Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:P Pai de palinca il fac responsabil pe Andrei! Avea la el, mai zilele trecute, o mostra din ceea ce va aduce la intrunire (sper!), mostra de care io ma declar extrem de multumit! :P

Palinca! :D ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rockere, butonam pe forum si am gasit niste poze. Nu cumva este motorul tau? ;)

post-44495-1302691728_thumb.jpg

post-44495-1302691751_thumb.jpg

Da, intradevar, acelea sunt tdm-urile noastre, al meu si a lui Cavaleru.

Cum am si anuntat, tot weekendu trecut am fost prezent in capitala, unde m-am intalnit si cu cativa dintre voi.

Sa ne vedem cu bine la Vidra pe 3 iunie, pana atunci, numai bine tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, la o prima cautare, dpmdv, "bune si ieftine" ar putea fi (cateva exemple):

- http://www.mormota.ro/corturi/corturi-de-d...ah-troll-s.html

- http://www.mormota.ro/corturi/corturi-de-d...guin-scout.html

- http://www.himalaya.ro/catalog/product_inf...products_id=225

 

Si cateva sfaturi:

1. Daca vrei ceva la un buget mai mic de-atat, adica probabil pana in 150 - 200 de lei si nu esti sigur de calitatea produsului (ca poate cine stie, e ceva ok la vreo superpromotie etc desi ma cam indoiesc), alege un cort cu un sigur strat (o singura folie superioara). O sa fie un pic mai friguros, o sa apara condens mai usor, dar ai sanse mai mari sa nu-ti ploaua inauntru. La corturile ieftine in dublu strat principala problema era ca era prost gandita distanta dintre cele doua panze, se atingeau, iar asta insemna apa in cort.

 

2. Nu specificatiile sunt totul. Cauta si ceva reviewuri pentru ca sigur o sa gasesti pe forumuri de muntomani, pescari s.a. Desigur, sa ai in vedere si ca pretentiile si nevoile celor care comenteaza pot sa difere de ale tale.

 

3. Nu-ti lua un cort mai mic de 2/3 sau 2+, daca vrei sa mergi in 2 cu mobra, pentru ca o sa aveti nevoie de spatiu in afara de cel pentru voi... bagaja, echipament etc. Deci preferabil ar fi sa fie cam de 3 persoane. Uita-te intotdeauna si la dimensiunile date de producator.

 

4. Cortul va fereste de ploaie si vantul, sacul de dormit va tine de cald. Deci nu neglijati acest aspect, pentru ca daca o sa va fie frig, nu din cauza cortului o sa va fie. Problema e ca si sacii astia sunt destul de voluminosi (unii in care sa nu tremuri la 5 grade), insa se pot lua niste saci de compresie, strange cu chingi etc. De asemenea exista saci care se pot lega in tadem, ca sa va tineti de cald mai usor ;)

 

Bafta si sa ne zici daca gasesti ceva!

cortul hannah e chiar ok pentru banii aia.

IN NICI UN CAZ CORT INTR-O SINGURA FOAIE! n-o sa te ploua de la ploaie, o sa te ploua de la condens (testat personal). corturile intr-o foaie sunt bune cand diferentele de temperatura intre interiorul cortului (data de caldura degajata de corpuri) si exterior nu sunt mari. altfel afara poate fi senin sticla si inauntru sa ploua.

cred ca nici un cort nu va intra in side case (din cauza betelor), dar se pot prinde foarte comod si elegant fie de carenele de sub sa, fie de topcase.

sacul de dormit e sfant si aici nu se face rabat. nu volumul sau iti da confortul, ci materialul de umplutura (poti avea "unul gros de lana" care nici nu se compara cu noile materiale compozite de umplere a sacilor). ideal este ca indicele de temperatura extrema pentru care este proiectat sacul sa fie cat mai mic sub zero. cele cu indice de extrem zero sau peste sunt pleznitori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mult mai usor sa unesti oamenii impotriva a ceva, decat pentru ceva (George Soros)

Korben, n-ar avea nici un rost sa te supere lucrul asta... De unele obiceiuri scapi greu. Chiar si harababura asta de care zici a avut farmecul ei in anii astia, sau cel putin mie asa mi s-a parut. Asta nu inseamna ca nu e bine sa existe si o alternativa, care in timp poate ca va prinde sau nu.

 

Bai fratilor, dar alea de la Decathlon nu-s bune? Nu ma pricep la corturi, de-aia-ntreb. Am avut unul militar si nu au fost probleme. Ma orientasem catre corturile si sacii de dormit de la Decathlon, dar acum sunt in dubiu. Parca n-as vrea sa tremur sau sa ma ploua. Jerlo, Leaveyou, sa ma tineti la curent cu ce va luati.

Corturile din Decathlon nu cred ca-s rele, cel putin pentru ce vrem noi sa facem, dar din cate stiu majoritatea au acel sistem de montare rapid, chestie care le face cam greu de transportat pe moto; sunt plate si rotunde, cu raza destul de mare si nu ai cum sa le pliezi mai mult de-atat.

 

La saci nu prea m-am uitat, dar ar trebui sa aiba niste saci ok si pe-acolo. Nu m-as astepta insa ca preturile sa difere fata de alte magazine de profil. Asa, din ce concluzii am tras eu pana acum, produsele lor mai de buget (marca proprie) au un raport calitate / pret foarte bun, produsele medii calitativ si din gama superioara a marcilor proprii sunt cel mult la pretul pietei, iar produsele mai de top care nu sunt marci proprii Decathlon sunt chiar peste pretul care il gasesti prin alte parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La saci nu prea m-am uitat, dar ar trebui sa aiba niste saci ok si pe-acolo. Nu m-as astepta insa ca preturile sa difere fata de alte magazine de profil. Asa, din ce concluzii am tras eu pana acum, produsele lor mai de buget (marca proprie) au un raport calitate / pret foarte bun, produsele medii calitativ si din gama superioara a marcilor proprii sunt cel mult la pretul pietei, iar produsele mai de top care nu sunt marci proprii Decathlon sunt chiar peste pretul care il gasesti prin alte parti.

;)

Pentru ocazional la munte, in conditii de oameni normali (nu muntomani sau maniaci), merg bine-mersi produsele Decathlonului (marca lor, nici eu nu stiu cum ii zice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

Pentru ocazional la munte, in conditii de oameni normali (nu muntomani sau maniaci), merg bine-mersi produsele Decathlonului (marca lor, nici eu nu stiu cum ii zice).

Marca Quechua si sunt super misto, recomand atat corturile cat si sacii de dormit. Am un amic care le are pe amandoua si e super multumit de ele.

PS: Hannah sunt la fel de bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista deci posibilitatea sa bagi un cort Quechua intr-o valiza moto? Nu sunt toate rotunde cu diametru de cel putin 50-60cm? Au si alte modele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista deci posibilitatea sa bagi un cort Quechua intr-o valiza moto? Nu sunt toate rotunde cu diametru de cel putin 50-60cm? Au si alte modele?

azi vad ca au deschis decathlon langa mine (policolor)... sacii de dormit sunt buni de dormit in camera (in nici un caz la potential +2 grade, cat e posibil sa fie noaptea pe valea lotrului). in schimb corturile sunt ok... nu alea circulare "plug & play", ci cele normale (igloo)... eu unul am pus ochii pe un gen de cort de creasta pentru 2 persoane cu un pret undeva in jur de 250 ron. daca vreti amanunte, ziceti, doar cobor din birou pana in magazin... plus ca am mult timp liber, fiind in preaviz ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista deci posibilitatea sa bagi un cort Quechua intr-o valiza moto? Nu sunt toate rotunde cu diametru de cel putin 50-60cm? Au si alte modele?

 

Florin, Alin si cu mine avem valize de neam prost 45l ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin, Alin si cu mine avem valize de neam prost 45l :D

Sa te vad io cum bagi o farfurie de cort Quechua in toate valizele tale ;)

 

 

In general, un cort normal (pana la 4 persoane) intra intr-un topcase moto in care incap sau aproape incap doua casti. Cand mergeam cu domi-ul, punteam saci + cort + polare in topcase si restul lucrurilor intr-un rucsacel prins cu plasa PE topcase.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te vad io cum bagi o farfurie de cort Quechua in toate valizele tale ;)

 

 

In general, un cort normal (pana la 4 persoane) intra intr-un topcase moto in care incap sau aproape incap doua casti. Cand mergeam cu domi-ul, punteam saci + cort + polare in topcase si restul lucrurilor intr-un rucsacel prins cu plasa PE topcase.

 

mergem la decathlon si iti arat ca intra? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Mai Cristi, tu ai ramas marcat pe viata de noaptea petrecuta in august 2009 la Obarsia Lotrului ;)

Cum i-am zis si lui Vlad, nici in sufragerie nu mai stau in cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles care e treaba cu corturile si cu sacii de dormit, dar eu am o problema mult mai mare decat asta: perioada aleasa pentru intalnire. Initial am crezut ca este O.K., dar se pare ca n-o sa reusesc sa o tai din Bucuresti decat de prin 17.06. Credeti ca e posibil sa decalam data cu 2 saptamani? Nu de alta, dar as cam vrea sa vin si eu. Nu era rau nici in perioada 3-5.06, mai ales ca ar fi fost un cadou pentru mine de ziua mea- 3 iunie. Rog respectuos factorii decidenti(adica cei care au fost la Cavaleru) sa ia in consideratie propunerea mea si, daca se poate, va rog sa decalam un picusor, adica: 17-19.06. Fata de cele prezentate, rog dispuneti!(sunt militar, ce dracu'-cam asa se face pe la noi).

 

Scuze Cavalere! Culoarea rosie a TDM-ului Rockerului mi-a furat privirea si nu am mai observat CAV-ul. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca e posibil sa decalam data cu 2 saptamani? Nu de alta, dar as cam vrea sa vin si eu. Nu era rau nici in perioada 3-5.06, mai ales ca ar fi fost un cadou pentru mine de ziua mea- 3 iunie. Rog respectuos factorii decidenti(adica cei care au fost la Cavaleru) sa ia in consideratie propunerea mea si, daca se poate, va rog sa decalam un picusor, adica: 17-19.06. Fata de cele prezentate, rog dispuneti!(sunt militar, ce dracu'-cam asa se face pe la noi).

 

Hmmm...Barboge, Barboge!

Pai noi stabiliseram ca nu schimbam data nici daca se anunta ca vine Craciunul in 3-5 iunie!

Ce facem acum?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am si eu o mica intrebare? cum pot sa resetez ceasu din bord la tdm si la fel sa fac si cu kmca sa vad si eu cam cat merg,am tot incercat dar nu prea imi iese ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus filtrele chiar la iesirea din rezervor spre carburatoare.

Cand dau saua jos, se pot vedea usor printre cadru si rezervor.

 

Salutare lume eu nu vad pt. ce e bun sa montati filtru de benzina cand mobra ( 3 vd-ul) are in rezervor pe ambele conducte montata cate o sita, filtru ,nu are cum sa treaca murdaria prin acea sita nu ca ar fi un lucru rau sa ai si un filtru suplimentar dar aici chiar nu ai vad rostul , eu nu am filtru si in fiecare luna anul trecut am facut cu mobra minim 500 km si nu am avut probleme de alimentare dar fiecare cu optiunea lui .Bafta la toata lumea si ASFALT USCAT .

 

Ca o complectare la camion am schimbat filtrul de motorina la 80.000 km si pot sa spun ca era aproape OK .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leaveyou, era o rugaminte, o propunere. Daca se poate bine, daca nu, asta e. Am sa fac tot posibilul sa vin, dar nu pot promite. Chiar imi pare rau si ma oftic.

 

 

Am inteles perfect ca era o rugaminte. Nici gand s-o fi interpretat altfel. Ideea e ca tocmai asta am discutat noi : sa incercam sa pastram respectiva zi si sa nu cedem "tentatiilor". Am stabilit asa intrucat fiecare om poate solicita o alta data. Iti dai seama ce iese daca schimbam continuu data sau locul de desfasurare!

Poate reusesti, totusi, sa rezolvi cumva si sa vii!

Hai, fa un efort! Te rugaaam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca doar imi sunteti prieteni si am petrecut la aceeasi masa chiar daca v-am tradat...

Sa nu credeti ca ma laud, vad ca si Switch-ul prieteneste in continuare :wacko:

 

In exclusivitate si premiera(inaintea forumului BMW) pt voi, cam asa pazesc nemtii injectia. Cand am scos "caracatita" asta de pe rezervor pt a schimba filtrul, va spun ca am si curatat rezervorul adunand cam cat o ceasca mica de cafea numai "zat", adica: rugina sau solzi de zinc pietrificat, depuneri de mal si alte impuritati decantate. Am clatit rezervorul in cateva randuri(bineinteles intorcandu-l pe toate partile) cu benzina ce am scos-o, si am tras cu un furtun din locurile de colectare.

Deci se observa un filtru inaintea pompei, al doilea(MAHLE) fiind inaintea injectiei.

Si mai vedeti in prima poza un colier cu depuneri pe el(mi-a fost lene sa mai insist asupra lui).

Salutari de bine, Dragos

post-57095-1302813973_thumb.jpg

post-57095-1302814077_thumb.jpg

post-57095-1302814146_thumb.jpg

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...