Sari la conținut

Chopper First Bike


alexa
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva ceva despre existenta unor choppere de 125 la First Bike? Imi ziceti si vreo vorba despre ele? Le recomandati? nu le recomandati?

Ideea il bantuie pe un amic, mai mult decat incepator si fara A, deocamdata.

 

10x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au motor de 125 cm3 in 4 timpi vitez max. 85km/h pret 85milioane putere nu mai stiu dar oricum e mica tare, mai mica decat a minskului

Ca aspect e dragut dar pretul e enorm pt performantele astea.

La banii astia poti sa-ti iei un Dnepr super aranjat si mai raman bani sau cateva simsonuri sau chiar o japoneza sh care oricum tine mai mult decat panarama asta .

Ar mai fi varianta cu Java aia chopper de vreo 3000e care e mult mai puternica dar are dezavantajul ca e in 2 timpi; ar mai fi si ijul junker parca care e mai ieftin decat java dar tot in 2 timpi.

Oricum sunt o gramada de alte variante mai avantajoase decat "chopperul" ala de la first bike........parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut bine? Pe aripa fata, dejur imprejur are ca ornament o fasie de autocolant de 5 mm? aia la prima apa cade jos.

 

De la distanta arata bine, dar 125 cmc, e foarte putin. Si degeaba o dau si in rate, la cei 120 de kile ale mele, mai pun si un pasager, moare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Au dreptate gagii de mai sus,la banii astia daca mai pui ceva ai alte alternative.

Motorul este tare mic si exista riscul(foarte probabil) ca dupa ce inveti sa te dai cu ea sa nu te mai excite,ca sa zic asa,dpdv al performantei..!

LUIGI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:NUUUUUU

 

 

Pai de banii astia itzi faci urmatoarea chestie(asta asa face io,si fac :kick: )

 

Itzi iei un dnepr nemodificat(costa cam 500e-uitat-te la anunturi)

 

Iar de restul banilor(pana la 85 mil sau cat dispui)modifici dnepra exact asa cum itzi place tzie,exact cum ai vrea tu sa arate un chopper.

 

Itzi asta pt ca si io ma gandeam la inceput sa-mi iau un first bike,dar am analizat mai bine si mi-am zis ca n-are rost(singurul avantaj e ca se da cu rata lunara de 3 mil/luna in 3 ani parca).Deci tot la dnepr am ajuns(aici mai ai si putere si e si mai mare).Ma gandesc cum as fii aratat la 1,80m si 90kg(poate mai mult :blbl: )pe o chestie de aia de 125cmc :baldy: :laugh:

 

In rest numai bine

 

bafta :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mica "jucarie" pe care am vazut-o sa arate bine e intruderul de 250 din 2003. Daca nu ascultai motorul nu-tzi dadeai seama ca e asha mic. Dar costa un picutz.

In rest cred ca BeRelu are dreptate Niprul e cel mai ieftin shi mishto. Plus ca eshti cu mainile tot timpul in el shi mai invetzi una alta. Sau poate mai bine...un Simpson choperit. Asta a fost shi primul meu motor. Ce frumos shtie el sa mearga!!! (cand merge :banana: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la un dealer in Tg.Mures. Bike-ul arata bine, dar numai de la distanta. Foliata gresit, indexurile aproape ca cad jos, spatarul tot cade jos daca ai pasager, si asa mai departe, calitate zero. Poate ca astia sunt numai hibe de stil, dar tot te intrebi: daca asa-i afara, cum este inauntru? Si, oare cat tine? Si bine ca rata e 3 milioane, dar numai daca ai un castig de peste 12 milioane lunar (si oficial).... am intrebat. Iar cine are atitea bani, cred ca nu trebuie sa ia un neaparat un First Bike. Chestia cu Niprul e corect. Si eu o sa fac asa toamna asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La 85 de milioane (2000 de euro) iti iei o japoneza second de capacitate mica fara probleme.

First-bike-ul ala chopper arata impresionant de la distanta dar nici nu am vrut sa pierd timpul ca sa-l studiez de aproape pentru ca as fii avut sigur o deziluzie majora si m-as fii si enervat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wey oameni, cand e vorba de o suma de genul 2000 de eurei voi va ganditi la Dnepre si ijuri? :blbl: Ca sa nu mai zic ca trebe sa fii ultimul papagal sa dai banii astia pe o ascutitoare chinezeasca :banana: Daca incanta pe cineva ideea cu ratele...in loc sa iei o tricicleta in rate mai bine faci imprumut la banca si iei o japoneza secondhand cu banu' jos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoretele de la First Bike poarta amprentele industriei chinezesti, adica ornamente multe si nefolositoare, nedurabile precum asamblarea sub nivelul muncii inginerului rus care tocmai si-a consumat portia sa de votca zilnica. :blbl:

Am vazut chiar cum este realizata sudarea la cadru, reprezinta pericol de moarte cum sudarea asa slaba calitativ cum a indoit ( :banana: ) tabla cadrului.

 

Personal, cred, ca s-ar interzice comercializarea lor in UE pe motiv ca creeaza pericol public. :baldy:

 

Parerea mea. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

la 120 de Kg ( cam ai kilele mele:-) nai ce sa cauti pe ceva motor sub 650 cmc la 2000e poti gasi ceva japonez care sa nu fie prea forjat.

Daca dai banii pe prostia aia chineza esti timpit la cap, sper ca nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Vad ca topicu e cam vechi.. dar chopperele First bike tot exista.. shi kkturi..

plastic+ornamente nashpa.. shi putere slaba..

la banii aia.. (2000 iepuroi) shio luat o prietena akuma un Yamaha Virago de 250 cu vama shi acte cu tot din germania.. o frumusete...(si fata :friends: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric ca nu renteaza!!!

Am auzit (doar am auzit) ca se asambleaza la Brasov. Daca se asambleaza in Romania de ce este asa scumpa?

Este foarte clar ca nu renteaza la banii astea. Mult mai bine o japoneza de capacitate mica.

Nu este foarte buna varianta cu Nipru sau Ural, pentru ca tipul nu s-a urcat in viata lui pe motocicleta.

Chiar daca de banii aia iti cumperi un Super!!! Nipru sau trei- patru nemodificate, sau 5-6-7 IJ-uri.

Cu Ij-ul este foarte misto! Mergi cu el pana se strica, dupa care il arunci ca mai ai 5-6 in garaj. :laugh: :bier: :cheers: :laugh: :laugh:

 

Numa' bine! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric NU! Cel mai convenabil o japoneza second-hand (parerea mea).Putere zero,plus ca suna ca un foen!Astea-s pt pina in 16 ani,pt A1. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa fim seriosi ca motoarele astea de la first bike nusi merita banii sunt prea scume si mai ales ca sunt mntate in rominia

cumparati japoneze second heand si lasativa de first bike ca nu merita orict de nou este :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca topicu e cam vechi.. dar chopperele First bike tot exista.. shi kkturi..

plastic+ornamente nashpa.. shi putere slaba..

la banii aia.. (2000 iepuroi) shio luat o prietena akuma un Yamaha Virago de 250 cu vama shi acte cu tot din germania.. o frumusete...(si fata :cheers: )

vreau shi eu detalii, te rog???

de unde??? cat a fost pretul de cumparare, taxele???

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De ma asta-i romanu, a auzit si el de motoare si arunca cu banii pe plasticuri si kkaturi pentru ca-l doare gura sa intrebe, se crede atotstiutor dar habar n-are.

In banii astia si la calitatea romaneasca maxima :grinbandit: pe care o are motorul trebuia sa fie de 1000 cc ca sa aiba cumparatori. Inca n-am vazut vreunul pe drumuri , o venii si ziua aia, da o sa ma sui cu nipru pe el de nu se vede. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...