Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

intre timp ma tot gandesc sa imi achizitionez un scuter de250cmc pt mersul prin bucuresti si nu numai. mi-a picat in troc Paggio Beverly.

Te gandesti ca daca erai cu scuterul nu se intampla asta sau n-are legatura? M-ai facut curios...

Sanatate cat cuprinde! Septembrie nu-i departe...

 

uamenilor!

1.voi cum procedati cand curatati lantu fara cric central si fara stander? [ adica plimbati bestia sau se pune pe butuci sau cum fac sa o las cu fundun' aer? ]

2. aveti idee de unde fac rost de suruburi pt parbriz?

3. dar de "veshmantul" de cauciuc al schimbatorului.... momentan am o juma' de rola de leucoplast infasurata pe lefierul cu care schimb viteza :D)

 

1. Intre metodele de mai sus recomand doar prima metoda a lui fuchsia (cricul auto sau un hidraulic, daca gasesti unul asa de mic incat sa intre sub mobra). In rest, metodele prin care se foloseste ca element de sprijin laba mobrei... mmm. La 850 nu cred ca este cazul, dar TDM900 are un cric lateral foarte subtirel si flexibil, asa... ca un piciorush de gazela. Deci grija mare! Desi pare casabil ai sanse mai mari sa il indoi. Eu l-am indoit pe-al meu la un accident, in orice caz e un metal dubios si are o structura dubioasa.

 

1b. Daca ai de gand sa ramai la metodele clasice de spalare / ungere a lantului si vrei sa te si plimbi mult, recomand de pe-acum sa te interesezi de un central.

 

2.3. - Din Bucuresti: Dual Tours / K&Log / Motodynamics, dar mai sunt si altii. Le poti da un mail sa-ti trimita catalogul de piese in format .pdf pentru anul si culoarea ta si pe urma le trimiti codurile ca sa-ti dea preturi. Suruburi s-ar putea sa gasesti si prin alte parti. Alea originale mi se pare cele mai ok, oricum. Sunt cel putin 1 euro/buc. Iar cu schimbatorul, daca nu iti face gaura in incaltari si nu arata urat presupun ca e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te gandesti ca daca erai cu scuterul nu se intampla asta sau n-are legatura? M-ai facut curios...

Sanatate cat cuprinde! Septembrie nu-i departe...

 

nu are legatura. scuterul consuma mai putin mai practic si mai usor de folosit in trafic plus ca protejeaza mai bine daca te prinde o ploaie.

 

si in plus de asta mi-e dor sa merg din nou cu un scuter ( prima dragoste e nemuritoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru: se mai stie ceva de lisa pt cric central ? Ca am vazut zilele trecute linkul, si m-am trecut si eu, ca m-ar interesa.

 

In alta ordine de idei, incepe sa'mi placa mersul cu moto prin oras. Orientativ iese un consum de vreo 5-6% [nu fac plinu' pana-n varf, ca sa vad exact], pe cand la masina cred ca trec de 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru: se mai stie ceva de lisa pt cric central ? Ca am vazut zilele trecute linkul, si m-am trecut si eu, ca m-ar interesa.

 

In alta ordine de idei, incepe sa'mi placa mersul cu moto prin oras. Orientativ iese un consum de vreo 5-6% [nu fac plinu' pana-n varf, ca sa vad exact], pe cand la masina cred ca trec de 10.

pai trebuie sa ne strangem mai multi ca sa iasa cat mai ieftin.

 

ideea e ca pana nu suntem 5-6 nu ar rost sa ma duc la omu rspectiv ca mi-a zis ca 1-2 buc nu se baga sa faca.

Mesaj completat

cavalerule, cat costa cricu central din semnatura?

 

lista e valabila doar pt 3vd si 4 tx, la 900 difera modelul cricului central.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai trebuie sa ne strangem mai multi ca sa iasa cat mai ieftin.

 

ideea e ca pana nu suntem 5-6 nu ar rost sa ma duc la omu rspectiv ca mi-a zis ca 1-2 buc nu se baga sa faca.

Mesaj completat

 

 

lista e valabila doar pt 3vd si 4 tx, la 900 difera modelul cricului central.

...pai nene cat e pana la urma un cric ca ma bag si eu la o adica.

 

scuter bun in oras, sincer mi-e mila cand scot TDM-ul prin oras, desi imi place cand vad lumea ca intoarce privirea dupa el, dar parca e facut sa manance asfalt la drum intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O luna pina la intalnirea TDM !!

 

Salutare TDM-stilor !! Mai este exact o luna pana la intalnirea noastra asa ca va rog sa stabiliti cine vine si cu cate persoane, ca sa pot face rezervarea. Asfalt uscat la toata lumea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cricul central la TDM900 sunt doua feluri de cricuri centrale originale: unul pana in 2005 si altul incepand din 2006. Cel vechi costa vreo 8 mil., cel nou vreo 9 mil. Eu n-am avut bani sa-mi cumpar.

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O luna pina la intalnirea TDM !!

 

Salutare TDM-stilor !! Mai este exact o luna pana la intalnirea noastra asa ca va rog sa stabiliti cine vine si cu cate persoane, ca sa pot face rezervarea. Asfalt uscat la toata lumea !!!

Puteti veni insotiti si de motociclisti cu alte tipuri de motoare daca va face placere, eu vreau sa stiu doar cati vom fi !!

post-37709-1276241893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare TDM-stilor !! Mai este exact o luna pana la intalnirea noastra asa ca va rog sa stabiliti cine vine si cu cate persoane, ca sa pot face rezervarea. Asfalt uscat la toata lumea !!!

 

Salut baieti, cu parere de rau n-o sa pot veni nici tura asta, un prieten bun se insoara exact in sambata cu pricina. Distractie maxima celor care merg ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cricul central la TDM900 sunt doua feluri de cricuri centrale originale: unul pana in 2005 si altul incepand din 2006. Cel vechi costa vreo 8 mil., cel nou vreo 9 mil. Eu n-am avut bani sa-mi cumpar.

In primul rand de ce iti trebuie original? Atat SW Motech cat si H&B fac lucruri de foarte buna calitate si perfect compatibile din cate stiu (eu am SW Motech).

In al doilea rand, esti sigur ca exista acea diferenta? Adica cricul care merge la mine la tine nu ar merge... unde ar fi diferentele? M-am uitat si nici unul dintre cei doi producatori de mai sus nu am doua modele ptr TDM900. De asemenea din poze, cricurile originale arata la fel. Btw, uite, poate va ajuta cu ceva; momentan il puteti lua cu 45 GBP, original:

 

http://cgi.ebay.co.uk/YAMAHA-TDM900-MAIN-C...=item45f35f2603

 

O luna pina la intalnirea TDM !!

Salutare TDM-stilor !! Mai este exact o luna pana la intalnirea noastra asa ca va rog sa stabiliti cine vine si cu cate persoane, ca sa pot face rezervarea. Asfalt uscat la toata lumea !!!

Salutare nea Mircea. Din pacate nici eu nu cred ca voi putea veni, asa ca nu pot confirma pentru o rezervare. Daca e sa vin o sa vad cum fac sa gasesc cazare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9-11 iulie,

Avand in vedere posibilitatea de a organiza noi in Covasna intalnirea, m-am interesat de cateva lucruri ca sa fie clare de la inceput si sa pot sa vi le prezint din timp ca sa putem discuta daca modificam ceva sau nu . Pentru inceput o sa atasez harta cu un traseu pentru cei care nu au mai fost in zona si o sa va dau cateva explicatii :

-9 iulie – Deplasare catre destinatie, intalnirea la Sfantu Gheorghe si in functie de cat de obositi vor fi cei care vin de la distante mai mari si la ce ore aproximeaza ca vor ajunge, mergem mai departe catre Sfanta Ana sau catre primul loc de campare-cazare in Targu Secuiesc la pensiunea “Szikla” : Primul loc de dormit

(Sfantu Gheorghe-Sfanta Ana – Tg secuiesc = 68 km)

-10 iulie- Plecare catre cel de-al doilea punct pe traseul: Tg. Secuiesc-Lacul de la Padureni,cu pauza aici- Covasna-Comandau= 70 km , Cu locul de dormit aici, la pensiunea: “ La lupu Singuratic” :Al doilea loc de dormit

-11 iulie – Trezire , Împachetare, Plecare ! In functie de distante mai devreme sau mai tarziu.

Am atasat link-urile ca sa va faceti o idee despre locurile de campare dar preturile din liste nu sunt relevante pentru ca vom avea parte de reduceri mari si in functie de cate persoane vom fi.

Daca are cineva obiectii , va rog sa-mi spuneti din timp, ca sa nu-i bag si pe ceilalti oameni in vrie si pina la urma sa nu iasa nimic cu toate ca lucrurile vor fi rezolvate. In medie pretul cazarii va fi intre 20 si 40 Ron per pat si pt cort inca nu stiu dar probabil ceva modic.

 

In speranta ca sunteti multumiti si va satisface aceasta organizare : Va multumesc pt rabdarea cu care ati citit acest post !

MIRCEA

P.S. NU VA UITATI COSTUMELE DE BAIE ACASA !!

 

ar fi timpul sa incepem sa croim o lista:

 

1. Cavaleru + 3 persoane ( 50% sanse sa vin, vom veni cu o masina)

2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand de ce iti trebuie original? Atat SW Motech cat si H&B fac lucruri de foarte buna calitate si perfect compatibile din cate stiu (eu am SW Motech).

In al doilea rand, esti sigur ca exista acea diferenta? Adica cricul care merge la mine la tine nu ar merge... unde ar fi diferentele? M-am uitat si nici unul dintre cei doi producatori de mai sus nu am doua modele ptr TDM900. De asemenea din poze, cricurile originale arata la fel. Btw, uite, poate va ajuta cu ceva; momentan il puteti lua cu 45 GBP, original:

 

http://cgi.ebay.co.uk/YAMAHA-TDM900-MAIN-C...=item45f35f2603

 

 

Salutare nea Mircea. Din pacate nici eu nu cred ca voi putea veni, asa ca nu pot confirma pentru o rezervare. Daca e sa vin o sa vad cum fac sa gasesc cazare.

Esti bine venit daca te hotarasti sa vii, loc de dormit iti aranjez eu pe loc, tu vino numai !!

Pentru confirmari si alte informatii adresa mea de mail este : mircea1970@gmail.com iar nr de telefon este 0766 464 498

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine vrea la cort , este si loc de cort pentru doritori dar la pretul de acolo nu vad de ce sa nu dormi intr-un pat la acelasi pret cu cortul si se poate veni si pentru o noapte, asta oricum trebuie sa stiu. am pus adresa de mail si telefonul meu cel mai bine ar fi sa va trimiteti si nr de telefon pt cazul ca intre timp apare ceva.

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cavaleru + 3 persoane ( 50% sanse sa vin, vom veni cu o masina)

2. andreiganea + 1- doar prima noapte

3. Rocker + Maia - intreg weekendu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am puricat dealeri de yamaha pentru suruburi de parbriz si costa cam 10 lei unul. mi-am zis ca nu pot sa traiesc cu mine insumi daca dau atata pe un surub. are careva vreo alta idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O luna pina la intalnirea TDM !!

 

Hai baieti mai cu viata cu inscrierile, ce dumnezeu nu va mai place sa va motorizati ?? :ok:

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am puricat dealeri de yamaha pentru suruburi de parbriz si costa cam 10 lei unul. mi-am zis ca nu pot sa traiesc cu mine insumi daca dau atata pe un surub. are careva vreo alta idee?

 

 

 

eu am i-am pus TDM-ului meu suruburi cromate imbus (conic) sunt exact 6 la numar si sunt si negre de la BUTUCII volanelor sport de masina gasesti prin targuri,tarabe,magazine de specialitate adica de surubaraie au 6 surubele dragute daca vrei o sa iti pun si poza sa vezi a iesit super bine si arata demential ...cel putin mie imi place...

Mesaj completat

Vand guma fata TDM 850 folosita 200 de km e ca nou nouta ..... 150 de lei ...guma a costat noua 300 de lei am schimbato ptr ca am luat set de vitezan fata spate ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Sigur nu-i o Danubiana pentru tractor fatza?

 

(scuze, glumesc... sunt convins ca anvelopa isi face treaba f bine, doar ca arata haios)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Sigur nu-i o Danubiana pentru tractor fatza?

 

(scuze, glumesc... sunt convins ca anvelopa isi face treaba f bine, doar ca arata haios)

 

 

 

man ce sa zic asta e guma eu am luato din magazin de moto am mers cu ia 180 fara roata echilibrata si a fost ok e mai old school dar ptr cine baga mai noroi sau mai umed,offroad soft, :blbl: etc cred ca e minunata la banu asta si poate mai si negociem si e fabricata in Germania ..... :) 290 de lei sau ceva de genu a costat .......danubiana-uoaaaahhaahahaha...... :ok:

Mesaj completat

ca,cam asa arata .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...