Sari la conținut

Postări Recomandate

Multam :)

Am fost azi de am ridicat tablele. Ceva mai decent. Ghiseul 44 in fund, stat la coada de la 8:10 pana pe la 8:50.

Mi-a dat nitele emotii ca nu le gasea prin gramada pe acolo dar am scapat fara innfarct pana la urma :D

Ala e pontul! :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am depus actele de înmatriculare (ma rog, "transfer" cum se numește acum).

Am stat la coada ca. 1 ora și un sfert. Ridicarea actelor și a plăcii, vineri 12.08.2016.

IMPORTANT !!! M-am prezentat pe la ora 13:15 (nu dimineata). Poate ajuta pe cineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cele 4-5 zile cat stai pe dreapta se scad macar de la rca si impozit? Practic esti privat de posibilitatea utilizarii vehiculului din cauza autoritatilor. Zici ca totul se face nu la ghiseul din ci CU fundul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am depus actele de înmatriculare (ma rog, "transfer" cum se numește acum).

Am stat la coada ca. 1 ora și un sfert. Ridicarea actelor și a plăcii, vineri 12.08.2016.

IMPORTANT !!! M-am prezentat pe la ora 13:15 (nu dimineata). Poate ajuta pe cineva...

Daca prin "transfer" te referi la a trece pe numele tau o moto/masina deja înmatriculata in Ro, zi-mi te rog care au fost actele depuse

» Post actualizat in 09 Aug 2016 04:43

EDIT: ma intereseaza in principal ce aduci ca dovada a efectuarii itp-ului, daca e facut si e valabil. singurul document pe care il am in directia asta este certificatul de inmatriculare actual.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Da, despre asta e vorba: inmatriculrea unui vehicul care este inmatriculat in Ro (Bucuresti, in cazul meu). Am depus TOT ce scrie pe site-ul Prefecturii, sectiunea Inmatriculari vehicule.

- Cerere tip

- CIV - original si copie

- Certif. Inmatriculare original

- Fisa de inmatriculare cu viza de la DVBL vanzator si cumparator - original

- Certificat Fiscal vanzator - original si copie (pe asta s-a uitat si mi l-a dat inapoi)

- Copie asigurare RCA

- Copie act dobandire (contract de V-C sau factura, dupa caz)

- Dovada ITP - original si copie (s-a uitat si mi l-a inapoiat, cred ca era suficienta metiunea din certif. de inmatriculare)

- Fiind inmatriculare pe firma: CUI firma, copie buletin depunator si delegatie pentru depunator

- Chitanta 60 RON taxa inmatriculare

- 99 RON platiti la ghiseu (placuta tip C (moto) si taxa numar preferential)

 

Sper sa nu fi uitat nimic din insiruire, spre verificare cu site-ul Prefecturii

 

Succes !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XaeL - Da, la acel document m-am referit

@Husqvy - Spune-i cum doresti dar 37+62=99 RON, vorbim de aceleasi taxe dar cu denumire nitel modificata. Platit tot ieri... Poate am stat naibii la aceiasi coada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A plătit talon 37 (se poate la ghiseu, posta, trezorerie, transfer bancar), placuta 17, nr preferential 45.

» Post actualizat in 09 Aug 2016 14:32

intrebare despre legislatia romaneasca: contractul de vanzare - cumparare trebuie facut prin notar? sau merge o simpla hartie datata si semnata de vanzator si de cumparator? cumparatorul va fi firma (PFI), nu stiu daca asta schimba cu ceva situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu trebuie facut la notar dar este bine sa fie facut dupa tipic la birourile de copiat acte de langa DRPCIV sau "Udriste". Doamnele de acolo stiu exact cum sa il faca si, in general, au cunostinte vaste despre legislatie la zi. Contractul de V-C se face in 5 (CINCI !!!) exemplare si TOATE trebuie vizate la DVBL-ul vanzatorului. Nu uitati sa semnati TOATE cele 5 exemplare si Fisa de Inmatriculare (nu ma intrebati de ce spun asta, uneori se mai uita si te trezesti la ghiseu ca nu se primesc actele).

 

Si nu, nu schimba cu nimic faptul ca esti PFI, firma sau PF.

 

Si inca ceva: Contractul V-C trebuie sa poarte data la care se face scoaterea din evidenta DVBL-ului vanzatorului. Nu stiu de ce e asa (o ALTA tampenie) dar asa mi-a zis tipa de la dactilografiere (o stii ea de ce...)

Editat de anpetre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe certificatul de inmatriculare exista campul cu "instrainat catre". acolo trebuie neaparat completat cu numele noului posesor pana ajung sa il schimb cu cel nou? daca da, cine completeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare lucratorul de la acte auto de obicei intreaba daca se inmatriculeaza sau se circula pe actele fostului proprietar, mai ales in cazul auto unde apare si timbrul de mediu, si chiar si la moto, unde poate cumparatorul vrea sa mai profite o vreme de RCA-ul existent. In cazul acesta se lasa necompletat campul instrainat catre. In cazul in care vrei ca cumparatorul sa inmatriculeze in 30 de zile, completezi in talon "instrainat catre", chiar la biroul de acte auto, caz in care daca i se face verificarea actelor de catre vreun filtru i se retine talonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe certificatul de inmatriculare exista campul cu "instrainat catre". acolo trebuie neaparat completat cu numele noului posesor pana ajung sa il schimb cu cel nou? daca da, cine completeaza?

 

Daca nu este completat, nu iti accepta dosarul. Asa ca fa rost de un pix ;) (data sa o pui pe cea de vanzare din CVC)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actualizare privind locurile unde se pot plati taxele:

- taxa pentru examenul teoretic 6 lei - Posta Romana, Trezorerie

- taxa pentru eliberare permis 68 lei - Taxe si impozite locale, transfer bancar* sau Posta Romana**

- taxa de inmatriculare 60 lei - NU STIU

- certificatul de inmatriculare (talon) - 37 lei - Posta Romana**, Trezorerie, transfer bancar*

- taxe pentru numar - 17 lei placuta si 45 lei numere preferentiale

- pastrarea numarului inainte de instrainare - 30 lei.

 

* si ** Trasferul bancar (*) sau Posta Romana (**) cel putin pentru certificatul de inmatriculare si permisul de conducere.

Documentul de plată trebuie să conțină următoarele informații:

  • CNP-ul/CUI-ul și numele persoanei/denumirea plătitorului
  • Beneficiar Instituția Prefectului Municipiului București
  • Contul IBAN deschis la trezoreria sectorului 5- RO76TREZ705502601X009835,
  • Codul fiscal al Instituției Prefectului Municipiului București – CUI 4267125,
  • Suma, tipul și numărul de documente/operațiuni/plăci pentru a cărui contravaloare se încasează plata.

Plata se poate face atat prin mandat postal cât și prin virament bancar.

 

Cine stie si restul va rog sa completati si eventual sa fie postate undeva separat pentru usurinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 lei - la direcția impozite si taxe locale sau cum se numește ea in fiecare oras sau sector. Fiecare oras sau sector are propria modalitate de a lua banii aia. Unii prin cec, unii prin posta, altii direct la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreun termen pentru inmaticulare?

Daca, spre exemplu, la trecerea la fisc sunt maxim 30 zile, altfel primesti amenda, la inmatriculare exista asa ceva sau o poti face cand vrei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca mai nou daca inmatriculez o motocicleta care este deja inmatriculata in RO, deci practic am cumparat o mobra de la un vecin, nu mai trebuie sa ii fac autentificarea la RAR ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat.

 

Tocmai ce am primit raspuns oficial de la DRPCIV.

 

"Referitor la solicitarea dumneavoastră din data de 08.08.2016, vă informăm ca în conformitate cu prev.art.14 pct. IV/1,respective art.14 pct. II din Ordonanţa de

Urgenţă nr.41 din 28.06.2016 privind stabilirea unor măsuri de simplificare la nivelul administraţiei publice centrale şi pentru modificarea unor acte normative nu trebuie să mai prezentaţi certificatul de autenticitate al vehiculului la transcrierea transmiterii dreptului de proprietate pentru un vehicul înmatriculat în România.

Poliţa de asigurare RCA este obligatorie la înmatricularea vehiculului şi trebuie încheiată pe numele titularului înmatriculării"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreun termen pentru inmaticulare?

Daca, spre exemplu, la trecerea la fisc sunt maxim 30 zile, altfel primesti amenda, la inmatriculare exista asa ceva sau o poti face cand vrei?

daca nu circuli cu mobra atunci nu ai nici un termen

daca vanzatorul a completat pe spatele talonului la rubrica ''instrainat catre'' atunci legal mai poti circula 30 de zile

 

Este adevarat ca mai nou daca inmatriculez o motocicleta care este deja inmatriculata in RO, deci practic am cumparat o mobra de la un vecin, nu mai trebuie sa ii fac autentificarea la RAR ?

adevarat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu circuli cu mobra atunci nu ai nici un termen

daca vanzatorul a completat pe spatele talonului la rubrica ''instrainat catre'' atunci legal mai poti circula 30 de zile

 

Putin intortocheata treaba. Cei de la Politie nu vor comenta daca duci un certificat fara "instrainat atre"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow...dar ai cautat-o mult??

ai nevoie de actul de proprietate/contract de vanzare sau factura in original,actele motocicletei (carte sau talon) in care se specifica seriile marca motor tip capacitate etc si faptul ca e radiata din circulatie din tara respectiva , actele aceleea traduse , si probabil de la vama un act/taxa de import.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...