Sari la conținut

Bercenarii


tilik
 Share

Postări Recomandate

salut... nu ,imi cer scuze , nu este vorba despre imaginea unor rockeri ( ascultatori de muzica rock) , este vorba despre cele doua inscrisuri din culorile clubului, ( culoare = toate inscriptiile unui MC, inclusiv logo-ul , partea pur grafica) in cazul nostru Bercenarii MC si One for all..., care au o forma curba, de semiluna, rocker= o forma curba, care spuneam ca ar trebuii sa fie separate de logo, partea grafica, deci nu in acelasi corp, disc.

Explicatia era ca se procedeaza asa, deoarece in ideea in care un club de motociclism primeste noi membrii, in viitor, acel logo, care trebuie sa fie acel simbol al clubului cel mai respectat de catre toti membrii, este demn de a fi purtat de catre noii membrii numai dupa o perioada de '' proba'' timp in care ceilalti vechi membrii au cazut de acord ca acel nou membru merita si nu poate ''pata'' in nici unfel simbolurile clubului... pina atunci noul viitor mebru va purta doar cele doua inscrisuri, ''rockers'' cu numele si moto-ul clubului... :scratch:

imi pare rau daca am creat confuzie...

:what:

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Sep 2007 15:05 -------------</small><br/>

 

salut... nu ,imi cer scuze , nu este vorba despre imaginea unor rockeri ( ascultatori de muzica rock) , este vorba despre cele doua inscrisuri din culorile clubului, ( culoare = toate inscriptiile unui MC, inclusiv logo-ul , partea pur grafica) in cazul nostru Bercenarii MC si One for all..., care au o forma curba, de semiluna, rocker= o forma curba, care spuneam ca ar trebuii sa fie separate de logo, partea grafica, deci nu in acelasi corp, disc.

Explicatia era ca se procedeaza asa, deoarece in ideea in care un club de motociclism primeste noi membrii, in viitor, acel logo, care trebuie sa fie acel simbol al clubului cel mai respectat de catre toti membrii, este demn de a fi purtat de catre noii membrii numai dupa o perioada de '' proba'' timp in care ceilalti vechi membrii au cazut de acord ca acel nou membru merita si nu poate ''pata'' in nici unfel simbolurile clubului... pina atunci noul viitor mebru va purta doar cele doua inscrisuri, ''rockers'' cu numele si moto-ul clubului... una curbata in jos, cea de sus si una curbata in sus , ceea de jos, :-L

imi pare rau daca am creat confuzie... entuziasmul deh...scuze

:P

 

Cineva s-a uitat la Biker Boyz :) La ei tipii aia se numeau Prospects :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Incet incet, se incheaga cite ceva. Buna ideea cu sigla,blazonul.Vom purta cu placere, pe tricou sau sapca.Problema este sa avem cit mai multe sugestii.Eu m-am gindit la trei lupi aratindu-si coltii,priviti din fata.Asta deoarece lupii sunt animale sociabile,traiesc in haita si sunt si buni vinatori. Figura cu mausoleul este mai potrivita unui club fotbalistic ,deoarece in mijloc seamana cu o minge. Mare noroc ca te avem printre noi,cu asemenea talent la desen si vad ca nici de idei nu duci lipsa. Cu ce altceva se mai poate lauda cartierul nostru, in afara de mausoleu si Arghezii? Ceva idei noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Fast Arow... Nu sunt talent, ci mai degraba un "tehnic" in grafica. In domeniu se numeste DTP ceea ce fac. E un fel de CTC-ist in productia publicitara, machetari si nu numai. Tai si spanzur. Daca un fisier este ok d.p.d.v. al designului, place la ochi dar nu este corect pentru a intra la tipar sau pentru a se face matrite dupa el.. am doua variante.. Ori il refac, ori il trimit inapoi la client sa-l retuseze. Cu designul stau mai prost...

 

In alta ordine de idei... Intrebare pt Fast Arow...

De ce 3 lupi si nu doar unul singur ? Sau doi... In fine...

 

Hai c-am mai facut una la repezeala...

Stiu ca e mai diabolica asta si mai ugly, dar cica daca ne visam moartea, vom scapa de ea... :scratch:

Sau pe scurt... discutie la semafor...

 

- Bah motoristule, sa te ia dreaq !

- Nu ma ia bah, ca e cu mine. :)

 

Stiu, aberez, dar sunt la final de zi de munca si nu prea mai raspund de ceea ce fac si gandesc... :-L

 

P.S. Nu ma astept sa fie aprobata. Voi incerca una si cu lupi. :what:

post-22957-1188996255_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salu 2bike, sunt bine pe ultima suta la munca. M-am gindit la 3 lupi, pentru ca prea multi nu au loc si ar fi prea multi si mici.Trei lupi ca sa fie o haita, nu unul singuratic.Parerea mea. Ma mai gindesc si la alte variante, oricum vremea se strica si avem timp toata iarna.Glumesc desigur, poate o rezolvam in acest sezon.Un lup central mai mare putin, si in dreapta si stinga cite unul, putin mai mic, dar rinjind toti trei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect Tilik, prospects este titulatura corecta in limba engleza , numai ca eu incercam sa nu mai produc confuzii

in ceea ce priveste cuvintele imprumutate din alte limbi, tot noi viitori membrii ramin , chit ca isi spun prospects,

iar in ceea ce priveste Biker Boyz ... chiar nu stiu despre ce este vorba , banuiesc ca vreun film sau emisiune :) scuze ignoranta, eu ma gindeam ca practic asa se procedeaza in mai toate cluburile serioase, de aceea am crezut interesanta aceasta sugestie.

Buna ideea cu lupii, simbolistica cit cuprinde... haita in sensul bun, prietenie, ierarhie, dar si o lupta continua pentru aceasta, ...doar ca nu stiu cum vedeti voi imaginea unor lupi dar... nu trebuie sa fim confundati cu alt club... prietenii stiu de ce... :scratch:,

La treaba cu totii , cit mai multe idei cu atit mai bine, pina la urma o sa avem ceea ce dorim... este doar inceputul.

Multumim pentru toate cuvintele voastre si ideile expuse.

Respect,

Skynyrd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor ! :scratch:

M-am intors din concediu. La multi ani sarbatoritului ! Lupii se mai sunt si sanitarii padurii, parca...

Am vazut ce s-a discutat in lipsa...

Maine ne vedem la ora si locul stabilite !

Salutare ! :)

 

--- Mesaj completat în 05 Sep 2007 16:17 -------------
Aaaa ! Si bun venit celor noi ! Prieteni nu aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la emblema aceea rotunda si cu mausoleul in centru, partea centrala in care e pus mausoleul da impresia de minge de "folbal" =))

mi se pare mie ?

 

am o carte de joc cu un joker, nu va ganditi la un mascarici cu gura pana la urechi ..e destul de interesant

daca ar putea fi pus pe un motor sau ceva de genu asta cred ca ar fi interesant ... o sa il scanez si o sa pun aici sa va dati cu parerea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti dreptate ... pare o minge de fotbal... multam Catalin, nu imi dadeam seama cum arata intr-un logo ... dar cred ca doar ideea a fost interesanta, imaginea este bine realizata de catre Catalin dar arata prea mult a minge...

pe curind , spor la inspiratie, dragi prieteni.

Despre Arc astazi, plimbare frumoasa... caci eu pina nu se trezeste Motorica din amorteala ce-o cuprinse , pini n-o trezesc cu ajutorul lui Phantom II sa-i facem o vizita lui 2bike... eu doar va sustin sufleteste...

Skynyrd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lupul=inteligent,inventiv,adaptabil.Haita, sase- opt indivizi dezvoltati (adica majori.)Haita isi marcheaza si apara teritoriul si in lupta ataca cu viclenie ,necrutator.(Ar zice cineva ca ne pregatim de razboi!) Adevar graieste si Kytynel maninca si mortaciuni doarece 90/00 din numarul actiunilor de vinatoare sunt sortite esecului .Pe distanta mare abandoneaza, preferind sa-si conseve energia. Asta a fost in mare despre lup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine vrea sa mearga la arc ora de intalnire e 18.45 in parcarea de la intrarea (nu ceea principala) in targ la aleea castanilor. Vis-a-vis de arhivele statului.

 

 

Sa vedem de fapt cum stam si cu timpul(s-ar putea sa inceapa ploaia si atunci................)

Editat de 2bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti, si bine ati venit celor noi.

Am nevoie de ajutor din partea voastra:

 

Vreau sa cumpar o carena fata pentru motorul meu, si singura pe care am gasit-o care sa se potriveasca la culoare este la un englez care nu vrea sa trimita in Romania, nu trimite decat in UK. Mi-a zis ca daca vreau, el imi poate trimite pe adresa unui prieten de-al meu din UK, care sa imi trimita mai apoi carena pe adresa mea. Aveti cumva pe cineva care sa locuiasca in UK?? Si in care aveti incredere ca imi va trimite carena in Romania?? Eu platesc, evident, ambele costuri de trimitere, si de la vanzator care el, si de la el catre Romania.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

 

Bafta la toti si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tilika: Eu daca primesc asa ceva jur ca o arunc direct la cos si a-si pretinde ca nu a venit nimic. Din cate stiu eu astea nu vin recomandate asa ca... Tu , faci cum crezi.

 

@catalin & restul: Este super ok ideea cu emblama dar pana ne hotaram umplem topicul, asa ca va propun la intalnirea de joi sa veniti cu idei si desene si sa hotaram la fata locului.

 

@fast arrow: lupul este un animal care se comporta ca si tiganii. Cand sunt in haita sunt rai. Daca il prinzi singur prefera sa fuga. Daca este sa alegem un animal trebuie sa alegem ceva care sa fie respectat, nu de ras. Mie personal imi place Ghepardul. De ce? Findca este cel mai rapid animal.

 

@Skynyrd: cand te hotarasti sa te apuci de motorisca zi-mi, poate iti dau vreo mana de ajutor.

 

In rest numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa ajung si eu maine la MC la ora 19:00 dar nu promit. Mi-as dori sa vin sa va cunosc dar acum habar nu am ce fac maine. In fine... In caz ca va decideti la o sigla, format, etc, dati-mi de stire ca voi incerca sa pun in practica in format digital.

 

Ref. la sigla cu lupi, momentan nu am inspiratie, plus ca ma freaca asta micu la cap sa stea pe nush ce siteuri cu jocuri pt copii. :what: Se pare ca tre' sa fac o investitie cat de curand >> un calculator la el in camera... :) dar miane cu siguranta voi mai incerca 2-3 variante.

 

Pentru cei care se duc la ARC astazi...

Vedeti ca sta sa ploua. Aveti grija.. Mai bine ramaneti acasa.

 

Ah... Era sa uit... 80-85 % vine si motorul in maxim 1 luna. Eu sper si mai devreme, dar asta in functie de niste bani pe care-i astept mai ceva ca painea calda ! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou.

 

Dupa cum unii din voi stiti, am promis ca ma voi ocupa de cumpararea domeniului bercenarii.ro. Incepand de maine dimineata acest domeniu va fi al nostru. Costul domeniului este de 150 RON. Cine vrea sa participe alaturi de mine la achitarea acestuia e binevenit, cine nu, nu e un capat de tara. Eu voi veni maine la ora 19:00 la intalnire pentru colecta :) .

Dupa ce voi avea domeniul, primul va fi pus in functiune forumul propriu, pentru discutii private si pentru o mai buna comunicare intre noi.

 

Pentru inceput, veti accesa forum.bercenarii.ro sau www.bercenarii.ro/forum/ .....inca nu m-am decis, o sa vedem. Dupa care v-a urma site-ul www.bercenarii.ro , care va avea de asemenea o sectiune de acces bazata pe user/parola, unde fiecare membru bercenar isi va putea posta datele de contat si poze cu motorul lui. De asemenea, o sa contina si o sectiune unde veti putea uploada pozele din excursii, astfel incat sa fie disponibile pentru toti, si sa nu mai stati dupa ftp-uri private si/sau CD-uri de la cei care au facut poze.

 

Bafta si asfalt uscat.

Editat de AllexxM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut AllexxM ! Sunt de acord sa pun si eu umarul la finantarea siteului. Poti conta si pe mine cu o mica donatie. Asadar... maine voi fi si eu la MC. :scratch:

 

Inca ceva ce poate va intereseaza... Intrucat am ceva studii muzicale (am facut liceul de muzica si am activat in mai multe formatii / trupe, etc), o sa incerc sa fac un imn al bercenarilor, insa va trebui sa-mi dati voi versurile. Pot face si ceva instrumental, nu e bai.

 

See ya ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Catalin S.:Incet,sa le luam pe rand,daca mai stam putin online deja discutam si despre uniforme de bercenari probabil!Inceputul cu emblema noastra n-a fost rau,toti cei care vin maine sunt rugati sa vina cu idea proprie,sa ne putem limita la 3-4 shabloane online,ca in sfarsit sa hotaram prin vot :what: Maine ne gasesti langa Mc ul de la Brancoveanu,mai precis la statia de metrou pana in jurul orei 20:00!

 

@ AllexxM:Englezul e prea necredincios :) ,intreaba-l daca vrea sa trimita in Germania la niste dealeri de masini,evident recunoscuti si legali! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este... s-a ajuns departe intr-o zingura zi... Sau vorba celor de la Celelate Cuvinte... aveau ei o piesa candva... unde era un vers foarte misto... "Nu-mi da tot intr-o zi" ! :scratch: Ok, ne vedem maine la metrou !

 

--- Mesaj completat în 05 Sep 2007 21:39 -------------
Piesa... Hehee... ce vremuri... :)

CELELATE_CUVINTE__VINIL_COLLECTION___10_NU_MI_DA_TOT_INTR_O_.MP3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mishule.

 

Ti-am dat add pe mesneger dar cred ca nu am bagat corect ID-ul. Daca mi-l poti da, ar fi super.

Ref, la ora intalnirii si eu sunt de acord sa ne vedem ceva mai devreme. La 18:00 de pilda ar fi super bine.

 

Ref. la "B" la care din sigle te referi ? Cea cu scutul si sabiile sau cea rotunda unde am pus initial un cap de vultur si apoi Mausoleul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Deci avem in discutie o sigla, un imn, un site.

Sa ne infiintam si ca un club cu acte in regula?

Am putea avea niste beneficii...

Mai bine discutam diseara. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dragi Bercenari,

dupa o zi in care datorita lui CatalinS. am facut ceva pasi inainte catre culorile clubului Bercenarii, astazi asteptind noi ideii , iata ca din partea lui AllexxM vine vestea ce mare... vom avea domeniul nostru www.bercenarii.ro... este intradevar un pas saltat asta, contati si pe mine la contributia pentru cumpararea domeniului, problema fiind din partea mea doar neputinta ajungerii la MC astazi in timp, ora 8 pm,... dupa cum unii dintre voi cunosc, ziua mea si a sotiei se termina undeva dupa 8.30 pm zilnic... dar oricum incercam sa trecem pe la Mac... dar ne vom intilnii cumva cu prieteni din club , deci va rog contati si pe noi.

In ceea ce privesc culorile clubului, logo, inscrisuri, ma gindeam aseara cu Oana ce ar fi daca am pune si mai bine in valuare moto-ul nostru 14 all, prin imaginea din logo a unor muschetari sau a unor efecte ale muschetarilor ( florete, muschete... eu stiu ce altceva? ) iar caracterele inscrisurilor sa fie tot in stilul acelor epoci,nu stiu cum se numeste formatul, care sa faca o legatura directa si rapida in ochii celorlati cu moto si sa ne aduca noua aminte ca acest moto nu este doar o insiruire de cuvinte alese. Nu trebuie

bineinteles renuntat la afisarea moto-ului in subsolul emblemei.

Asteptam parerile voastre si sugestiile in continuare.

Eh si apropos va rog aruncati o privire si la topicul de pe forum referitor la educatia a ceea ce inseamna MC vis-a vis de RC, am observat ca pe ultimul logo apare aceasta titulatura de RC, ... exista si varianta originala a acelor articole , daca doriti am sa trimit aici, cele doua fiind doua foarte diferite concepte a ceea ce inseamna un club de motociclism.

Haideti sa ne gindim si la formularea unui statut , sau forma de organizare, de comun acceptata de catre membrii.

Respect,

Skynyrd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai am lucrat la siglele cu lupi si apoi am citit de ideea cu muschetarii.

Le postez totusi p-astea urmand ca mai incolo sa revin si cu ceva spadasini. :)

Sper ca nu vreti 14 All ca suna prea "mesengerian" ci One for all and all for one... :scratch:

 

Explicatii sigle...

La prima backroundul este negru iar la adoua am adaugat o textura si un outline negru la textele portocalii. Desigur ca se pot schimba culorile si ca cele propuse de mine nu sunt batute in cuie.

 

Revin cu muschetarii.

post-22957-1189060812_thumb.jpg

post-22957-1189060820_thumb.jpg

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catalin - ID: mishu_mishu20

ma refeream la sigla cu mausoleul, oricum imi plac si astea cu lupii...deci poti incerca se pui lupii cat si muschetarii si "B"-ul si in sigla aia cu mausoleul care mi se pare putin mai marfa.

 

Am tot vorbit cu lumea despre o cheta lunara pentru club...10-20 lei...si cu cat mai repede atat mai bine ...bani urmand sa fie folositi in diferite scopuri, pentru club si pentru membrii acestuia.

Deja avem nevoie de ex. pentru WWW.BERCENARII.ro - Allex nu are nici o obligatie fata de noi...asa ca hai sa strangem randurile.

Ma gandesc ca treaba asta ne-ar mai trece un pic prin sita..deci vor ramane doar cei ce vor dori cu adevarat sa se afilieze acestui club.

 

Gandesc aiurea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...