Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!

 

Tocmai mi-am schimbat motorul: am trecut de pe Transalp pe TDM din 1995. Si ca sa nu caut prea mult am rugamintea sa ma indrume cineva spre topicuri legate de cum se comporta, fiabilitate, plusuri si minusuri, comportament in sa la distante lungi, etc...

 

Ideea este ca nu am experienta pe TDM insa cred ca o sa fiu foarte incantat de ea.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cine stie cum se numea firma care produce kituri de reparatie pentru carburatoare ?

In afara de saito de pe louis, mai era ceva firma dar nu ii retin numele...

Mersi.

Mesaj completat

Corect ishnael,

alea vreau sa le schimb si eu, impreuna cu kitul de reparat de pe louis unde ai toate garnitorule si cuiul pontou (cod 10042434).

Deci deocamdata 2x17 euro, si sa vad de unde iau tuburile emulsoare cu cuiele (jet needle si needle jet).

Eventual cuiele de la clapeta de soc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti,

cum a venit iarna, vine si vremea mentenantei la motocicleta...

Asa ca va cer parerea, credeti ca ar fi mai bine sa iau de la Kedo "rebuild kit" carburator cu cod 94021 (49,50 euro) prima poza atasata, sau...

 

sa iau doar tuburile cu cuiele cu codul 28768 (12,90 euro) respectiv 28094 (12,90 euro), si "repair kit" cu codul 94013 (24,50 euro), dar atunci nu am diuzele de sprit, etc...

Repair se gaseste si la louis, cod 10042434 la 16,95 euro.

Mare dilema mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topcase impreuna cu suport gasesc undeva convenabil? Vinde careva second...sunt interesat...eventual si sidecase-uri cu suporti.

 

Eventual ce am avut eu pe tdm.

http://bikeshop.ro/accesorii/anunturi-vanz...n++-117161.html

 

Asfalt uscat! :>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topcase impreuna cu suport gasesc undeva convenabil? Vinde careva second...sunt interesat...eventual si sidecase-uri cu suporti.

Topcase cu suport e vreo 400ron pe louis. Dar te mai costa vreo 150 suportul.

 

SAU: Trei topcaseuri de 400ron si vreo 100e suportul pt toate. Dar tre sa duci motocicleta la Cluj :(

 

Alternativ, tot pe la vreo 400e, set complet adventure de lazi de aluminiu cu topcase cu tot. Tot cu drum la Cluj :) TDMistii purtatori permanenti de ghete enduro stiu de ce :)

 

Mai ieftin doar la SH. Bafta :D

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca va cer parerea, credeti ca ar fi mai bine sa iau de la Kedo "rebuild kit" carburator cu cod 94021 (49,50 euro) prima poza atasata, sau...

 

sa iau doar tuburile cu cuiele cu codul 28768 (12,90 euro) respectiv 28094 (12,90 euro), si "repair kit" cu codul 94013 (24,50 euro), dar atunci nu am diuzele de sprit, etc...

Repair se gaseste si la louis, cod 10042434 la 16,95 euro.

vad ca preturile sunt mai omenesti decit stiam ... si pentru ca as proba carburatoarele cu noi emulsion tube/needle jet intreb si eu: cind trebuie facuta schimbarea cu tot repair kit-ul ?

e suficient sa schimbi doar celebrul emulsion tube pentru economie, ma rog, pe linga curatare/sincronizare ? bine, un raspuns ar fi : suficient pentru ce :) !?

 

@switch: mi-ar place si mie o cutie din aia, cu riscul de a semna cu pizza delivery insa cum naiba vine prinsa pe suport ?

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gandeste-te putin ca intre 2 locasuri pt siguranta ce se pune la capatul acului de dozaj este un mm, iar acul are conicitatea foarte "in lung". Deci o foarte mica uzura are influenta asupra consumului. Cand acea uzura se afla pe ambele piese jet-needle si needle jet, suma lor se traduce in consum suplimentar chiar si de 2,5L/100km...

Scuze cu postarea pozelor...

am pozat 2 tuburi de emulsie comparativ, unul uzat si celalalt nou.

iar in pliculet sunt seturile ce se afla pe motorul meu, in prezent la Tulcea...

Asta ca sa-i si creasca inima noului proprietar!

post-57095-1291848667_thumb.jpg

post-57095-1291848686_thumb.jpg

post-57095-1291849203_thumb.jpg

post-57095-1291849219_thumb.jpg

post-57095-1291849637_thumb.jpg

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@switch: mi-ar place si mie o cutie din aia, cu riscul de a semna cu pizza delivery insa cum naiba vine prinsa pe suport ?

Topcase de pe louis? Are sistem monolock/monokey/monodracusalpieptene. Si nu seamana cu pizza delivery. Dar iti trebe si adaptor de suport (gen ce are Cavaleru').

 

Sistem complet de genti de aluminiu cu topcase cu tot... simplu: ai un suport metalic "made-to-fit" pe care se prind lazile si topcase-ul. Nu e quick-release; tre sa desfaci niste piulite fluture ca sa dai jos harnasamentu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze cu postarea pozelor...

am pozat 2 tuburi de emulsie comparativ, unul uzat si celalalt nou.

O imagine face cât o mie de cuvinte

Două imagini, tot o mie :)

Cine vede imaginea needlejet-ului uzat nu ar trebui sa mai aiba dubii dacă să înlocuiască sau acest set

 

P.S. tedemiÂşti, vi se pregăteÂşte ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, la mine emulsoarele arata mai degraba ca ala nou insa o fac si pe asta numai sa vad si eu consum de ala sub 5% !

in plus, ideea e sa mearga mobra bine, nuneaparat pentru o litra de benzina la suta de km ...

de aia intreb, cam cind e bine sa schimbi tot kit-ul ala de carb (in afara de cazul in care te dau banii afara din casa :angryfire: ) ...

 

cind ajung acasa desfac unul (daca nu da gerul ala mare) si-i fac o poza, mama lui de tub nemernic !

 

@switch: vorbeam de cutiile de aluminiu, nu de alea de pe louis ... am vazut pe un 1200 GS si mi-a placut insa sidecase-uri nu mi-as pune, plus ca aia arata mai "de aventuri" nu ca ale noastre n-ar putea duce ...

a, si ca tot veni vorba, am vazut switchule ca ai EXO 450 ... am profitat de promotie si mi-am tras si eu un 750 ...

 

pardon, ca am uitat ! Fotok, esti un artist ! la mai mare, szia !

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum anuntam un pic mai sus, vi se pregateste ceva

De fapt e gata :angryfire:

Proaspat iesit de pe linia de fabricatie, forumul tedemistilor

Intentia mea NU este de a concura acest topic, ci de a organiza informatiile intr-un mod mai accesibil, mai sistematizat

Forumul tedemistilor nu este un site comercial, nu fac reclama la nimic

Este un forum facut pentru voi, si sper sa colaborati in numar cat mai mare cu materiale, idei, sugestii, tutorale s.am.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, la mine emulsoarele arata mai degraba ca ala nou insa o fac si pe asta numai sa vad si eu consum de ala sub 5% !

in plus, ideea e sa mearga mobra bine, nuneaparat pentru o litra de benzina la suta de km ...

de aia intreb, cam cind e bine sa schimbi tot kit-ul ala de carb (in afara de cazul in care te dau banii afara din casa ;) ) ...

 

 

Introduse unul in altul acul si tubusorul nou, chiar si la mana se simtea ca s-a luat jocul ala de uzura.

Bujii ok, ac-tub ok, etrieri curatati, carburatoare echilibrate, presiune in roti si rulmenti la roti ok, CATEGORIC se innoieste motocicleta si ajungi la consum de la mama ei. Si de curatat in spatele bobinelor insurubarea la masa.

Dar cea mai mare influenta o are perechea ac-tub, echilibrarea carburilor si aprinderea la fix.

Spor la treaba! :angryfire:

 

PT KORBEN: Ar fi benefic pt TDM isti de facut o esenta a postarilor (deja facute) strict tehnice si de transferat pe noul forum.

FUCHSIA, TRUCKER, ISHMAEL, LINX, KORBEN cred ca sunt cei de la care am invatat cel mai mult...

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT KORBEN: Ar fi benefic pt TDM isti de facut o esenta a postarilor (deja facute) strict tehnice si de transferat pe noul forum.

Iti dai seama ca e de munca, nu gluma :angryfire:

Topicul asta are sute de pagini, dintre care 70% sunt offtopic ;)

Cel mai frumos ar fi sa se inscrie toti cei interesati si sa vedem cum facem

de exemplu sa-si copieze fiecare postarile de aici facute la subiect

Cert este ca nu pot face asta singur, am nevoie de ajutorul vostru

 

Cred ca va iesi o treaba buna ;)

 

Si din moment ce discutia cea mai recenta de aici este despre carburatoare, deschid repede un topic despre carburatoare pe noul forum

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am inscris si eu in noul forum...sper sa fiu sau sa ma fac util. :angryfire:

 

 

Vreau sa va spun ca tocmai am achizitionat un CRASHBAR si sunt foarte,foarte bucuros.Acum la dus la vopsit electrostatic.Abia astept sa il pun sus ,cel mai probabil maine.Revin cu poze. ;)

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...