Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu unul,nu am auzit pareri prea bune despre sermoto

hmmm, eu am avut 3 experient pozitive cu ei..

adica motoare cumparate de la ei de altii pe care le stiu...si pe ele si pe posesori....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Maine o sa cunosc un TDM 4tx din '98 si daca puteti sa ma indrumati spre ce anume sa fiu atent la prima intalnire, ce sa verific mai atent, unde este posibil sa aiba probleme. Daca sunt multumit de ceea ce o sa vad vreau sa o si achizitionez.

Dat fiind capacitatea cam mare ma intreb, firesc zic eu la ce pret are benzina, oare cat papa extra urban la viteze cuprinse intre 100 si 120km/h, si daca aveti si alte inf utile despre acest model as fi fericit daca le-ati impartasi aici.

 

Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

un prieten de-al meu bun (userul allvlad, aici pe forum) este la a doua motocicleta TDM pe care o detine si din ce am vorbit cu el consumul se incadreaza intre 4,5 - 4,7 l/100 km extraurban. de asemenea am un coleg de club tot cu tipul asta de motocicleta si la fel spunea si el legat de consum.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de 900 si nu sare de 6 in oras.In afara 4,5-5 pana in 140.Modelul de 850 se cam da la ulei.In rest sunt mobre destul de fiabile si comode

Mc de info, cum se preteaza la soft enduro/neasfaltate?

 

Salutari,

un prieten de-al meu bun (userul allvlad, aici pe forum) este la a doua motocicleta TDM pe care o detine si din ce am vorbit cu el consumul se incadreaza intre 4,5 - 4,7 l/100 km extraurban. de asemenea am un coleg de club tot cu tipul asta de motocicleta si la fel spunea si el legat de consum.

 

Bafta.

Ar fi un consum bun pt 850cc, mc de info.

 

Sa nu spui ca cel din Arad vrei sa-l cumperi?

Ba da, am discutat pe pm, mc de info!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mc de info, cum se preteaza la soft enduro/neasfaltate?

Pe neasfaltate merge,dar la enduro cam maraie.Eu unul,i-am bagat in furca fata 15W pentru ca mi se parea cam moale cu 10W.Acum e mai rigida,dar mie imi place mai mult pentru ca pare destul de stabila pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bubele care le-ar putea avea nu le vezi asa usor. Daca nu ma insel modelul are tuburile emulsoare din carburi corp comun cu restul. Asta ar fi cea mai costisitoare. Restul cele uzuale + verifica antigelul culoare+nivel, ca mai au obiceiul sa piarda pe la termostat. Daca ai posibilitate test compresie + verificat bujiile cu ocazia asta. Cica (din auzite de la un mecanic pe la care am avut TDM-ul) mananca cuzinetii din furca mai rapid, deci verifica de jocuri/batai. E un motor decent pt. banii care ii dai pe el, consum bun pt. capacitatea cilindrica. Nu face nimic prea bine, dar face cate un pic din toate: si mers pe sosea, si pe offroad, e si inalta dar e si touring, dar raspunde bine si cand o alergi, e un fel de struto camila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Generatia 1996-1998 consuma ceva mai mult.

Din 1999 in 2001 au pus alte carburatoare si au schimbat rapoartele in cutie - la alea se confirma consumurile vehiculate mai sus.

Ca si consum asteapta-te la un 7 - 7.5 urban cu 5.5-6 in afara. Depinde foarte mult si de stilul de mers, evident.

 

Ca bube specifice... n-are. Atentie la consumul de ulei, odata achizitionat. Pot exista pierderi in exterior care sunt mai greu vizibile - simeringul de la pinionul de atac, de exemplu. Dar se rezolva simplu si ieftin.

Light enduro cam greu, pentru ca e foarte grea, dar cu anvelope gen Anakee merge pe off destul de bine. Unii au facut si mai multe de atat, dar asta nu inseamna ca este scula potrivita pentru asa ceva.

 

PS - pentru doritorii de detalii depsre TDM:

/index.php?/topic/85575-grupul-posesorilor-de-yamaha-tdm/

http://tdmromania.ro/forum/index.php


» Post actualizat in 07 Sep 2014 12:25

Bubele care le-ar putea avea nu le vezi asa usor. Daca nu ma insel modelul are tuburile emulsoare din carburi corp comun cu restul.

 

Nope, they don't.

La generatia 1999-2001 tubul emulsor nu se schimba, dar nici nu se mai uzeaza. :)

La 1996-1998 se poate schimba tubul emulsor simplu si ieftin. Rebuildul de carburatoare nu e chiar dureros, dar nu cu piese OEM.

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, they don't.

La generatia 1999-2001 tubul emulsor nu se schimba, dar nici nu se mai uzeaza. :)

La 1996-1998 se poate schimba tubul emulsor simplu si ieftin. Rebuildul de carburatoare nu e chiar dureros, dar nu cu piese OEM.

inseamna ca nu am fost atent. Cert e ca TDM-ul nu e o mobra scumpa deloc la un rebuild total. Am bagat ceva bani il al meu 3vd, iar daca ma gandesc bine, la un alt tip v2, L4, cred ca ieseam muuult mai scump. De aici si prefereintele mele pt. motoarele 2L: ai ceva putere, consum decent, iar in caz de buba, doar 2 cilindri, 2 carburatoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o, spre incantarea mea este perfecta din pct de vedere tehnic, optic are cateva zgarieturi pe carenele laterale si cam atat, o simt cam mare, defapt am zis ca si kle-ul este mare la inceput dar dupa cateva mii o manevram ca pe bicicleta, sper sa fie la fel si acum, cu toate ca sunt constient de diferenta de greutate, momentan sunt extrem de incantat de achizitie, am discutat istoricul ei cu mecanicul care s-a ocupat de intretinere si se pare ca e ok, a primit membrane carburi originale si cam toate piesle montate au fost OEM. Bonus am primit doua sidecase-uri si un tankbag, an 1997, 4tx. Respecte!

 

 

post-75216-0-68108300-1410195013_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Error

Bafta si cati mai multi km impreuna!

E un cal de munca dar si agila.

Merge foarte bine pe asfalt dar se descurca decent si pe 'langa' el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Error

Bafta si cati mai multi km impreuna!

E un cal de munca dar si agila.

Merge foarte bine pe asfalt dar se descurca decent si pe 'langa' el.

Merci! Anul trecut baleam la un TDM dar nu a fost sa fie, nu eram pregatit nici acum dar am fost sa-l vad pe cel ce l-ai luat tu si mi-am adus aminte si acum uite-ma... Respecte! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...