bicaz - Durau - Brosteni - Vatra Dornei - Borsa - Telciu - Nasaud - variante:

- pasul Tihuta (drum european)

- pasul Rotunda (forestier) prin Sangeorz Bai, Rodna, Sant, Valea Mare

Vatra Dornei - Paltinis (forestier) - Bilbor - variante:

- direct spre Capu Corbului

- ocol prin Secu, Borsec, Capu Corbului

coada lacului Bicaz - Bicaz - Lacu Rosu - Odorheiu Secuiesc - Brasov - Bucuresti.

1300 Km = 3 zile

 

Am nevoie de informatii in ce priveste starea drumurilor, cazare in zona lacului Bicaz si ce as putea taia din traseu fara sa pierd nimic interesant.

Multumesc.

 

 

cazare in bicaz: in oras cum mergi spre baraj este un complex mare pe stanga langa o biserica parca. e un pic cocotat pe munte, mi se pare. acolo am gasit cazare super ieftina.

 

pasult tihuta e super misto asfaltat (aici iti poate de mai multe informatii Rockeru ca se duce in week-endu asta), cheile bicazului sunt ok, din loc in loc o groapa, dar nimic de speriat pt TDM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am 27 de ani de experienta ca sa pot vorbi din ea...

Las' ca am eu 17 ani experienta si am dat cu fundul de pamant de nu m-am vazut. Cateodata si talentul conteaza nu numai experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am 27 de ani de experienta ca sa pot vorbi din ea...

 

Las' ca am eu 17 ani experienta si am dat cu fundul de pamant de nu m-am vazut. Cateodata si talentul conteaza nu numai experienta.

 

cat traim invatam nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa vad totusi ce freaca pe acolo ... banuiesc ca de aparatoarea de plastic ...

Verifica intinderea lantului

pe cricul lateral, "sageata" trebuie sa aiba minim 4 cm si maxim 5 cm

Masoara cu ruleta, nu cu ochiul

Mesaj completat

cat traim invatam nu?

Pai trebuie, altfel ne transformam in legume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg TDM-istii la Garnic?

Eu probabil plec de vineri, de pe la 14:00 - 15:00, daca mai gasesc lume care sa plece cam asa (plecare din TM). Daca nu, probabil plec mai iute, de la 13:00, cu grupul organizat de la Timisoara Choppers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare as vrea sa fac urmatorul traseu:

Bucuresti - Brasov - Miercurea Ciuc - Balan - Lacu Rosu - Bicaz - Durau - Brosteni - Vatra Dornei - Borsa - Telciu - Nasaud - variante:

- pasul Tihuta (drum european)

- pasul Rotunda (forestier) prin Sangeorz Bai, Rodna, Sant, Valea Mare

Vatra Dornei - Paltinis (forestier) - Bilbor - variante:

- direct spre Capu Corbului

- ocol prin Secu, Borsec, Capu Corbului

coada lacului Bicaz - Bicaz - Lacu Rosu - Odorheiu Secuiesc - Brasov - Bucuresti.

1300 Km = 3 zile

 

Am nevoie de informatii in ce priveste starea drumurilor, cazare in zona lacului Bicaz si ce as putea taia din traseu fara sa pierd nimic interesant.

Multumesc.

 

 

De la Tusnad pina la Miercurea Ciuc drumul e rau dar circulabil, de la Miercurea Ciuc la Balan este drum nou asfaltat, dar de acolo e dezastru, mai bine o iei prin Gheorgheni catre Lacu Rosu (daca nu ai de gand sa faci full enduro :peace: )de la Gheorgheni catre Odorheiu secuiesc este drumul bun L-am facut nu de mult, mai multe detalii iti pot da baietii din Odorhei " Fotok".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg TDM-istii la Garnic?

Eu probabil plec de vineri, de pe la 14:00 - 15:00, daca mai gasesc lume care sa plece cam asa (plecare din TM). Daca nu, probabil plec mai iute, de la 13:00, cu grupul organizat de la Timisoara Choppers.

Sunt cativa motociclisti aradeni, nu stiu sa fie vreun tedemist, dar printre ei e si Swartelf aka Alex aka fiul meu, cu Transalpul

Sa aveti grija de el

 

/index.php?...t&p=2397942

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Tusnad pina la Miercurea Ciuc drumul e rau dar circulabil, de la Miercurea Ciuc la Balan este drum nou asfaltat, dar de acolo e dezastru, mai bine o iei prin Gheorgheni catre Lacu Rosu (daca nu ai de gand sa faci full enduro :peace: )de la Gheorgheni catre Odorheiu secuiesc este drumul bun L-am facut nu de mult, mai multe detalii iti pot da baietii din Odorhei " Fotok".

Multumesc pentru info.

 

Mai vad un drum: Miercurea Ciuc - Valea Rece - Poiana Fagului - Puntea Lupului - Damuc - DN12C (iese intre Lacu Rosu si Bicaz). Pe acolo cum e?

Nu caut neaparat drumuri bune, ci mai degraba peisaje faine. :D

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta scriam pe forum cand ati inceput sa planuiti excursia de paste. :D

"daca veniti in bucovina, zona sucevei, da-ti-mi si mie de stire va rog. mi-ar placea sa va insotesc si/sau sa bem un pahar de ceva impreuna. plus ca va pot recomanda niste trasee frumoase prin zona. n-am tdm, dar merge si mobra mea, nu-s probleme."

pacat ca n-ati dat si voi un semn daca tot ati venit prin zona sucevei. mi-ar fi placut sa va cunosc live. si poate va puteam ajuta cu accidentul.

Salutare Gaby. Dupa cum ti-am si promis, astazi trag o tura pana in Vatra Dornei (la socrii) si am sa raman pana duminica. Poate vrei sa ne intalnim intr-o zi, poate in Campulung M. sau in Dorna, sa stam la un pahar de vorba. Ce zici?

Numarul meu de tel e acesta 0743 279418. Vorbim la telefon, caci acolo unde am sa merg, nu o sa am net.

Numai bine :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Gaby. Dupa cum ti-am si promis, astazi trag o tura pana in Vatra Dornei (la socrii) si am sa raman pana duminica. Poate vrei sa ne intalnim intr-o zi, poate in Campulung M. sau in Dorna, sa stam la un pahar de vorba. Ce zici?

Numarul meu de tel e acesta 0743 279418. Vorbim la telefon, caci acolo unde am sa merg, nu o sa am net.

Numai bine :peace:

 

 

da-i omului un PM ca poate nu intra pe aici :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc un intrerupator sau cum ii spune la chestia aia de aprinde si stinge becul la frina de mana pe ghidon...imi ramane aprins stopul pe frina dupa ce o actionez si revine dar mai greu...nu vreau sa ma pupe vreun conservar in ..dos..pentru ca nu a vazut lucrand stopul

Editat de cristian72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc un intrerupator sau cum ii spune la chestia aia de aprinde si stinge becul la frina de mana pe ghidon...imi ramane aprins stopul pe frina dupa ce o actionez si revine dar mai greu...nu vreau sa ma pupe vreun conservar in ..dos..pentru ca nu a vazut lucrand stopul

 

demonteaza-l si curata-l un pic da cu wd40 :laugh:

 

la mine am observat azi ramane aprins dupa ce franez, daca imping maneta se stinge.

 

ce-ai facut cu actele, cand pleci in innsorita spanie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...