Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

corect bcristian... :friends:

mie mi se par mai fade modelele noi. cum am mai zis, am o pasiune ptr mobrele cu 2 faruri rotunde: suzuki d-ala vechi, africana, tdm, triumph, buell, moto morini corsaro. pur si simplu ma dau pe spate 2 faruri rotunde. ca ex, mai mult imi place 3vd decat urmatorul. tot cu faruri rotunde, dar sunt mai urate...

 

2 faruri rounde rulez... :friends:

 

--- Mesaj completat în 24 Jan 2008 09:08 -------------
am uitat sa precizez, ca mobra mea este "tunata" cu piese de ninja...i-am schimbat claxonul. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in seara asta am dat prima tura in ultima luna, caci in sfarsit am inmatriculat-o. noile becuri desi d\sunt halogene clasice, fac f multa lumina fata de cele vechi. dieferenta de la cer la pamant. asa ca, cine are originale si chioare, sa faca modificarea ptr H4, caci se merita din plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt innebunit dupa TDM-u, insa pana mai fac rost de bani, mai dureaza.

Intrebarea e...un TDM-u, chiar si din primele modele, in jurul a 50-60 mii de km, merita?! Nu la bani, ca la bani e intotdeauna discutabil...la motor. Ca sa ne intelegem mai usor, am vazut Honda NTV de 138 mii de km sau Transalp de 120 mii (stiu, Honde...) ..la astea as avea curaj sa imi iau una pe la 70 mii...daca e intretinuta bine, tine.

La fel e si la TDM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea are parca vreo 60.000. e ok. merge bine, suna bine. arata impecabil, cu exceptia tobelor pe care le-a cam luat rugina. totusi este din 91. si eu am avut de ales intre ntv si tdm. imi place ntv ca este o mobra ce te tine o viata daca nu-ti bati joc de ea, dar ce ma deranjeaza este faptul ca nu-ti ofera aceeasi protectie la vant in mers...tdm este mai mare, mai touring. si mai nervos...ceea ce imi place. :bigstar:

pe a mea am luat-o din italia cu 1000 euro...cu top-case, gume bune, filtru aer nou, placute bune. ce trebuie sa schimb sunt semeringurile de la furca care sunt pe drum. costa 30 lei. in rest ok. cu tot cu transport si inmatriculat m-a ajuns (personal) pe la 1700. deci daca o iei cu 2000 de aici nu-i problema. chiar era una de vanzare identica cu a mea...

singura problema este ca am cheltuit per total 1700, dar nu toti odata, caci nu aveam de unde...ci in timp. oricum este o mobra buna, si sunt foarte incantat de ea.

 

numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Sunt si eu posesor de TDM (Portocaliu) model 4tx :kiss: . Cred ca e singurul de aceasta culoare in Romania. L-am luat la 61000 km, din germania, cu placute schimbate, kit lant nou, semeringuri furca fata noi si cam atat. Am facut vreo 2000km cu el si nu am nici cea mai mica problema. O sa iau un set de gume noi prin Mai si atat. Putere are, cuplu nu mai vorbesc :kiss: .

 

Vroiam doar sa va anunt ca mai e un TDM in Romania si sa va urez asfalt uscat si calatorii placute. :what:

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare !

 

Sunt si eu posesor de TDM (Portocaliu) model 4tx :crack: . Cred ca e singurul de aceasta culoare in Romania. L-am luat la 61000 km, din germania, cu placute schimbate, kit lant nou, semeringuri furca fata noi si cam atat. Am facut vreo 2000km cu el si nu am nici cea mai mica problema. O sa iau un set de gume noi prin Mai si atat. Putere are, cuplu nu mai vorbesc :crack: .

 

Vroiam doar sa va anunt ca mai e un TDM in Romania si sa va urez asfalt uscat si calatorii placute. :crack:

 

Bafta!

 

 

haidi bai pune niste poze ca mi`o imaginez cu greu ... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut. de ieri sunt si eu posesorul unui tdm din 97 . supermobra... :burnout:

 

si eu sunt posesor de tdm de anul trecut, daca ai nevoie de un manual, pareri sau ajutor nu ezita, poate ne ajutam, darmite suntem tdmisti :cheers:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de spus - depinde de conformatia ta (cat de lungi ai picioarele). Incearca sa te sui pe un TDM sa vezi cum stai (poti sa treci pe la mine oricand), ca am banuiala ca esti la limita, dar nu stiu pe care parte a ei :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut oameni buni. Sunt proaspatul posesor al unui tdm. E prea fina motocicleta asta. As avea si io o intrebare, voi ce stiti, se poata pune cric centraal la ele, se gaseste?

 

em am luat din Louis cric central sw motech ,l-am montat repede dar cam greu o urc pe cric si se vede ca nu a fost prevazuta din fabricatie cu cric central, adica nu e echilibrata deloc trebuie sa apesi bine sa coboare spatele (fata de un BMW 1150 la care te joci cu degetul mic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi poti da niste detalii?

cat tea ajuns, cum lai monta, ca io mam uitat pe sub ea si nu am vazut unde ar putea fi prins,

io oricum il vreau ca sa imi vina mai usor sa spal lantu si sal ung

 

ms mult

acum in catalog e 140 eur eu parca am dat mai putin ,acum vezi cine aduce produse din louis cat mai e comisionul( eu am cumparat mai multe atunci si nu am calculat exact) iar de montat a durat cam 15 minute are schema simpla de descifrat (pe lateral langa scaritze nu sub). salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e secret. Am luat-o din Bulgaria - Svishtov, e peste Dunare de Zimnicea, vreo 140 km de Bucuresti, cu 1900 de euro. E din '92 si avea ~49.500 km, intre timp a trecut de 50k.

 

Apropos, stie cineva de unde fac rost de o cheie de bujii pentru ea? Trebuie de 18, dar cu pereti foarte subtiri (tabla). Dupa ce am invartit in seara asta vreo 10 minute la cheia abia luata de la Draper, mi-a venit idea sa masor si am bagat de seama ca de fapt doar frecam peretii gaurii in care e bujia, ca nu intra cat sa apuce :laugh:

 

da stiu eu , se vand seturi complete la sfantu gheorghe (de fapt la Targu Secuiesc) si nu costa prea mult, e adevarat ca la TDM au bagat aia bujiile in "ficatu" motorului, dar cu cheile atea un schimb dureaza cam 15 minute

 

da stiu eu , se vand seturi complete la sfantu gheorghe (de fapt la Targu Secuiesc) si nu costa prea mult, e adevarat ca la TDM au bagat aia bujiile in "ficatu" motorului, dar cu cheile atea un schimb dureaza cam 15 minute

scuze am uitat sa va zic ca sunt proaspatul posesor al unei TDM din 95 si sunt in al noualea cer, un vis de mai de mult, sper ca gupul TDM-istilor sa creasca si daca pot sa va ajut cu ceva nu ezitati sa ma contactati, poze cu motorul inca n-am, dar in curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat si eu avansul pentru un TDm din 92 :lol:

 

zilele astea tre sa plec sa il aduc si sa imi iau actele.

 

am cheltuit ceva cu drumul si adusu de la arad dar eu cred ca merita.

 

mi se balbaie un pic la relanti pana se incalzeste dar am observa ca e un pic cam subturata la relanti. pe la 900 rpm era si in caret scrie intre 1100 si 1200.

 

PS am primit si ceva bonusuril la el. un bloc optic fata cu tot cu masca, un ghidon o oghinda, ceva cabluri dp ghidon, un Bushon de rezervaor. si mai trebuie sa primesc si un rezervor :lol:

 

am primit la el si un set de cutii gigantice. cred ca au undeva la 45L fiecare cutie. :lol:

 

cum imi ajunge acasa o sa postez poze.

 

PPS inca nu am permisu, dar nu o sa merg cu ea fara decat in poligon, care e peste drum :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...