Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Si eu vorbeam de fir, nu de borna. In fine. Daca se practica, atunci dispozitivul sigur nu e bazat pe inductie -- inductia nu poate indica decat variatia, nu si valoarea absoluta a unui curent prin conductor. O fi alt proces de care eu unul nu am habar :rose:

 

apa se induce ca curentu sa misca :rose:

daca zice pe wiki asa trasa fie http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_induction

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

apa se induce ca curentu sa misca :rose:

daca zice pe wiki asa trasa fie http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_induction

Pai si eu ce am zis? Acolo scrie clar ca inductia e proportionala cu variatia fluxxului magnetic. Care flux magnetic NU variaza daca ai curent constant, fie el de 5A, fie el de 20A. Ce vorbiti voi acolo NU are legatura cu inductia electromagnetica nici impuscata.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, imi cer scuze ca ma bag in discutia voastra dar am nevoie de ajutor. Vreau sa imi schimb becurie la mobra (850 4TX 2002) si nu gasesc nicaieri pe net ce "H-uri" are. Am gasit cu toate variantele H1, H3, H4, H7, etc. Nu v-as intreba daca as avea momentan acces la mobra, din pacate se afla la 350 de KM de mine si inca nu pot sa merg dupa ia, dar cand merg dupa ia vreau sa merg cu instalatia dupa mine, ca ii tare chioara si trebuie sa vin noaptea. Va multumesc. PS: (ma gandesc ca ati discutat subiectul, dar dupa a 30 de pagini...am renuntat). Mersi :cheers:

 

 

Salut.

 

becurile tale sunt 2xh3 de 55w conform manualului haynes ;)

 

misto pozele. ce mobra curata ai :)

 

am atasat si dovada :)

Mesaj completat

Râzi tu, sviciule, dar e o idee bună, la care m-am gandit si eu

Dar nu voltmetru, ci ampermetru pe cablul de plus al acumulatorului

Se bobinează un număr bine determinat de spire pe acel cablu, se amplifică semnalul si se pune la intrarea unui voltmetru digital

Mai cinstit nu se există

Vechile camioane, din anii '50-'60, aveau o jmekerie din asta, un ampermetru analog cu valoarea zero pe mijloc

 

P.S. am si eu noutati. Blonda e dotată de ieri cu accesorii de la Hepco&Becker. Stend bai for pikciărs

P.S. 2 M-am certat cu nevasta, ca ea nu a primit accesorii ;)

 

 

hai bre cu pozili odata.

 

sau macar zi ce accesorii iai luat.

 

crashbar? criccentral sau sistem de bagaje?

 

ai mai da TDM-ul pe transalp?

post-21191-1269497572_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu ce am zis? Acolo scrie clar ca inductia e proportionala cu variatia fluxxului magnetic. Care flux magnetic NU variaza daca ai curent constant,

Corect, acum inteleg ce zici matale si iti dau dreptate ;)

Mai ales ca clampmetrele sunt pt curent alternativ ;)

Ieri m-a luat valul si am uitat de asta

Atunci voi lua tensiunea pt ampermetru de la capetele cablului de plus al bateriei

Stiu ca diferenta de potential e foarte mica (ideal ar fi sa fie nula) dar o sa fac niste experiente

Mesaj completat

hai bre cu pozili odata.

Am uitat cablul de date acasa

sau macar zi ce accesorii iai luat.

 

crashbar? criccentral sau sistem de bagaje?

Eu nu am nevoie de crashbar :) si cric central nu am vazut pt TDM 850, doar pt 900 (cel putin pe site-ul lor, nu sustin ca nu exista)

ai mai da TDM-ul pe transalp?

Nici nu am vrut sa fac asta, ci sa-mi iau Super Tenere, daca se poate modelul nou :cheers:

Mesaj completat

hai bre cu pozili odata.

 

Cam asaceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Membrane noi noute pentru un TDM 850 4XT din 97 la pretul de 150 ron/buc sunt scumpe?

 

Cine stie sa faca rost rapid de asa ceva si cat mai ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Membrane noi noute pentru un TDM 850 4XT din 97 la pretul de 150 ron/buc sunt scumpe?

 

Cine stie sa faca rost rapid de asa ceva si cat mai ieftin?

Vezi ca are de vanzare, in semnatura, ishmael

Vorbeste cu el si vezi la ce pret le da, mai ales ca le detine deja, doar ti le trimite prin colet.

 

ps: are nevoie Levique, la 4tx-ul lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca are de vanzare, in semnatura, ishmael

Vorbeste cu el si vezi la ce pret le da, mai ales ca le detine deja, doar ti le trimite prin colet.

 

ps: are nevoie Levique, la 4tx-ul lui?

 

Din cate stiu. Nu se potriveste la modelul din 97. Dar nu imi aduc aminte sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca are de vanzare, in semnatura, ishmael

Vorbeste cu el si vezi la ce pret le da, mai ales ca le detine deja, doar ti le trimite prin colet.

 

ps: are nevoie Levique, la 4tx-ul lui?

 

 

Din cate stiu. Nu se potriveste la modelul din 97. Dar nu imi aduc aminte sigur.

 

 

dap ... din pacate nu merge la 97, ca 97 am si eu ... la 99-> au schimbat carburatoarele.

 

de pe kedo se pot lua ... in 15 (daca o fi soare) pun comanda pentru alte cele (pana acuma sunt eu, korben, si cavaleru pe comanda)

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ehe. mobra este a lui Lewieque si este din 97. nu cred ca va astepta pana pe 15...mecanicul nostru va comanda membranele din Belgia si vor sosii undeva pe saptaman viitoare. Sunt curios cand o desface pe a mea ce va zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe kedo se pot lua ... in 15 (daca o fi soare) pun comanda pentru alte cele (pana acuma sunt eu, korben, si cavaleru pe comanda)

Io nu mai sunt

S-au dus banii pe genti :cheers:

Mesaj completat

 

 

Sa-ti fie de bine! Sunt misto si chiar se potrivesc cu mobra ;)

Multumesc

Chiar sunt foarte incantat de ele

Lucru nemtesc veritabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu mai sunt

S-au dus banii pe genti :cheers:

Mesaj completat

 

 

 

Multumesc

Chiar sunt foarte incantat de ele

Lucru nemtesc veritabil

 

 

cat au fost?

 

pt astai cu 3vd tobele au cumva o gura mica aproape de inceputul tobei in partea de jos?

 

ca la mine ambele tobe au o gaura mica chiar acolo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt astai cu 3vd tobele au cumva o gura mica aproape de inceputul tobei in partea de jos?

 

ca la mine ambele tobe au o gaura mica chiar acolo..

Toate au gaura aia, e ceva legat de condens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

korben acum trebuie sa schimbi poza de la semnatura, sa apara blonda cu noile ei posetutze ;)

Poza aia e facuta anul trecut, in ziua in care am cumparat-o si am adus-o la casa ei, 1 mai 2009

E facuta undeva intre Brasov si Fagaras

De posetute m-am cam indragostit ;)

Ma duc cu gandul la posetutele de pe FJR 1300 :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben_Dallas: de unde si cu cat ai luat suportul? Eventual si gentile. Ca cine stie...poate ajung candva sa caut asa ceva.

O intamplare fericita

Stiam de ele, au fost tot pe un TDM, al lui Flavius Corhei

Fiind o afacere intre mine si el, nu voi spune decat ca a fost avantajos pentru amandoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti

Ma mai tineti minte? Sunt eu baiatul care vroia sa-si ia motor si avea dubii

Uitati ce am gasit:

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...994-269589.html

 

Va mai aduc aminte , am 34 ani ,172 cm ,60 kg---- ce ziceti o pot stapanii?

Ma ducea gandul si la un transalp dar crec ca au aceeasi greutate nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greutatea e distribuita altfel daca faci comaratia intr TDM si TA, TDM-ul are centrul de greutate foarte sus. iti va pune mici probleme la intoarcerile in U pe stradute inguste. in rest n-ai dc sa iti faci griji.

 

anuntul acela e al cuiva care a mai adus TDM-uri si cei care le au pot sa iti zica daca sunt multumiti de achizitie sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti

Ma mai tineti minte? Sunt eu baiatul care vroia sa-si ia motor si avea dubii

Uitati ce am gasit:

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...994-269589.html

 

Va mai aduc aminte , am 34 ani ,172 cm ,60 kg---- ce ziceti o pot stapanii?

Ma ducea gandul si la un transalp dar crec ca au aceeasi greutate nu?

 

Salut, Mai sunt si altii de "gabaritul" tau si se descurca admirabil cu TDM-ul, la inceput mai cu grija, dar pe masura ce te obisnuiesti tot mai lejer, Tdm-ul este totusi un motor greu si sunt mai avantajati cei mai inalti sau cu compasu mai mare :cheers: (aproape 50 de kg mai mult fata de Transalp), uite poti face comparatia aici :Transalp Review si aici : Review TDM, mie in talon imi scrie masa totala 235 kg la TDM din 95, dar pe linga astea mai e si diferenta de cai putere care se simte la drum lung.

Mesaj completat

Salut Fratilor, Revin cu problema intalnirii din 9-11 iulie, din cate am observat majoritatea au optat pentru faptul ca e buna perioada, iar referitor la locatie am primit raspuns doar de la cativa. Avand in vedere posibilitatea de a organiza noi in Covasna intalnirea, m-am interesat de cateva lucruri ca sa fie clare de la inceput si sa pot sa vi le prezint din timp ca sa putem discuta daca modificam ceva sau nu . Pentru inceput o sa atasez harta cu un traseu pentru cei care nu au mai fost in zona si o sa va dau cateva explicatii :

-9 iulie – Deplasare catre destinatie, intalnirea la Sfantu Gheorghe si in functie de cat de obositi vor fi cei care vin de la distante mai mari si la ce ore aproximeaza ca vor ajunge, mergem mai departe catre Sfanta Ana sau catre primul loc de campare-cazare in Targu Secuiesc la pensiunea “Szikla” : Primul loc de dormit

(Sfantu Gheorghe-Sfanta Ana – Tg secuiesc = 68 km)

-10 iulie- Plecare catre cel de-al doilea punct pe traseul: Tg. Secuiesc-Lacul de la Padureni,cu pauza aici- Covasna-Comandau= 70 km , Cu locul de dormit aici, la pensiunea: “ La lupu Singuratic” :Al doilea loc de dormit

-11 iulie – Trezire , Împachetare, Plecare ! In functie de distante mai devreme sau mai tarziu.

Am atasat link-urile ca sa va faceti o idee despre locurile de campare dar preturile din liste nu sunt relevante pentru ca vom avea parte de reduceri mari si in functie de cate persoane vom fi.

Daca are cineva obiectii , va rog sa-mi spuneti din timp, ca sa nu-i bag si pe ceilalti oameni in vrie si pina la urma sa nu iasa nimic cu toate ca lucrurile vor fi rezolvate. In medie pretul cazarii va fi intre 20 si 40 Ron per pat si pt cort inca nu stiu dar probabil ceva modic.

 

In speranta ca sunteti multumiti si va satisface aceasta organizare : Va multumesc pt rabdarea cu care ati citit acest post !

MIRCEA

P.S. NU VA UITATI COSTUMELE DE BAIE ACASA !!

post-37709-1269696800_thumb.jpg

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Mai sunt si altii de "gabaritul" tau si se descurca admirabil cu TDM-ul, la inceput mai cu grija, dar pe masura ce te obisnuiesti tot mai lejer, Tdm-ul este totusi un motor greu si sunt mai avantajati cei mai inalti sau cu compasu mai mare :cheers: (aproape 50 de kg mai mult fata de Transalp), uite poti face comparatia aici :Transalp Review si aici : Review TDM, mie in talon imi scrie masa totala 235 kg la TDM din 95, dar pe linga astea mai e si diferenta de cai putere care se simte la drum lung.

Mesaj completat

Salut Fratilor, Revin cu problema intalnirii din 9-11 iulie, din cate am observat majoritatea au optat pentru faptul ca e buna perioada, iar referitor la locatie am primit raspuns doar de la cativa. Avand in vedere posibilitatea de a organiza noi in Covasna intalnirea, m-am interesat de cateva lucruri ca sa fie clare de la inceput si sa pot sa vi le prezint din timp ca sa putem discuta daca modificam ceva sau nu . Pentru inceput o sa atasez harta cu un traseu pentru cei care nu au mai fost in zona si o sa va dau cateva explicatii :

-9 iulie – Deplasare catre destinatie, intalnirea la Sfantu Gheorghe si in functie de cat de obositi vor fi cei care vin de la distante mai mari si la ce ore aproximeaza ca vor ajunge, mergem mai departe catre Sfanta Ana sau catre primul loc de campare-cazare in Targu Secuiesc la pensiunea “Szikla” : Primul loc de dormit

(Sfantu Gheorghe-Sfanta Ana – Tg secuiesc = 68 km)

-10 iulie- Plecare catre cel de-al doilea punct pe traseul: Tg. Secuiesc-Lacul de la Padureni,cu pauza aici- Covasna-Comandau= 70 km , Cu locul de dormit aici, la pensiunea: “ La lupu Singuratic” :Al doilea loc de dormit

-11 iulie – Trezire , Împachetare, Plecare ! In functie de distante mai devreme sau mai tarziu.

Am atasat link-urile ca sa va faceti o idee despre locurile de campare dar preturile din liste nu sunt relevante pentru ca vom avea parte de reduceri mari si in functie de cate persoane vom fi.

Daca are cineva obiectii , va rog sa-mi spuneti din timp, ca sa nu-i bag si pe ceilalti oameni in vrie si pina la urma sa nu iasa nimic cu toate ca lucrurile vor fi rezolvate. In medie pretul cazarii va fi intre 20 si 40 Ron per pat si pt cort inca nu stiu dar probabil ceva modic.

 

In speranta ca sunteti multumiti si va satisface aceasta organizare : Va multumesc pt rabdarea cu care ati citit acest post !

MIRCEA

P.S. NU VA UITATI COSTUMELE DE BAIE ACASA !!

Misto rau. De acord, cum am mai zis. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben_Dallas: de unde si cu cat ai luat suportul? Eventual si gentile. Ca cine stie...poate ajung candva sa caut asa ceva.

[/quo

 

Salutare v1n3ri daca vrei un suport de top casse si o geanta te pot ajuta eu uita-te la mobra mea an pozele de la antrunirea de anul trecut sa vezi suportul care e pe mobra ala al am disponibil eu am luat altul si pt gentile laterale numai bine

 

Te salut 1 BANDIT eu sunt de acord cu planul care l-ai facut pt antrunire sunt locuri frumoase acolo si am vazut ca si preturile sunt OK din partea mea VERDE sper sa fie toata lumea de acord cu ce ai spus tu eu deabea apuc sa ne vedem si dece nu sa facem si concediul an croatia si munte negru cum a spus CAVALERU , binenteles cine e liber an perioada aia dar astea le vb cand ne antalnim toti la SF ANA pana atunci numai bine la toti asfalt uscat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

truckeru_09, cu tine parca am vorbit atunci de suport. Cat ca a aparut accidentul, si a trebuit sa fac alte planuri financiare.

Suna interesant si daca e doar suport pt topcase. Daca nu e cu suparare, poate trec maine prin Arad la o plimbare, in caz de timp favorabil, sa vad indeaproape topcase-ul si suportul. Lasa-mi te rog un nr de tel pe pm, ca sa vedem maine ce si cum, eventual si pretul pt suport si topcase.

 

In alta ordine de idei, azi am facut prima plimbarica pe o ploaie usoara. Mers usor prin oras, si a fost ok.

Voi cauta imediat in manualul de reparatii unde e bateria la 3VD, ca am priza de 12V de la Louis, si sa stiu unde sa o leg :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...