Sari la conținut

Postări Recomandate

am si eu o intrebare. am citit tot ce era de citit dar vad ca mai toata lumea aduce moto din germania. eu mi-am cumparat un motor din italia, problema e ca vad ca toti spuneti de act de vanzare cumparare, iar in italia nu se face asa ceva...se face un act prin care trece in cartea de identitate numele noului proprietar. e ok asa? sau imi trebuie neaparat contract de vanzare-cumparare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'><span style='color:blue'>Ce acte sunt necesare inscrierii unor motociclete fabricate in comunitatea europeana? </span></span>Care stiti va rog spuneti-mi si mie.

Eu stiu ca e nevoie de: - Radierea motorului

- certificatul EUR1

- taxa tranzit de la vama

- contract de vanzare cumparare

Cu toate astea mergi si iti faci RAR-ul apoi mergi si platesti vama pentru ca in cele din urma sa-ti dea si politistii numerele in vre-o 2 saptamani.

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'><span style='color:blue'>

Daca am omis sau am gresit ceva va rog spuneti-mi? </span></span>

sal.cam ce suma trebuie platita la vama pt o motocicleta.eu sunt incepator si vreau sa stiu mai multe.ms anticipat.si cum tre sa procedez k sa dau anunt k vreau motor?noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut prieteni ! Am citit ce sfaturile de pe aici si am o mare problema.: nu suport rindurile si mai ales sa stau de 2 ori la ele [odata ptr nr provizorii si alta data ptr inmatriculare] asa ca intreb :poate cineva sa ma repeada la rar cu o remorca cu ceva ptr identificare ? Mentionez ca locuiesc in Bucuresti si ca se poate merge la r.a.r de la mine pe linia de centura sau prin Colentina.! Binenteles contra cost.

Ar mai fi ceva : Stie cineva daca este necesara programare la r.a.r. sau se merge fara ? daca stie cineva nr de tel de la un birou de la r.a.r. la care se fac programari ptr identificare . La auto este sigur cu programare .

:haha:

Editat de aliance-steel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto fara programare. Am facut identificarea marti. Ia un formular de la intrare, mergi la hala si cauta-l pe inginerul Dinicutu (Dinicutzu). Pe mine m-a rezolvat in 2 minute, fara exagerare. Mai mult a durat pina au facut hirtia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru numere provizorii, imatriculari si alte probleme la Politia din Udristei, mergeti sambata!!!!!

Foarta multe lume nu stie ca Politia lucreaza si sambata si de aceea este liber!!

 

Bafta!

 

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare:

am cumaparat o moto confiscata de vama romana(nu stiu de ce)

la licitatie

si am primit o factura de la finantze pe care scrie 1 buc suzuki!

nu an,nu model,nu cc,nu serie cadru ,nu nimic

si mi-au spus ca pot merge la rar s-o inmatriculez ca nu trebe vama si alte acte de provenienta!

acuam ma intreb eu...este adevarata chestia asta?eu am luat-o ptr oiese dar n-ar fo greu sa-i pun roti sa sa me prezint la rar cu ea

stie careva ceav????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

:ok: Am rezolvat cu actele ! :D O informatie este totusi demna de transmis mai departe: ptr cei care fac acte ce vinzare cumparare si vor sa inmatriculeze moto acum iarna se poate face{ tinind cont ca in ianuarie ,februarie,nu prea se scot moto la drum} asigurare numai pe o luna.Specifici agentului ca vrei asta si el tre sa iti ceara copie ptr dosar de la act de v.c si cartea de identiate.LA RUBRICA NR MOTO IL ROGI SA NU TREACA NR PROVIZORIU.Trage doar o linie la rubrica respectiva si nu se intimpla nimic rau.

Bfta ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma vin shi eu cu o intrebare....ca toti de pe aci....

 

am shi eu nevoie de datele necesare care trebuiesc trecute in CVC....la notar nu prea am chef sa ma duc ca ma mananca de bani shi nu`i frumos....

 

daca se poate sa`mi dati un mesaj cu un CVC gata facut ca sa vad exact cum sta treaba ar fi o treaba super....

 

in rest....sa treaca odata iarna asta de rahat sa eshim cu totsii....

 

stay safe and see ya soon :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer sa fiu mi se pare mai simplu shi mai rapid....adica te duci, spui ce vrei shi aia face acolo.....dupa care gata treaba... :ok:

 

uite cum sta treaba la mine....eu sunt din bucureshti shi motoru` se afla undeva in caransebes....ca sa ma duc acolo trebuie sa o fac ori in uichend, da` nushtu cate shanse am sa rezolv fiind inchise alea pe acolo, ori sa imi iau liber cateva zile de la munca.....

 

o sa vorbesc cu nenea de acolo sa se ocupe de radiere shi sa se duca sa faca CVC`u el shi eu doar sa vin cu banu shi cu semnatura.....din cate mi`a spus el motoru` e in stare buna.....insa eu cum nu ma pricep trebuie sa merg cu cineva care se pricepe bine la mecanica.....sa nu dau un ban pe el shi o suta pe reparatii shi alte nebunii....

 

pot sa pun o poza sa`mi spui ce parere ai despre el shi daca vezi ceva in neregula la o prima vedere? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-ti rezolvi dosarul in localitatea de unde-l cumperi fara sa fii prezent acolo. De fapt, sa iti rezolve cel de la care cumperi motorul. Mai trebuie sa alergi doar in localitatea unde il inmatriculezi, dar in Buc exista firme care se ocupa contra-cost de tot dosarul.

 

Despre motor, nu asta e topicul potrivit, aici se discuta doar despre actele de inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am trecut recent prin 'furcile caudine ale birocratiei burghezo-mosieresti'

si cam asa arata procesul schematic

(n-am reusit sa atasez ca imagine sau fisier Excell)

 

probabil ca mai exista mici diferente de la un judet la altul

cel mai bine e sa duceti toate documentele in original +2 copii

 

Inmatriculare.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,am si eu un scooter,al doilea,si am acte de italia si am asa:

-cretificat de la mineisterul trensportului ca e ciclomotor cu serii cu tot

-factura

-cretificat de asiurare

-certificat de cumparare de la Verona.

Cu aceste acte se poate inmatricula?DAca nu ce acte mai trebuie?

Sau sa il inmatriculez mai asa pe naspa se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, vreau sa aduc si eu un moto din germania (kawa el250), am inteles procedura in mare, ma intereseaza in schimb unele lucruri:

 

- daca o radiaza in germania, inseamna ca vine fara numere (transport am rezolvat deja), corect?

- daca nu ma duc eu dupa ea, iar cel care o aduce e asutriac (probabil face cvc prima oara pe numele lui) si o cumpar dupa aceea de la el, atunci ce brief mai are? cum se schimba actele care-mi trebuie la inmatriculare?

- in cat timp de la intrarea in tara trebuie sa o inmatriculez?

- care vor fi costurile cu diferitele acte?

- la R.A.R trebuie sa apar cu moto, e clar, in rest ma duc numai cu actele pe care le am?

 

Mersi anticipat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e primu meu post si cred k m-am bagat k musca in laptik......oricum si eu vroiam sa merg in nemtzia sa-mi iau motor da voi ma speriati cu atatea acte daca uita neamtzu sa-mi dea vreo chitanta si am dat 3000e degeaba? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa-mi aduc un motor din Belgia. Dar nu vad DE UNDE STIU CA E EURO1/2/3 ca nici nu stiu care trebuie. (De la voi inteleg euro 1). Cu actul de transport ce sa fac? O aduce un prieten cu papucu!? Nu se sacrifica cineva mai invatat sa scrie un HOW-TO despre importul de mot in romania?

Plus, vreau sa plec sapt vvitoare deci trebuie sa aflu REPEDE tot ce inseamna acte. Si cel mai probabil cred ca o sa o inmatriculez acolo provizoriu si o conduc pana in tara...

Multumesc.

Editat de ovidiudraganescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acte necesare la inmatriculare (import second)

1. cerere de inmatriculare (de la birourile de dactilografiere de la udriste)

2. fisa de inmatriculare (tot de la birourile alea, cu viza de la administratia financiara)

3. CIV (de la RAR, pe baza documentelor originale ale moto+chitanta de la vama) + copie xerox

4. certificat de autenticitate (tot de la RAR, valabil 60 de zile)

5. dovada ITP (tot de la RAR)

6. documentele in original ale moto (carte de identitate +certificate de proprietate)

7. contract de vanzare-cumparare (traducere legalizata si original)

8. factura de la transport (sau o declaratie la notar pe propria raspundere despre cum a fost facut transportul)

9. copie dupa RCA

10. chitante CEC pt taxa inmatriculare si taxa certificat de inmatriculare (260.000 si 300.000)

11. copie BI si original la tine

12. chitanta pentru numere (ghiseu 14 la udriste parca)

 

Cam atat parca. eu am trecut acum o saptamana prin toate astea. cine mai vrea detalii sa zica acum ca sunt proaspete informatiile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...