Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge orice contract, nu neaparat cel standard. Important este sa cuprinda toate informatiile care le sunt necesare pentru inmatriculare.

 

mersi mult. toate informatiile necesare inmatricularii insemnand ce? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai datele complete ale celor doua parti (vanzator si cumparator) - nuime, prenume, adresa, CNP. Si datele motocicletei - Marca, model, numar identificare, etc

 

Uite aici un model:

 

http://www.autoimport.ro/res/Downloads/contract_vanzare_cumparare.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am si eu o nelamurire.

 

Observ ca in majoritatea anunturillor de vanzare moto, tipul care vinde nu are motoreta pe numele lui, ci pe numele proprietarului de dinaintea lui.

 

Ce avantaje are el facand treaba asta si ce probleme pot intampina eu, ca posibil cumparator a motoretei respective?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

 

 

Ce avantaje are el facand treaba asta si ce probleme pot intampina eu, ca posibil cumparator a motoretei respective?

Sunt mai multe motive, omul care o are nu a facut actele cu fostul propietar, a mers asa si acum o vinde sau este un intermediar la vanzare. Iti pot da exemplul meu, am un amic care lucreaza in Franta si m-a rugat sa-i vand mobra care se afla in tara, inmatriculata in Romania.

Tu nu ai nicio problema, atata timp cit actele motocicletei sunt in regula.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Mi se pare dubios sa mergi asa pe incredere ... Eu iti dau banii si ramane pe numele tau. Tu poti foarte frumos dupa 1luna-2-3 sa te duci la politie si sa-mi iei motoru pe ce motiv vrea sufletu tau: furat, pierdut etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am o intrebare.daca cumpar un moto.adus de afara si este unicat in Romania ca model,nu ca marca, la identificarea rar, trebuie platita o taxa speciala ceva sau este obisnuita taxa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Mi se pare dubios sa mergi asa pe incredere ... Eu iti dau banii si ramane pe numele tau. Tu poti foarte frumos dupa 1luna-2-3 sa te duci la politie si sa-mi iei motoru pe ce motiv vrea sufletu tau: furat, pierdut etc.

Crezi că e așa simplu ? O să aduci martori că mobra e la tine de 1-2-3 luni. Sau arăți actul de vânzare cumpărare care chiar dacă nu e înreg la fisc arată că ăla minte și chestiunea se complică mult pt el: fals, fals în declarații etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare poate stie cineva. Vreau sa cumpar un motor, proprietarul e decedat si fiul lui spune ca are act de succesiune. Am facut contract de v-c, unde apare numele fiului iar pe carte si talon apare numele defunctului. Trebuie sa scoata fiscalul de pe numele lui, nu? imi mai trebuiesc alte acte pt inmatriculare, cum ar fi copie dupa actul de succesiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiul lui o sa scoata fiscalul in baza contractului de v-c + act succesiune iar apoi tu cand vei face actele pe langa tot ce ai nevoie in mod normal ai nevoie si de copie dupa actul de succesiune (nu stiu daca nu cumva iti trebuie copie legalizata). Nu puteai sa faci contractul de v-c pe numele proprietarului decedat? Semna fiul si aia era.

Un prieten a avut un caz asemanator si stiu ca asa a facut ca sa scape de alte acte aditionale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a dus azi fiul la impozit la el, a zis ca lunea viitoare ii da fiscalul. Eu am sunat la primaria Chiajna de unde apartin si o doamna de acolo mi-a spus ca mi-ar trebui pe langa fisa de inmatriculare, cu viza de la fisc, inca o fisa de inmatriculare, intre proprietarul decedat si fiul acestuia, cu stampila doar in dreptul fiului. A mai auzit cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu cred ca e ca un act facut intre tata si fiu ca sa se vada ca e pe numele fiului. Ca si cum fiul acum ar trebui sa faca actele pe numele lui intai si apoi sa ti-o vanda tie. Ciudatenii, acte si drumuri de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are logica... dreptul de proprietate fiul il are prin actul de succesiune. prin contractul de vanzare-cumparare ti-l da tie... atata timp cat el, dupa ce a facut succesiunea, a inscris-o la fisc si acum scoate certificatul fiscal, nu vad de ce ti-ar trebui inca o fisa de inmatriculare... ca sa demonstreze fiul ca ce? fisa aia de inmatriculare e egala cu 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou se solicita suplimentar si la motociclete adeverinta/certificat anaf apropo de taxa de mediu (care nu se percepe la motociclete)?

Un prieten in Timisoara a avut zice nevoie de asa ceva pentru inmatriculare, chiar daca e o aberatie a trebuit sa astept o saptamana dupa el... :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Vreau si eu un sfat de la cineva care poate a trecut printro situatie asemanatoare. Un prieten si-a cumparat un scuter din Italia (nou,din magazin) . L-a adus in tara si vrea sa-l inscrie.Ce trebuie sa faca?

Intreb pt ca vreau sa stiu pe unde o sa umblu cu el (nu are permis asa ca,a apelat la mine sa i-l conduc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complicate caile inmatricularii, va rog lamuriti-ma si pe mine cu un raspuns la urmatoarea situatie:

 

motocicleta inamtriculata in Ro, am cumparat-o de la o persoana (sa ii spunem B ) care a cumparat-o de la primul proprietar (sa ii spunem A). Am primit fiscalul scos de persoana B (la finante o trecuse pe el) dar Cartea de Identitate si talonul sunt pe A (in talon e mentionata la rubrica de instrainare ca e instrainata catre B).

 

Fiscal am inregistrat-o pe mine cu succes si am si certtificatul de la finante vizat,

La RAR au spus ca nu ii intereseaza cine e trecut in Cartea de Identitate si cu cine am eu contract de V-C (eu am contract cu B nu cu A care e trecut in talon si carte) si imi fac identificare si ITP (e expirat ITP-ul).

 

Este vreo problema la inmatriculare la politie ca eu am contractul de V-C doar cu persoana B care nu trecuta in Carte si in talon ?

 

Eu ma gandesc ca e ok, risc de motocicleta furata nu este atat timp cat eu ma duc pt inmatriculare, politia poate verifica daca motocicleta a fost declarata furata ca doar de aia fac identificarea la RAR.

 

Contractul de V-C intre Primul proprietar si al doilea nu il am, B a spus ca nu il are.

 

Multumesc mult !

Editat de Driven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...