Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

-Carte de Identitate si doua copii xerox

-Fisa de inmatriculare cu viza de la Administratia Financiara

-Act de proprietate (contract de vanzare-cumparare, factura)

-Tichet cu Inspectia Tehnica Periodica valabila si nota de identificare R.A.R.

-Copie R.C.A.

-Copie B.I. sau C.I.

-Cerere de inmatriculare

-Taxa de inmatriculare (Administratia Financiara)

-Taxa Certificat de Inmatriculare (B.C.R. sau C.E.C.)

-Dosar

 

Pentru cele aduse din exteriorul tarii:

-Acte de provenienta in original

-Declaratie vamala legalizata si o copie xerox

 

 

deci sa inteleg ca eu daca imi aduc acuma un motor din italia...la vama tre sa le cer niste acte??? scuze dar e primul meu motor..si nu prea stiu treaba cu actele de acasa!mentionez ca il aduc radiat in tzara in remorca! ma puteti ajuta cu un rasp plzzzz :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! pt cei ce aduc motoare de afara, va trebuie tradusa si legalizata numai factura sau contractul de vinzare -cumparare, iar daca e facut de mina, merge doar tradus la un trad autorizat, iar la politie, daca ati adus-o cu remorca/duba scrieti din start pe copia talonului o declaratie pe propria raspundere cum ati adus-o in tara, si nimeni nu va mai cere nimic si nici nu mai pierdeti timp in fata la ghiseu, iar de fapt traducerea trebuie dar la administratia financiara.

Bafta all

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve lume,

 

Mi-am adus si eu recent o moto din Germania si am terminat cu alergatura pentru inmatriculare. M-am gandit sa scriu aici tot ce am facut eu ca poate ii lamuresc pe cei care nu stiu ce sa faca.

 

Actele avute de mine au fost urmatoarele: Brief si talon germania+contract de vanzare cumparare scris de mana.

 

Primul lucru facut....am tradus si legalizat actele astea.(pret 60lei/pagina)

 

Secundo...am mers la RAR(cu programare prealabila prin telefon) unde am cerut sa-mi faca ITP-ul, Identificarea(au eliberat un certificat de autencititate) si bine inteles Cartea de identitate.Documente necesare:Brieful si talonul de Germania in original, cerere tip(o primiti la poarta cand intrati) si hartia cu programarea(tot la poarta primita). Pret Dambovita 210lei

 

Dupa ce am scapat de RAR m-am dus la un birou de copiat acte unde mi-au completat in carte cum ca eu sunt proprietarul si de asemenea au completat fisa de inmatriculare. Aici mi-au spus ca-mi trebuie 2 dosare: 1 pt primarie sa o inscriu pe numele meu la financiar si 1 pt politie. pret 15 lei

 

Dosarul pt primarie continea:

-copie xerox carte

-fisa inmatriculare

-copie xerox traducere legalizata dupa contract de vanzare cumparare Germania

 

La primarie am platit 26 lei taxa inscriere( chitanta de aici merge in dosarul de la politie impreuna cu fisa de inmatriculare pe care trebuie sa va puna o stampila)

 

Dosarul pt politie continea:

 

-CI in original

-copie xerox CI

-brief + talon Germania in original

-originalul contractului de mana de vanzare cumparare din Germania

-Traducerea legalizata a contractului de mai sus in original

-Traducerea legalizata a briefului in original

-Chitanta CEC SAU BCR taxa talon-30lei

-Cerere inmatriculare( birou copiat acte)

- Talon ITP- RAR

- Certificat de autenticitate - RAR

- Cartea in original+copie xerox

- Declaratie notariala (cum ca am introdus moto pe teritoriul Romaniei in portbagajul masinii)-24lei

- taxa numar-17 lei normal/ 42lei preferential

- copie xerox asigurare( asigurarea a fost 75lei pe jumatate de an, se poate si mai ieftin).

- fisa inmatriculare cu viza de la primarie si stampila de la asigurare

- chitanta inscriere la financiar

 

NU cred ca am omis nimic. O sa mai atasez si o copie dupa formularul contractului de v-c si dupa fisa de inmatriculare. Poate ajuta pe cineva.

 

Bafta si asfalt uscat!

 

CONTRACT_VANZARE.pdf

 

FISA_INMATRICULARE.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve lume,

 

Mi-am adus si eu recent o moto din Germania si am terminat cu alergatura pentru inmatriculare. M-am gandit sa scriu aici tot ce am facut eu ca poate ii lamuresc pe cei care nu stiu ce sa faca.

 

Actele avute de mine au fost urmatoarele: Brief si talon germania+contract de vanzare cumparare scris de mana.

 

Primul lucru facut....am tradus si legalizat actele astea.(pret 60lei/pagina)

 

Secundo...am mers la RAR(cu programare prealabila prin telefon) unde am cerut sa-mi faca ITP-ul, Identificarea(au eliberat un certificat de autencititate) si bine inteles Cartea de identitate.Documente necesare:Brieful si talonul de Germania in original, cerere tip(o primiti la poarta cand intrati) si hartia cu programarea(tot la poarta primita). Pret Dambovita 210lei

 

Dupa ce am scapat de RAR m-am dus la un birou de copiat acte unde mi-au completat in carte cum ca eu sunt proprietarul si de asemenea au completat fisa de inmatriculare. Aici mi-au spus ca-mi trebuie 2 dosare: 1 pt primarie sa o inscriu pe numele meu la financiar si 1 pt politie. pret 15 lei

 

Dosarul pt primarie continea:

-copie xerox carte

-fisa inmatriculare

-copie xerox traducere legalizata dupa contract de vanzare cumparare Germania

 

La primarie am platit 26 lei taxa inscriere( chitanta de aici merge in dosarul de la politie impreuna cu fisa de inmatriculare pe care trebuie sa va puna o stampila)

 

Dosarul pt politie continea:

 

-CI in original

-copie xerox CI

-brief + talon Germania in original

-originalul contractului de mana de vanzare cumparare din Germania

-Traducerea legalizata a contractului de mai sus in original

-Traducerea legalizata a briefului in original

-Chitanta CEC SAU BCR taxa talon-30lei

-Cerere inmatriculare( birou copiat acte)

- Talon ITP- RAR

- Certificat de autenticitate - RAR

- Cartea in original+copie xerox

- Declaratie notariala (cum ca am introdus moto pe teritoriul Romaniei in portbagajul masinii)-24lei

- taxa numar-17 lei normal/ 42lei preferential

- copie xerox asigurare( asigurarea a fost 75lei pe jumatate de an, se poate si mai ieftin).

- fisa inmatriculare cu viza de la primarie si stampila de la asigurare

- chitanta inscriere la financiar

 

NU cred ca am omis nimic. O sa mai atasez si o copie dupa formularul contractului de v-c si dupa fisa de inmatriculare. Poate ajuta pe cineva.

 

Bafta si asfalt uscat!

 

CONTRACT_VANZARE.pdf

 

FISA_INMATRICULARE.pdf

 

Sa-ti dea Duamne-Duamne sanata-te. Merci frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Poate cineva sa am ajute cu informatii legate de obtinerea numerelor provizorii (rosii)? Ce documente sunt necesare si ce taxe trebuiesc platite (unde)?

Motocicleta nu a fost niciodata inmatriculata in RO. Am cumparat-o acum 2 sapt de la un tip din Baia Mare care o adusese din Italia. Vreau sa-i iau numere rosii ca sa pot sa merg cu ea la RAR.

Va multumesc mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

asadar pt numere temporare iti trebuie urmatoarele (dau copy/paste si mai adaug eu unde e cazul):

 

DOCUMENTE NECESARE PENTRU OBTINEREA NUMERELOR PROVIZORII PENTRU VEHICULE DIN IMPORT

• Cerere pentru numere provizorii completata de solicitant (asta o faci la un chiosc de acte auto din parcarea de la udriste)

• Tichet de asigurare pe numele solicitantului original si copie xerox (polita de asigurare obligatorie cam 80 ron pe juma de an - tot acolo o faci)

• Documente de provenienta original si copie xerox (cartea de identitatesi talonul din germania, in original)

• Documente de proprietate a vehiculului in original si copie xerox (proces verbal de vanzare cumparare)

• Contravaloarea placilor cu numere provizorii (40 ron la ghiseu la politie udriste)

• Declaratie vamala de tranzit insotita de nota de constatare R.A.R. sau declaratie vamala de import definitiv (nu cred ca trebuie, in caz ca da e declaratia notariala facuta de cei care ti'au adus motorul, sau o declaratie in care spui cum ai adus motorul, cu ce a fost adus, cand, pe unde ai intrat in tara)

• Taxa de autorizare numere provizorii (la CEC, cred ca 20 ron, oricum stie aia de cec)

• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit un motor destul de ieftin adus din italia bineinteles fara acte(este vorba de un R6)...sunt curios daca exista vreo metoda de a-l inmatricula...eu am motor si as vrea unul de pista dar parca nu as vrea sa-l car cu masina de fiecare data...

 

--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 23:12 -------------
cred ca se poate doar cu niste acte de la vreun motor avariat si schimbata seria de pe sasiu...cam asa am inteles :)

Editat de Treephoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Am si eu cateva intrebari legate de inmatriculare.

1. Este obligatorie traducerea documentelor (care?) ? Intreb asta intrucat am citit pe undeva ca nu ar fi nevoie de asa ceva.

2. Unde se pot traduce aceste documente din italiana mai ieftin in Bucuresti?

3. Cea ma grava: Motorul meu este adus in Romania acum 7 luni de un tip din Baia-Mare. La ghiseul de inmatriculari al Politiei din Constanta mi-au spus ca, pentru a putea inmatricula aceasta motocicleta, as avea nevoie de un certificat fiscat (sau ceva de genul asta) al celui din Baia-Mare. Cum ca nu are datorii la fiscul de acolo. Din ce vad eu pe tot forumul asta nu s-a discutat nimic despre asta. Omul mi-a zis ca este ilogic, ca nu are cum sa-mi dea certificatul ala caci motocicleta nu a fost niciodata inmatriculata pe numele lui (a stat in showroom pana acum). Pe de alta parte imi aduc aminte de legea aia care spune ca in 30 zile de la intrarea in posesie (nu neaparat inmatriculare) a unui bun de acest gen trebuie sa il declari la fisc. Chiar daca este asa, ce vina am eu ca el nu a declarat-o? De ce imi cer mie certificatul lui fiscal?

 

Va multumesc pentru ajutor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce platesc la cec? trebuie platit ceva la trezorerie?? ce ii zic aluia de la cec ca platesc si cat? sorry daca sunt prost si nu inteleg :))

 

La CEC platesti "taxa pentru talon pentru inmatriculare definitiva", exact asa i-am spus eu doamnei de la ghiseu-30lei; la primarie, am platit taxa de inmatriculare la ghiseul unde se plateau si amenzile-26 lei.

Editat de bamsee_tgv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Am achizitionat o motocicleta din Bucuresti, inmatriculata deja in Romania. Eu sunt din alt oras, dar am viza de flotant in Bucuresti. Intrebarile mele sunt:

1.Eu apartin de administratia financiara din Bucuresti sau din orasul natal ? Unde trebuie sa merg sa declar bunul - la administratia din Bucuresti sau la administratia din orasul in care imi este emis buletinul (orasul natal)?

 

2.Se poate inmatricula motocicleta in Bucuresti pe numele meu pe baza vizei de flotant pe Bucuresti sau se poate inmatricula doar in orasul natal in care este emis buletinul ?

 

Multumesc.

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GXG - multumesc, de asta ma temeam si eu.

 

1.Trebuie sa merg in orasul natal cu motocicleta pentru RAR nu-i asa ?

2.Pot sa circul pana acolo cu numerele de Bucuresti pe care le avea vechiul proprietar sau trebuie urcata pe platforma ?

3.Trebuie radiata motocicleta ?

4. Trebuie numere rosii la un anumit moment dat ?

 

--- Mesaj completat în 13 Sep 2007 14:53 -------------

GXG - multumesc, de asta ma temeam si eu.

 

1.Trebuie sa merg in orasul natal cu motocicleta pentru RAR nu-i asa ?

2.Pot sa circul pana acolo cu numerele de Bucuresti pe care le avea vechiul proprietar sau trebuie urcata pe platforma ?

3.Trebuie radiata motocicleta ?

4. Trebuie numere rosii la un anumit moment dat ?

 

Imi raspund singur, poate e altcineva interesat. Iata raspunsul rapid prin email al celor de la inmatriculari:

 

Operatiunea de inmatriculare/transcriere a transmiterii dreptului de

proprietate se efectueaza de serviciul public comunitar regim permise de

conducere si inmatriculare a vehiculelor in a carui raza proprietarii

isi au domiciliul.

 

Adica in orasul in care este emis buletinul, ceea ce mi se pare o tampenie, dar sa trecem peste asta.

 

Totusi, nu trebuie dus acolo autovehiculul, pt. ca se poate face RAR-ul in Bucuresti si se poate merge in orasul de domiciliu doar cu documentele.

 

Se poate circula cu numerele fostului proprietar pana cand le predai in orasul de domiciliu pentru inmatriculare. Evident, cat nu ai numere nu pot circula cu motocicleta.

3. Nu se mai radiaza efectiv, adica nu se scoate din circulatie, se scoate doar de la administratia financiara ca sa nu mai plateasca taxe pe ea fostul proprietar.

4. Nu trebuie numere rosii, le ai pe alea ale proprietarului vechi, apoi stai cateva zile pe bara cand le depui alaturi de acte la inmatriculare si apoi le primesti pe cele noi si gata.

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma iertati,va rog,dar nu am reusit s acitesc tot topicul...:)

am cumparat un motor in olanda. vreau sa-l aduc acasa. motorul l-am luat de la un prieten,actele nu sint d egasit. am placuta d einmatriculare....

INTREBARE: am nevoie de brief? sau e suficient contract vanzare-cumparare si certificat d eradiere?

problema e ca ma greabesc (intr-o saptamana vin in tara),si ar dura cel putin 10 zile sa fac duplicat la brief,apoi radiere,contract....

eu presupun ca ar trebui s afie suficient contract si certificat d eradiere(care contine toate datele vehivulului)

va rog sa ma lamuriti....MULTUMIRI

Editat de go_ffwd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu imi caut un motor. Despre second hand am destule informatii dar despre cumpararea unei motociclete noi de dincolo n-am gasit nimic pe forum.

 

Tot cautind ce acte imi trebuie pt. importare/verificarea RAR/inmatriculare/ am dat de linkul de mai jos:

http://www.expertasig.ro/procedura-inmatriculare-auto.php

 

E cam cel mai complet pe care l-am gasit. Sper sa fie actualizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am o intrebare legata de inmatriculare.

In dosarul pentru financiar si cel al politiei se cere copie dupa cartea de identitate.

Carte de identitate emisa de RAR este completata la datele tehnice si are secretizarea.

Inainte de a face copiile nu trebuie completata la un birou de acte si datele viitorului proprietar(eu)?

Sau fac copiile fara aceste date?

Imi completaza politia la datele personale cand depun dosarul?

Merci!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Politia o sa completeze in cartea de indentitate noul proprietar atunci cand pui toate actele si iti elibereaza certificat de inmatriculare.

Vezi k s-ar putea sa iti mai ceara pe langa contract de vz-cump , certificat de autentificare RAR(asta daca ai cumparat de la cineva moto si nu i-ai facut U cartea de identitate 70ron) o cerere de transcriere proprietar (se completeaza la orice birou acte)+ copie dupa RCA facut pe vechicul si pe numele tau si alte chitante de la primarie(impozit)

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...