Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi s-au montat crash-barurile.

Se pare ca baietii inca fac treaba buna la HD :)

 

 

 

 

In alta ordine de idei, are cineva experienta cu centrala ABS la motocicletele astea? Cum se conecteaza la instalatia electrica? Are cineva vreo schema?

 

 

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat uleiul la Dakar-ul meu in vara, anul trecut. Acum, astept pana la vara sau e musai sa-l schimb cand incepe sezonul?

De mers... nu am mers cu el. Sa fie prea statut uleiul?

 

Petru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, are cineva experienta cu centrala ABS la motocicletele astea? Cum se conecteaza la instalatia electrica? Are cineva vreo schema?

 

vezi aici poate te ajuta cu ceva.

Mesaj completat

sau :

 

 

 

Mesaj completat

Spor !

Diagram_VIII.pdf

F650DakarFL_ABS.pdf

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de tension links (oase), nu mai zice nimeni nimic?

Nu intermediez si nu am legatura cu vanzatorul, dar am gasit in Germany oasele de coborat /urcat mobrele din dotare AICI, de unde le-am si comandat :)

 

Omul zice ca transportul e FREE, posibilitate de returnare si imi ajung in max 7 zile, produsele fiind oricum noi din otel inoxidabil.

Pt mai multe info: bikefarm-Mv@t-online.de

 

Pretul este de 37.98 euro

 

:D

Mesaj completat

Nu ma intrebati de ce totusi pe site ii apare ~18 euro transport si ambalare..nu stiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-au montat crash-barurile.

 

nu te jeneaza la tibii? ma gandesc ca cu crashbarurile alea, ar trebui sa stau mai cracanat... plus ca nu-mi surade ideea ca in caz de cazatura sa se transmita toata greutatea mobrei, prin crashbaruri drept in genunchiul/tibia mea...

 

spun prostii? na... nici din poze nu pot sa-mi formez o idee prea clara daca m-ar deranja, asa ca poate ne ajuti tu cu niste detalii despre ergonomicitate. :) multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te jeneaza la tibii? ma gandesc ca cu crashbarurile alea, ar trebui sa stau mai cracanat... plus ca nu-mi surade ideea ca in caz de cazatura sa se transmita toata greutatea mobrei, prin crashbaruri drept in genunchiul/tibia mea...

 

spun prostii? na... nici din poze nu pot sa-mi formez o idee prea clara daca m-ar deranja, asa ca poate ne ajuti tu cu niste detalii despre ergonomicitate. :) multam

 

daca ai drum pe la romana/polona seara dupa 7 poti sa le vezi live la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te jeneaza la tibii? ma gandesc ca cu crashbarurile alea, ar trebui sa stau mai cracanat... plus ca nu-mi surade ideea ca in caz de cazatura sa se transmita toata greutatea mobrei, prin crashbaruri drept in genunchiul/tibia mea...

 

spun prostii? na... nici din poze nu pot sa-mi formez o idee prea clara daca m-ar deranja, asa ca poate ne ajuti tu cu niste detalii despre ergonomicitate. :D multam

 

Am si eu unele, cam in aceeasi pozitie montate. Nu jeneaza in niciun fel la mers. In cazul in care te tavalesti, daca ai ghinion, se poate intr-adevar intampla sa-ti prinda piciorul. Eu am avut :) ocazie cu care mi-am dat seama ce investitie esentiala am facut atunci cand am cumparat cizmele de enduro!! Dar daca vrei sa bagi mobra pe coclau, nu ai alta varianta. Exista modelul de la Hepco&Becker (l-am avut si am renuntat) care-i excelent pe asfalt! Dar pentru coclau este mult prea lat si ramai agatat in toate cele pe drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set de DVD despre reparatii si mentenanta pentru BMW F650 Funduro dar se potrivesc si pt modelele pe injectie:

 

http://www.advrider.com/forums/showpost.ph...mp;postcount=43

 

DVD #1

1. Valve Adjustment

2. Rear Wheel Removal/Installation

3. Brake Pads

4. Tire Change

5. Chain Replacement

6. Chain Rollers Care

7. Center Stand Greasing

8. Front/Rear Sprocket Replacement

9. Swingarm Removal/Installation

10. Swingarm and Linkage Bearings

 

 

DVD #2

1. Dropping, splitting, and reassembling the motor

2. Lubricating GS steering head bearings*

 

 

DVD #3

1. Front wheel removal

2. Fork oil change

3. Fork boot installation

4. Wheel bearing lubrication

5. Wheel bearing replacement

6. Front wheel installation

7. Water pump rebuild

8. Head removal and replacement

9. Valve removal

10. Steering head bearing replacement

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cu +1 pentru Alex si Vlad de la HD. De nota 12 pe o scara de la 1 la 10 :)

Subscriu in totalitate. Calitate umana a baietilor e deosebita, iar executia depaseste asteptarile. Despre pret nu are rost sa vorbim daca te gandesti ca un Motech sau Touratech sare lejer peste 100 de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set de DVD despre reparatii si mentenanta pentru BMW F650 Funduro dar se potrivesc si pt modelele pe injectie:

 

http://www.advrider.com/forums/showpost.ph...mp;postcount=43

 

DVD #1

1. Valve Adjustment

2. Rear Wheel Removal/Installation

3. Brake Pads

4. Tire Change

5. Chain Replacement

6. Chain Rollers Care

7. Center Stand Greasing

8. Front/Rear Sprocket Replacement

9. Swingarm Removal/Installation

10. Swingarm and Linkage Bearings

 

 

DVD #2

1. Dropping, splitting, and reassembling the motor

2. Lubricating GS steering head bearings*

 

 

DVD #3

1. Front wheel removal

2. Fork oil change

3. Fork boot installation

4. Wheel bearing lubrication

5. Wheel bearing replacement

6. Front wheel installation

7. Water pump rebuild

8. Head removal and replacement

9. Valve removal

10. Steering head bearing replacement

acest dvd are ceva in el si pt dakar 2005

Mesaj completat

pt cel care ma intrebat de dakar vb la tel 0722318215

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, am nevoie de ajutor...

 

Legat de rulmnetii aia de la linkageuri, realoem.com zice ca ar fi de 12x24x18. 24 e clar ca e diametrul exterior.

 

Acuma, diametrul interior e 12 sau 18? Daca e de 12, inseamna ca is lungi de 18, daca e 18, inseamna ca is lungi de 12, care deja ii am. Deci care e varianta corecta? Am zis ca pun si rulmenti in oase, gata unsi cu MoS2 da chiar nu stiu care e varianta corecta.

 

Pe de alta parte, prin fiecare gaura trece cate un ax, corect? Axele care trec prin ele au ambele acelasi diametru de 12 mm sau unul e mai gros si unu mai subtire?

 

Thanks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, am nevoie de ajutor...

 

Legat de rulmnetii aia de la linkageuri, realoem.com zice ca ar fi de 12x24x18. 24 e clar ca e diametrul exterior.

 

Acuma, diametrul interior e 12 sau 18? Daca e de 12, inseamna ca is lungi de 18, daca e 18, inseamna ca is lungi de 12, care deja ii am. Deci care e varianta corecta? Am zis ca pun si rulmenti in oase, gata unsi cu MoS2 da chiar nu stiu care e varianta corecta.

 

Pe de alta parte, prin fiecare gaura trece cate un ax, corect? Axele care trec prin ele au ambele acelasi diametru de 12 mm sau unul e mai gros si unu mai subtire?

 

Thanks!

Cmon... chiar nu se poate nimeni uita...? Sau poate sa isi aduca aminte daca axele sunt la fel de groase sau au diametre diferite? Ar fi edificator... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cmon... chiar nu se poate nimeni uita...? Sau poate sa isi aduca aminte daca axele sunt la fel de groase sau au diametre diferite? Ar fi edificator... :bigstar:

 

Sal, daca mai poti astepta pana maine - ma apuc eu sa le desfac de pe motor si sa le masor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aici nu te prinzi? http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...hg=33&fg=20

Mesaj completat

Apropo, acolo ei zic de regula ID x OD x LEN

 

Ia uita-te la r1100, la rulmentii la care fac eu bucsi sa vezi in ce ordine is trecute dimensiunile :laugh:

Logic ar fi iD oD si length, dar nu tot pe BMW e logic :bigstar:

Sal, daca mai poti astepta pana maine - ma apuc eu sa le desfac de pe motor si sa le masor

E ok asa, astept. Daca poti face si ceva poze ar fi si mai frumos pentru posteritate :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...