Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare. Astazi voi achizitiona o motocicleta si as vrea sa imi spuna cineva ce ar trebui sa am in vedere referitor la starea actelor, serii, certificat fiscal si orice altceva ce m-ar putea impiedica sa duc tranzactia bun sfarsit si apoi inmatricularea. V-as fi recunoscator daca mi-ati spune si ce taxe va trebui sa platesc.

Presupun ca au mai fost topicuri asemanatoare dar mi-e greu sa le caut acum

Multumesc mult!

 

Nu da banul pana nu obtii fiscalul de la el ca altfel o sa stai sa te uiti la ea cum au patit-o unii de pe aici.

 

Anul trecut pentru autentificare am dat 100 si ceva (120 parca) iar numarul era 30 normal si 70 preferential parca (sau ceva in jurul acestor sume).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am bagat la cap tot ce mi-ati zis, multumesc. Ce interes ar putea urmari proprietarul ca sa nu imi dea fiscalul?

 

Datorii la impozite, amenzi neplatite. Trebuie sa-si achite toate datoriile inainte sa scoata fiscalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca-ti mai iei un monster sau ca renunti la cutiutele cu suruburi. :D

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasul 1 este contractul de vanzare cumparare, nu? ...asta unde se (poate) face? notar? sau cum?

 

si apoi, certificatul fiscal se poate elibera doar daca ai contractu de vanzare cumparare, nu? ....si atunci cum sa fie deacord omu ala sa faca contract de vanzare cumparare (adica sa vanda motoricleta) dar fara sa primeasca nici un ban?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasul 1 este contractul de vanzare cumparare, nu? ...asta unde se (poate) face? notar? sau cum?

 

si apoi, certificatul fiscal se poate elibera doar daca ai contractu de vanzare cumparare, nu? ....si atunci cum sa fie deacord omu ala sa faca contract de vanzare cumparare (adica sa vanda motoricleta) dar fara sa primeasca nici un ban?

Pai semneaza contractul amandoi, vanzatorul tine toate exemplarele, scoate de la impozite motocicleta, ii da cumparatorului un exemplat de contact si hartia de la impozite si primeste banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai semneaza contractul amandoi, vanzatorul tine toate exemplarele, scoate de la impozite motocicleta, ii da cumparatorului un exemplat de contact si hartia de la impozite si primeste banii.

 

aha, corect. si deci vanzatorul nu are de facut decat doua lucruri: contracutl de vanzare cumparare si scos certificatul fiscal de la impozite, atat? restul face cumparatorul?

 

inca o intrebare: stiu ca la contractul de vanzare cumparare exista anexat certificatul de radiere. acesta din urma cine il completeaza si cand? mai exact radierea cand se face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, corect. si deci vanzatorul nu are de facut decat doua lucruri: contracutl de vanzare cumparare si scos certificatul fiscal de la impozite, atat? restul face cumparatorul?

 

inca o intrebare: stiu ca la contractul de vanzare cumparare exista anexat certificatul de radiere. acesta din urma cine il completeaza si cand? mai exact radierea cand se face?

 

Nu cred ca se mai face radiere de vreo 5 ani si ceva. Se face direct inmatriculare pe noul proprietar, fara radiere. Poate termenii in care m-am exprimat nu sunt tocmai corecti, dar acum 5 ani si ceva s-a schimbat legea si nu se mai foloseste certificatul acela de radiere (stiu pentru ca mi-am cumparat ultima masina acum 5 ani la inceputul lui ianuarie, chiar dupa ce se schimbase legea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da banul pana nu obtii fiscalul de la el ca altfel o sa stai sa te uiti la ea cum au patit-o unii de pe aici.

 

Anul trecut pentru autentificare am dat 100 si ceva (120 parca) iar numarul era 30 normal si 70 preferential parca (sau ceva in jurul acestor sume).

 

Corect!!! Pe langa toate actele necesare sa vb. de Fiscal si Fisa de inmatriculare. Eu am facut asa

 

Am platit 90% din moto si tipul mi-a dat toate actele + certificat fiscal (dovada ca nu mai are datorii la stat) + MOTORUL , FARA a-mi da si fisa de inmatriculare care trebuia stampilata in alt oras decat cel in care locuiesc eu.

Cand mi-a dat fisa de imnatriculare stampilata si semnata i-am dat restul de 10%.

 

Verifica seria de pe cadru si motor; trebuie sa corespunda cu datele de pe certificatul de inmatriculare.

 

Deasemenea poti verifica CIV ul din talon pe situl asta : http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp

 

Radierea se face automat dar daca cumperi moto dintr-un oras mai necunoscut fa copii dupa acte si da-le vanzatrului pentru a le duce la primarie si a radia motorul ca sa nu se trezeasca ala cu amenzi aiurea, daca este cazul, desigur. :P

 

Bafta.

 

PS : Daca esti din bucuresti merge sa faci actele la rulotele din urdistei. E lume multa acolo . N-are ce se intampla rau.

PS : Si inca ceva: Daca motorul e modificat :revospsit, recarenat, redecorat, orice altceva ce nu e stock cere toate actele inainte de a da banii; la mine a fost totul stock si d-aia am lasat 10% pentru fisa de inmatriculare.

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul fiscal atesta ca vanzatorul nu are datorii la stat, n-are legatura cu vanzarea propriu-zis.

Scopul lui este ca, atunci cand cumparaturul inregistreaza fiscal autovehicolul, sa ateste faptul ca pentru respectivul autovehicul impozitul a fost platit de vechiul proprietar.

Adica vanzatorul poate lua oricate, oricand, din ce tin minte, costa 2 lei timbru fiscal.

 

Pe scurt un cumparator al unei motorete deja inmatriculate in RO poate da banii cand are in mana:

-talon;

-carte de identitate;

-certificat fiscal;

-contract vanzare-cumparare sau factura;

-vehicolul (cu tot cu chei :P );

-toate accesoriile care sunt incluse in pret;

 

 

Pentru puristi, poti cere sa dai banii in momentul in care autentificarea la RAR e facuta cu succes, daca accepta si vanzatorul. (aviz modificari care pot fi respinse de RAR). Asta poate fi mai importanta la prima inmatriculare a motoarelor importate.

 

Pentru import mai sunt niste chestii, daca sunt interesati dati un semn, mi-e lene sa scriu....

Editat de Caron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru puristi, poti cere sa dai banii in momentul in care autentificarea la RAR e facuta cu succes, daca accepta si vanzatorul. (aviz modificari care pot fi respinse de RAR). Asta poate fi mai importanta la prima inmatriculare a motoarelor importate.

 

 

Da. Eu am fost nevoit sa fiu supus la cheltuieli in plus la autentificare RAR deoarece sitele tobelor stock au fost scoase; prima autentificare picata! Deci atentie si la ce zice Caron! Daca aveti cea mai mica modificare la motor fata de elementele stock nu dati toti banii pana nu se face autentificarea !

 

Certificatul fiscal atesta ca vanzatorul nu are datorii la stat, n-are legatura cu vanzarea propriu-zis.

 

Si daca imi da toate actele fara fiscal si fisa cu ce ma aleg ca platesc ca prostu' 100% din FIER SI NU POT INMATRICULA MOBRA PENTRU CA NU A PLATIT ALA TAXELE LA STAT?

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau discutii interminabile pe ce am zis.

Citeste tot si apoi raspunde.

 

Nu exista "fiscal si fisa" exista Certificat de atestare fiscala pentru persoane (fizice sau juridice) ...

Asa e, certificatul fiscal nu are treaba cu vanzarea, poti vinde un autovehicul si fara, vanzarea-cumpararea este perfect legala si valabila. Evident cumparatorul nu va putea inmatricula autovehicolul fara certificatul fiscal, dar asta nu anuleaza tranzactia.

 

Talon, CI si autovehicolul, fac obiectul contractului de vanzare-cumparare, certificatul asta nu.

Sintagma folosita de obicei in contractele standard, si care poate fi considerata referire la asta, e "liber de orice sarcini" si este vaga.

 

Repet:

-talon;

-carte de identitate;

-certificat fiscal;

-contract vanzare-cumparare sau factura;

-vehicolul;

-toate accesoriile care sunt incluse in pret;

Editat de Caron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident cumparatorul nu va putea inmatricula autovehicolul fara certificatul fiscal, dar asta nu anuleaza tranzactia.

 

 

Eu ce draq am zis ! Ce rost are daca ai motorul si e AL TAU DACA Nu-l POTI INMATRICLA ca n-a platit Dorel taxele?

 

AAAAA? Hai ma lasa-ne ! Ii dadeam omului detalii despre cum sa se fereasca si sa poate merge pe moto legal 100% in cel mai scurt timp posibil .

 

RESTUL e vrajeala ! PA!

 

Salutare. Astazi voi achizitiona o motocicleta si as vrea sa imi spuna cineva ce ar trebui sa am in vedere referitor la starea actelor, serii, certificat fiscal si orice altceva ce m-ar putea impiedica sa duc tranzactia bun sfarsit si apoi inmatricularea. V-as fi recunoscator daca mi-ati spune si ce taxe va trebui sa platesc.

Presupun ca au mai fost topicuri asemanatoare dar mi-e greu sa le caut acum

Multumesc mult!

 

Iti trebuie toate actele , bre ! TOATE daca vrei s-o inmatriculezi, sa ai numar, bla bla bla si nu da nici un ban pana nu ai toate actele !

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am auzit astazi o chestie la inmatricularea unei motociclete, daca in tara motocicleta a avut doi proprietari , la inmatriculare sunt necesare contractele de vanzare intre primul si al doilea proprietar + contract intre al doilea si al treilea. De unde plm sa iau eu contractul dintre primul si al 2-lea ?

 

LE: nu dati cu pietre, asa am inteles de la cineva care are probleme la inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde plm? Pai simplu, fiecare proprietar anterior ar trebui sa aiba copia sa de act de vanzare cumparare, pe care ar trebui sa o dea mai departe si tot asa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai degraba daca ai cumparat-o de la un intermediar care a cumparat-o din strainatate, trebuie sa ai contractul de vanzare din strainatate catre intermediar si contractul de vanzare-cumparare intre intermediar si tine. Cel putin asa mi-a spus cineva de la un chiosc de acte auto de pe langa inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Imi zice cineva ce acte imi trebuie la administratia financiara pentru a radia un motor. Urmeaza sa il vand iar cumparatorul vrea si certificatul de atestare fiscala cand i dau motorul.

Este vorba nu de un motor intreg ci doar de cadru cu acte. Ce contract de vanzare cumparare fac? Daca trec in contract ca eu vand motorul nu pot sa am probleme dupa cu cumparatorul care sa pretinda ca nu a primit motorul complet?

 

Va multumesc!

Horea

Editat de psycho25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Stie cineve ce acte sunt necesare si cam ce costuri, pentru inmatricularea unei motociclete provenienta USA?

 

PS: Nu a fost achizitionata pe numele meu in State, deci exista un intermediar...

 

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

Imi zice cineva ce acte imi trebuie la administratia financiara pentru a radia un motor. Urmeaza sa il vand iar cumparatorul vrea si certificatul de atestare fiscala cand i dau motorul.

Este vorba nu de un motor intreg ci doar de cadru cu acte. Ce contract de vanzare cumparare fac? Daca trec in contract ca eu vand motorul nu pot sa am probleme dupa cu cumparatorul care sa pretinda ca nu a primit motorul complet?

 

Va multumesc!

Horea

 

Exista un tipizat care se completeaza, la care adaugi o copie dupa CI (carte de identitate), copie dupa buletin, act de vanzare cumparare copie si original si cam atat.

 

 

Pastreaza o copie dupa cartea de identitate si mentine legatura cu proprietarul...poate va mai fi nevoie!

 

salut , fisa de inmatriculare , poate fi completata de mana? mersi

 

NU, cred ca scrie pe undeva prin niste documente ca trebuie dactilografiat! insa..fisa o ai aici: http://www.prefecturabacau.ro/wp-content/uploads/2009/01/fisa_inmatr.htm transferi in WORD, completezi si apoi jonglezi cu marimea textului sa incapa pe un A5. Drept sa iti spun am vazut si pe A4 si e ok si-asa. nu e standardizata marimea!

 

 

Salut,

 

Stie cineve ce acte sunt necesare si cam ce costuri, pentru inmatricularea unei motociclete provenienta USA?

 

PS: Nu a fost achizitionata pe numele meu in State, deci exista un intermediar...

 

 

Ms

 

Aici e cam buba ..

declaratie vamala si vama (chitante etc) [ nu prea sunt sigur ca astea sunt toate ]

asta daca nu e inmatriculata!!

toate actele americane (ce au ei acolo, eventual fa-ti curaj intr-o zi pana la RAR si roaga-i frumos sa-ti spuna ce acte trebuie. fa-te si tu "mai mic si mai prost" si ei "este toti destepti" si gasesti pe cineva sa iti raspunda)

pe undeva pe actele alea trebuie sa figureze ca a fost radiata pentru export ... cel putin la astea europene asta e obligatoriu!

 

obligatoriu:

act vanzare cumparare intre tine si roman;

certificat fiscal de la taxe si impozite de la el (chiar daca nu a fost inmatriculata in RO);

atentie daca ala a luat-o in evidenta fiscala!! eu am patit-o cu un prieten care a adus motorul in 2009 si nu a inregistrat-o fiscal si l-a pus sa plateasca 2 ani de impozit!! pe certificatul fiscal trebuie sa figureze exact modelul/marca vanduta!!

restul actelor care se fac la orice autovehicul: fisa inmatriculare, ia o copie dupa BI romanului, programare la RAR, itp + autenticitate, completat cerere inmatriculare (vezi site-ul prefecturii tale), fisc (taxe si impozite), politie si atat!

 

daca e inmatriculata

act V-C

certificat

certificat fiscal

carte + copii

biletin + copii

asigurare

fisa stampilata la fisc

cele 2 taxe: 37 lei certificat + 52 lei taxe si impozite

62 lei numere preferentiale (17 parca normale)

si gata!

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE, mai nou, pentru autovehicule aduse din UE, la prima inmatriculare se cere un CERTIFICAT de la ANAF (administratia financiara de care aparrtineti cu domiciliul) din care sa reiasa ca nu datorati TVA pt achizitia intracomunitara... :kick:

Este o aberatie, nu e singura, dar inarmati-va cu nervi si timp, dati pe al admin financiara, faceti cerere, timbru fiscal, apoi mergeti la inmatriculare.

 

http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-i-inmatriculri-auto/255.html

 

nu stiu dca a fost lasat intentionat la pct. 13 "persoana" fara completarea juridica, dar sigur a facut rau prostimii, fiind nevoiti sa mai scoatem o hartie inutila de la administratie financiara.

 

am incercat sa vorbesc cu un superior de la drpciv, degeaba... :baldy: niciodata o persoana fizica nu are cum sa datoreze statului TVA. nu mai am timp si nici chef sa ma lupt cu sistemul, este inca o prostie care ne umileste inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...