Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

1200 e un pret bun. Bine inteles depinde de starea mobrei. Daca e ok atunci sa nu iti fie mila de banuti.

 

 

@ Cavaleru : cand am luat mobra avea uleiul din ea 2500 km ...eu am mai mers 2000 si am schimbat. De atunci am facut inca 6000 si acum iar trebuie sa schimb:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut TDM -isti. Am citit mult despre modelul asta de motor si recunosc ca s-a lipit de sufletul lui. Am gasit unul la 1200 la vanzare din 1995.Vreau sa stiu daca este un pret bun pentru perioada asta care se anunta a fi grea d.p.d.v. financiar.

Daca mai puteti sa-ti spuneti cum sta la costuri consumabile si daca se gasesc cat de cat usor.

 

 

Multumesc.

 

gasesti usor si preturile sunt decente, oricum mobra e foarte fiabila.

 

pretul e bun :cheers:

 

ar fi si mai buna daca are avea si ceva extra, topcase, coburi, sau macar suportii, cric central , etc :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu uleiu se schimba la 6000km :cheers:

 

Cum e la voi, 6000km / 6 luni sau 6000 / 1an? Am gasit pe catalogul Valvoline 6000 / 6 luni si mi se pare oarecum ciudat sa il schimbi de 2 ori pe an, indiferent de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut TDM -isti. Am citit mult despre modelul asta de motor si recunosc ca s-a lipit de sufletul lui. Am gasit unul la 1200 la vanzare din 1995.Vreau sa stiu daca este un pret bun pentru perioada asta care se anunta a fi grea d.p.d.v. financiar.

Daca mai puteti sa-ti spuneti cum sta la costuri consumabile si daca se gasesc cat de cat usor.

 

 

Multumesc.

 

pe langa toate chestiile care le verifici de bun simt la o mobra (e ras-discutat in forum).

 

ai in vedere urmatoarele :

 

viteza a 3-a se poate intampla sa huruie (exista oameni din tarile civilizate care asa le-au cumparat, si au trecut deja de mult de pragul de 100.000 de km fara probleme de la asta)

 

verifica prinderile motorului, e de ajuns o fisura sau o slabire in prindere, si din cauza vibratiilor tipice 2L se crapa si se extinde beleaua.

 

atentie la ulei, e carter uscat verifica daca functioneaza pompele de ulei. daca e persoana care se ocupa cu vanzare atunci probabil e "pretatita" de vanzare cu ulei cat de cat nou. daca nu, scoate joja si studiaza uleuiul.

- MOBRA MANANCA ULEI (mai cu seama ca altele - nu e de alarma - s-a gasit potentiala cauza pe forumurile mari, dar e mai eftin sa completezi cu MEGA 20w-50`ul MINERAL de vara - recomandat de carte :cheers: )

 

carburatoarele sunt "in cap" si pentru asta zornaie la viteze mici acele in jiglerele de sprit, ele se uzeaza si jiglerele se ovalizeaza -> bujii afumate, consum mare - +eventuale goluri de putere. - la 3vd din cate am vazut pe KEDO e mai scumpa distractia cu acele si jiglerele decat la 3vd.

 

sa verifici neaparat incarcarea la baterie, daca nu e corespunzatoare, negociaza - se pot lua pe la 100 de euro.

 

pretul expus pare a fi bun, atentie la kilometraj - sunt motociclete de cursa lunga, rare exceptii ca 95`u sa aiba ceva ozn de distanta parcursa ( de ex<40.000 )

 

bafta si sa ne vedem calare cu tedemeu`

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie nicaieri in manualul motocicletei ca uleiul se schimba dupa timp, nu kilometri, doar ca vara pe canicula se recomanda un ulei mai gros.

 

Nu stiu ce sa zic... la majoritatea masinilor, utilajelor etc exista si o limita de timp, prin urmare ar trebui sa fie si la motociclete valabila regula asta. Paginile 6-2 / 6-3 din manualul de utilizare: "The annual checks must be performed every year, except if a kilometer-based maintenance is performed instead." La pagina urmatoare in partea dreapta o sa vezi si coloana "Annual check" bifata la schimbul ptr ulei (change+check oil level). Ma indoiesc ca vor sa zica ca in fiecare an sa verific nivelul pe joja. Valvoline recomanda schimbul la cel mult 1 an ptr 900.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic... la majoritatea masinilor, utilajelor etc exista si o limita de timp, prin urmare ar trebui sa fie si la motociclete valabila regula asta. Paginile 6-2 / 6-3 din manualul de utilizare: "The annual checks must be performed every year, except if a kilometer-based maintenance is performed instead." La pagina urmatoare in partea dreapta o sa vezi si coloana "Annual check" bifata la schimbul ptr ulei (change+check oil level). Ma indoiesc ca vor sa zica ca in fiecare an sa verific nivelul pe joja. Valvoline recomanda schimbul la cel mult 1 an ptr 900.

 

 

stiu ca se schimba la numar de km si nu la luni, probabil ca daca in 6 luni nu ai facut km aia ar fi bine sa il schimbi dar eu cred ca e la an ...

 

nu mai stiu .. am uleiu in motor de 1 an, sa il schimb???

 

linxule zi si mie un scor pt motul de 4 litri 10w40 sau 15w40 5100, parca asta e ala mai ieftin :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ajung acasa sa le fac niste poze sa ti le trimit sa vezi daca e ce-ti trebe tie, pentru ca prietenul asta al meu cand le-a luat nu a putut sa le monteze pt ca avea facuta nu stiu ce modificare la TDM ( adica nu mai avea distribuitorul ala de frana) si nu se potriveau, iar din ce imi spui tu si la tine e lafel, adica ai doua furtune egale, care pleaca din pompa de frana la fiecare etrier in parte.Mai bine sa ajung acasa sa ma mai uit odata la ele si eu si pun poze sa le vezi si tu daca este ce iti trebe

 

Nu mai stiu cat au costat initial, dar nu asta conteaza pt ca ne intelegem noi.Pretul spus de tine mi se pare corect.

 

Toate bune!

 

Hello mai ai frinele acelea recing?:cheers: ca ma cam intereseaza..daca le ai da un beep la 0745251597 si te sun eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa toate chestiile care le verifici de bun simt la o mobra (e ras-discutat in forum).

 

ai in vedere urmatoarele :

 

viteza a 3-a se poate intampla sa huruie (exista oameni din tarile civilizate care asa le-au cumparat, si au trecut deja de mult de pragul de 100.000 de km fara probleme de la asta)

 

verifica prinderile motorului, e de ajuns o fisura sau o slabire in prindere, si din cauza vibratiilor tipice 2L se crapa si se extinde beleaua.

 

atentie la ulei, e carter uscat verifica daca functioneaza pompele de ulei. daca e persoana care se ocupa cu vanzare atunci probabil e "pretatita" de vanzare cu ulei cat de cat nou. daca nu, scoate joja si studiaza uleuiul.

- MOBRA MANANCA ULEI (mai cu seama ca altele - nu e de alarma - s-a gasit potentiala cauza pe forumurile mari, dar e mai eftin sa completezi cu MEGA 20w-50`ul MINERAL de vara - recomandat de carte :cheers: )

 

carburatoarele sunt "in cap" si pentru asta zornaie la viteze mici acele in jiglerele de sprit, ele se uzeaza si jiglerele se ovalizeaza -> bujii afumate, consum mare - +eventuale goluri de putere. - la 3vd din cate am vazut pe KEDO e mai scumpa distractia cu acele si jiglerele decat la 3vd.

 

sa verifici neaparat incarcarea la baterie, daca nu e corespunzatoare, negociaza - se pot lua pe la 100 de euro.

 

pretul expus pare a fi bun, atentie la kilometraj - sunt motociclete de cursa lunga, rare exceptii ca 95`u sa aiba ceva ozn de distanta parcursa ( de ex<40.000 )

 

bafta si sa ne vedem calare cu tedemeu`

 

multa stima d-le. Motorul nu este inmatriculat, e adus recent. Ai ghicit bine are 44.000, dar nu cred asta.Optic arata a motor ingrijit.Nu stiu cum o sa-l incercam neavand numere.Azi am stat toata ziua la servici urmarind posturi cu TDM. E clar daca nu e motorul asta un TDM e sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea tarziu, deja am pus mana pe ele :banana:

 

Salut, da am auzit ca ai pus mina pe ele dar...din cite am inteles ai nevoie de cabluri eu in schimb am nevoie de cotul care leaga pompa de frina cu acel cablu..ce zici facem un deal?:cheers: Mie Fotok mi-a zis ca aveti voi pe aici, inital eu pe le il intrebasem.

da un add la id-u de mess: d3vilm3 si putem vb acolo.Mersi mult.

 

prea tarziu, deja am pus mana pe ele :lol:

 

Salut, da am auzit ca ai pus mina pe ele dar...din cite am inteles ai nevoie de cabluri eu in schimb am nevoie de cotul care leaga pompa de frina cu acel cablu..ce zici facem un deal? Mie Fotok mi-a zis ca aveti voi pe aici, inital eu pe le il intrebasem.

da un add la id-u de mess: d3vilm3 si putem vb acolo.Mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa stima d-le. Motorul nu este inmatriculat, e adus recent. Ai ghicit bine are 44.000, dar nu cred asta.Optic arata a motor ingrijit.Nu stiu cum o sa-l incercam neavand numere.Azi am stat toata ziua la servici urmarind posturi cu TDM. E clar daca nu e motorul asta un TDM e sigur

 

mai poti verifica si semeringurile sa nu curga..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e la voi, 6000km / 6 luni sau 6000 / 1an? Am gasit pe catalogul Valvoline 6000 / 6 luni si mi se pare oarecum ciudat sa il schimbi de 2 ori pe an, indiferent de km.

 

Din cate stiu, si nu cred ca ma insel, 6000km/6luni inseamna ca schimbi uleiul la 6000 de km sau la 6 luni, functie de "termenul limita" care il atingi primul. Adica daca ai uleiul in motor de 6 luni dar tu ai facut 4000 de km il schimbi, daca ai facut cu uleiul respectiv 6000 de km dar au trecut 2 luni, iar il schimbi.Sper ca m-am facut inteles.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, si nu cred ca ma insel, 6000km/6luni inseamna ca schimbi uleiul la 6000 de km sau la 6 luni, functie de "termenul limita" care il atingi primul. Adica daca ai uleiul in motor de 6 luni dar tu ai facut 4000 de km il schimbi, daca ai facut cu uleiul respectiv 6000 de km dar au trecut 2 luni, iar il schimbi.Sper ca m-am facut inteles.

 

Toate bune!

 

:cheers: Ce altceva ar fi putut sa insemne? Se punea problema daca e confirmat acest lucru de manualul motocicletei. Eu stiam ca in general perioada limita e de 1 an, la majoritatea motoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, si nu cred ca ma insel, 6000km/6luni inseamna ca schimbi uleiul la 6000 de km sau la 6 luni, functie de "termenul limita" care il atingi primul. Adica daca ai uleiul in motor de 6 luni dar tu ai facut 4000 de km il schimbi, daca ai facut cu uleiul respectiv 6000 de km dar au trecut 2 luni, iar il schimbi

Haynes zice altceva

Dar nici eu nu sunt de acord cu el, maxim 6000 km

Dar la un an trebuie schimbat

Uitati-va si pe flacoanele de ulei si veti vedea ca scrie clar "Best before..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor, se apropie intalnirea de la Tg secuiesc, e cineva tentat de ea ? As aprecia foarte tare daca as sti din timp cati tdm-isti vor sa vina , ca sa stiu daca e cineva care vrea cazare sau stam in corturi si alte detalii de genul asta . Chiar daca nu eu organizez intalnirea, as putea sa aranjez (pentru cine vrea) anumite chestii daca le stiu din timp. Fratilor adunati-va, ar fi nemaipomenit sa ne intalnim cat mai multi TDM-isti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-ar putea sa vin, nu promit. sper sa pun mobra pe picioare pana atunci. stau la cort nu e nevoie de cazare, cat mai subtire la buget ca am si alte chestii de platit :rolleyes:

 

azi am schimbat etrierii, furtunele si lichidul de frana.

 

urmeaza luni golirea sistemului de racire, si din nou curatarea termostatului si umplerea lui de mastic in speranta sa nu mai picure.

 

mai am de verificat din nou instalatia electrica.

 

si sa ii curat si ung lantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 18 beri japoneze la rece, care vine sa ma ajute sa le dovedesc maine?? :rolleyes:

 

 

Salut.. uite de chestia asta iti vorbeam eu :drink: lasa un mesaj daca asta e ce ai si tu, si nu ai nevoie.

Multzam.

post-40282-1245523367_thumb.jpg

post-40282-1245523384_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele promise.

 

din pacate va trebui sa schimb placutele. cele existente mai au breo 3-4 mm pana la semnul producatorului dar problema ar fi ca ele s-au mulat pe discurile fostului propietar. pa prima testare nu am simiti mare lucru asa ca atunci ca o sa scot mobra la plimbarica va trebui sa fiu atent si sa evit franele brutale pana nu se aseaza placutele

 

Salut.. uite de chestia asta iti vorbeam eu :rolleyes: lasa un mesaj daca asta e ce ai si tu, si nu ai nevoie.

Multzam.

 

 

din pacate la mine nu sunt asa. sunt ca in poza. nu se infileteaza. cotul ala e prins direct de cablu

 

PS au mai ramas 14 beri :drink:

post-21191-1245523992_thumb.jpg

post-21191-1245523999_thumb.jpg

post-21191-1245524005_thumb.jpg

post-21191-1245524012_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor, se apropie intalnirea de la Tg secuiesc, e cineva tentat de ea ? As aprecia foarte tare daca as sti din timp cati tdm-isti vor sa vina , ca sa stiu daca e cineva care vrea cazare sau stam in corturi si alte detalii de genul asta . Chiar daca nu eu organizez intalnirea, as putea sa aranjez (pentru cine vrea) anumite chestii daca le stiu din timp. Fratilor adunati-va, ar fi nemaipomenit sa ne intalnim cat mai multi TDM-isti.

 

 

Dupa cate pare "Venim" ... Ai putea sa`mi aranjezi un ceaun de undeva? De 12-15 litri? :>

Sa numai car eu 500km. :drink: Fac o bere.. sau chiar 2 :makeout:

 

Sa ne vedem cu bine! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarumana. raman dator o mie de ani :rolleyes:

 

m-a apucat batzaiala pe scaun cand am citit

 

http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...0-2002-current/

 

eu din pacate in capitolul tdm am ultimul titlu "850"

900`le nu e pentru mine ...

 

upgrade`ul va fi intoarcerea in continentul european, catre germania acolo.

 

 

 

da pana atunci mai e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...